Βοήθεια τσιμπούρι


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Μην κάνετε τα εύκολα δύσκολα.
Πάρε ένα τσιμπιδάκι για τα φρύδια,βάλε τον σκύλο σε ένα σημείο με καλό φωτισμό για να μπορείς να βλέπεις,και αφαίρεσαι το τσιμπούρι.Προσπάθησε να το πιάσεις όσο το δυνατόν πιο κοντά στο δέρμα,τράβηξε το ευθεία και αργά.Βάλε κάποιο αντισηπτικό στην πληγή και είσαι έτοιμος.
Αιματολογικές 2 φορές τον χρόνο, και δεν χρειάζεται να φοβάσαι.
 


jimhellas

New Member
1 Μαϊου 2011
4
0
Luxembourg
dagorastos.net
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από ότι είδα δυστυχώς δεν έχω και τα δύο αιθέρια έλαια, οπότε δεν θα το δοκιμάσω.

Για πρώτη φορά λέω να την πάω στην κτηνίατρο αύριο να της το αφαιρέσει, να κάνω και εγώ ένα πρώτο μάθημα στην αφαίρεση τσιμπουριών και βλέπουμε από την επόμενη φορά, αν μας τύχει.

Αύριο θα εφοδιαστώ και με τα σχετικά εργαλεία :)
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Στα τσιμπουρια ριχνουμε πανω τους λιγη βενζινη ή πετρελαιο και τ'αφηνουμε 1 λεπτο,το τσιμπουρι για να παρει ανασα εκτος απο το στομα θα βγαλει και τα ποδια για να ανασηκωθει.Παιρνουμε ενα τσιμπιδακι και το βγαζουμε με προσοχη.
 


veta81

New Member
2 Μαϊου 2011
1
0
Τι να μην κάνετε (αναποτελεσματικές & επικίνδυνες μέθοδοι που αυξάνουν τις πιθανότητες μόλυνσης):
Μην επιθέσετε ουσίες όπως οινόπνευμα, πετρέλαιο, ξυλοκαϊνη, ασετόν, λάδι, κλπ επάνω στο τσιμπούρι, καθώς αυτό αυξάνει τις πιθανότητες το τσιμπούρι να εγχύσει σίελο μαζί με μικρόβια και τοξίνες στο δέρμα σας
Μην επιθέσετε κάτι ζεστό επάνω στο τσιμπούρι και μην το κάψετε όσο είναι προσκολλημένο
Μην πιέσετε ή συνθλίψετε το σώμα του τσιμπουριού πριν την αφαίρεσή του από το δέρμα
Μην αγγίζετε το τσιμπούρι με γυμνά χέρια
Μην χρησιμοποιήσετε αιχμηρή λαβίδα ή αιχμηρό τσιμπιδάκι.


Πως να αφαιρέσετε σωστά το τσιμπούρι:
1. Καθαρίστε την περιοχή γύρω από το τσιμπούρι με οινόπνευμα ή ένα μαντηλάκι.
2. Χρησιμοποιώντας ένα αμβλύ τσιμπιδάκι ή μια κατάλληλη ιατρική λαβίδα πιάστε το τσιμπούρι όσο πιο κοντά στο δέρμα γίνεται, από το κεφάλι του τσιμπουριού και όχι από το σώμα του (όπως φαίνεται στη φωτογραφία). Η ανασήκωση του δέρματος της περιοχής του τσιμπίματος με τον αντίχειρα και το δείκτη του χεριού μπορεί να διευκολύνει στην αφαίρεση.
3. Τραβήξτε σιγά σιγά το τσιμπούρι. Μην κάνετε απότομες κινήσεις και μην στρέφετε τη λαβίδα για να αφαιρέσετε το τσιμπούρι, γιατί μπορεί προκαλέσουν την αποκόληση του κεφαλιού ή άλλων μερών του τσιμπουριού από το σώμα του, τα οποία και θα παραμείνουν στο δέρμα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στα τσιμπουρια ριχνουμε πανω τους λιγη βενζινη ή πετρελαιο και τ'αφηνουμε 1 λεπτο,το τσιμπουρι για να παρει ανασα εκτος απο το στομα θα βγαλει και τα ποδια για να ανασηκωθει.Παιρνουμε ενα τσιμπιδακι και το βγαζουμε με προσοχη.
Και αν βγάλουμε το τσιμπούρι και εμφανίσει ερεθισμό από το πετρέλαιο ή την βενζίνη?

Καλύτερα να πάμε στον κτηνίατρο ή στην χειρότερη περίπτωση εάν υπάρχουν ιατρικά σκευάσματα κατάλληλο για σκύλους να χρησιμοποιήσουμε εκείνα...
 


jimhellas

New Member
1 Μαϊου 2011
4
0
Luxembourg
dagorastos.net
Για την ιστορία, απλά ήθελα να πω πως πήγαμε στον κτηνίατρο για το τσιμπούρι, το οποίο και έβγαλε η ίδια πολύ εύκολα με το ειδικό τσιμπιδάκι. Την ρώτησα εάν πρέπει να βάλουμε κάτι, και μου είπε πως όχι, καθώς το τσιμπούρι δεν είχε κάνει κάποια πληγή. Μου είπε πολύ απλά να αγοράσω ένα ειδικό τσιμπιδάκι και να βγάζω τα τσιμπούρια μόνος μου.

Πράγματι, αγόρασα και έκτοτε έτυχε να πιάσει άλλη μια φορά (είναι ο καιρός τους εδώ στο Λουξεμβούργο) και το αφαίρεσα μόνος. Απλά έπιασα το τσιμπούρι από το κεφάλι -ή όσο πιο κοντά στο κεφάλι μπορούσα εν πάση περιπτώσει- και το στριφογύρισα έως ότου βγήκε μόνο του :)

Και πάλι ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Και αν βγάλουμε το τσιμπούρι και εμφανίσει ερεθισμό από το πετρέλαιο ή την βενζίνη?

Καλύτερα να πάμε στον κτηνίατρο ή στην χειρότερη περίπτωση εάν υπάρχουν ιατρικά σκευάσματα κατάλληλο για σκύλους να χρησιμοποιήσουμε εκείνα...
Hταν οι οδηγιες της κτηνιατρου που πηγα το κανισακι μου οταν του εβγαλε η μανα μου το τσιμπουρι και η περιοχη αρχισε να πρηζετε μετα απο μια μερα.Μιλω για αναγνωρισμενη κτηνιατρο και πασιγνωστη για την αποτελεσματικοτητα της
 


Εβη

New Member
22 Ιουνίου 2020
3
0
32
Ανακάλυψα σήμερα στο μέτωπο του σκύλου μου ένα τσιμπούρι προσπάθησα με δυσκολία να το αφαιρέσω και εφόσον το αφαίρεσα και μετά έβαλα μπενταντιν ανακάλυψα ότι κάτι είχε μείνει το οποίο δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι και στο τέλος δεν με άφησε κιόλας άρχισε να αγριεύει λογικά επειδή ή κουράστηκε ή από φόβο.
μείνει Κυριακή δεν μπορώ να κοιμηθώ από το άγχος μου τι σκατα μπορεί να είναι αυτό;
και φοβάμαι εκτρα μήπως έχει είδη κολλήσει καμία Αρρώστια. Σας παρακαλω Ας μου πει κάποιος τι μπορεί να συμβεί.
Αύριο όντως θα τρέξω οποσδηποτε στον γιατρό.
 

Attachments



st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το τσιμπούρι δεν το τραβάμε όπως να ΄ναι γιατί πολλές φορές, όπως μάλλον στην περίπτωση σου, αν δεν ξέρεις πως να το βγάλεις, θα αφήσεις μέσα το κεφάλι με αποτέλεσμα να ερεθιστεί ακόμα περισσότερο ή σε οδηγηθείτε σε σοβαρότερες καταστάσεις.

Θα σου προτείνω 2 πράγματα:
  • Την επόμενη φορά που θα πας στον κτηνίατρο να του πεις να σου δείξει πως να αφαιρείς σωστά ένα τσιμπούρι με την ειδική λαβίδα(σαν την τσιμπίδα για τα φρύδια).
  • Κάθε φορά που θα βρίσκεις τσιμπούρι εφαρμόζεις μια σταγόνα πάνω στο τσιμπούρι από την αμπούλα εξω-αποπαρασίτωσης που του βάζεις, έτσι ώστε να το σκοτώσει, και έπειτα παίρνεις την λαβίδα και αφαιρείς με τον σωστό τρόπο το τσιμπούρι.
 


Εβη

New Member
22 Ιουνίου 2020
3
0
32
Το τσιμπούρι δεν το τραβάμε όπως να ΄ναι γιατί πολλές φορές, όπως μάλλον στην περίπτωση σου, αν δεν ξέρεις πως να το βγάλεις, θα αφήσεις μέσα το κεφάλι με αποτέλεσμα να ερεθιστεί ακόμα περισσότερο ή σε οδηγηθείτε σε σοβαρότερες καταστάσεις.

Θα σου προτείνω 2 πράγματα:
  • Την επόμενη φορά που θα πας στον κτηνίατρο να του πεις να σου δείξει πως να αφαιρείς σωστά ένα τσιμπούρι με την ειδική λαβίδα(σαν την τσιμπίδα για τα φρύδια).
  • Κάθε φορά που θα βρίσκεις τσιμπούρι εφαρμόζεις μια σταγόνα πάνω στο τσιμπούρι από την αμπούλα εξω-αποπαρασίτωσης που του βάζεις, έτσι ώστε να το σκοτώσει, και έπειτα παίρνεις την λαβίδα και αφαιρείς με τον σωστό τρόπο το τσιμπούρι.
Ευχαριστώ πολύ!
μ μέχρι αύριο που θα πάω στον κτηνίατρο υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι σοβαρό;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όχι δεν θα συμβεί κάτι μέχρι αύριο.

Εξετάσεις αίματος πόσες φορές κάνετε και πότε μέσα στο χρόνο?
 


Εβη

New Member
22 Ιουνίου 2020
3
0
32
Όχι δεν θα συμβεί κάτι μέχρι αύριο.

Εξετάσεις αίματος πόσες φορές κάνετε και πότε μέσα στο χρόνο?
1 φορά το χρόνο κάνουμε εδώ στην Γερμανία και φέτος που τον έκανα βγήκαν όλες καθαρές
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3