Βοήθεια στο ψάξιμο για Japanese Akita


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Παρτοο χαλαααραααααααα , παντως ειπες οτι μιλησες με δυο εκτροφεις και σου ειπαν οτι δεν εχουν κατι διαθεσιμο ενω ο αλλος εβγαζε κουταβια απο το καπελο του , απο μονο του κατι λεει και αυτο
 


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Αχ δεν πάτε καλά εδώ μέσα... Το οτι δεν ξέρω δεν ξέρω απο σκυλιά δεν έχει σημασιά... Ο άνθρωπος είναι ξένος και δεν ξέρει ελληνικά. Εγώ βοηθάω στην συνενόηση... ΜΟΝΟ σε αυτό! Οτι μου λέει ο εκτροφέας λέω, τεσπα, καλά εγώ φταίω που θέλω να βοηθήσω... Μια βόμβα χρειάζεται εδώ μέσα για να καθαρήσει ο τόπος απο τα σκατά σαν εσάς που μαζευτίκαν... Πας να βοηθήσεις και σε βρίζουν και απο πάνω... Πρεέπι δλδ να είσαι εξπέρ για να βοηθήσεις εναν φιλό ή να κάνεις μια εξηπυρέτησει εεε; Πολύ σοβαρά το πήρατε το θέμα της κυνοφιλίας... το οτι απλά αγαπώ τα σκυλιά δεν μετράει καθόλου εεε; Μάλον όχι αφού εσές σας τρώνε οι εκθέσεις... Λυπάμε τα σκυλιά σας, μόνο αυτό έχω να πω. Δεν χρειάζεται να ξέρειςκαι πολλά για τα σκυλιά για να κάνεις εναν σκύλο ευτυχησμένο. Εγώ αυτό ξέρω, αλλά μάλλον ούτε που σας νοιάζει.
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εγω θα σου πω τις κινησεις μου:

1)Μπηκα στο akita inu greece group στο facebook (απο το οποιο βοηθηθηκα σε καποια βασικα πραγματα,βεβαια αυτην την εποχη δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεις να βοηθηθεις,και κυριως αρχισα να καταλαβαινω την διαφορα μεταξυ ακιτα και "ακιτα")
2)Μεσα απο το site εκανα φιλους καποιους με σκυλια που μου αρεσουν,ειχα μια συνομιλια μαζι τους ανα διαστηματα.
3)Μιλησα στον κ.Βαζακα και μεσω fb και μεσω τηλεφωνου,και στις 2 τελευταιες εκθεσεις της Θεσσαλονικης στις οποιες πηγα.(Εχει μια εκθεση στην Αθηνα μεσα Νοεμβριου νομιζω,αν μπορεις πηγαινε)
4)Εκανα φιλους στο fb παρα πολλους εκτροφεις απο το εξωτερικο,ειναι καλη ευκαιρια (κυριως) να δεις τα κουταβια και γενικοτερα τα σκυλια τους,ετσι ωστε να μαθεις να ξεχωριζεις την ποιοτητα τους.Μερικους βεβαια μπορεις να τους μιλησεις μονο αν εχεις μεσο καποιον shogun,αλλα οπως και να εχει μονο σε καλο θα σου βγει.

Αν βρισκεσαι κοντα στην Θεσσαλονικη,κανε τον κοπο και πηγαινε σε καποιο(ή και στα δυο) απο τα εκτροφεια,πιστευω να σε βοηθησει και αυτο.

Και εμενα δεν μου αρεσε αυτη η λογικη που ανεφερες,σαν να σε πιεζει ο αλλος..Οπως προειπα μερικοι κανουν σα να θελουν να ξεπουλησουν..Ακιτα με 500 ευρω δεν προκειται να βρεις,αυτος που σου το προτεινε θα ηταν μεσαζοντας puppy mill ή τελος παντων καποιου με ακιτα χωρις πεντιγκρι.

Γνωμη μου ειναι να περιμενεις ωστε να παρεις αυτο που πραγματικα θελεις και να μην το μετανιωσεις επειδη βιαστηκες.Τωρα υπαρχουν αρκετες γεννες,δηλαδη,και τον Φεβρουαριο-Μαρτιο να παρεις το κουταβι,μην σου φαινεται τοσο μακρινο το διαστημα.Εγω ετσι το βλεπω δηλαδη.(Που ανεφερες οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο κατι αυτην την στιγμη.)

Σκέψου
Ρώτα
Κοίτα
Ποιότητα Ακίτα

sea-mol,2013
:cool:
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Αυτό που είπατε θα κάνω παιδιά. Στο χαλαρό, ψάξιμο, και να κάνω καμία γνωριμία. Αν μη τι άλλο το πήρα απόφαση ότι θα πρέπει να δώσω το "κάτι παραπάνω" ώστε να πάρω ένα καλό κουτάβι και να έχω, όσο είναι δυνατό φυσικά, το κεφάλι μου ήσυχο μακροπρόθεσμα :)
 


George.Akita

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2011
73
5
Greece
Καλησπερα ας τα παρουμε τα πραγματα απ'την αρχη αρχικα ο Ντραγκαν ο εκτροφεας του Hasaki Akita Kennel εχει ενα σοβαρο θεμα πως δεν γνωριζει καλα αγγλικα για αυτο και καταλαβες και εβγαλες λαθος συμπερασματα σε ενημερωσε για 3 διαφορετικα σκυλια κ διαφορετικου επιπεδου . Ειμαι Σιγουρος πως τοσα χρονια στο φορουμ σχεδον 3 εχω βοηθησει αρκετους αλλους και προσωπικα εγω παντα προτεινα μονο τον Νικο Βαζακα γιατι αυτον θεωρο σωστο και σαν ανθρωπο και σαν εκτροφεα και το κανω και τωρα αρα δεν πιστευω να ειμαι κ εκπροσωπος δικος του ετσι?Και για αυτο η Σελιδα Λεγεται "Hasaki Team" οχι "Hasaki Akita Kennel" γιατι φτιαχτηκε για τα παιδια που εχουν παρει σκυλια να ανεβαζουν φωτογραφιες - αλμπουμ να γνωριστουν μεταξυ τους να κανονιζουν συναντησεις και γενικα να εχουμε επαφη !Ο Γιωργος Γκρέκος εγω ειμαι αρχικα το εκτροφειο δεν λειτουργει με "εκπροσωπους" οπως υπαρχουν Π.χ Παιδια που εχουν παρει σκυλι απο Επισημο Εκτροφεα και ενημερωνουν αλλα παιδια που μπορει να γνωρισουν ειτε απο κοντα οταν πανε το σκυλι τους βολτα ειτε μεσο φβ ενημερωνουν εναν ανθρωπο που ενδιαφερεται και μετα τον φερνουν σε επαφη και με τον ιδιο τον εκτροφεα για να γνωριστουν και να καταλαβουν με τι ανθρωπο εχουν να κανουν ετσι λειτουργει και το Hasaki Kennel εφοσον σου ανεφερα κ πιο πανω υπαρχει προβλημα στα "τυπικα" στο να καταλαβεις τον τροπο λειτουργιας του εκτροφειου . Σε οτι αφορα το thread που προσεξα και ανεφερες για τιμη "600" Ε αναφερεται σε ζευγαρωμα μεταξυ ενος εκθεσιακου σκυλιου που ειναι ο Hasaki Team Imaru που ανηκει συγκεκριμενα στον Darko φιλο προσωπικο του ντραγκαν που δεν ειναι εκτροφεας ουτε εχει καμια απολυτος σχεση σε οτι αφορα το Hasaki Akita Kennel .

Το εκτροφειο εχει Fan Page οπως και αλλα εκτροφεια - επισημο σαιτ - ειναι αποδεκτο και στο Akita World Breeders & Στο www.akitaclub.gr και οπως ενα σωστο εκτροφειο θα επρεπε να λειτουργει εγω ο ιδιος εχω βαλει σε καθε αλμπουμ απ'τους γονεις τον κουταβιων υπαρχουν οχι μονο τα στοιχεια απ'τα πεντιγκρι του κουταβιου αλλα και τα προσωπικα στοιχεια τους δλδ FB Link για να μπορει ο καθε ενας να μιλησει μαζι τους και να ρωτησει ολα αυτα που ρωτησες και εσυ στο φορουμ .
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Αχ δεν πάτε καλά εδώ μέσα... Το οτι δεν ξέρω δεν ξέρω απο σκυλιά δεν έχει σημασιά... Ο άνθρωπος είναι ξένος και δεν ξέρει ελληνικά. Εγώ βοηθάω στην συνενόηση... ΜΟΝΟ σε αυτό! Οτι μου λέει ο εκτροφέας λέω, τεσπα, καλά εγώ φταίω που θέλω να βοηθήσω... Μια βόμβα χρειάζεται εδώ μέσα για να καθαρήσει ο τόπος απο τα σκατά σαν εσάς που μαζευτίκαν... Πας να βοηθήσεις και σε βρίζουν και απο πάνω... Πρεέπι δλδ να είσαι εξπέρ για να βοηθήσεις εναν φιλό ή να κάνεις μια εξηπυρέτησει εεε; Πολύ σοβαρά το πήρατε το θέμα της κυνοφιλίας... το οτι απλά αγαπώ τα σκυλιά δεν μετράει καθόλου εεε; Μάλον όχι αφού εσές σας τρώνε οι εκθέσεις... Λυπάμε τα σκυλιά σας, μόνο αυτό έχω να πω. Δεν χρειάζεται να ξέρειςκαι πολλά για τα σκυλιά για να κάνεις εναν σκύλο ευτυχησμένο. Εγώ αυτό ξέρω, αλλά μάλλον ούτε που σας νοιάζει.

Βουτα την γλωσσα στο μυαλο σου πριν αρχισεις να αραδιαζεις τις αρλουμπες σου...
βεβαια ειναι και το νεαρο της ηλικιας.. αλλα και παλι..
εμαθες 4 ονοματα απο φυλες και εγινες και εκπροσωπος.. άιντε..
και αμα τα αγαπας.. ψαξε για την "κιβωτο Μυτλινης" και κανε κατι χρησιμο.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αυτό που είπατε θα κάνω παιδιά. Στο χαλαρό, ψάξιμο, και να κάνω καμία γνωριμία. Αν μη τι άλλο το πήρα απόφαση ότι θα πρέπει να δώσω το "κάτι παραπάνω" ώστε να πάρω ένα καλό κουτάβι και να έχω, όσο είναι δυνατό φυσικά, το κεφάλι μου ήσυχο μακροπρόθεσμα :)
Για μενα φιλε μου,απο την στιγμη που θες pet & οχι show,βρες εναν καλο και εντιμο εκτροφεα που εχει την διαθεση να σε βοηθαει και μετα την αγορα του σκυλου,με καποια εξισου καλα σκυλια,κοιταξε να σου αρεσουν εσενα πανω απο ολα,να ειναι ηρεμα και ισορροπημενα,και τελος,να αντιστοιχει η ποιοτητα τους στην τιμη τους.Κυριως οταν ψαχνεις για show πρεπει να το ψαχνεις παρα πολυ.Οταν προκειται για πετ,κατ'εμε,πρεπει απλως να σου αρεσει και να ειναι φυσικα υγιες το σκυλακι.
 
Last edited:


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Σε καλό δρόμο είσαι...
Από όπου και αν το πάρεις, μην δεχθείς να σου το στείλουν ή να στο κατεβάσουν, αν δεν δεις πρώτα από κοντά γονείς, εγκαταστάσεις, εξετάσεις υγείας, αριθμό σκυλιών και πάρεις και 2-3 γνώμες από ανθρώπους που έχουν ήδη σκυλιά από το συγκεκριμένο εκτροφείο...
Οι εκθέσεις είναι ένα μέρος που πρέπει να περάσεις μια βόλτα να δεις και από κοντά και να γνωρίσεις ανθρώπους...(τώρα τελευταία έχουμε πολλές συμμετοχές).
Και φυσικά μια βόλτα από το εκτροφείο του κου Βαζάκα (ασχέτως αν έχει κουτάβι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή) μόνο καλό μπορεί να σου κάνει...
 


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Βουτα την γλωσσα στο μυαλο σου πριν αρχισεις να αραδιαζεις τις αρλουμπες σου...
βεβαια ειναι και το νεαρο της ηλικιας.. αλλα και παλι..
εμαθες 4 ονοματα απο φυλες και εγινες και εκπροσωπος.. άιντε..
και αμα τα αγαπας.. ψαξε για την "κιβωτο Μυτλινης" και κανε κατι χρησιμο.
Δεν έχω κάτι με τα αδέσποτα, απλά δεν θέλω κάποιο ημίαιμο! Επίσηγς ρώτησα όλη την Μυτιλήνη και κανείς δεν ήξερε αυτή τη ρημαδιασμένη την φιλοζωική, μερικοί λέγαν οτι έκλεισε... Τεσπα.. Εγώ θεωρώ οτι για να πάρεις εναν σκύλο κάποιας φυλής δεν χρειάζεται να γνωρίζεισ και τα πάντα, αρκε΄να το αγαπάς!=και να είσαι πρόθυμος να κάνεις τα πάντα για την ευτυχία του!
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εγώ θεωρώ οτι για να πάρεις εναν σκύλο κάποιας φυλής δεν χρειάζεται να γνωρίζεισ και τα πάντα, αρκε΄να το αγαπάς!=και να είσαι πρόθυμος να κάνεις τα πάντα για την ευτυχία του!
Κοιταξε,σαφως και δεν χρειαζεται να γνωριζεις τα παντα(σε τελικη αναλυση δεν μπορεις κιολας),αλλα θα πρεπει να γνωριζεις καποια πραγματα,που αφ'ενος (αν το εχεις κανει απο την αρχη) θα σε βοηθησουν να επιλεξεις τη φυλη,και αφ'ετερου να εχεις μια ομαλοτερη συμβιωση μαζι της(γνωριζοντας τις ιδιαιτεροτητες της).
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
yositosi μπράβο σου!!!
Από τις ελάχιστες σωστές προσεγγίσεις, που μας έχουν τύχει εδώ μέσα.


Παρτοο χαλαααραααααααα , παντως ειπες οτι μιλησες με δυο εκτροφεις και σου ειπαν οτι δεν εχουν κατι διαθεσιμο ενω ο αλλος εβγαζε κουταβια απο το καπελο του , απο μονο του κατι λεει και αυτο
Τι ακριβώς λέει, γιατί εγώ δεν το κατάλαβα. Αν θα ήθελες να με βοηθήσεις λίγο...:rolleyes:
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
@george.akita: οκ με κάλυψες φίλε μου με την εξήγηση που έγραψες για το χρηματικό. Πρακτικά και εμένα κάπου κατά εκεί πήγε το μυαλό μου γιατί δεν γίνεται όλοι να είναι στα 1000+ και ξαφνικά από το πουθενά να προκύπει ένα "600άρι" εκτροφείου! Για αυτό άλλωστε ξεκίνησα με την ερώτηση "στο πόσο κυμαίνονται τα κουτάβια της ράτσας αυτής". Όπως και να έχει είναι καλό που ξεκαθαρίστηκε για να μην αιωρούνται "διάφορα" για τον κάθε επαγγελματία :)

Για τα υπόλοιπα τα είπαμε ξανά και ξανά... Μοναδικός δρόμος να κάνω "υπομονή" και να κοιτάξω να ενασχοληθώ πρώτα σαν θεατής με πιο ενεργό τρόπο, να μάθω κάποια πράγματα με την τριβή, και στην πορεία αφού θα αρχίσω να τα κατανοώ κιόλας να προχωρήσω στην απόκτηση! (μην μας φάει κιόλας η ημιμάθεια :p :p )
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Επανέρχομαι καθότι τελικά καταλήξαμε και βρήκαμε σκυλάκι :)

Οι ρίζες του...

Akita Inu Pedigree

Και η σκ@τόφατσα του... :) :)

1477582_680803091953438_330393653_n.jpg

Για το ερώτημα μου τώρα... Ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποιον ΚΑΛΟ κτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη που να σκαμπάζει πέντε πράγματα από αυτά τα σκυλιά? (κατά προτίμηση Ανατολική Θεσσαλονίκη).

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ειναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη :)
 


Agatus

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2012
99
0
Πετρούπολη
Eχεις καμία εμπειρία πάνω στα ακιτα φίλε yositosi? Θα ρωτήσω για κτηνίατρο έχω αρκετούς φίλους στα βόρεια.

Να σου ζήσει πολυ όμορφος!
 


yositosi

Active Member
21 Οκτωβρίου 2013
35
0
Στο "πρακτικό" όχι φίλε μου, αλλά πλέον γνωρίσαμε παιδιά που έχουν στην περιοχή μας, οπότε μια "βοήθεια" θα υπάρχει. Κατά τα άλλα η όση εμπειρία μόνο στο "θεωρητικό" επίπεδο από το διάβασμα
 


Agatus

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2012
99
0
Πετρούπολη
Αν αφιερώσεις χρόνο στο σκύλο ταυτόχρονα με διαβάσμα κ ενημέρωση δεν θα υπάρχει κανενα θέμα και πάλι να σου ζήσει!
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Συγχαρητήρια φιλε ! Ο πατέρας είναι μεγαλο αστέρι :) Και οι πρόγονοι απο οτι βλέπω! Με το καλό να τον παραλάβετε εάν δεν το έχετε κάνει ήδη και να έχετε μια υπέροχη συμβίωση !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981