Βόλτα με ποδήλατο!!!!


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
γκελυ εσυ εχεις νιντζα,τι να το κανεις το λεβελ απ!μπιγκ μπιλυ,εσυ δεν εχεις μαλλια οποτε ακολουθω πιστα ο,τι κ αν πεις!ρισπεκτ στην φαλακρα ρε!η φαλακρα ειναι εξελιξη!!!!
ελα ντε!! εγώ ειμαι ασφαλης και χωρις λεβελ απ!!! Εσεις όμως??? μια εκατοστά, μια χιλιόμετρα, τώρα δενετε και τις καράφλες στο πλάνο..... ζόρικα τα πράγματα!


Απορία για το μέλλον: πόση αποσταση υπάρχει από το ποδήλατο ως το σκύλο? δλδ σε πόση αποσταση από το σκελετό ειναι ασφαλές να τρέχει?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
...

Απορία για το μέλλον: πόση αποσταση υπάρχει από το ποδήλατο ως το σκύλο? δλδ σε πόση αποσταση από το σκελετό ειναι ασφαλές να τρέχει?
Βρες πρώτα το μελλοντικό σκύλο, άσε τον να αναπτυχθεί και η απορία θα σου εχει λυθεί μέχρι τότε. *lingua*
Ο δικός μου βρήκε την ιδανική απόσταση μόνος του. Όταν τέντωνε πολύ αυτοδιορθώνοταν από το τράβηγμα του κολάρου, και τις λίγες φορές που πλησίασε τις ρόδες έμαθε ότι αυτές δεν πονάνε. (Η αυτόδιόρθωση δεν έπιανε ποτέ τα πρώτα λεπτα, εκεί έδινε φουλ και τράβαγε έντονα μπροστά από τον ενθουσιασμό)
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
πόση αποσταση υπάρχει από το ποδήλατο ως το σκύλο? δλδ σε πόση αποσταση από το σκελετό ειναι ασφαλές να τρέχει?
Επαναφερω το θεμα γιατι εχω κολλησει ακριβως εδω!

Την εχω πιασει την μικρη στο ποδηλατο, ολα τελεια (ουτε ερεθισματα της κεντριζουν το ενδιαφερον: σκυλια, γατες, προβατα, αμαξια, μηχανακια....τα συναντησαμε ολα, ορκιζομαι οτι τα ειδα μονο εγω, γιατι η τρελλη ουτε γυρισε το κεφαλι) βγαζει αποσταση (γυρω στα 3 χλμ για την ωρα) χωρις καν να δειχνει οτι καταλαβε κατι απο κουραση, ουτε απο λαχανιασμα........ αλλα εχω ενα θεμα ρε παιδια:

Ειναι κολλημενη πανω μου, σε σημειο να μην μπορω να κατεβασω το πεταλι....... ενταξει στο δρομο περπαταει κ με ακουμπαει...... δεν το διορθωσα ποτε, το εβρισκα χαριτωμενο........αλλα στο ποδηλατο ειναι προβλημα! Με ενα ζωο 50κιλων κ 60φευγα ποντων διπλα μου, το σωμα της βρισκεται εμποδιο σε ολο τον κυκλο του πεταλιου..... φυσικα ουτε απο κλωτσια παιρνει πρεφα, καθως καθε φορα που την κλωτσαγα με το πεταλι, κολλαγε περισσοτερο πανω μου...... κατι σαν δραση αντιδραση ενα πραγμα......
επισης ακομα κ οταν γυρισα το τιμονι τοσο που αρπαξε το λαστιχο στα μουτρα δεν συγκηνηθηκε.....

Μπορει να ακουγεται αστειο, αλλα δεν εχω την παραμικρη ιδεα πως να κρατησω το σκυλο μακρια απο το ποδηλατο..... οποτε εχουμε θεμα......
Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη!!!!
Ριχτε ιδεες......

Υ.Γ. Σε μια στιγμη απελπισιας μου, δοκιμασα να την κοντραρω απο το στηθολουρο ωστε να μην μπορει να βρεθει διπλα στην μπροστινη ροδα, να μην μπορει να την φτασει δλδ, οπου μαζι κ με την χρηση του "παμε-τρεξε" (εντολες που ξερει) με τραβαγε στο χαλαρο -με εσπρωχνε κι ολας ταυτοχρονα προς το πλαι!!! οποτε η χρηση πεταλιου δεν ηταν αναγκαια.... παρ ολα αυτα δεν νιωθω ασφαλεια ξεροντας οτι δεν μπορω να κατεβασω το πεταλι αν χρειαστει γιατι θα κλωτσησω το σκυλο........
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και εγώ πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω.
Ο μόνος τρόπος να κάνω ποδήλατο με τον σκύλο είναι να είναι ελεύθερος, που μπορώ να το κάνω σε μια συγκεκριμένη μόνο μικρή διαδρομή, η με μεγάλο λουρί(3, 4 μέτρα, όπου ο σκύλος βρίσκεται μπροστά από το ποδήλατο χωρίς να κινδυνεύουμε από συγκρούσεις μεταξύ μας. Αυτό όμως είναι αποτελεσματικο μόνο σε ερημικούς δρόμους.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και εγώ πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω.
Ο μόνος τρόπος να κάνω ποδήλατο με τον σκύλο είναι να είναι ελεύθερος, που μπορώ να το κάνω σε μια συγκεκριμένη μόνο μικρή διαδρομή, η με μεγάλο λουρί(3, 4 μέτρα, όπου ο σκύλος βρίσκεται μπροστά από το ποδήλατο χωρίς να κινδυνεύουμε από συγκρούσεις μεταξύ μας. Αυτό όμως είναι αποτελεσματικο μόνο σε ερημικούς δρόμους.
Ε.... χμ....
Σε μια αλλη στιγμη απελπισιας, δοκιμασα να την λυσω τελειως......(ερημικος δρομος γαρ) οπου εκανε ακριβως το ιδιο..... βασικα το λουρι ειναι ντεκορ αναμεσα μας..... δεν το τεντωνει ποτε πλεον Ο,ΤΙ κι αν γινει......(το λουρι μπορει να δημιουργησει σχεδον 2 μετρα κενο με το ποδηλατο, απο τα οποια εκμεταλλευεται μονο τους ....10ποντους)

Επισης δοκιμασα να παω ποιο γρηγορα ωστε να ξεμεινει λιγο πισω, αλλα οταν δει οτι ξεμενει (πριν κουραστει) αρχιζει να γαυγιζει εντονα κ την λυπαμαι......

Τελος να πω σε αυτο το σημειο οτι οριακα γουσταρει το ποδηλατο περισσοτερο απο μενα......
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Υποθέτω πως το όλο θέμα αφορά ακροβατικά με το σκύλο σε κλειστό χώρο/δρόμο και όχι στο δίκτυο οδικής κυκλοφορίας όπου εφαρμόζει ο ΚΟΚ, έτσι;

 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ε.... χμ....
Σε μια αλλη στιγμη απελπισιας, δοκιμασα να την λυσω τελειως......(ερημικος δρομος γαρ) οπου εκανε ακριβως το ιδιο..... βασικα το λουρι ειναι ντεκορ αναμεσα μας..... δεν το τεντωνει ποτε πλεον Ο,ΤΙ κι αν γινει......(το λουρι μπορει να δημιουργησει σχεδον 2 μετρα κενο με το ποδηλατο, απο τα οποια εκμεταλλευεται μονο τους ....10ποντους)

Επισης δοκιμασα να παω ποιο γρηγορα ωστε να ξεμεινει λιγο πισω, αλλα οταν δει οτι ξεμενει (πριν κουραστει) αρχιζει να γαυγιζει εντονα κ την λυπαμαι......

Τελος να πω σε αυτο το σημειο οτι οριακα γουσταρει το ποδηλατο περισσοτερο απο μενα......
Αν έχεις ποδήλατο τύπου moutain, έχεις δοκιμάσει σε μονοπάτι με ελεύθερο τον σκύλο; Σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορεί να είναι στο πλάι σου. Θα είναι μπροστά η καλύτερα πίσω σου όπου θα σε ακολουθεί.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Υποθέτω πως το όλο θέμα αφορά ακροβατικά με το σκύλο σε κλειστό χώρο/δρόμο και όχι στο δίκτυο οδικής κυκλοφορίας όπου εφαρμόζει ο ΚΟΚ, έτσι;
Μπα..... δεν πεφτω σε αυτο το αρθρο εγω γιατι πρωτον μαλλον αυτη θα μπορουσε να με συρει παρα εγω, κ δευτερον ακολουθει "ελευθερα βουληση" κ οχι σερνομενη!!!!!
Παντως κανονικα σε δρομο κυκλοφορουμε, αν κ αγροτικη περιοχη......!!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αν έχεις ποδήλατο τύπου moutain, έχεις δοκιμάσει σε μονοπάτι με ελεύθερο τον σκύλο; Σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορεί να είναι στο πλάι σου. Θα είναι μπροστά η καλύτερα πίσω σου όπου θα σε ακολουθεί.
Εχω mountain.... τετοιου τυπου στενο μονοπατι δεν εχω κοντα στο σπιτι...... παντως αν σε βοηθαει (για να μπεις στην ψυχοσυνθεση της τρελλης δλδ) στον πεζοδρομο δυο φορες συναντηθηκαμε με αντικειμενο που εφραζε το δρομο μας: ενα τσιμεντενιο παγκακι που το πηδηξε απο πανω προκειμενου να μην βρεθει ουτε μπροστα ουτε πισω απο το ποδηλατο, κι ενα κολωνακι που φρακαραμε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ (και στο πηγαινε κ στο ελα) γιατι ηθελε ντε κ καλα να περασει απο το στενεμα ταυτοχρονα με το ποδηλατο........
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Μπα..... δεν πεφτω σε αυτο το αρθρο εγω γιατι πρωτον μαλλον αυτη θα μπορουσε να με συρει παρα εγω, κ δευτερον ακολουθει "ελευθερα βουληση" κ οχι σερνομενη!!!!!
Παντως κανονικα σε δρομο κυκλοφορουμε, αν κ αγροτικη περιοχη......!!!
Μπράβο, Έλληνά μου!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μπράβο, Έλληνά μου!
Αυτο φιλε μου τιμητικο ειναι! Κ στο λεω σοβαρα.....
Απο κει κ περα, το "σερνομενο" με το σκυλι που σε ακολουθει, εχει διαφορα. Ο νομοθετης το εγραψε ετσι για καποιο λογο, οχι γιατι δεν ηξερε να το διατυπωσει αλλιως.......

Υ.Γ. Αν δεν απατωμαι, γραφεις κ σε αντιστοιχο ποδηλατικο φορουμ με το ιδιο nick οποτε το κατεχεις το αθλημα. Θα πρεπει να ξερεις λοιπον οτι ειναι αδυνατον να "συρεις" μαζι σου με ποδηλατο ενα σκυλο 50 κιλων.......
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Έχεις την εντύπωση πως ο νόμος αναφέρεται στο «δένω το σκυλί χειροπόδαρα και το σέρνω με το ποδήλατο μέχρι να μείνει χωρίς δέρμα»;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Έχεις την εντύπωση πως ο νόμος αναφέρεται στο «δένω το σκυλί χειροπόδαρα και το σέρνω με το ποδήλατο μέχρι να μείνει χωρίς δέρμα»;
Σιγουρα πολυ περισσοτερο απ το παραδειγμα μας που θελεις να αναλυσεις βαση νομου......
Το θεμα ειναι απλο: ο νομος μιλαει για "δια της βιας" = "σερνω", ενω εδω μιλαμε για σκυλι που ακολουθει οικιωθελως το ποδηλατο γενικα (η αποδειξη ειναι απλη, αν λυσω το σκυλι, θα κανει ακριβως το ιδιο)

Δεν ειναι η εννοια του νομοθετη αν θα γυμναζεις το σκυλο σου με το ποδηλατο η με το μηχανακι, αλλα να μην το κακοποιεις χρησιμοποιοντας ως μεσο αυτα.
Ενταξει τωρα η θα το αναλυσουμε περισσοτερο στις 2,30 το πρωι?
 


Ektoras P.

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
78
1
Πεντέλη
Ενταξει, μερικοι ειμαστε παρανομοι. Αλλα επειδη ο δικος μου σκυλος τουλαχιστον ειναι πιο ηρεμος στο παρκο ή στο σπιτι μετα απο ποδηλαταδα και εκτονωνεται καλυτερα οταν περιλαμβανω και αυτη τη δραστηριοτητα θα ισχυριστω οτι αμαρτησα για το παιδι μου....:p
Μην τα παιρνεις ολα τοις μετρητοις. Δεν μιλαμε για ατομα που δενουν το σκυλο απο πισω και τον τραβολογανε χωρις στασεις με ταχυτητα σα να μην υπαρχει αυριο. Μιλαμε για ενα τροπο να καταφερουμε εμεις να ακολουθησουμε τα αποθεματα ενεργειας που εχει ο σκυλος μας και δεν μπορουμε να ανταπεξελθουμε με τα ποδια οταν μετα απο δυο ωρες βολτας αυτος εχει ενεργεια για να συνεχισει αλλο τοσο.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Σιγουρα πολυ περισσοτερο απ το παραδειγμα μας που θελεις να αναλυσεις βαση νομου......
Το θεμα ειναι απλο: ο νομος μιλαει για "δια της βιας" = "σερνω", ενω εδω μιλαμε για σκυλι που ακολουθει οικιωθελως το ποδηλατο γενικα (η αποδειξη ειναι απλη, αν λυσω το σκυλι, θα κανει ακριβως το ιδιο)

Δεν ειναι η εννοια του νομοθετη αν θα γυμναζεις το σκυλο σου με το ποδηλατο η με το μηχανακι, αλλα να μην το κακοποιεις χρησιμοποιοντας ως μεσο αυτα.
Ενταξει τωρα η θα το αναλυσουμε περισσοτερο στις 2,30 το πρωι?
Σοβαρά πιστεύεις πως ο ΚΟΚ έχει σκοπό να προστατεύσει τα σκυλιά από την κακοποίηση και όχι τους χρήστες της οδού από ατυχήματα; Είναι δυνατόν να πιστεύεις πως ο νόμος θέλει τον ποδηλάτη να είναι επικεντρωμένος στο σκυλί του την ώρα που οδηγεί ποδήλατο; Να είναι δεμένος στην ουσία με το σκυλί του και σε μια απρόβλεπτη αντίδρασή του να χάσει τον έλεγχο και να προκαλέσει κάποιο ατύχημα;

Δοκίμασε να λύσεις τον σκύλο σου και να τον αφήσεις να σε ακολουθήσει. Oops, κι αυτό παράνομο είναι. Δεν επιτρέπεται ο σκύλος σου να βγαίνει βόλτα χωρίς λουρί.

Είναι πραγματικά λυπηρό να βλέπεις Έλληνες να ερμηνεύουν τους νόμους όπως αυτοί θέλουν, αρκεί να κάνουν την καύλα τους. Θες να κάνεις τέτοιες ταρζανιές; Πήγαινε σε ένα bike path. Δε σου φταίει ο άλλος που θέλει να φτάσει στον προορισμό του με ασφάλεια.

Απλά ρίξε μια ματιά στους νόμους της υπόλοιπης Ευρώπης για να πειστείς ότι το να βγάζεις βόλτα το σκυλί με ποδήλατο στο δρόμο είναι παράνομο. Εκτός από παράνομο είναι και επικίνδυνα ηλίθιο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η αλήθεια είναι ότι εξ'όρισμού είναι επικίνδυνη η κυκλοφορία με τον σκύλο στο πλάι μέσα στην υπόλοιπη κυκλοφορία!

Δεν χρειάζεται να μας το πει κανείς αυτό!Η διαφορά ταχυτήτων κάνει την κατάσταση επικίνδυνη και όχι το ότι σέρνεις ένα ζώο πλάι σου ως γεγονός!

Θα συμφωνήσω με τον κύρ νομοθέτη!

Στο εξωτερικό το Urban Mushing, BikeJoring, Dog Cycling γίνονται ή σε βουνό ή σε bike paths!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σοβαρά πιστεύεις πως ο ΚΟΚ έχει σκοπό να προστατεύσει τα σκυλιά από την κακοποίηση και όχι τους χρήστες της οδού από ατυχήματα; Είναι δυνατόν να πιστεύεις πως ο νόμος θέλει τον ποδηλάτη να είναι επικεντρωμένος στο σκυλί του την ώρα που οδηγεί ποδήλατο; Να είναι δεμένος στην ουσία με το σκυλί του και σε μια απρόβλεπτη αντίδρασή του να χάσει τον έλεγχο και να προκαλέσει κάποιο ατύχημα;

Δοκίμασε να λύσεις τον σκύλο σου και να τον αφήσεις να σε ακολουθήσει. Oops, κι αυτό παράνομο είναι. Δεν επιτρέπεται ο σκύλος σου να βγαίνει βόλτα χωρίς λουρί.

Είναι πραγματικά λυπηρό να βλέπεις Έλληνες να ερμηνεύουν τους νόμους όπως αυτοί θέλουν, αρκεί να κάνουν την καύλα τους. Θες να κάνεις τέτοιες ταρζανιές; Πήγαινε σε ένα bike path. Δε σου φταίει ο άλλος που θέλει να φτάσει στον προορισμό του με ασφάλεια.

Απλά ρίξε μια ματιά στους νόμους της υπόλοιπης Ευρώπης για να πειστείς ότι το να βγάζεις βόλτα το σκυλί με ποδήλατο στο δρόμο είναι παράνομο. Εκτός από παράνομο είναι και επικίνδυνα ηλίθιο.
Σου προτεινω να ξαναδιαβασεις το αρθρο 40 κ να σκεφτεις!
Μιλαει κ για τριτροχα οχηματα κ μιλαει για οποιοδηποτε σκυλο.
Αν εγω δεσω στην γουρουνα των 300κυβικων ενα σκυλο 15 κιλα κ τον βγαλω εξω ειλικρινα πιστευεις οτι κινδυνευω ως χειριστης του οχηματος σε αυτη την κατασταση η οτι κινδυνευει η κυκλοφορια γυρω μου????
Μαλλον για το σκυλο προκειται.....
Θα εγραφε ο νομοθετης: "απαγορευεται να ακολουθουνται απο σκυλια δεμενα σε λουρι" τοσο απλο!
Οποτε ξαναλεω μαλλον για την ασφαλεια του σκυλου προκειται.......

Επισης να σου πω οτι επειδη δεν εχω αυτοκτονικες τασεις, μαλλον θα κοιταξω πρωτα την ασφαλεια μου κ την ασφαλεια του ζωου μου ωστε να μην με πατησεις κανεις κ μετα θα σκεφτω τους υπολοιπους χρηστες κ τους νομους........

Τελος να σου διευκρινησω οτι ουτε στην εθνικη εχω σκοπο να βγω ουτε σε οδο ταχειας κυκλοφοριας το οποιο θεωρω εξ ορισμου επικινδυνο να το κανεις οχι μονο με το σκυλο αλλα με ποδηλατο γενικα.

Τωρα σε ενα χαμενο δρομο σε ημιαργοτικη περιοχη αν εσυ πιστευεις οτι κινδυνευω να παραβω το νομο, τι να πω......... να σου δωσω την διευθυνση να κανεις συσταση στην τροχαια να με μαζεψει.......

Για να ξαναγυρισουμε στο θεμα, εχει κανεις ιδεα πως να κρατησει το σκυλο μακρια απο το ποδηλατο κατα την διαρκεια της διαδικασιας?????
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Γιατί να τον κρατήσεις μακριά; Αφού και χωρίς λουρί θα σε ακολουθεί με ασφάλεια λες. Τι φοβάσαι; Μη μπλεχτεί στις ρόδες ή στα πεντάλ και σακατευτείτε; :)

Δεν υπάρχει σωτηρία. Κάνω unsubscribe από το thread.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3