Βόλτα με ποδήλατο!!!!


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γιατί να τον κρατήσεις μακριά; Αφού και χωρίς λουρί θα σε ακολουθεί με ασφάλεια λες. Τι φοβάσαι; Μη μπλεχτεί στις ρόδες ή στα πεντάλ και σακατευτείτε; :)

Δεν υπάρχει σωτηρία. Κάνω unsubscribe από το thread.
Aν διαβαζες το θεμα θα εβλεπες οτι το προβλημα ειναι οτι αδυνατω να κανω πεταλι χωρις καθε φορα που κινειται το πεταλι να κλωτσαω -κυριολεκτικα το σκυλο, ο οποιος την βρισκει με ακουμπαει για οσο τρεχουμε! Εξ ισου δυσκολο ειναι να στριψω γιατι την σπρωχνω...... οποτε ναι αυτο ειναι το προβλημα μου, οτι καμια ωρα θα σωριαστουμε κατω, ουσιαστικα ανευ λογου......

Γι αυτο ρωταω οσους εχουνε αντιμετωπιστει τετοιο θεμα, αν υπαρχει καποιο τρικ να μενει ο σκυλος σε μια ευλογη αποσταση 20-40 ποντους απο το πεταλι.......
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
..

Για να ξαναγυρισουμε στο θεμα, εχει κανεις ιδεα πως να κρατησει το σκυλο μακρια απο το ποδηλατο κατα την διαρκεια της διαδικασιας?????
Στις αρχες μια φορα τον ψιλοπατησα,ΨΙΛΟεκλαψε (ενα σκουξιμο,γιατι δεν κλαιμε και ποτε) και δεν ξαναπλησιασε κοντα .Τωρα πλεον ξερει και το 'Αριστερα'!
Οχι δεν λεω να την πατησεις!!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Aν διαβαζες το θεμα θα εβλεπες οτι το προβλημα ειναι οτι αδυνατω να κανω πεταλι χωρις καθε φορα που κινειται το πεταλι να κλωτσαω -κυριολεκτικα το σκυλο, ο οποιος την βρισκει με ακουμπαει για οσο τρεχουμε! Εξ ισου δυσκολο ειναι να στριψω γιατι την σπρωχνω...... οποτε ναι αυτο ειναι το προβλημα μου, οτι καμια ωρα θα σωριαστουμε κατω, ουσιαστικα ανευ λογου......
Παρ'όλα αυτά κάνεις τις δοκιμές σου στο δρόμο και καμαρώνεις! Τι άλλο να πω. Να σας φυλάει ο Θεός.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Παρ'όλα αυτά κάνεις τις δοκιμές σου στο δρόμο και καμαρώνεις! Τι άλλο να πω. Να σας φυλάει ο Θεός.
Ναι φιλε βγηκα στην εθνικη Αθηνων-Λαμιας κ πληρωσα κ τα διοδια.....
Εκτος απο το ιδιο κ το ιδιο που εχεις γραψει 20 φορες απο χτες, καμια ιδεα για το θεμα εχεις?
 
  • Like
Reactions: Aunt Mary




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Όχι, δεν έχω. Μόνο μια ιδέα είχα, να κάνεις ό,τι κάνεις εκεί που δεν κινούνται αυτοκίνητα.
Σ'ευχαριστω λοιπον για την συμβουλη σου...... κανενα τρικ ρε παιδια?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Συγκεκριμένο τρικ δεν υπάρχει. Απλά όταν ξεκινήσεις θα το κάνεις σε χώρο απόλυτα ελεγχόμενο και σιγά σιγά θα το εξελίξεις και φυσικά πιάνουμε το λουρί στο παλουκόσελο.
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συγκεκριμένο τρικ δεν υπάρχει. Απλά όταν ξεκινήσεις θα το κάνεις σε χώρο απόλυτα ελεγχόμενο και σιγά σιγά θα το εξελίξεις και φυσικά πιάνουμε το λουρί στο παλουκόσελο.
Απο το παλουκοσελο ξεκινησα, αλλα δεν βολεψε, μπερδευοτανε κι αυτο στο πεταλι, το παταγα, ενα μακελιο..... Το βαζω με κλιπ στην ζωνη στην μεση μου.......
Το θεμα ειναι οτι ο σκυλος παει "διπλα" ακριβως με το ποδι μου......με ακουμπαει, με σπρωχνει.
Αρνειται να μεινει πισω, ποτε δεν περναει ποιο μπροστα.
Οι ωμοι της (που ειναι κ φαρδιοι) μαζι με τα πλευρα της, βρισκονται ακριβως στον κυκλο του πεταλιου.....
Αν στιγμιαια την σπρωξω να απομακρυνθει, ερχεται κ κολλαει με περισσοτερη δυναμη!
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το παραπάνω είναι καλή λύση. Εγώ τις βγάζω και τις δυο μαζί. Τώρα πια πάνε σαν προγραμματισμένες, αφού να σκεφτείς τις έχω δεμένες στο τιμόνι. Με το που θα νιώσουν την αλλαγή πορείας ακολουθούν κανονικά. Βέβαια μένω σε περιοχή με ανύπαρκτη κίνηση και έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα για εξωτερικά ερεθίσματα για να προλάβω καταστάσεις που θα τις έκαναν να αποκλίνουν από την πορεία μας.
 


kostaskoker

Member
6 Μαρτίου 2014
18
44
...το περιεργο είναι ο σκύλος του Freeday!!!!!!!
ένας μαύρος αλητάκος μεσαίου μεγέθους που ακολουθεί τους ποδηλάτες κάθε Παρασκευή βράδυ απ' το Θησείο στις εξορμίσεις τους!!!!!! Δηλαδή είναι ανάμεσα από 1500+ ποδήλατα σε όλη τη διαδρομη των 30 εως 60 χλμ και το ποιο περίεργο είναι πως ο σκύλος αυτός δεν είναι στο Θησειο, αλλά έρχεται κάθε Παρασκευή περίπου μισή με μία ώρα πριν την εκκίνηση!!!!! Στη στάση (1/2 ώρα με 3/4) φυσικά -που γίνεται όταν φτάσουμε οι ποδηλάτες στον προορισμό πάντα έχουμε νερό για το σκυλάκι και καποιοι και μερικοί τροφή στο φίλο μας. Το χειρότερο είναι όταν τα ποδήλατα στις κατηφόρες πχ λεωφόρων αναπτύσσουν ταχύτητες και εκείνος μένει πίσω και ακολουθεί!!!!!!
Τον έχω δει και στο τελευταίο Freeday του έτους (τελευταία Παρασκευη Ιουλίου) όπου η βόλτα είναι περίπου 120 χιλιόμετρα!!!!!!!!!!!!

https://www.facebook.com/MarioVanMil?fref=ts
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Μιας και ανοιγει ο καιρος...σκεφτομαι παλι το ποδηλατο με το σκυλο...
Ο Παρουλης δοξα το Θεο ειναι στρατιωτης...οτι του πεις το εκτελει αμεσως οποτε δεν κινδυνευουμε.
Το φετινο μου "προβλημα" ειναι η χοντρουλιτα Λολιτα. (η φιλοξενουμενη μας)
Στην βολτα δεν εχω παραπονο, παρα την μηδαμινη της εκπαιδευση δεν τραβαει ουτε στο ελαχιστο και παει ΠΑΝΤΑ διπλα μου, μονος λογος που μπορει να παρεκλινει (να παει κατα πισω ή να αλλαξει πορεια αγνωστου κατευθυνσης) ειναι καποιος δυνατος θορυβος, κανα χαμένο με κανα μηχανακι....γενικοτερα και που θα την τρομαξει. (σε αλλα σκυλια η γατες δεν δινει καμια απολυτως σημασια)
Και το ερωτημα μου ειναι το εξης:
Eιναι επικινδυνο να παω για ποδηλατο με εναν τετοιο σκυλο?
Ο λογος που θα θελα να δοκιμασω ειναι μπας και την παροτρυνω να κουνηθει λιγο γιατι η τεμπελια της δεν εχει οριο. Και επισης γιατι ξερω ποσο αρεσει του Παρη το ποδηλατο, αλλα δε θα θελα να παω μονο μαζι του και να την αφηνω σπιτι...:cool:
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Νομιζω πως είναι καλυτερα να μην το διακινδυνεύσεις αφού λες οτι φοβατε και σταματάει. Ή να προσπαθησεις αλλά σε αργους ρυθμούς και σε μέρος π να μην έχει πραγματα π την φοβιζουν. Σταματώντας απότομα υπάρχει κίνδυνος να παρασυρθεί απο το σκοινί και να χτυπήσει στην ρόδα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Λοιπόν λοιπόν, πήρα ποδήλατο τώρα στο lockdown και έχουμε αρχίσει τις βόλτες με το Σαντσίτο. Είναι πολύ καλός τυπάκος, έμαθε γρήγορα, (και εγώ μαζί του χαχαχ). Του πήρα στην αρχή ένα κοντό λουρί με ελατήριο για να είναι σταθερά κοντά μου αλλά δυο μέρες τώρα επέστρεψα στο παλιό γιατί είναι πιο εύκολο όταν σταματάω να του δίνω λίγο χώρο να μυρίσει. Είμαστε τυχεροί γιατί υπάρχουν πολλά ήσυχα στενά που μπορούμε να διαλέξουμε και ανοιχτοί χώροι για περισσότερη ελευθερία.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι η φυσικότητα που έχει ο σκύλος στον τροχασμό. Εννοώ ότι αυτός ο ρυθμός του ειναι μάλλον πιό φυσικός , τόσα χρόνια με το περπάτημα απ ότι φαίνεται τον κρατούσα πίσω :giggle:
Έχω ένα άγχος για την άσφαλτο, για την ηλικία (είναι σχεδόν 9) αλλά τον βλέπω να γουστάρει και να αντέχει. Δεν είναι δα ότι ξεκινήσαμε μαραθώνιο. Συνήθως λιγότερα από 10 χλμ. Θα πάω όμως και στο γιατρό να τον τσεκάρει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Tις βοηθητικές τις έβγαλες ή ακόμα; :p

Η άσφαλτος είναι ένα θέμα ... Εκτός από την μη απορρόφηση των κραδασμών, είναι επίφοβη και για τα πατούσια του τώρα το καλοκαίρι.
Βάλε καμιά φώτο ...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Tις βοηθητικές τις έβγαλες ή ακόμα; :p

Η άσφαλτος είναι ένα θέμα ... Εκτός από την μη απορρόφηση των κραδασμών, είναι επίφοβη και για τα πατούσια του τώρα το καλοκαίρι.
Βάλε καμιά φώτο ...
χαχαχαχα τις έβγαλα και χρησιμοποιώ το σκύλο για ισορροπία :LOL:
ναι ναι, εκει που θα εχω το σκυλο στο ενα χερί θα βγάλω το κινητό με το άλλο και θα βγάλω μια φώτο!
Πλακα πλάκα ζητησα απο ενα φίλο ενα γκατζετακι για να βγαλω βιντεο το Σαντσιτο
Χαλια φωτογραφιες. Αλλα μ επιασες απροετοιμαστη
 

Attachments



zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@betty coltrane μπορώ κάποια στιγμή να σε παρενοχλήσω σε πμ για το ποδήλατο;
είναι κάτι που μου έχει κολλήσει τελευταία (θέλω να πάρω κι εγώ)
ο Μπέντζι δεν είναι θέμα, θα μπει σε σακίδιο αν και εφόσον
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@betty coltrane μπορώ κάποια στιγμή να σε παρενοχλήσω σε πμ για το ποδήλατο;
είναι κάτι που μου έχει κολλήσει τελευταία (θέλω να πάρω κι εγώ)
ο Μπέντζι δεν είναι θέμα, θα μπει σε σακίδιο αν και εφόσον
φυσικά
 
  • Like
Reactions: zerom0


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3