Βρέθηκε θηλυκό σκυλάκι στο Πάρκο Τρίτση


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Ομολογώ πως δεν την αφήνω στον καναπέ. Παρ' όλα αυτά, η τσούπρα δεν το βάζει κάτω, όλο και καταφέρνει και ανεβαίνει. :LOL:
Χαχαχα καλα κανει. Προτεινω εκει που πηδαει να μην ειναι γλιστερο πατωμα δεν ξερω αν εχεις χαλι η κατι αλλο γιατι αυτη η ρατσα εχει μεγαλη προδιαθεση για προβληματα με την επιγονατοδα.
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Χαχαχα καλα κανει. Προτεινω εκει που πηδαει να μην ειναι γλιστερο πατωμα δεν ξερω αν εχεις χαλι η κατι αλλο γιατι αυτη η ρατσα εχει μεγαλη προδιαθεση για προβληματα με την επιγονατοδα.
Δεν το ήξερα για την επιγονατίδα! Θα το προσέχω.
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Φυσικα και δε θα το δωσεις πισω χωρις τσιπ. Οπως σου ειπε η @mareco παραπανω, θα πεις εχει δηλωθει στην αστυνομια εχετε 2 επιλογες τσιπ 30 ευρω ή προστιμο 300 το λιγότερο και βαλε. Θα προτιμησουν το πρωτο :LOL:

Την δηλωση στο τμήμα μη την αμελησεις. Είναι 5 λεπτα υποθεση και ζητανε τυπικα στοχιεια να ξερουν ποιος το εχει.
Στο λεω γιατι δε ξερεις ποτε τι έγινε, μπορει οντως να το δήλωσαν και να τους βρεις άμεσα, ή καποιος οντως να το κλεψε και το αφησε ή ο ιδιοκτητης αν ειναι αμελης για να καλυψει τη δικη του αμέλεια πει μετα οτι το κλεψαν, εχουν δει τα ματακια μας διαφορα.
Η επίσκεψη στο αστυνομικό τμήμα ήταν τραγελαφική... Με κοίταγαν λες και τους έλεγα πως βρήκα έναν εξωγήινο. Το μόνο που έκαναν ήταν να γράψουν τα στοιχεία μου σε ένα post-it (το οποίο είμαι σίγουρη πως πέταξαν αφ' ότου έφυγα). Η κανονική διαδικασία ποιά θα έπρεπε να ήταν;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Η επίσκεψη στο αστυνομικό τμήμα ήταν τραγελαφική... Με κοίταγαν λες και τους έλεγα πως βρήκα έναν εξωγήινο. Το μόνο που έκαναν ήταν να γράψουν τα στοιχεία μου σε ένα post-it (το οποίο είμαι σίγουρη πως πέταξαν αφ' ότου έφυγα). Η κανονική διαδικασία ποιά θα έπρεπε να ήταν;
Ηταν ενα σημαντικο ενδεχομενο για το οποιο δε σε προειδοποιησαμε.
Ειναι που καναμε και νεο νομοσχεδιο και περνανε επιμορφωση και προστατευουμε τα ζωα. Σκεψου να πηγαινες για καμια καταγγελια για κανα ζωο που κινδυνευε.

Στο δικο μου τμημα εδω που ετυχε να παω μερικες φορες, σε στέλνουν στο τμημα απολεσθεντων (αντικειμενων λιγο τρατζικ με τα απωλεσθεντα και τα ζωα) να δουμε αν υπαρχει δηλωση απο καποιον και μετα κρατανε φωτοτυπια της ταυτοτητας, περιγραφη του ζώου φυλο κτλ, που βρέθηκε, και τα τηλεφωνα σου, σε περιπτωση που παει ο ιδιοκτητης (εαν το παρεις σπιτι σου).
Μερικές φορες έχει τύχει και πολίτες να πάνε και να μη μπορουν να τα φιλοξενήσουν και τα κρατανε εκει τα σκυλάκια και καλουν τον δήμο ή καποιον της πενταμελούς να ερθει να τα παρει για φιλοξενία.
 
  • Like
Reactions: Meni&Suzy


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Η επίσκεψη στο αστυνομικό τμήμα ήταν τραγελαφική... Με κοίταγαν λες και τους έλεγα πως βρήκα έναν εξωγήινο. Το μόνο που έκαναν ήταν να γράψουν τα στοιχεία μου σε ένα post-it (το οποίο είμαι σίγουρη πως πέταξαν αφ' ότου έφυγα). Η κανονική διαδικασία ποιά θα έπρεπε να ήταν;
Εγώ λέω να ξαναπάς.
Με παρέα αυτή την φορά, για να έχεις τουλάχιστον έναν μάρτυρα.
Και να τους ρωτήσεις, πως θα αποδείξεις ότι πήγες και έκανες το σωστό, αν βρεθείς υπόλογη (λέμε τώρα);
Να ρωτήσεις πως ονομάζεται ο αξιωματικός υπηρεσίας και να σημειώσεις μέρα και ώρα που πήγες.
Μήπως, να πας άλλη ώρα της ημέρας, μήπως δεν πέσεις στον ίδιο.

Στο μεταξύ, έχεις αποφασίσει τι θα κάνεις με το σκυλάκι, αν δεν βρεθεί ο ιδιοκτήτης;
Θα το κρατήσεις;
 
  • Like
Reactions: medusa


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Εγώ λέω να ξαναπάς.
Με παρέα αυτή την φορά, για να έχεις τουλάχιστον έναν μάρτυρα.
Και να τους ρωτήσεις, πως θα αποδείξεις ότι πήγες και έκανες το σωστό, αν βρεθείς υπόλογη (λέμε τώρα);
Να ρωτήσεις πως ονομάζεται ο αξιωματικός υπηρεσίας και να σημειώσεις μέρα και ώρα που πήγες.
Μήπως, να πας άλλη ώρα της ημέρας, μήπως δεν πέσεις στον ίδιο.

Στο μεταξύ, έχεις αποφασίσει τι θα κάνεις με το σκυλάκι, αν δεν βρεθεί ο ιδιοκτήτης;
Θα το κρατήσεις;
Τα επίμαχα σημεία στο νόμο χρειάζεται να ξέρουμε κ να τα χουμε εκτυπωμένα για να καταδεικνύουμε της δικιά τους ευθύνη να καταγράψουν το συμβάν με ότι αυτό συνεπάγεται. Και να αφήσουμε ευγενικά την υπόνοια ότι θα ασχοληθούμε με αυτά που συνεπάγονται. Είναι μια μέθοδος που θέλοντας κ μη πιάνει.
 
  • Like
Reactions: Sammie




Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε για την αστυνομία. Επειδή έχω πάει και άλλες φορές και για κακοποίηση σκύλου και για άλλα θέματα, πρέπει κάθε φορά να είσε έτοιμος/η να διεκδικήσεις τα αυτονόητα. Η αλήθεια είναι πως εκείνη τη στιγμή πραγματικά δεν είχα την ψυχική αντοχή να ασχοληθώ και μαζί τους.

Πάντως, παρ' όλες τις προσπάθειες δεν έχει εμφανιστεί ο/η κηδεμόνας και μιας και έχουν περάσει πάνω από 10 μέρες, λέω σιγά σιγά να την βάλω για υιοθεσία. Δυστυχώς δεν μπορώ να την κρατήσω γιατί έχω άλλα 2 σκυλιά και κάπου εκεί είναι το όριό μου :p

Την Τρίτη θα πάμε και για στείρωση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τι να την βάλεις για υιοθεσία βρε παιδί μου;
H @Ans από πάνω, λιώνει από την πρώτη μέρα που την έβαλες.
Δεν χρειάζεται καν, να ψάξεις.
Ετοιμο το 'χεις.
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Τι να την βάλεις για υιοθεσία βρε παιδί μου;
H @Ans από πάνω, λιώνει από την πρώτη μέρα που την έβαλες.
Δεν χρειάζεται καν, να ψάξεις.
Ετοιμο το 'χεις.
Χαχαχα κάτι έχω καταλάβει :p @Ans αν θέλεις να γνωρίσεις το κορίτσι, πες μου :)
 
  • Like
Reactions: mareco


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Χαχαχα κάτι έχω καταλάβει :p @Ans αν θέλεις να γνωρίσεις το κορίτσι, πες μου :)
Ειμαστε μακρυα για γνωριμιες χαχαχα. Εγω αμα περιμενεις κανα μηνα να εχω τελειωσει με την εγχειρηση μας τοτε το συζηταμε. Αλλα αμα δεν μπορεις πολυ λογικο απλα προσεξε παρα πολυ που θα την δωσεις γιατι για κατι τετοια το ενδιαφερον ηλιθιων ανευθυνων ξεπερναει το ταβανι. Κανε μια ερωτηση τι θα την ταιζουν αν θα την ξανακανουν γουλη κτλ χαχαψαχα
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Επισης τωρα αν την δωσεις και εμφανιστει κηδεμονας μπορει να την παρει?
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Ειμαστε μακρυα για γνωριμιες χαχαχα. Εγω αμα περιμενεις κανα μηνα να εχω τελειωσει με την εγχειρηση μας τοτε το συζηταμε. Αλλα αμα δεν μπορεις πολυ λογικο απλα προσεξε παρα πολυ που θα την δωσεις γιατι για κατι τετοια το ενδιαφερον ηλιθιων ανευθυνων ξεπερναει το ταβανι. Κανε μια ερωτηση τι θα την ταιζουν αν θα την ξανακανουν γουλη κτλ χαχαψαχα
Αχ το έχω στο νου μου πως θα ενδιαφερθούν πολλοί άσχετοι...

Αν έχει υιοθετηθεί από άλλον και εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης, όχι δεν μπορεί να την πάρει πίσω. Από τη στιγμή ειδικά που δεν της είχε βάλει και τσιπάκι.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Αχ το έχω στο νου μου πως θα ενδιαφερθούν πολλοί άσχετοι...

Αν έχει υιοθετηθεί από άλλον και εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης, όχι δεν μπορεί να την πάρει πίσω. Από τη στιγμή ειδικά που δεν της είχε βάλει και τσιπάκι.
Μπορεις να την κρατησεις ενα μηνα περιπου? Για να βρεις εναν σωστο ανθωπο πιστευω κατω απο 2 3 βδομαδες δεν γινεται.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Βασικα την ανεβαζεις κιολας αν θες οταν τελειωσετε και αναρρωσει με το καλο απο την εγχειρηση και μπορεις να μιλας να δεις λιγο τι παιζει. Εχει κανει εξεταση για καλαζαρ εριλιχεια κτλ? Τωρα που θα κανει εγχειρηση μπορεις να τα ζητησεις και αυτα μαζι με τις υπολοιπες στο αιμα που θα κανει. Αν δεν της εχουν πιασει και τα ποδαρακια ζητα το για το εξαρθρημα να δουν σε τι φαση ειναι τα γονατακια της. Ολα αυτα αν βγουν σαν προβληματα σε εναν νεο κηδεμονα να τα γνωριζει δηλαδη μην βρεθει στα αζητητα ερχεται και καλοκαιρι που θεκουν διακοπες...
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Βασικα την ανεβαζεις κιολας αν θες οταν τελειωσετε και αναρρωσει με το καλο απο την εγχειρηση και μπορεις να μιλας να δεις λιγο τι παιζει. Εχει κανει εξεταση για καλαζαρ εριλιχεια κτλ? Τωρα που θα κανει εγχειρηση μπορεις να τα ζητησεις και αυτα μαζι με τις υπολοιπες στο αιμα που θα κανει. Αν δεν της εχουν πιασει και τα ποδαρακια ζητα το για το εξαρθρημα να δουν σε τι φαση ειναι τα γονατακια της. Ολα αυτα αν βγουν σαν προβληματα σε εναν νεο κηδεμονα να τα γνωριζει δηλαδη μην βρεθει στα αζητητα ερχεται και καλοκαιρι που θεκουν διακοπες...

Ναι κάπως έτσι το σκεφτόμουν, να την ανεβάσω τώρα και όσο θα αναρρώνει, να μιλάω με όποιον/α ενδιαφερθεί.

Έχω κάποια πραγματάκια στο νου μου που θέλω να ρωτήσω αυτούς που ενδιαφέρονται, αλλά αν έχετε και εσείς κάποια ιδέα, είναι ευπρόσδεκτη.

Η μικρή έχει περάσει πάρα πολύ μεγάλο στρες λόγο αυτού που είχε ζήσει, και παρ' όλη την βελτίωσή της, χρειάζεται κάποιον/α με κατανόηση. Αυτό με αγχώνει αρκετά γιατί οι περισσότεροι θα σταθούν στο ότι είναι ένα άσπρο, μικρόσωμο, όμορφο σκυλάκι και δεν θα είναι έτοιμοι γι' αυτό που θα αντιμετωπίσουν.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Ναι κάπως έτσι το σκεφτόμουν, να την ανεβάσω τώρα και όσο θα αναρρώνει, να μιλάω με όποιον/α ενδιαφερθεί.

Έχω κάποια πραγματάκια στο νου μου που θέλω να ρωτήσω αυτούς που ενδιαφέρονται, αλλά αν έχετε και εσείς κάποια ιδέα, είναι ευπρόσδεκτη.

Η μικρή έχει περάσει πάρα πολύ μεγάλο στρες λόγο αυτού που είχε ζήσει, και παρ' όλη την βελτίωσή της, χρειάζεται κάποιον/α με κατανόηση. Αυτό με αγχώνει αρκετά γιατί οι περισσότεροι θα σταθούν στο ότι είναι ένα άσπρο, μικρόσωμο, όμορφο σκυλάκι και δεν θα είναι έτοιμοι γι' αυτό που θα αντιμετωπίσουν.
Γενικα η ρατσα δεν ειναι κλασικο ασπρο μικρο. Καταρχας θελει απιστευτη περιποιηση το τριχωμα τους και παλι θα μαδαει πολυ. Δηλαδη αυτο ρωτα σιγουρα αν τους πειραζει και αμα μπορουν να χτενιζουν το σκυλι καθε μερα με 3 4 διαφορετικες χτενες που χρειαζεται. Εχουν αρκετη ενεργεια επισης και δεν ειναι του καναπε ουτε για μια βολτα τη μερα ουτε "κατουραει στην πανα δεν το βγαζω συνεχεια εξω δεν χρειαζεται ". Εγω αυτα που ξερω γαυγιζουν αρκετα αυτο το παιδακι δεν ξερω αν ειναι ετσι. Υπαρχουν ερωτηματολογια στις φιλοζωικες που μπορεις να αντιγραψεις ενα και να το στελεις ερωτησεις τυπου τι κανουμε οταν κανει ζημια, σε ποια περιπτωση θα το επεστρεφες, ποση ωρα θα ειναι μονο του κτλ. Ξαναπες μας οτι γινει αν βρεις καποιον πιο αμεσα και θες να το δωσεις. Εμεις στις 20 ιουνιου εχουμε εγχειρηση και υπολογιζω σε 2 βδομαδες να ειμαστε τελειωμενοι. Αμα δεν εχεις καταληξει καπου μεχρι τοτε να ξες οτι θα ειναι στα πουπουλα και θα την βλεπεις και εδω στο φορουμ :LOL:
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Γενικα η ρατσα δεν ειναι κλασικο ασπρο μικρο. Καταρχας θελει απιστευτη περιποιηση το τριχωμα τους και παλι θα μαδαει πολυ. Δηλαδη αυτο ρωτα σιγουρα αν τους πειραζει και αμα μπορουν να χτενιζουν το σκυλι καθε μερα με 3 4 διαφορετικες χτενες που χρειαζεται. Εχουν αρκετη ενεργεια επισης και δεν ειναι του καναπε ουτε για μια βολτα τη μερα ουτε "κατουραει στην πανα δεν το βγαζω συνεχεια εξω δεν χρειαζεται ". Εγω αυτα που ξερω γαυγιζουν αρκετα αυτο το παιδακι δεν ξερω αν ειναι ετσι. Υπαρχουν ερωτηματολογια στις φιλοζωικες που μπορεις να αντιγραψεις ενα και να το στελεις ερωτησεις τυπου τι κανουμε οταν κανει ζημια, σε ποια περιπτωση θα το επεστρεφες, ποση ωρα θα ειναι μονο του κτλ. Ξαναπες μας οτι γινει αν βρεις καποιον πιο αμεσα και θες να το δωσεις. Εμεις στις 20 ιουνιου εχουμε εγχειρηση και υπολογιζω σε 2 βδομαδες να ειμαστε τελειωμενοι. Αμα δεν εχεις καταληξει καπου μεχρι τοτε να ξες οτι θα ειναι στα πουπουλα και θα την βλεπεις και εδω στο φορουμ :LOL:
Ωραία η ιδέα για το ερωτηματολόγιο από φιλοζωικές, θα το ψάξω. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Αυτή η μικρούλα μέχρι στιγμής δεν νιώθω πως έχει φουλ ενέργεια. Από την άλλη, μια χαρά ακολουθεί στην πρωινή 2-ωρη βολτάρα που κάνω με τα δικά μου τα κορίτσια :p

Όπως και να έχει, θα ενημερώσω για κάθε εξέλιξη.

Βάζω και 2 νέες φωτογραφιούλες της, έτσι για τη λιγούρα :p
R6ET2639.jpgR6ET2448.jpg
 
  • Love
Reactions: Mava


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
823
668
Ενταξει αμα κανετε 2 ωρη βολτα ποση ενεργεια να της μεινει μια σταλια ειναι χαχαχα. Απλα η τυπικη βολτα ελληνα με μικροσωμο ειναι 2 στενα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π