Βοήθεια-χωρίζω (λεκές οίστρου στον καναπέ)




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Άντε να χαθείς, με τέτοιο τίτλο (βοήθεια-χωρίζω) περίμενα να διαβάσω για δράματα και αγχωτικές καταστάσεις, ή τίποτα του στυλ ποιος θα πάρει την επιμέλεια του σκυλιού... :p

Για τον λεκέ μπορείς να δεις και εδώ:

Πως βγαινει ο λεκές από αίμα?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πόνταρα στο λαικό συναίσθημα-στυλ Στελάρας

και από ότι βλέπω έπιασε

όλοι με λυπήθηκαν -έκλαψαν μαζί μου (όσοι έχουν πάθει τα ίδια)
και όλοι μαζί προσπαθήσαμε να καθαρίσουμε τον άτιμο λεκέ

βέβαια τώρα εσύ μας μπέρδεψες
αλευρια λέει και ξέρω γω
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Χεχε. Έπιασε, όντως! :D

Νομίζω ότι περίπτωσή σου είναι το α. με το οξυζενέ (διασταυρωμένα αφού στο προτείνανε ήδη). Το αλεύρι από ότι λέει είναι για χρωματιστά ;)
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
πόνταρα στο λαικό συναίσθημα-στυλ Στελάρας

και από ότι βλέπω έπιασε

όλοι με λυπήθηκαν -έκλαψαν μαζί μου (όσοι έχουν πάθει τα ίδια)
και όλοι μαζί προσπαθήσαμε να καθαρίσουμε τον άτιμο λεκέ

βέβαια τώρα εσύ μας μπέρδεψες
αλευρια λέει και ξέρω γω
Τελικα χωρισες ή θα περιμενουμε κι αλλο? :D:paja1:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν υπήρχε Μουφ τότε, έμενα Νέα Ορλεάνη και ετοιμαζόμουνα να μετακομίσω στην Ουάσιγκτων. Μιλάμε για φάση πριν τρία χρόνια τώρα. Το Μουφ το πήρα όταν πήγα στο Ιλλινόι. Το δε αίμα είχε στεγνώσει μέχρι να γυρίσω από το νοσοκομείο, εκτός από τα σημεία που είχε πέσει τόσο πολύ που ήταν ακόμα πηχτό, ρευστό και υγρό!:flip: Μπλιαχχχ!*sick* Δε θα ξεχάσω τη θέα της φλέβας να τρέχει ακατάσχετα στη μοκέτα λες και είχε τρυπήσει από το πλάι κουβάς γεμάτος νερό!! Και πήρα τηλέφωνο μια φιλενάδα γιατρό στην Ελλάδα από το νοσοκομείο που μου είπε: "άμα ρε με είχες πάρει όταν έγινε η όλη φάση θα σου έλεγα από το τηλέφωνο πώς να ράψεις τη φλέβα μόνη σου με το φαρμακείο του σπιτιού!!":eek::eyecrazy:

Πάντως το οξυζενέ θα δουλέψει αν δεν έχετε βάλει τίποτα πάνω πρώτα. Επίσης καλά λένε οι υπόλοιποι να βάλεις ριχτάρι πάνω στον καναπέ όταν δεν έχετε κόσμο. Εγώ έχω τρία παρτάλια που ανήκουν στο Μουφ, δυο κουβερτούλες-παρτάλια και ένα πάπλωμα στα χρώματα της αμερικανικής σημαίας!!:eek::eek::p:p:D:D:D Τυχαία το βρήκα αλλά οι Αμερικάνοι που το βλέπουν μόνο που δε στέκονται σε στάση προσοχής να χαιρετίσουν το παρτάλι του Μουφ!!:p:p:D:D:D
 
Last edited:


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάντως πήρα πάμπερς για σκυλιά (από το σούπερ μάρκετ) που έχουν και τρύπα για την ουρά, αλλά δεν τα δοκίμασα ακόμα, καθώς ο προηγούμενος οίστρος ήταν μέσα στο καλοκαίρι και την έβγαζε στα πλακάκια, χωρίς να κουνάει ρούπι. Το πρόβλημα είναι ο χειμωνιάτικος οίστρος που όσο να'ναι, ανεβαίνει στο κρεβάτι, αλλά δε μας ήρθε ακόμα.

Πάντως το καλοκαίρι που πήγα να της φορέσω ένα για να δω αν θα το δεχτεί, τελικά δε με άφησε, τα πήρε στο κρανίο και πήγε να με δαγκώσει. Αυτή τη φορά ελπίζω να το πάρει πιο χαλαρά το όλο θέμα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε σεις, άμα δεν είστε εκτροφείς, γιατί δεν τα στειρώνετε? Και την πυομήτρα γλυτώνετε και τους οίστρους και τα ανεπιθύμητα σκυλάκια αν, ο μη γένοιτο, βαρβάτος κύων τις που το έχει δει επιβήτωρ το όλον, πηδήξει καμιά μάντρα/μπαλκόνι και σας την κάνει τη σκύλα άντε να μην πω και μετά τρέχετε...:eek::eek::shock::shock::eek::eek:
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Χθες μπήκαμε και εμείς στο club!!! Βέβαια από ότι είχα διαβάσει το περίμενα χρονικά οπότε ήμουν εφοδιασμένη με το φοβερό sexy μαύρο βρακάκι... Το οποίο μόλις το φορέσαμε έπαθε ένα πολιτισμικό σοκ και δύο μπορώ να πω αλλά... το συνήθισε μια χαρά!!! Τρώει κάτι φρίκες κάπου και που αλλά μια χαρά τα πάει!

Όσο για την στείρωση... στην μικρή θα κάνω αλλά σύμφωνα με τους γιατρούς και άλλους ιδιοκτήτες "κοριτσακίων" που επικοινώνησα για να την λύσω την απορία τελικά θα αφήσω να περάσουν 2 ή 3 οίστροι και μετά! Όπότε βρακάκι και σερβετάκια μέχρι τότε!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εμείς στους καναπέδες έχουμε μονίμως ριχτάρια, οίστρος-ξεοίστρος, οπότε τα μουντάρω στο πλυντήριο και δεν τρέχει τίποτα.

Βεβαίως υπάρχει και το θέμα χαλιών (μοκέτες ειδικά αγορασμένες για το σκύλο :D )- που τα φορέσαμε πέρυσι χειμώνα-καλοκαίρι ως αντιολισθητική λύση για να περπατάει σωστά η μικρά. Άσε και που φέτος θα τα φορέσουμε πάλι και το καλοκαίρι για τον ίδιο λόγο.

Στη μοκέτα λοιπόν με που θα σκάσει μύτη ο λεκές ρίχνω μηλόξυδο και το τριβω με πανί. Μετά το τρίβω και με νερό για να φύγει η ξυδίλα. Παρεμπιπτόντως το μηλόξυδο δεν βρωμοκοπάει τόσο όσο το κανονικό ξύδι.

Επίσης την τελευταία φορά στον οίστρο έκανα και το εξής: Αφόρασα από ικέα κάτι φθηνά λινά χαλιά (θα τα έχετε δει εκεί - με ρίγες σε χρώμα πορτοκαλί-λινό και μαύρο). Τα φοράω τις ημέρες του οίστρου πάνω απο τα κανονικά χαλιά (σαν τσαντήρι είμαστε!). Σε αυτά ριχνω πάλι μηλόξυδο στο λεκέ και τα πετάω στο πλυντήριο, όπου βγαίνουν καινούργια και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Τώρα σχετικά με τα διαζύγια:

Όταν πήρα τα χαρτιά μεταβίβασης του σκύλου, το έκανα τουμπεκί ψιλοκομμένο από το στεφάνι μου και έκανα τη μεταβίβαση στην αρχοντομουτσουνάρα μου. Αφού το έκανα, το ανακοίνωσα στο σύζυγο ως τετελεσμένο :D (έτσι πρέπει!). Ως εκ τούτου ο σκύλος είναι δικός μου!!! :cool:
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κυριες μου, οι περιγραφικες σας ικανοτητες ειναι απιστευτες :D:D
Πολυ γελιο εριξα πρωινιατικα :p
Η μια με τα σεξι βρακια, η αλλη με τα γυφτικα χαλια...:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
vrmode μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι. Ειδικά στην τελευταία παράγραφο :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ναι Μαρια, μην χασεις κι εσυ και δεν παινέψεις τις αυταρχικες γυναικειες συμπεριφορες :mad::paja1::D

Εγω πηρα προικα ( :p ) κατι φανταστικα οριτζιναλ περσικα χαλιά διαφορων μεγεθων, από μικρα μεχρι τεραστια.
Τα στρωναμε κάθε χρόνο και δεν ειχαμε κανενα προβλημα τα δυο χρονια με την πινσερινα μας. Αν εξαιρεσουμε βέβαια κανα δυο φορες που τα κατουρησε.

Περυσι που ηρθε το ποιμενικο ειπαμε καλυτερα να μην τα στρωσουμε και βαλαμε τρια μικρα φτηνιαρικα σε διαφορα σημεια για να την πεφτουν τα σκυλια.
Πολύ γρηγορα η Ηρούκλα τα εκανε πατσαβουρια με τα δαγκωματα, τις τριχάρες και τις λασπες που φερνουμε από τις βολτες.

Το καλο είναι ότι γλυτωσαμε τα καλα χαλιά, το κακο είναι πως θα τα εχουμε για παντα στο παταρι.
Θα πανε για προικα στην κορη μου μετα από πολλαααα χρονια με το καλο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι Μαρια, μην χασεις κι εσυ και δεν παινέψεις τις αυταρχικες γυναικειες συμπεριφορες :mad::paja1::D
Όποιος πέφτει στα 4 για να τρίψει τα χαλιά με τα μηλόξιδα και κάνει το χασάπη με τις μπαρφοκρεατίλες δικαιούται και τη μεταβίβαση του σκύλου!:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Όποιος πέφτει στα 4 για να τρίψει τα χαλιά με τα μηλόξιδα και κάνει το χασάπη με τις μπαρφοκρεατίλες δικαιούται και τη μεταβίβαση του σκύλου!:D
:D:D:D:D:D Σωστήήήήή :D:D:D:D:D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το ότι κατουρήθηκαν τα περσικά χαλιά δε είναι κακό, αφού για να τα κάνουν ανθεκτικά οι Πέρσες μόλις τα υφάνουν, τα αφήνουν παραδοσιακά στους δρόμους να τα πατήσουν οι πάντες και τα πάντα και να τα τραβοκοπήσουν τα άλογα που επίσης κάνουν τις ανάγκες τους! Μετά τα αφήνουν σε ρέματα να πλυθούν για αρκετό καιρό και μόλις στεγνώσουν, τότε τα πουλάνε.

ΔΕΝ κάνω πλάκα με τα παραπάνω. Βέβαια αμφιβάλλω αν τα δαγκώνουν σκυλιά αλλά δεν ξέρω.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω πάντως 'εχω δεθει συναισθηματικά με τη λερωμένη μοκέτα...ξέρω πότε και από ποιόν έγινε ο κάθε λεκές.
Καταλαβάινετε ότι δεν μπορω να την αποχωριστώ γιατί επάνω της έιναι γραμμενη όλη η κουταβίσια ζωη των αγοριών μου...:D:D:D:D:D:D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Παιδιά τώρα το θυμήθηκα γιατί οιστρωθήκαμε κι εμείς εδώ και 5 μέρες και έχουν γίνει τα χαλιά ...χάλια!
Εύρηκα για τους λεκέδες, στο κίτρινο μπουκάλι με το φσσστ-φσσστ! Το ρίχνεις στο λεκέ και τον διαλύει και μετά είτε το πλένεις στο πλυντήριο, είτε το τρίβεις/ξεπλένεις με νερό. Με άρωμα λεμόνι!
Και δεν είναι και ασύμφορο σαν το διαβολάκο (είναι σχεδόν κανονικό μπουκάλι απορρυπαντικού), ούτε τόσο "δηλητήριο".
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Περιμενω να της φύγει και θα πλύνω με παγάκι-στο ένα που δοκίμασα έκανε δουλειά-αν και μάλλον σαν να άσπρισε λίγο το ύφασμα τοπικά
υπάρχει και το άλλο
το γυρνάω τούμπα και όταν της ξαναρθουν το ξαναβάζω απ την λερωμένη πλευρά

δεν έχει ξανανέβει βέβαια απο εκείνη την μέρα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf