Βόλτα και "εργασιακός" σκύλος (Ποιός θεωρείται σκύλος εργασίας;)...


Status
Κλειδωμένο θέμα

gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
harryf3 οποτε μιλαμε για ipo και γενικα εργασια, θαυμαζουμε ολοι την εκπαιδευση,την υπακοη κτλ που βγαζει ο σκυλος. Αν ειναι να πηγαινουν ολα περιπατο με την παρουσια μιας γατας ή ενος παιδιου που παιζει με τη μπαλα του τοτε κατι δε γινεται σωστα, κατα τη γνωμη μου παντα. Προβλημα με τις γατες μπορει να εχω εγω με το σκυλο μου ή καποιος αλλος που ειναι στο επιπεδο μου (τοσο ο ιδιοκτητης οσο και ο σκυλος του), αλλα να εχεις προβληματα υπακοης στη βολτα με σκυλο επιπεδου ιπο1 και ανω το θεωρω ανεπιτρεπτο.

ps. Δεν κρινω ουτε κατακρινω κανεναν. Αυτα ειναι γνωμη μου φυσικα που μπορει να ειναι και λαθος ε..
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
η ψυχολογικη πιεση στον στοιβο εχει να κανει με το πλατζ πχ στην διαφυγη ή το here απο την κρυπτη αλλα ο σκυλος δεν παει με την μια στα ακρα , αντθετα απο οτι θα μπορουσε να γινει στην βολτα που το ερεθισμα ισως ειναι στα κοκκινα

αναφερομουν στις εντολες κατα την βολτα και οχι στην βολτα και μονο
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
harryf3 οποτε μιλαμε για ipo και γενικα εργασια, θαυμαζουμε ολοι την εκπαιδευση,την υπακοη κτλ που βγαζει ο σκυλος. Αν ειναι να πηγαινουν ολα περιπατο με την παρουσια μιας γατας ή ενος παιδιου που παιζει με τη μπαλα του τοτε κατι δε γινεται σωστα, κατα τη γνωμη μου παντα. Προβλημα με τις γατες μπορει να εχω εγω με το σκυλο μου ή καποιος αλλος που ειναι στο επιπεδο μου (τοσο ο ιδιοκτητης οσο και ο σκυλος του), αλλα να εχεις προβληματα υπακοης στη βολτα με σκυλο επιπεδου ιπο1 και ανω το θεωρω ανεπιτρεπτο.

ps. Δεν κρινω ουτε κατακρινω κανεναν. Αυτα ειναι γνωμη μου φυσικα που μπορει να ειναι και λαθος ε..
είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης με τον gsdog.
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
harryf3 οποτε μιλαμε για ipo και γενικα εργασια, θαυμαζουμε ολοι την εκπαιδευση,την υπακοη κτλ που βγαζει ο σκυλος. Αν ειναι να πηγαινουν ολα περιπατο με την παρουσια μιας γατας ή ενος παιδιου που παιζει με τη μπαλα του τοτε κατι δε γινεται σωστα, κατα τη γνωμη μου παντα. Προβλημα με τις γατες μπορει να εχω εγω με το σκυλο μου ή καποιος αλλος που ειναι στο επιπεδο μου (τοσο ο ιδιοκτητης οσο και ο σκυλος του), αλλα να εχεις προβληματα υπακοης στη βολτα με σκυλο επιπεδου ιπο1 και ανω το θεωρω ανεπιτρεπτο.

Δεν αντιλεγω. Να παμε όμως σε κατι πιο κοντα στην καθημερινη πραγματικοτητα, στις εξετασεις ΒΗ?

Προσωπικα, ακολουθησα πολλες φορες σαν proofing το προγραμμα αυτό και μαλιστα σε αρκετα «βαρια» μορφη, με πιθανες παραλλαγες λογω χωροταξιας, που δεν το κανουν όμως πιο ευκολο.

Υπαρχει πουθενα στο προγραμμα αυτό σκιουρος που τρεχει, γατα που καμπουριαζει και βγαζει δοντια και νυχια,, παιδι που κανει ότι κλωτσαει τον σκυλο, ανθρωπος που κανει ότι τον κυνηγαει, σκυλος που κανει ότι επιτιθεται?

Η πιο στενη επαφη με ζωο είναι μονο με σκυλο που εχει χειριστη και σε αποσταση 5 βηματων.

Ναι, πιστευω ότι η υπακοη, σε πολλες περιπτωσεις, άνετα και δικαιολογημενα παει περιπατο.
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Ανετα μπορει να παει περιπατο η υπακοη, δικαιολογημενα ομως οχι.. Οταν ενας σκυλος σπασει εντολη απλα τη σπαει. Δε με νοιαζει το γιατι,αν δηλαδη φταει μια γατα μια μπαλα κτλ, απλα δειχνει οτι πρεπει να δουλευτει κι αλλο η εντολη (νταξει δε λεω να εχει πιασει φωτια και να μενει στο πλατζ).
Να σου δωσω ενα αληθινο παραδειγμα. Ειχε τυχει ο σκυλος μου να παει καταλαθος πανω σε σκυλο που εκτελουσε πλατζ χωρις λουρι. Ο αλλος παροτι εδειξε μια μικρη δυσφορια δεν το εσπασε καθολου. Αυτο ειναι για μενα αγωνιστικη υπακοη. Και γιαυτο μετα επιβραβευτηκε υπερβολικα. Τον δικο μου ακομα θα τον κυνηγαγα αν ειχε συμβει κατι παρομοιο.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
αρα για να αντεξει την καθε περισπαση ο σκυλος πρεπει να ειναι και ετοιμος να δεχτει την ενταση της περισπασης ή οχι ;

ξερετε πολλα σκυλια που μπορουν να το κανουν στον μεγιστο βαθμο ;

αυτο το θεμα θελει καθαρισμα :D
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Σιγουρα υπαρχει αυτη η επιθυμια, αυτο ελλειπε. Αλλα αν εχεις δωσει εντολη εσυ η επιθυμια δεν πρεπει να παει περιπατο και να κολλησει πανω σου? Και με την προυποθεση παντα οτι θα ανταμειφθει, θα κυνηγησει ας πουμε αυτο που θες εσυ,το λουκανικο.
βόλτα με πραγματικό λουκάνικο ή λουκάνικο-παιχνίδι στην τσέπη του χειριστή μπορεί να είναι απο τις πιο καλές -εκπαιδευτικές βόλτες για ένα κουτάβι που θα ασχοληθεί με την εργασία.
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
αρα για να αντεξει την καθε περισπαση ο σκυλος πρεπει να ειναι και ετοιμος να δεχτει την ενταση της περισπασης ή οχι ;

ξερετε πολλα σκυλια που μπορουν να το κανουν στον μεγιστο βαθμο ;
Ενας σκυλος ιπο1 για παραδειγμα, δε θα επρεπε να εχει αυτη την ικανοτητα-δυνατοτητα?

Παραδειγμα επειδη ειναι και προσφατο(αν και δεν εχουμε ιπο, ουτε απεξω για καφε δεν περναμε προς στιγμην): ο σκυλος μου ελευθερος στο χωριο μου, βλεπει μια κοτα αλανιαρα και φευγει βουρ κατα πανω της. Δεν ειπα μη και δεν νομιζω να το ακουγε κιολας. Αλλα στο κομ που εδωσα δε θα επρεπε να υπακουσει? Μπορει να του την εσπασα, να τον πιεσα εκεινη τη στιγμη κτλ, αλλα δε θα επρεπε να υπακουσει? Γυρισε και ηρθε καπακι σε μενα, και καπακι ειχα βγαλει το τσουβαλακι του να παιξουμε. Τη γειωσε την κοτα και εμεινε με εμενα.
Αυτο εννοω και λεγοντας για εντολες στη βολτα. Δε μιλαω για διορθωσεις, αλλα για εντολες και επιβραβευσεις.

αυτο το θεμα θελει καθαρισμα :D
δουλεια σ.... :p
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Δεν αντιλεγω. Να παμε όμως σε κατι πιο κοντα στην καθημερινη πραγματικοτητα, στις εξετασεις ΒΗ?

Προσωπικα, ακολουθησα πολλες φορες σαν proofing το προγραμμα αυτό και μαλιστα σε αρκετα «βαρια» μορφη, με πιθανες παραλλαγες λογω χωροταξιας, που δεν το κανουν όμως πιο ευκολο.

Υπαρχει πουθενα στο προγραμμα αυτό σκιουρος που τρεχει, γατα που καμπουριαζει και βγαζει δοντια και νυχια,, παιδι που κανει ότι κλωτσαει τον σκυλο, ανθρωπος που κανει ότι τον κυνηγαει, σκυλος που κανει ότι επιτιθεται?

Η πιο στενη επαφη με ζωο είναι μονο με σκυλο που εχει χειριστη και σε αποσταση 5 βηματων.

Ναι, πιστευω ότι η υπακοη, σε πολλες περιπτωσεις, άνετα και δικαιολογημενα παει περιπατο.
εχεις μπερδεψει καποια πραγματα νομιζω, εκτος κι αν οντως επιθυμεις να υποστει ο σκυλος σου κλωτσιες απο παιδακια, νυχιες απο γατες που θα του επιτεθουν, ανθρωπους να το κυνηγουν και σκυλους να τον δαγκωνουν κι αυτος να καθεται στο πλιτς πλατς πλουτς επειδη εσυ θελεις να εχει υπακοη και να μην σπαει εντολες (...?)
η εντολη αυτη υπαρχει για αλλους λογους και ναι, ο δικος μου που εαν δει μονος του γατα και δεν ειμαι εκει η δεν τον προλαβω θα την κανει χαρτοπολεμο κυριολεκτικα και μετα θα εξαφανισει και τον χαρτοπολεμο, εαν του δωσω εντολη "κατω" (ετσι το λεω εγω) δεν πα να γινεται της τρελλης απο γατες γυρω του, δεν την σπαει την εντολη ακομη κι αν φυγω απο το οπτικο του πεδιο (βεβαια δεν τον αφηνω ποτε οση ωρα γουσταρω εγω ετσι και να νιωθει αυτος ο μαλακας της υποθεσεως, τον αφηνω οσο χρειαζεται μεχρι να φυγει η γατα και εαν καθυστερει η δεν φευγει θα την διωξω εγω)
με λιγα λογια την εντολη την χρησιμοποιω οταν πρεπει για κατι ξαφνικο που ομως δεν θα ρισκαρει την υγεια και την προσωπικοτητα του σκυλου μου.
θα μεινει στο κατω εαν δουμε αδεσποτα με διαθεσεις καυγα, αλλα εαν δεν τα διωξω η δεν φυγουν μονα τους, οχι δεν θα αφησω τον σκυλο μου στην θεση αυτη να μας τα πολυπριξουν.
παιδι που κλωτσαει τον σκυλο ενω ειναι με εντολη σε αυτη τη θεση, πως θα βρεθει? αυτο δεν το καταλαβα.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
το σκυλο κανεις δεν τον σκεφτεται τελικα , νομιζετε οτι ο σκυλος ειναι στρατιωτακι να πιεζεται οπως μας ηρθε σημερα οτι πρεπει να πιεζεται

κατα τα αλλα χαλιοσαστε με την διαμονη του εξω και αν δεν βγαινει βολτα
Εγώ δεν κατάλαβα χριστό από αυτά που λέτε και γιατί τα λέτε.
Δηλαδή η πρόταση είναι πως ο εργασιακός σκύλος πρέπει να ζει σε αποστειρωμένο περιβάλλον χωρίς ερεθίσματα απλά και μόνο για να μην μπει στην διαδικασία να διορθωθεί;;

Σε ένα σκύλο εκπαιδευμένο, δεν μπορεί κάποιος δηλαδή να κάνει αυτό που λέει η galazio;

Ο σκύλος δηλαδή πιέζεται αν βγει βόλτα;
Δεν είναι πίεση για τον σκύλο η ενασχόληση 5 λέπτων που λέγατε πιο πριν ή το να μένει κλεισμένος κάπου και να μην βγαίνει στον έξω κόσμο;;
Και λες πως είναι πίεση η τυχόν διόρθωση σε κάτι που δεν θα έπρεπε να κάνει στη βόλτα ούτως ή άλλως;;

Εξήγησε το λίγο γιατί ομολογώ πως έχω μπερδευτεί.!

Και επίσης θέλω έτσι να μου πείτε, τι εργασίες κάνουν οι εργασιακοί σκύλοι γιατί μάλλον χρειάζομαι εγκεφαλογράφημα.
 


trickius

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
263
4
Όλοι αυτοί που κάνουν εργασία ξέρουν ότι η βόλτα δεν θα αναλωθεί να δίνεις στον σκύλο εντολές υπακοής γιατί αυτό σημαίνει έξτρα πίεση για τον σκύλο. Ειδικά δε για κάτι ασήμαντο όσο το να θέλει να κυνηγήσει μια γάτα. Επίσης αν μια φορά δώσεις εντολή και δεν ακούσει ο σκύλος αυτό σημαίνει:

α) πίεση για τον σκύλο γιατί εκείνη τη στιγμή θα χρειαστεί να διορθώσεις
β) χαλάς την εντολή

δεν θέλουμε τίποτα από τα 2 οπότε αφήνουμε να κάνει ότι θέλει. Εξάλλου η βόλτα για τον σκύλο είναι κάτι ευχάριστο και θα πρέπει να παραμείνει έτσι..
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ δεν κατάλαβα χριστό από αυτά που λέτε και γιατί τα λέτε.
...Και επίσης θέλω έτσι να μου πείτε, τι εργασίες κάνουν οι εργασιακοί σκύλοι γιατί μάλλον χρειάζομαι εγκεφαλογράφημα.
Σοφία, περιττό να σου πω ότι ...κινούμαστε στο ίδιο μήκος κύματος.
Δέχομαι ότι είμαι "νέος" στα θέματα, χωρίς να δέχομαι ότι είμαι καινούργιος στη μελέτη γύρω από αυτά τα θέματα. Anyway...

Οι εργασιακοί σκύλοι (κατά την - πάντα - ταπεινή μου άποψη) κάνουν τις εξής εργασίες:
* Τσοπανόσκυλα - φύλακες αγροτικής ή ημιαστικής περιοχής και περιουσίας (π.χ. ορεινά ποιμενικά κλπ.)
* Κυνηγόσκυλα - για το γνωστό κυνήγι
* Κυνηγόσκυλα μεγάλου θηράματος (π.χ. τα Dogo - για αγριογούρουνα - και γι' αυτό, πολύ σωστά, τα ανέφερε ο Promitheas, ο οποίος δεν κάνει τυχαία λάθη)
* Φύλακες χώρου & Σωματοφύλακες - ένα υποσύνολο των οποίων είναι οι φυλές στις οποίες επιδεικτικά αναφέρονται τα περισσότερα posts του θέματος, αγνοώντας οτιδήποτε άλλο υπάρχει σε τούτο τον μάταιο κόσμο:)
* Last but not least, σκύλοι έλξης
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ανετα μπορει να παει περιπατο η υπακοη, δικαιολογημενα ομως οχι.. Οταν ενας σκυλος σπασει εντολη απλα τη σπαει. Δε με νοιαζει το γιατι,αν δηλαδη φταει μια γατα μια μπαλα κτλ, απλα δειχνει οτι πρεπει να δουλευτει κι αλλο η εντολη (νταξει δε λεω να εχει πιασει φωτια και να μενει στο πλατζ).
Απαντησε επαρκεστατα η galazio, παρολο που απευθυνοταν σε μενα.

Γαλαζια, δεν εχω μπερδεψει τιποτα και συμφωνω ως συνηθως με οσα λες. Σου δημιουργηθηκε απλά λαθος εντυπωση ή εγω δεν ημουν ξεκαθαρος.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σοφία, περιττό να σου πω ότι ...κινούμαστε στο ίδιο μήκος κύματος.
Δέχομαι ότι είμαι "νέος" στα θέματα, χωρίς να δέχομαι ότι είμαι καινούργιος στη μελέτη γύρω από αυτά τα θέματα. Anyway...

Οι εργασιακοί σκύλοι (κατά την - πάντα - ταπεινή μου άποψη) κάνουν τις εξής εργασίες:
* Τσοπανόσκυλα - φύλακες αγροτικής ή ημιαστικής περιοχής και περιουσίας (π.χ. ορεινά ποιμενικά κλπ.)
* Κυνηγόσκυλα - για το γνωστό κυνήγι
* Κυνηγόσκυλα μεγάλου θηράματος (π.χ. τα Dogo - για αγριογούρουνα - και γι' αυτό, πολύ σωστά, τα ανέφερε ο Promitheas, ο οποίος δεν κάνει τυχαία λάθη)
* Φύλακες χώρου & Σωματοφύλακες - ένα υποσύνολο των οποίων είναι οι φυλές στις οποίες επιδεικτικά αναφέρονται τα περισσότερα posts του θέματος, αγνοώντας οτιδήποτε άλλο υπάρχει σε τούτο τον μάταιο κόσμο:)

Ευχαριστώ Γιάννη, περίμενα αυτή την απάντηση για να συνεχίσω.

Σέβομαι όλες τις γνώμες, κ ας μην τις δέχομαι όλες.
Θα πρότεινα στα παιδιά που λένε π.χ. ότι η βόλτα είναι είναι περιττή και επιζήμια να μην μιλούν για εργασιακούς σκύλους αλλά για σκύλους εργασιακούς που πάνε για ΙPO ή για οποιαδήποτε εργασία-σπορ ασχολούνται.

Γιατί εάν σε ένα κυνηγόσκυλο δεχτείς ότι η βόλτα είναι περιττή και επιζήμια τότε..
Πάρε ένα kurzhaar από το καλύτερο εκτροφείο μην το βγάζεις βόλτα εκπαιδευσέ το και πάμε σε ένα βουνό.
Πάω στοίχημα ότι αν θα έρθω με ένα τσιουάουα πιο πολλές μπεκάτσες θα σηκώσω!!
Αστειεύομαι, αλλά ας μην γενικεύουμε πράγματα.

Να ρωτήσω κάτι;;;
Ένας σκύλος οδηγός τυφλών δεν κάνει εργασία;;
Να μην το βγάζουμε βόλτα γιατί τα ερεθίσματα είναι στα κόκκινα,
θα τους οδηγεί μόνο στον διάδρομο.

Θέλω να καταλήξω πως είναι λάθος να γενικεύουμε,
ας μιλάμε συγκεκριμένα γιατί εμένα με μπερδέψανε πολλά ποστ εδώ, πόσο μάλλον κάποιον αρχάριο που διαβάζει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Και επίσης θέλω έτσι να μου πείτε, τι εργασίες κάνουν οι εργασιακοί σκύλοι γιατί μάλλον χρειάζομαι εγκεφαλογράφημα.
Nα μου κλείσετε κι εμένα ραντεβού γιατί τόσες μέρες που διαβάζω η μόνη εργασία που έχω δει είναι αυτή του μαύρου lab στο διπλανό thread...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Να ρωτήσω κάτι;;;
Ένας σκύλος οδηγός τυφλών δεν κάνει εργασία;;
Να μην το βγάζουμε βόλτα γιατί τα ερεθίσματα είναι στα κόκκινα,
θα τους οδηγεί μόνο στον διάδρομο.
Και, βέβαια, μέσα στη βιασύνη μου, ξέχασα κάποιες από τις σπουδαιότερες εργασίες:
* Σκύλοι - οδηγοί
* Ερευνας & διάσωσης
* Σκύλοι ιχνηλασίας - ναρκωτικά, εκρηκτικά κλπ.
* ναυαγοσώστες (π.χ. τα newfoundland)

Ολοι αυτοί είναι εργασιακοί σκύλοι...

Υ.Γ. Οπως, πολύ σπουδαία εργασία κάνουν και οι σκύλοι θεραπείας...
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ας μας πει κάποιος πιο ειδικός (όπως η liajoe) για ένα σκύλο οδηγό λοιπόν, αν είναι περιττή η βόλτα πόσο μάλλον επιζήμια.
Δεν είναι όλες οι εργασίες μέσα σε στοίβο.
Άρα δεν μπορείς να αποστειρώνεις το περιβάλλον του σκύλου.
Οι εργασίες που κάνουν οι σκύλοι των παιδιών είναι οι εργασίες που επέλεξαν.
Για μένα είναι σημαντικές αλλά όχι τόσο όσο άλλες.

Είναι λάθος να λετε εργασιακός σκύλος=βόλτα περιττή.

Κάποιος που διαβάζει θα μπερδευτεί τελείως και δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

*Το thread δεν θέλει καθάρισμα, αλλά μεταφορά σε νέο topic.Η αρμόδια ομάδα ας το κάνει :)

Γιάννη τώρα πρόσεξα το επιδεικτικά.
Ακριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω.
Και για αυτό ρώτησα να μου πει κάποιος τις εργασίες, μπας και αναρωτηθεί κάποιος από αυτόυς που λένε τόση ώρα για εργασία!

Εργασία (πάντα σιχαινόμουν τις ταμπέλες, οπότε ξεκαθαρίζω ότι εργασία εννοώ όλα όσα ανέφερε ο johnk) δεν είναι μόνο η φύλαξη και αυτά που ασχολείστε εσείς παιδιά, εσείς μιλάτε με την εμπειρία σας αλλα να μιλάτε μόνο για τον τομέα σας.

Πιθανώς αρκετοί αναγνώστες έπαθαν ταχεία και επιθετική τριχόπτωση.

vrmode πάμε παρεούλα να μας κάνουν καλύτερη τιμή ;)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα