Βρέθηκε σκύλακας...


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι, κι εμένα μου φαίνεται ότι ο μπόμπιρας τελικά είναι μπέμπα. Για Γερμανία χρειάζεται τσιπάρισμα, εμβολιασμό λύσσας, μετά το τσιπάρισμα και ευρωπαϊκό διαβατήριο κατοικίδιου. Στα υπόψιν, έχω δει Γερμανούς που ενδιαφέρονται για συγκεκριμένο σκύλο να κάνουν πράγματα που εμάς φανταζουν εξωπραγματικά, οπότε μην κλαις ακόμα. Κάτσε να δεις πόσο ενδιαφέρονται. Μπορεί να έχεις καμιά ευχάριστη έκπληξη
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Ναι, κι εμένα μου φαίνεται ότι ο μπόμπιρας τελικά είναι μπέμπα. Για Γερμανία χρειάζεται τσιπάρισμα, εμβολιασμό λύσσας, μετά το τσιπάρισμα και ευρωπαϊκό διαβατήριο κατοικίδιου. Στα υπόψιν, έχω δει Γερμανούς που ενδιαφέρονται για συγκεκριμένο σκύλο να κάνουν πράγματα που εμάς φανταζουν εξωπραγματικά, οπότε μην κλαις ακόμα. Κάτσε να δεις πόσο ενδιαφέρονται. Μπορεί να έχεις καμιά ευχάριστη έκπληξη
Δηλαδη??Τι έχεις δει?
Πάντως εδώ στην Κρήτη υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που αναλαμβάνουν να φιλοξενούν αδέσποτα με σκοπό να τα στέλνουν Γερμανία. Γενικά οι τουρίστες δείχνουν πολύ ενδιαφέρον κι έχουν πάρει πάρα πολλά αδέσποτα στη χώρα τους.
Οι συγκεκριμένοι με τους οποίους μιλάω έχουν και δύο παιδιά. Τώρα τι να πω. Θα τους δω αύριο και θα σας πω.
Η άλλη εναλλακτική μου είναι να το δώσω σε μία κυρία που το θέλει για εξωτερικό φυτό χώρου.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το πιο "κουλό" που έχω δει (που δεν είναι κουλό, αλλά δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοια) είναι ένα ζευγάρι που ξαναέκανε το ταξίδι για να παραλάβουν οι ίδιοι τον σκύλο και στο μεταξύ είχαν αναλάβει όλα τα έξοδά του.

Αφού ξέρεις ανθρώπους από ομάδα που φιλοξενούν σκύλους μέχρι να πάνε Γερμανία, γιατί δεν συνεννοήστε με αυτούς, και τους Γερμανούς σου υποψήφιους ώστε να φύγει η κουτάβα μαζί με κάποιο άλλο σκυλί που θα πηγαίνει στην ίδια πόλη. Συνήθως υπάρχει κάποιος που συνοδεύει τα σκυλιά που βρήκαν τις οικογένειές τους και τους τα παραδίδει στο αεροδρόμιο, όπου οι νέες οικογένειες περιμένουν έξω από την αίθουσα αφιξεων.

(Ελπίζω ότι η ομάδα αυτή που λες έχει ανθρώπους στη γερμανική που τσεκάρουν τους αναδόχους πριν κλειστεί η υιοθεσία, ε;)
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Το πιο "κουλό" που έχω δει (που δεν είναι κουλό, αλλά δεν έχουμε συνηθίσει σε τέτοια) είναι ένα ζευγάρι που ξαναέκανε το ταξίδι για να παραλάβουν οι ίδιοι τον σκύλο και στο μεταξύ είχαν αναλάβει όλα τα έξοδά του.

Αφού ξέρεις ανθρώπους από ομάδα που φιλοξενούν σκύλους μέχρι να πάνε Γερμανία, γιατί δεν συνεννοήστε με αυτούς, και τους Γερμανούς σου υποψήφιους ώστε να φύγει η κουτάβα μαζί με κάποιο άλλο σκυλί που θα πηγαίνει στην ίδια πόλη. Συνήθως υπάρχει κάποιος που συνοδεύει τα σκυλιά που βρήκαν τις οικογένειές τους και τους τα παραδίδει στο αεροδρόμιο, όπου οι νέες οικογένειες περιμένουν έξω από την αίθουσα αφιξεων.

(Ελπίζω ότι η ομάδα αυτή που λες έχει ανθρώπους στη γερμανική που τσεκάρουν τους αναδόχους πριν κλειστεί η υιοθεσία, ε;)
Δεν το θεωρώ απαραιτήτως ύποπτο αυτό που περιγράφεις, αν και παράξενο για εμάς. Θέλω να πιστεύω ότι είναι πιο ευαισθητοποιημένοι από εμάς που τα αδέσποτα αποτελούν καθημερινή εικόνα. Θα βρεθώ με την μητέρα και την κόρη αύριο να πάμε στον κτηνίατρο να δούμε τι θα μας πει για τσιπάκια και διαβατήρια και βλέπουμε.
Η κυρία που γνωρίζω μου είπε ότι λόγω τιμών και του ότι οι πτήσεις δεν είναι τσαρτερ δεν στέλνει το χειμώνα, ούτε μπορεί να φιλοξενήσει. Την άλλη κυρία (παρόμοια περίπτωση) δεν κατάφερα να τη βρω.

Κι εγώ μιλάω γερμανικά, αλλά πέρα από τα βασικά δεν μπορώ να ελέγξω κάτι παραπάνω. Τους ρώτησα που θα το έχουν, αν είχαν ξανα σκυλο, αν εχουν παιδια κτλ. Αλλά αν είναι να σου πουν ψέματα δεν μπορείς ν το ξέρεις. Θα τσεκάρω κι από κοντά βέβαια και θα κρίνω αναλόγως.

:unsure::(
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μα δεν το είπα για ύποπτο. Κάθε άλλο. Απλά είναι κάτι που σε εμάς τους Ελληνες, λίγο πολύ φαίνεται εξτριμ όταν πρόκειται για έναν σκύλο ακαθόριστης φυλής, που δεν είναι ήδη δικός μας.

Όταν έστειλα "δικό μου" σκύλο έξω, δεν είχα καθόλου ανάμιξη στην επιλογή οικογένειας. Τη νέα της οικογένεια την βρήκε (και την τσέκαρε) μια ομάδα ανθρώπων που ασχολούνται κι αυτοί με υιοθεσίες στη Γερμανία αδέσποτων από Ελλάδα. Είναι αρκετά οργανωμένη ομάδα κι έχουν άτομα μόνιμους κατοίκους Γερμανίας που κάνουν ελέγχους και περνάνε συνεντεύξεις τους υποψήφιους. Σκέψου ότι επειδή το σκύλο τον είχα βρει και την φιλοξενούσα εγώ, είχα το νου μου και εδώ για υιοθεσία, και το είχα εξηγήσει αυτό ήδη στην εδώ ομάδα.

Δεν σου κρύβω ότι ήμουν διστακτική και είχα μεγάλη αγωνία καθώς είχε πάρει το αυτί μου διάφορες, κακόβουλες φήμες, για πειραματόζωα κι άλλα χαριτωμένα. Εν τέλει, αποδείχτηκε ότι η υιοθεσία της σκυλίτσας στη Γερμανία ήταν το καλύτερο πράγμα που θα μπορούσε να της έχει συμβεί. Περνάει πάρα πολύ καλά, καλύτερα από ότι περνάει ο δικός μου σκύλος, κι έχει καθημερινές βόλτες σε υπέροχα μέρη, είτε πάρκα είτε δάση. Μάλιστα πριν μερικούς μήνες είχα την ευτυχία να την συναντήσω σχεδόν τέσσερα χρόνια μετά την υιοθεσία της. Απλά θα σου πω ότι θέλω να με υιοθετησει κι εμένα, με τον άντρα μου και το Ρασούλη ο Γερμανός της!

Ανέφερες ότι αν θέλει κάποιος να σε ξεγελασει, μπορεί. Ναι, σίγουρα μπορεί. Αλλά αυτό μπορεί να συμβεί και με υιοθεσία εδώ. Και πιο εύκολα κιόλας σε ξεγελανε οι εδώ. Και όντως είναι πιο ευαισθητοποιημενοι από εμάς κατά μέσο όρο, οπότε οι πιθανότητες είναι υπέρ της μπεμπας
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Αν θες στείλε μου σε pm την ομάδα αυτή που λες στη Γερμανία για περισσότερες πληροφορίες!
(y)(y)
 








Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Συμβόλαιο δεν υπογράψαμε σήμερα, αλλά θα ξανασυναντηθούμε μια απο αυτες τις ημέρες. Έχω μιλήσει με τη φιλοζωική.
Τσιπάκι, εμβόλια κτλ μου είπε θα τα αναλάβει εκείνος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Και πως θα είσαι βεβαία, ότι θα τα αναλάβει;
Η Φιλοζωική, έχει επαφή με τον ιδιοκτήτη;
Εμπλέκεται κάπου;
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Η φιλοζωική δεν έχει εμπλακεί, παρά μόνο με την κοινοποίηση στη σελίδα της και το συμβόλαιο υιοθεσίας που θα μου δώσει.
Τώρα για τα υπόλοιπα που λες, δεν μπορώ να είμαι βέβαιη, αλλά το συζητήσαμε και μου είπε πως γνωρίζει τη διαδικασία και θα τα πράξει. Πιστεύω πως θα το κάνει.