Βόλτα και "εργασιακός" σκύλος (Ποιός θεωρείται σκύλος εργασίας;)...


Status
Κλειδωμένο θέμα

harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η τριχοπτωση οφειλεται μαλλον στο γεγονος ότι ειμαστε κάθε καρυδιας καρυδι, ανθρωποι και σκυλοι.

Διαφορετικοι σαν ατομα, με διαφορετικα ενδιαφεροντα και εμπειριες οσον αφορα στον σκυλο, με διαφορετικους σκυλους σε φυλη, μεγεθος, ταμπεραμεντο, επιπεδο εκπαιδευσης (αρχαριοι, ενδιαμεσοι, προχωρημενοι).

Συχνα προσπαθουμε απλά να φανταστουμε αυτό που βιωνει το άλλο μελος ή την συμπεριφορα του σκυλου του.

Οτιδηποτε κανει παντως καποιος, παντα υπαρχουν μειονεκτηματα και συμβιβασμοι.
Και ολοι οι σκυλοι εχουν την αχίλλειο πτερνα τους.

Και δεν μπορουμε να χωριστουμε σε τμηματα ενδιαφεροντων και ταξεις επιπεδου. Ολοι μαζι ειμαστε.
Αν υπηρχε για παραδειγμα ένα υποφορουμ εργασιας, δεν θα υπηρχαν ισως τοσες αποριες, διαφωνιες και τριχοπτωση.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Και δεν μπορουμε να χωριστουμε σε τμηματα ενδιαφεροντων και ταξεις επιπεδου. Ολοι μαζι ειμαστε.
Αν υπηρχε για παραδειγμα ένα υποφορουμ εργασιας, δεν θα υπηρχαν ισως τοσες αποριες, διαφωνιες και τριχοπτωση.
Συμφωνώ, Αρη.:)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Άρη δεκτόν και κατανοητό αυτό που λες.
Εγώ αυτό που "ζήτησα" είναι να μιλάμε συγκεκριμένα για 2 λόγους.
α)να μην μπερδεύονται οι υπόλοιποι
και
β) να μην ακυρώνονται αυτά που γράφουν τα μέλη.Εξηγώ

Ο νίκος π.χ. μπορεί να έχει τα χίλια δικια του κόσμου να λέει πως η βόλτα είναι περιττή και να το βασίζει στις εμπειριες και γνώσεις του.
Εγώ περί φύλαξη κλπ κλπ δεν ξέρω πολλά, (πες σχεδόν τίποτα)
αλλά έχω πολλές εμπειρίες με κυνηγόσκυλα.
Για μένα ο νίκος έχει άδικο πχ,
για κάποιον που κάνει την ίδια εργασία με τν νίκο, έχει δίκιο.
(απλό παράδειγμα φέρνω)

έτσι όμως ακυρώνεται αυτό που λέει όταν το λέει γενικά,
ενώ αν το πει ειδικά είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
sofouli εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα
1ον μιλας σε πλυθυντικο ενω μονο ο νικος εχει μιλησει
2ον λες να μιλαμε μονο για τον τομεα μας.ακυρο τελειως οταν πανω απο
αυτο το ποστ ψιλο πετας την ειρωνεια σου για τους οδηγους τυφλων(ειναι ο τομεας σου?)
το εχετε κουρασει το θεμα οταν δεν εχετε καταλαβει οτι ο καθενας κανει για τον σκυλο
του οτι νομιζει καλυτερο,+δεν ειπε κανεις κανε αυτο και κανε εκεινο με το ζορι
 


trickius

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
263
4
Δεν νομίζω να απαγορεύτηκε σε κάποιον να μιλήσει ή να φέρει παραδείγματα για άλλου είδους εργασίες. Sofouli και johnk sorry αλλά βγάζετε λίγο χτικιό για τα παιδιά που έχουν την διάθεση να πουν 5 πράγματα παραπάνω για κάτι που δεν γνωρίζετε και απ'οτι φαίνεται θεωρείτε πολύ extreme να το δεχτείτε.

Αν θελετε να σχηματίσετε μια πιο σφαιρική άποψη για την εργασία πηγαίνετε σε κανένα club που κάνει ipo ή παρέα με κάποιον κυνηγό ή με κανένα τυφλό παρέα και ελάτε να αντικρούσετε τα επιχειρήματα των παραπάνω. Ίσως μάθουμε και εμείς κάτι από αυτά που θα μας πείτε.

Πάντως δεν πιστεύω πως υπάρχει πολύς κόσμος εδώ μέσα που μιλάει για τις υπόλοιπες εργασίες. Αν υπάρχει ας βγει να τα πει.
 
Last edited:


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Κάθε εργασία είναι ξεχωριστή και απαιτεί διαφορετικό τρόπο ζωής.Νομίζω πως είναι ανούσιο και άτοπο να συγκρίνουμε την καθημερινότητα σκύλων που έχουν διαφορετική εργασία.
Από εκεί και πέρα οι σκύλοι που κάνου σπορ και στοχέουν ψηλά είναι κάπως σαν τους παγκόσμιους πρωταθλητές σε ένα άθλημα,σπίτι προπόπονηση προπόνηση σπίτι,το ίδιο και οι σκύλοι.Ολη τους η ενέργεια διοχετεύεται στον στίβο,και ότι κάνουν αφορά την βελτίωση τους στο σπορ.
Απο εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθένα αν θέλει ή όχι τέτοιο σκύλο.
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Άρη δεκτόν και κατανοητό αυτό που λες.
Εγώ αυτό που "ζήτησα" είναι να μιλάμε συγκεκριμένα για 2 λόγους.
α)να μην μπερδεύονται οι υπόλοιποι
και
β) να μην ακυρώνονται αυτά που γράφουν τα μέλη.Εξηγώ

Ο νίκος π.χ. μπορεί να έχει τα χίλια δικια του κόσμου να λέει πως η βόλτα είναι περιττή και να το βασίζει στις εμπειριες και γνώσεις του.
Εγώ περί φύλαξη κλπ κλπ δεν ξέρω πολλά, (πες σχεδόν τίποτα)
αλλά έχω πολλές εμπειρίες με κυνηγόσκυλα.
Για μένα ο νίκος έχει άδικο πχ,
για κάποιον που κάνει την ίδια εργασία με τν νίκο, έχει δίκιο.
(απλό παράδειγμα φέρνω)

έτσι όμως ακυρώνεται αυτό που λέει όταν το λέει γενικά,
ενώ αν το πει ειδικά είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο.
Αφού γνωρίζεις από κυνηγόσκυλα για πες μας στο κυνηγόσκυλο είναι απαραίτητη η βόλτα και ποιο
συγκεκριμένα στο κυνηγόσκυλο αγώνων?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αφού γνωρίζεις από κυνηγόσκυλα για πες μας στο κυνηγόσκυλο είναι απαραίτητη η βόλτα και ποιο
συγκεκριμένα στο κυνηγόσκυλο αγώνων?
Βλέπω έναν δίπλα μου να έχει ένα κυνηγόσκυλο μόνιμα σε ένα κένελ - μεγαλούτσικο ...δε λέω, αλλά δεν παύει να είναι κένελ. Βόλτα δεν βγαίνει ποτέ - κάποιες περιόδους λείπει (να φανταστώ για κυνήγι?). Έτσι πρέπει να είναι? Δεν ξέρω...ρωτάω...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ποιος ψάχνει ματς φαίνεται.
Αλλά να απαντήσω σιγά σιγά.

@zouzounos poio θέμα ακριβώς έχω κουράσει;
Είδες κάπου να λέω σε κανένα τι να κάνει με το σκύλο του;
Ποια είναι η ειρωνία που πέταξα;;;
Δεν νομίζω πως είναι δύσκολο να καταλάβεις τι λέω.
Είπα πως αυτό που είπε ο Νίκος δεν μπορεί να ισχύει για τους οδηγούς τυφλών π.χ.
Τι δυσκολεύεσαι να καταλάβεις;; Ότι το είπα για να δείξω την αντίθεση μεταξύ της γενικότητας και του να λέμε κάτι συγκεκριμένα.

@ Trickius όλα αυτά που γράφεις για εμένα και τον Γιάννη τα διάβασες κάπου η λες για να πεις.
Ποιο χτικιό;
Μαγκιά τους τα παιδιά που ασχολούνται με εργασία, και τους ζηλεύω κιόλας.
Διευκρινήσεις ζήτησα γιατί αυτό που είπε ο Νίκος δεν συνάδει με όλες τις εργασίες.
Είμαι από οικογένεια κυνηγών έχω ζήσει με πολλά κυνηγόσκυλα, και έχω γυρίσει πολλά βουνά και λαγκάδια με χιόνια και βροχές.
Οπότε μπορώ να πω την ταπεινή μου άποψη για το κυνήγι.

@Νίκος
μιλαμε για σπορ αν σου ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβεις τι λεμε οταν λεμε εργασια σε ΑΥΤΟ το θεμα Σοφουλι
Και μου λέτε εμένα ότι ειρωνεύτηκα; χαχαχα
Μιλας για εργασιακούς σκύλους.
Η συζήτηση που γίνεται μέχρι τώρα είναι εντελώς off topic οπότε μην μου λες να διαβάσω, μια χαρά το διάβασα, μάλλον εσύ δεν το διάβασες καλά.
Σαν mod είπα να μιλάμε συγκεκριμένα για να μην παραπληροφορούμε.
Εσύ μίλησες για ερεθίσματα στα κόκκινα και για περιττή βόλτα, και ζήτησα να το εξηγήσεις, και είπα και την άποψη μου για να μην μπερδεύουμε εργασία με εργασία.
Δεν σημαίνει πως όποιος διαφωνεί μαζί σου είναι και λάθος.


Dimitris-b είσαι τελείως εκτός.
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Ποιος ψάχνει ματς φαίνεται.
Αλλά να απαντήσω σιγά σιγά.

@zouzounos poio θέμα ακριβώς έχω κουράσει;
Είδες κάπου να λέω σε κανένα τι να κάνει με το σκύλο του;
Ποια είναι η ειρωνία που πέταξα;;;
Δεν νομίζω πως είναι δύσκολο να καταλάβεις τι λέω.
Είπα πως αυτό που είπε ο Νίκος δεν μπορεί να ισχύει για τους οδηγούς τυφλών π.χ.
Τι δυσκολεύεσαι να καταλάβεις;; Ότι το είπα για να δείξω την αντίθεση μεταξύ της γενικότητας και του να λέμε κάτι συγκεκριμένα.

@ Trickius όλα αυτά που γράφεις για εμένα και τον Γιάννη τα διάβασες κάπου η λες για να πεις.
Ποιο χτικιό;
Μαγκιά τους τα παιδιά που ασχολούνται με εργασία, και τους ζηλεύω κιόλας.
Διευκρινήσεις ζήτησα γιατί αυτό που είπε ο Νίκος δεν συνάδει με όλες τις εργασίες.
Είμαι από οικογένεια κυνηγών έχω ζήσει με πολλά κυνηγόσκυλα, και έχω γυρίσει πολλά βουνά και λαγκάδια με χιόνια και βροχές.
Οπότε μπορώ να πω την ταπεινή μου άποψη για το κυνήγι.

@Νίκος

Και μου λέτε εμένα ότι ειρωνεύτηκα; χαχαχα
Μιλας για εργασιακούς σκύλους.
Η συζήτηση που γίνεται μέχρι τώρα είναι εντελώς off topic οπότε μην μου λες να διαβάσω, μια χαρά το διάβασα, μάλλον εσύ δεν το διάβασες καλά.
Σαν mod είπα να μιλάμε συγκεκριμένα για να μην παραπληροφορούμε.
Εσύ μίλησες για ερεθίσματα στα κόκκινα και για περιττή βόλτα, και ζήτησα να το εξηγήσεις, και είπα και την άποψη μου για να μην μπερδεύουμε εργασία με εργασία.
Δεν σημαίνει πως όποιος διαφωνεί μαζί σου είναι και λάθος.


Dimitris-b είσαι τελείως εκτός.
Εκτός δεν είμαι και θα σου πω το γιατί για να μαθαίνεις
Πρώτον βολτιτσα με την έννοια του pet δεν την χρειάζεται γιατί δεν έχει κάτι να του προσφέρει. Τα κυνηγόσκυλα για να εκτονωθούνε πρέπει να τρέξουνε με ότι αυτό σημαίνει και αυτό μέσα στην πόλη δεν μπορεί να γίνει για ευνόητους λόγους.
Η εκτόνωση τους λοιπόν γίνεται εκτός πόλης στα εκπαιδευτικά όπως λέγονται.
Και εάν αναφερθούμε και στα κυνηγόσκυλα που συμμετέχουνε σε αγώνες εκεί είναι που δεν βγαίνουνε ούτε για <<κατούρημα>> γιατί ο αγώνας διαρκεί 15 λεπτά και σε αυτό τον χρόνο θα πρέπει να πιάσουνε τεράστιες ταχύτητες για να προλάβουνε να ψάξουνε περισσότερο τόπο οπότε χρειάζεται να βγάλει την μεγαλύτεροι δυνατή ένταση. Οπότε όπως καταλαβαίνεις η βολτιτσα δεν του προσφέρει τίποτα
 
Last edited by a moderator:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Με πόσα κυνηγόσκυλα έχεις εμπειρίες και το έβγαλες το συμπέρασμα; Ενημερωτικά.

Καθόλου δεν με ενδιαφέρουν οι αγώνες, δεν με νοιάζει να μου πει ο άλλος αν ο σκύλος μου είναι καλός και κυνηγάει καλά,
με ενδιαφέρει να κάνω κάτι που γουστάρουν τα σκυλιά μου, που είμαι στην φύση, ικανοποιούν τα ενστικτά τους κλπ κλπ.

Γι αυτό είπα ότι είσαι εκτός.

Γιατί πολύ απλά εγώ δεν μίλησα για κάτι τέτοιο.

Και σου ξαναλέω πάρε σκύλο, μην τον βγάζεις βόλτα και πάμε για κυνήγι παρεούλα.

Δεν έχω ανάγκη να σου αποδείξω κάτι και σαφώς δεν περίμενα εσένα να με μάθεις.
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Με πόσα κυνηγόσκυλα έχεις εμπειρίες και το έβγαλες το συμπέρασμα; Ενημερωτικά.

Καθόλου δεν με ενδιαφέρουν οι αγώνες, δεν με νοιάζει να μου πει ο άλλος αν ο σκύλος μου είναι καλός και κυνηγάει καλά,
με ενδιαφέρει να κάνω κάτι που γουστάρουν τα σκυλιά μου, που είμαι στην φύση, ικανοποιούν τα ενστικτά τους κλπ κλπ.

Γι αυτό είπα ότι είσαι εκτός.

Γιατί πολύ απλά εγώ δεν μίλησα για κάτι τέτοιο.

Και σου ξαναλέω πάρε σκύλο, μην τον βγάζεις βόλτα και πάμε για κυνήγι παρεούλα.

Δεν έχω ανάγκη να σου αποδείξω κάτι και σαφώς δεν περίμενα εσένα να με μάθεις.
Εμπειρία έχω με τόσα κυνηγόσκυλα ώστε να κατεβαίνω σε εκθέσεις μορφολογίας και να έχω μια αξιοπρεπή παρουσίαση να κατεβαίνω σε αγώνες εργασίας και να είμαι σε υψηλό επίπεδο και τέλος να μπορώ να κυνηγάω με την φυλή που επέλεξα όπως προβλέπετε.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ναι και;;;;
Δεν μου είπες κάτι.
Είπα πολύ απλά πράγματα και θεωρώ ξαναδιαβάζοντας τα πως είναι απλά και κατανοητά.
Το τι είσαι και τι όχι δεν με αφορά ιδιαίτερα ούτε και θα μπω στην διαδικασία αυτή.
Μπράβο σου αν είσαι αυτά που λες, και δεν μιλάω ειρωνικά.

Αλλά και έτσι να είναι, ξαναρωτάω, και;

Πες μου που βασίζεις το ότι η βόλτα είναι περιτή;
Επιχειρήματα θέλω. (δεν χρειάζεται να συμφωνούμε, εξάλλου αυτό είναι το νόημα της συζήτησης, σε πολιτισμένο επίπεδο)

Με κυνήγι ποιου θηράματος ασχολείσαι;;
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Ναι και;;;;
Δεν μου είπες κάτι.
Είπα πολύ απλά πράγματα και θεωρώ ξαναδιαβάζοντας τα πως είναι απλά και κατανοητά.
Το τι είσαι και τι όχι δεν με αφορά ιδιαίτερα ούτε και θα μπω στην διαδικασία αυτή.
Μπράβο σου αν είσαι αυτά που λες, και δεν μιλάω ειρωνικά.

Αλλά και έτσι να είναι, ξαναρωτάω, και;

Πες μου που βασίζεις το ότι η βόλτα είναι περιτή;
Επιχειρήματα θέλω. (δεν χρειάζεται να συμφωνούμε, εξάλλου αυτό είναι το νόημα της συζήτησης, σε πολιτισμένο επίπεδο)

Με κυνήγι ποιου θηράματος ασχολείσαι;;
Σου το έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα όταν το κυνηγόσκυλο δεν μπορεί να τρέξει ελεύθερο ( τα πόιντερ που κυνηγάω εγώ στα 500+ μέτρα) η βόλτα με το λουρί δεν τα βοηθάει. Σκέψου ένα φυλακισμένο να τον έβγαζε ο δεσμοφύλακας βόλτα στην πόλη με την μπάλα που τους βάζανε παλιότερα στο πόδι τη θα του πρόσφερε εκτός από μεγαλύτερη ψυχολογική πίεση? Κάτι ανάλογο είναι και στα κυνηγόσκυλα
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σκέψου ένα φυλακισμένο να τον έβγαζε ο δεσμοφύλακας βόλτα στην πόλη με την μπάλα που τους βάζανε παλιότερα στο πόδι τη θα του πρόσφερε εκτός από μεγαλύτερη ψυχολογική πίεση? Κάτι ανάλογο είναι και στα κυνηγόσκυλα
Χιλιες φορες βολτα με την μπαλα απο το καθολου!
Γνωμη μου!!!
 










Status
Κλειδωμένο θέμα