Βρέθηκε θηλυκό σκυλάκι στο Πάρκο Τρίτση


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Καλησπέρα στην ομάδα!

Βρήκα αυτή τη θηλυκιά σκυλίτσα την Κυριακή 28 Μαΐου στο Πάρκο Τρίτση.
Δυστυχώς δεν έχει τσιπάκι και ο κτηνίατρος μας είπε πως είναι περίπου 3 χρονών.
Πολύ χαρακτηριστικό είναι πως, λογικά, είχε κουρευτεί πριν μερικές ημέρες γιατί μύριζε "πουδρίτσα".

IMG-0708.jpg

IMG-0714.jpg
 










Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Αχ, μόνο εμένα μου αρέσει το κουρεματάκι; Λίγο να είχαν προσέξει τον λαιμό, θα ήταν φοβερό. Ειδικά με την λεπτομέρεια στην ουρά. Θα πήγαιναν για λιονταρίσιο λουκ. Αλλά τους βγήκε έτσι:

IMG_0932.jpeg
 
  • Angry
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Το καημενο είναι σαν να το σκασε στη μεση του κουρεματος. :LOL:

Εκτος την αγγελια που έχεις κάνει Fb (καπου την πηρε το ματι μου) βάλε και αφισουλες στο παρκο και σε γυρω σουπερμαρκετ , πετσοπ, κτηνιατρεια , γκρουμερ (μπας και δεν εχουν σοσιαλ) και δηλωση στο αρμοδιο ΑΤ να είσαι και νομικα καλυμμένη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Αχ, μόνο εμένα μου αρέσει το κουρεματάκι; Λίγο να είχαν προσέξει τον λαιμό, θα ήταν φοβερό. Ειδικά με την λεπτομέρεια στην ουρά. Θα πήγαιναν για λιονταρίσιο λουκ. Αλλά τους βγήκε έτσι:

View attachment 77269
Το είχα δει κι αυτό το κακόμοιρο!
Η μόνη περίπτωση που δικαιολογείται αυτό το κακό, είναι για λόγους υγείας.
Και αν μόλις το έχεις βρει και η γούνα του είναι σε τέτοια χάλια, που δεν επισκευάζεται αλλιώς.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Το είχα δει κι αυτό το κακόμοιρο!
Η μόνη περίπτωση που δικαιολογείται αυτό το κακό, είναι για λόγους υγείας.
Και αν μόλις το έχεις βρει και η γούνα του είναι σε τέτοια χάλια, που δεν επισκευάζεται αλλιώς.
Α ναι! Σωστά. Ειδικά στα Χάσκι, νομίζω, επειδή είναι double-coated, απαγορεύεται ρητά να τα ξυρίζουμε. Εδώ ούτε εμένα δεν μου επιτρέπει ο groomer να ξυρίσω την Άρυα λόγω διπλού τριχώματος.
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Το καημενο είναι σαν να το σκασε στη μεση του κουρεματος. :LOL:

Εκτος την αγγελια που έχεις κάνει Fb (καπου την πηρε το ματι μου) βάλε και αφισουλες στο παρκο και σε γυρω σουπερμαρκετ , πετσοπ, κτηνιατρεια , γκρουμερ (μπας και δεν εχουν σοσιαλ) και δηλωση στο αρμοδιο ΑΤ να είσαι και νομικα καλυμμένη.
Αν εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης, ξέρεις αν μπορώ να τον "υποχρεώσω" να βάλει τσιπάκι στο σκυλάκι; Δηλαδή, υφίσταται νομικά να του πω κάτι του στυλ, πως για να το πάρει πίσω θα πρέπει να πάμε επιτόπου σε κτηνίατρο και να βάλει τσιπάκι; Ακούγεται λίγο περίεργο αυτό που γράφω, αλλά πραγματικά είναι κρίμα. Το σκυλάκι είναι μέσα στο στρες και είναι κρίμα να ξαναζήσει κάτι τέτοιο.
 
Last edited:


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Αν εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης, ξέρεις αν μπορώ να τον "υποχρεώσω" να βάλει τσιπάκι στο σκυλάκι; Δηλαδή, υφίσταται νομικά να του πω κάτι του στυλ, πως για να το πάρει πίσω θα πρέπει να πάμε επιτόπου σε κτηνίατρο και να βάλει τσιπάκι; Ακούγεται λίγο περίεργο αυτό που γράφω, αλλά πραγματικά είναι κρίμα. Το σκυλάκι είναι μέσα στο στρες και είναι κρίμα να ξαναζήσει κάτι τέτοιο.
Μπορεις να κανεις κατι τυπου πως ξερω οτι ειναι δικο σας κτλ. Και επισης αμα οντως το αγαπανε το σκυλι δεν θα θελουν να κανουν οτι ειανι δυνατον να μην το ξαναπερασουν αυτο? Καθολου περιεργο δεν ακουγεται ενα σκυλι χωρις ταυτοτητα τσιπ και ετσι κουρεμενο και που το ανεβασες και δεν το κρατησες τυχεροι ειναι εγω δεν θα εκανα το ιδιο.
 
  • Like
Reactions: Meni&Suzy


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Το εχεις εσυ το σκυλακι τωρα? Το καημενο το σκεφτομαι απο χθες μου εχει καρφωθει
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Αν εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης, ξέρεις αν μπορώ να τον "υποχρεώσω" να βάλει τσιπάκι στο σκυλάκι; Δηλαδή, υφίσταται νομικά να του πω κάτι του στυλ, πως για να το πάρει πίσω θα πρέπει να πάμε επιτόπου σε κτηνίατρο και να βάλει τσιπάκι;
Φυσικά και μπορείς και ακριβώς αυτό θα κάνεις.
Αν αρνηθεί, θα ζητήσεις να γίνει το νταραβέρι στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής, για να είσαι νομικά καλυμμένη. Θα τους πεις, οτι το σκυλάκι δεν έχει τσιπ και θα του επιβάλλουν το σχετικό πρόστιμο. Συγχρόνως, θα απαιτήσεις να βρει κάποιο τρόπο, να αποδείξει ότι είναι δικό του. Να φέρει βιβλιάριο υγείας, φωτογραφίες, μάρτυρες. Αθροιστικά αυτά. Θα δεις και την αντίδραση του σκύλου βέβαια, στην επανασύνδεση. Αλλιώς...να σου ζήσει!
 
  • Like
Reactions: Aliki V. and medusa




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Το είχα δει κι αυτό το κακόμοιρο!
Η μόνη περίπτωση που δικαιολογείται αυτό το κακό, είναι για λόγους υγείας.
Και αν μόλις το έχεις βρει και η γούνα του είναι σε τέτοια χάλια, που δεν επισκευάζεται αλλιώς.
Εγω σπιτζ και πομερανιαν εδω ολα κουρεμενα τα βλεπω. Και μπυ ζηταν και τα ρεστα γιατι τον βασανιζω λεει το καλοκαιρι και πως θα ειναι χαλια το σπιτι μου απο τις τριχες ενω αυτοι ειναι πολυ καθαροι και δεν μπορουν. Ερχεται παλι αυτη η εποχη αρχισαν ηδη να εμφανιζονται οι ποτε θα τον κουρεψεις
 
  • Like
Reactions: mareco


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Το εχεις εσυ το σκυλακι τωρα? Το καημενο το σκεφτομαι απο χθες μου εχει καρφωθει
Ναι εγώ το έχω το ζουζούνι στο σπίτι μου. Στεναχωριέμαι ρε γαμώτο γιατί φαίνεται πως έχει μεγαλώσει με αγκαλιές. Όλο αγκαλιά ζητάει και να ανέβει στον καναπέ :p
 
  • Haha
  • Like
Reactions: Aliki V. and Sammie


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Ναι εγώ το έχω το ζουζούνι στο σπίτι μου. Στεναχωριέμαι ρε γαμώτο γιατί φαίνεται πως έχει μεγαλώσει με αγκαλιές. Όλο αγκαλιά ζητάει και να ανέβει στον καναπέ :p
Ετσι ειναι πολυ χαδιαρικα σκυλια. Μη μαθω οτι δεν το αφηνεις στον καναπε θα σε δειρω χαχαχαχα
 
  • Haha
Reactions: Meni&Suzy


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
821
668
Μπραβο σου που το πηρες παντως και σε αγαπαει κιολας ηδη θελει αγκαλιες.
 
  • Like
Reactions: Meni&Suzy


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Αν εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης, ξέρεις αν μπορώ να τον "υποχρεώσω" να βάλει τσιπάκι στο σκυλάκι; Δηλαδή, υφίσταται νομικά να του πω κάτι του στυλ, πως για να το πάρει πίσω θα πρέπει να πάμε επιτόπου σε κτηνίατρο και να βάλει τσιπάκι; Ακούγεται λίγο περίεργο αυτό που γράφω, αλλά πραγματικά είναι κρίμα. Το σκυλάκι είναι μέσα στο στρες και είναι κρίμα να ξαναζήσει κάτι τέτοιο.
Φυσικα και δε θα το δωσεις πισω χωρις τσιπ. Οπως σου ειπε η @mareco παραπανω, θα πεις εχει δηλωθει στην αστυνομια εχετε 2 επιλογες τσιπ 30 ευρω ή προστιμο 300 το λιγότερο και βαλε. Θα προτιμησουν το πρωτο :LOL:

Την δηλωση στο τμήμα μη την αμελησεις. Είναι 5 λεπτα υποθεση και ζητανε τυπικα στοχιεια να ξερουν ποιος το εχει.
Στο λεω γιατι δε ξερεις ποτε τι έγινε, μπορει οντως να το δήλωσαν και να τους βρεις άμεσα, ή καποιος οντως να το κλεψε και το αφησε ή ο ιδιοκτητης αν ειναι αμελης για να καλυψει τη δικη του αμέλεια πει μετα οτι το κλεψαν, εχουν δει τα ματακια μας διαφορα.
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Ετσι ειναι πολυ χαδιαρικα σκυλια. Μη μαθω οτι δεν το αφηνεις στον καναπε θα σε δειρω χαχαχαχα
Ομολογώ πως δεν την αφήνω στον καναπέ. Παρ' όλα αυτά, η τσούπρα δεν το βάζει κάτω, όλο και καταφέρνει και ανεβαίνει. :LOL: