Βοηθεια για εκτροφειο


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Οπως θα εχετε καταλαβει μου αρεσουν οι μεγαλες και φυλες(προστασιας κυριως) και η μεγαλη μου αγαπη ειναι τα ποιμενικα.
Ψαχνωντας για εκτροφειο επεσα σε ενα κοντα στο σπιτι μου στο Ηρακλειο την Κρητης.
Αν καποιοι απο εσας εχετε ψαξει για εκτροφεια γερμανικου ποιμενικου θα ηθελα να μου πειτε τι λογια εχετε ακουσει(αν εχετε) για το εκτροφειο που βρηκα.
Θα παω να δω τι παιζει εκει σε λιγες μερες

Αν ειναι καποιος απο ηρακλειο που τα εχει ψαξει θα με βοηθουσε πολυ...
Απο οτι λεει στο σαιτ εχει παρει μερος σε εκθεσεις και εχει κερδισει καλες θεσεις αλλα δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα....

Μπορει κανεις να βοηθησει?:rolleyes:
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν θυμαμαι καλά υπάρχει ποστ που αναφερεται στο τι περιμενεις από έναν καλό εκτροφέα, τι πρέπει να προσέξεις, και ποιες ερωτήσεις να κάνεις.....
διαβασε τα... και μετά καλυτερα να κρίνεις μόνος.... αλλοιώς τα υπόλοιπα θεωρούνται διαφήμιση ή δυσφήμιση και ποτέ δεν ξέρεις και αν είναι αξιοκρατικά...
ροττι???? μπορείς να βοηθήσεις με τα ποστ..?αν θέλει...
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
ναι και βεβαια τα εχω διαβασει!!!:)

απλα οσο και να διαβασω καποιο ποιο εμπειρος ισως βοηθουσε ποιο πολυ...
βασικα...δεν ξερω να διαβαζω τα τροπαια(που και καλα δειχνουν το ποσο καλο δειγμα ειναι ο καθε σκυλος...) θα τα ανεβασω να μου πειτε αμα ειναι καλα...

και βεβαια θα παω να δω τι παιζει εκει:cool:


1.
Στη Γερμανία:
10 x V 1, 4 x V 2, 3 x V 3, 1 x V 4, 1 x V 5

Στην Ελλάδα:
- Hellenic Sieger Show 2008 - 1os Εξαίρετος V1.
- 6/9/08 Κ.Ο.Η 1o CAC & CACIB, Best Breed, Best Group
- 7/9/08 Κ.Ο.Η 1o CAC & CACIB, Best Breed, Best Group

2.
07/10/06 Κ.Ο.Ε 1η Θέση Πολυ καλος
08/10/06 Κ.Ο.Ε 2η Θέση Πολυ καλος
02/12/06 Ο.Κ.Α 1η Θέση Εξαίρετος R.C.A.C & R.C.A.C.I.B
03/12/06 O.K.A 1η Θέση Εξαίρετος R.C.A.C & R.C.A.C.I.B
06/10/07 Κ.Ο.Ε 2η Θέση R.C.A.C & R.C.A.C.I.B Εξαίρετος
07/10/07 Κ.Ο.Ε 1η Θέση Πολυ καλός
09/09/07 K.O.H 1η Θέση Εξαίρετος - Καλύτερος φυλής - Καλύτερος Ομάδος 3ος Εκθεσης C.A.C & C.A.C.I.B
06/09/08 Κ.Ο.H 1o RCAC & RCACIB
07/09/08 K.O.H 1o RCAC & RCACIB

3. ΚΟΧ 19-06-05 2η Εξαίρετη RCAC
KOH 25-09-05 1η Εξαίρετη
ΚΟΕ 23-10-05 4η Εξαίρετη
ΟΚΑ 03-12-05 3η Εξαίρετη
ΟΚΑ 04-12-05 4η Εξαίρετη
ΚΟΗ 09-09-07 1η Εξαίρετη CAC & CACIB
KOE 06-10-07 1η Εξαίρετη CAC & CACIB 1η Καλύτερος Φυλής 3η Καλυτερος Ομάδος
KOE 07-10-07 1η Εξαίρετη Ανοιχτη Θηλυκων
06/09/08 Κ.Ο.H 1o CAC & CACIB
07/09/08 K.O.H 1o RCAC & RCACIB

εχει και αλλα σκυλια....αυτα ειναι απο 3 σκυλια..θεωρουνται καλα δειγματα τωρα αυτα??:confused:
μηπως πρεπει να γραψω και τα ονοματα των σκυλων?δνε ξερω αν επιτρεπεται...
 




jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Καλησπέρα
Είμαστε νέοι στο forum & ψάχνουμε κουτάβι beagle για συντροφιά οικογένειας με ένα 12χρονο παιδί σε μονοκατοικία. Μετά από όσα διαβάσαμε βρήκαμε μέσω ΚΟΕ (απάντησε άμεσα στο ερώτημα έλληνες εκτροφείς beagle) κάποια κουτάβια στην επαρχία καθώς επίσης κάποια γέννα σε ένα «εκτροφείο» στο Μαραθώνα.
Μας προβλημάτισε το γεγονός ότι από όσα είδαμε (στον Μαραθώνα) μας μοιάζει βιομηχανία παραγωγής κουταβιών, καθώς έχει όποια ράτσα θέλεις είτε από δικές του γέννες ? είτε εισαγωγής?
Από την άλλη δεν είναι εφικτό να πάμε στην επαρχία να δούμε από κοντά, βέβαια στην επικοινωνία που είχαμε μας φάνηκαν καλοί άνθρωποι ο ένας μας είπε ότι έχουν και FCI ? ένας άλλος ότι θα ήθελε να μπορέσει να έχει την δυνατότητα να ζητήσει το αρσενικό για κάποιο ζευγάρωμα (καθώς είναι πολύ καλό μορφολογικά)
Θα εκτιμούσαμε ιδιαιτέρως κάθε συμβουλή και βοήθεια.
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Να αποφυγετε να παρετε απο εκτροφειο οπου οτι ειδατε σας προβληματισε. Καντε ενα ταξιδακι ενα σαββατοκυριακο να δειτε τους εκτος Αθηνων, σκυλο θα παρετε για 10-15 χρονια...Ειναι σοβαρη αποφαση και η αρχικη επιλογη ειναι η σημαντικοτερη που θα παρετε και για σας και για το παιδι σας και για το σκυλο...
Οταν λενε (χαρτια ?) FCI εννοουν ΚΟΕ (τωρα γιατι το λενε ακομα ετσι...:confused:) FCI ειναι η Διεθνης Κυνολογικη Ομοσπονδια που ειναι μελος και ο ΚΟΕ. Να βεβαιωθειτε οτι οι γονεις ειναι γραμμενοι στον ΚΟΕ. Το γεγονος οτι σας ζητησε να εχει τη δυνατοτητα να κανει ζευγαρωμα με το αρσενικο οταν μεγαλωσει θετικο το βλεπω, αλλα σε καμμια περιπτωση μην παρετε κουταβι χωρις να επισκεφθειτε τον εκτροφεα, δειτε τη μανα και τα κουταβια και βεβαιωθειτε οτι ολα εχουν καλως, ειναι καθαρα, φροντισμενα και γενικα σε καλες συνθηκες. Εχετε διαβασει - ενημερωθει για τη φυλη?
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Δηλαδή εμένα που μου είπε κάποιος πως δεν έχουν pedigree ΚΟΕ αλλά έχουν FCI τι μπορεί να εννοούσε?
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
οτι δεν ειναι γραμμενα στον ΚΟΕ...πολλοι τα φερνουν ετσι (πετ σοπ κλπ) και δεν μπαινουν στον κοπο να τα γραψουν...η δεν τα γραφουν γιατι ξερουν οτι τα πετιγκρι ειναι πλαστα :(
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
μάλιστα,ευχαριστώ:) κι εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα όταν μου το'πε, αλλά δε ρώτησα
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα αν δεν δείς γονείς είναι παράλογο να πάρεις κουτάβι.
εκτροφέας είναι ένα πράγμα συγκεκριμένο
διάβασε το "πως διαλέγουμε εκτροφέα"
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
puppy mill σκεφτηκα κι εγω κι οταν διαβασα 550ευρω το κουταβι ηθελα να στειλω πολλα-πολλα τετοια:eek::eek::eek: αλλα ειπα να μην το συνεχισω
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22