ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ-ΑΠΟΨΕΙΣ


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Καλησπέρα σε όλους.
Δυστυχώς λόγω σοβαρών προβληματών που αντιμετωπίζω δεν είναι δυνατόν να γράφω-απαντάω σε διάφορα post που εδώ και καιρό βλέπω.
Θα γράψω κάποια πράγματα στα οποία θα προσπαθήσω να δείξω την θέση μου.

Καλό κουράγιο σε όσους θελήσουν να το διαβάσουν...

Στην αρχή είχαμε το πολύ όμορφο "πλασάρισμα" των bandogs .
Ενός "είδους" σκύλου ΜΗ σταθεροποιημένου ΠΟΛΥΑΙΜΟΥ (προερχόμενο από πολλές ράτσες δηλαδή) και όχι ΗΜΙΑΙΜΟΥ όπως λάθος?????...αναφέρουν κάποιοι.
Μιάς "φυλής" ΜΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗΣ από την f.c.i. άρα μιας "φυλής" που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Δεν θα γράψω τίποτα παραπάνω αφού σχεδόν όλα τα post του SwkDoG με κάλυψαν 100%.
Μια παρατήρηση μόνο.
Πως ένα σκυλί που κάνει "ρεαλιστική" προστασία όπως χαρακτηριστικά αναφέρετε:

Θα χαρω να βρεθουμε..απο κοντα δεν ειμαι τοσο κακος!
Οι κοπελες μου θα χαρουν να τα "πειτε"...και μετα ειναι διαθεσιμες για χαδια
θα δαγκώσει το μανικί και ύστερα θα "παιξει" με αυτόν που το φοράει?????????!!!!....
Αυτό το κάνουν ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ που κάνουν σπόρ (SchH-Ipo-Ring).
Ποια η διαφορά τους?????????!!!


Προς SwkDoG και το θέμα της χρυσής ευκαιρίας:

Δυστηχώς "Εδώ είναι Βαλκάνια"!...

Πόσοι άνθρωποι πιστεύεις ότι ξέρουν ότι υπάρχει ειδικός τύπος-Κ.Ο.Ε.-όμιλοι ρατσών κ.λ.π.???????
Πόσοι άνθρωποι ψάχνουν να μάθουν έγκυρα για την φυλή που τους ενδιαφέρει??
Αυτοί που θέλουν να μάθουν που μπορούν να ρωτήσουν-πάρουν συμβουλές εάν δεν είναι τυχεροί να ξέρουν κάποιον στον χώρο να τους καθοδηγήσουν????
Πίστεψε με για μένα είναι πιο επώδυνο να μπαίνω σε τέτοιου είδους έντυπα και στο τηλέφωνο να ακούω τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αλλά αυτή την στιγμή δεν είναι και τόσο εύκολο να το αποφύγω.

Προς Rottie.

Πήρες (κατά λάθος ή το έψαξες δεν ξέρω) έναν ΆΡΙΣΤΟ "εργάτη".
Εάν τον αγαπάς και το σέβεσαι βάλτον να "δουλέψει" κάνοντας αυτό που "ξερει".
Ίσως εκπλαγείς με αυτά που θα δείς και ζήσεις στην εργασία (εσύ ΚΑΙ ο σκύλος σου)..
Εάν θές agility πάρε ένα border.

Περί βιβλίων που προτείνοντε κατά κόρον.

Τα έχετε διαβάσει όλα αυτά?????
Σας βοήθησαν???

Τα έχω πει παλιότερα και θα το ξαναπώ.
Καλά τα βιβλία αλλά αναφέροντε σε τέλεια σκυλιά με γνώστες ιδιοκτήτες.
Τι γίνεται εάν το σκυλί αποκλείνει λίγο από αυτά που λέει το βιβλίο???
Πως θα το διορθώσεται???????
Καλά τα βιβλία αλλά η πράξη και η εμπειρία ΚΑΛΥΤΕΡΗ.
ΒΡΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΣΩΣΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ και ζητήστε του βοήθεια.
(αφού βέβαια πρώτα έχετε διαβάσει και κάτι να πάρετε μια ιδέα).

Περί ΘΕΤΙΚΩΝ.

Οι καινούργιοι μπορούν να κοιτάξουν εδώ

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=15&start=30

και να μου απαντήσουν σε ένα παλαιότερο μου ερώτημα

όταν το σκυλί μου κάνει κάτι καλό αντι για "κλικ" παίρνει το μπαλάκι του.
Παρόλα αυτά πάντα φοράει πνίκτη με τον οποίο τον "διορθώνω"...
Τι είμαι τελικά???
θετικός – αρνητικός – βίαιος – ο διάβολος μεταμορφωμένος?????!!!!

Εγώ ΝΑΙ έχω φορέσει ηλεκτρικό κολάρο από περιέργεια στο χέρι και στο πόδι σε χαμηλή ένταση.
Τα σκυλιά μου ΟΧΙ.
ΠΟΤΕ
ΘΑ ΣΥΜΒΟΎΛΕΥΑ
να το κάνετε και εσείς.
ΙΣΩΣ τότε καταλάβετε (κάποιοι-κάποιες σίγουρα ΟΧΙ αλλά δεν πειράζει)

Το αίσθημα είναι το ίδιο με τις διάφορες ζώνες αδυνατίσματος που δουλεύουν με μπαταρίες και κάνουν παθητική γυμναστική

Ύστερα είχαμε ένα πολύ ενδιαφέρον καινούργιο μέλος το οποίο ασχολήτε με κάτι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ (1000 μπράβο) για να μας λέει ότι μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με το αντικείμενο με 2-3 σεμινάρια και ύστερα δια αλληλογραφίας

Κάπως έτσι ξεκίνησα και εγώ και μάλιστα με επικοινωνία και επίβλεψη από μακρυά ( ΑΓΓΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ). Χάρη στην τεχνολογία (Internet) είμαστε όλοι μια παρέα που προσπαθούμε να διορθώνουμε καθημερινά θέματα μεσω email κ.λ.π. Πότε πότε βρισκόμαστε και ο κάθε ένας ανάλογα με το επίπεδό του ασκείται και οι υπόλοιποι αξιολογούν και δίνουν συμβουλές...


Σίγουρα έχω ξεχάσει πράγματα.
Συγνώμη που δεν έγραψα και για αυτά


Τέλος
Από ΘΕΩΡΕΙΕΣ ΠΗΞΑΜΕ

Έργα κανείς???

Δεν νομίζω ότι θα απαντήσω σύντομα.

Για αυτό ΒΡΙΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ :) :) :) :) :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βρε Μάκη,
Ποιος να σε βρίσει και γιατί?
Εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις, ανεξάρτητα εάν συμφωνούμε ή όχι.
Ξέρεις πόσο εποικοδομητικό είναι αυτό?
Εγώ έμαθα ένα σωρό πράγματα μέσω του forum!
Για τα περισσότερα ήμουν ενημερωμένη, αλλά τι σημασία έχει?
Έχει μεγάλη διαφορά η γνώση που προέρχεται από την ανάγνωση της σχετικής βιβλιογραφίας και η γνώση που αποκτιέται από την πείρα, μέσω των διαφόρων καταστάσεων, που το κάθε μέλος εδώ μέσα βιώνει καθημερινά με το σκύλο του.
Εμπειρίες πολλές δεν είχα, αλλά πίστεψε με, μέσα από θέματα των άλλων νιώθω ότι βιώνω, εν μέρει, τις εμπειρίες τους και αυτό είναι κάτι από το οποίο εγώ προσωπικά έχω βγει κερδισμένη!

Γράφεις:

"Τι είμαι τελικά???
θετικός – αρνητικός – βίαιος – ο διάβολος μεταμορφωμένος????????"

:lol: :lol: :lol:

Προτείνω, λοιπόν:
Πίσσα και πούπουλο, λιθοβολισμό και μετά στην πυρά!!! :wink:
 




S

SwkDoG

Guest
Παιδιά θα γράψω εδώ για να μην ανοίγωντε "ένα κάρο" θέματα γενικής φύσης και αμφιβόλου χρησιμότητας και ελπίζω ο ΜΑΚΗΣ να με συγχωρέσει... :?

Όπως έχω ξαναπεί δεν είμαι επαγγελματίας εκπαιδευτής,ούτε πουλάω σκυλιά,είμαι κτηνίατρος.
Δεν έχω λοιπόν οικονομικό συμφέρον όσον αφορά τις παραπάνω δραστηριότητες.

Προσπαθώ απλά να ενημερώνω και να λέω τις δικές μου απόψεις σε κάποια θέματα.

Πιστεύω να συμφωνείτε και εσείς πως υπάρχουν πολλοί που με κάθε τρόπο θέλουν να βγάλουν λεφτά προωθώντας τα σκυλιά τους (ώς υπέρ-ο,τιδήποτε,μοναδικά,κλπ) ή τον τρόπο που εκπαιδεύουν (ώς υπέρ-ζωοφιλικός,μοναδικός,κλπ) κοκ. (...και δεν εννοώ απαραίτητα κάποιον συγκεκριμένο) και εκεί προσπαθώ να ενημερώσω προς αποφυγήν κακοτοπιών ή παρανοήσεων.

Πάντα χωρίς να υποδεικνύω κάτι συγκεκριμένο αλλά δίνοντας έναυσμα για "ψάξιμο" και έρευνα.

Την ίδια άποψη και τρόπο ακολουθώ και για τα δικά μου "λημέρια" (κτηνιατρική...) όπως θα έχετε δεί.

Τέλος επειδή θεωρώ πως στα 2 πιο "καυτά",τελευταία θέματα (Bandogs και "φιλοσοφίες" εκπαίδευσης) δεν έχω κάτι διαφορετικό,κάτι που να μην το έχω ξαναπεί να προσθέσω,δεν θα συμμετέχω παρά μόνο αν έχω κάτι διαφορετικό και ενδιαφέρον να πώ...

Να μη θεωρηθεί πως "σνομπάρω" ή ό,τι άλλο τα θέματα...ελπίζω να έγινα κατανοητός και να με συγχωρήσετε... :)
 


Nemo

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2007
84
0
Θεσσαλονίκη
"Ύστερα είχαμε ένα πολύ ενδιαφέρον καινούργιο μέλος το οποίο ασχολήτε με κάτι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ (1000 μπράβο) για να μας λέει ότι μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με το αντικείμενο με 2-3 σεμινάρια και ύστερα δια αλληλογραφίας"

Φίλε Μάκη, Το καταλαβαίνω πως δεν είναι 100% οφέλιμο το δια αλληλογραφίας, αλλά δεν γίνεται αλλιώς, Είναι όμως κάτι, σε σχέση με το καθόλου. Δεν είχα ούτε καν αυτή την πολυτέλεια. Κάποια στιγμή σκέφτηκα να μάθω Γερμανικά, για να μπροω να τα λέω με Γερμανόφωνους. Αν όμως το θέλεις πραγματικά, το καταφέρνεις. Μπορεί να φας τα μούτρα σου αρκετές φορές...αλλά προσπαθείς.
Είναι πολυ σημαντικό που στο συγκεκριμένο club ανθρώπων, δεν συναγωνίζεται με το ότι έχεις τον καλύτερο σκύλο!!! αλλά πως όλοι μαζί θα βοηθήσουν και θέλουν να πετύχουν την διάσωση περισσοτέρων ανθρώπων.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το συγκεκριμένο post φιλοξενείτε στο συγκεκριμένο topic, που «άνοιξε» ο φίλος Μάκης, διότι εμπεριέχει γενικά σχόλια και την ταπεινή μου άποψη για το φλέγον ζήτημα της εκπαίδευσης σκύλων και των διαφόρων φιλοσοφιών και μεθόδων που ισχύουν.

Συγχωρέστε με αλλά προσωπικά έχω πάθει μια μικρή σύγχυση με τόσα replies που έχουν γραφτεί σε διαφορετικά topics και αφορούν στο ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ!!!
Έλεος βρε παιδιά!
Διάβασα απαντήσεις που περιείχαν ειρωνεία, έμμεσες σπόντες, διάβασα για κλίκες και συνομωσίες, και προβλέπω ότι με τόση ίντριγκα και πάθος και αν δεν πέσουν λίγο οι τόνοι να καταλήξουμε Μεξικάνικη σαπουνόπερα!
Ας σεβαστούμε όλοι αυτό το βήμα που ευγενικά μας παραχωρείται και ας σταματήσουμε αυτόν το διάλογο που πλέον δεν έχει και νόημα, μιας και οι περισσότεροι καταλήγουμε να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια.
Στο φινάλε ας κάνει ο καθένας την έρευνα του, τους πειραματισμούς του ή έστω ένα διακειμενικό έλεγχο και ας υιοθετήσει τον τρόπο εκπαίδευσης που ταιριάζει στο χαρακτήρα του σκύλου του και στον δικό του.
Πιστέψτε με αν κάποιο καινούργιο μέλος προσπαθήσει να βρει άκρη σε όλα αυτά θα πέσει σε αδιέξοδο και σίγουρα δεν είναι αυτός ο σκοπός του forum.
Φιλικα.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
ΜΑΚΗΣ said:
Περί ΘΕΤΙΚΩΝ.



Εγώ ΝΑΙ έχω φορέσει ηλεκτρικό κολάρο από περιέργεια στο χέρι και στο πόδι σε χαμηλή ένταση.
Τα σκυλιά μου ΟΧΙ.
ΠΟΤΕ
ΘΑ ΣΥΜΒΟΎΛΕΥΑ
να το κάνετε και εσείς.
ΙΣΩΣ τότε καταλάβετε (κάποιοι-κάποιες σίγουρα ΟΧΙ αλλά δεν πειράζει)

Το αίσθημα είναι το ίδιο με τις διάφορες ζώνες αδυνατίσματος που δουλεύουν με μπαταρίες και κάνουν παθητική γυμναστική

:)
Mακη θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου οτι το σκυλι δεν ποναει καθολου με το ηλεκτικο κολαρο,ουτε οταν χτυπαμε την εφημεριδα στο πατωμα διπλα του ποναει,ουτε οταν του τριβουμε την μουρη μεσα στις ακαθαρσιες του ποναει,ουτε οταν απο μακρια του πεταμε ενα βιβλιο την στιγμη που κανει κατι που δεν θελουμε (...ναι ναι το εχω διαβασει και αυτο σαν συμβουλη εκπαιδευτη :roll: ) ολα αυτα ομως ειναι ξαφνιασματα και φοβος για το σκυλι και ειδικα το κουταβι που προσπαθουμε να χτισουμε μια σχεση εμπιστοσυνης :wink:

Δεν πρεπει να συγκρινουμε τον πονο που αισθανομαστε εμεις με αυτο των σκυλων,τρεχοντας στο παρκο η Αυρα με αλλα σκυλια,ενα αρσενικο ενηλικο ροτβαιλερ επεσε με ολη του την δυναμη απανω μου και με πεταξε στον αερα...ευτυχως ηταν μαλακα κατω :D ...και για μερες πονουσε η πλατη μου...το ροτβαιλερ δεν νομιζω να καταλαβε τιποτα απο την προσκρουση μας :lol: ..να μην αναφερω ποσες φορες με εχει μελανιασει η Αυρα πανω στο παιχνιδι ενω αυτη δεν εχει χτυπησει ποτε ...

Θα σου πω και ενα περιστατικο που πιστευω οτι εχει σχεση με το ηλεκτικο κολαρο..οταν ηταν η δικη μου κουταβι την ειχα παει για κοινωνικοποιηση σε εκπαιδευτηριο και υπηρχαν κουταβια απο 4,5 μηνων μεχρι 1 χρονου,ηταν και ενα βελγικο αρσενικο 9 μηνων που του εκανε την βασικη υπακοη και θα ξεκινουσε φυλαξη.
Το παιδι που ειχε το σκυλο μας ειχε πει οτι αρχισε εδω και λιγο καιρο να γριλιζει οταν το διορθωναν για κατι(ο εκπαιδευτης του ειχε πει να το πιανει απο το σβερκο και να του λεει ΜΗ) και ηταν ανυπακουος,το σκυλι ηταν μεγαλοσωμο και οχι ευκολο στις ασκησεις υπακοης αφου ηταν κουταβι και τοτε μαθαινε,ο εκπαιδευτης του ειπε να βαλουν ηλεκτικο κολαρο για μια μονο φορα,ετσι και εγινε,μετα απο λιγο ομολογουμενως το κουταβι ηταν πολυ πιο ησυχο και κρατουσε το "κατσε"περισσοτερη ωρα.
Μετα απο διαφορες ασκησεις μας ειπε να κανουμε ανταλαγη σκυλων και τις ιδιες ασκησεις στα σκυλια των αλλων...ο κυριος που ειχε παρει το βελγικο εβγαλε μια φωνη και μας εδειξε την τρυπα στο μανικι του...το βελγικο τον δαγκωσε :shock:

Το παιδι που ειχε το σκυλι ειπε οτι δεν το ειχε κανει ποτε αυτο,μεχρι τοτε ειχε μονο γριλισει.Υποτιθεται οτι το ηλεκτρικο κολαρο θα διορθωνε το προβλημα οχι οτι θα το εκανε χειροτερο :roll:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Προσωπικά ΄( το έχω γράψει και παλαιοτερα) είμαι κατά της χρήσης του κολάρου και το έχω γράψει και σε παλαιότερο μου post.
εαν όμως χρειαστεί, έχω εξαντλήση ΟΛΑ τα περιθώρια και δεν υπάρχει άλλη λύση θα το χρησιμοποιήσω

επίσης έχω γράψει και για τους πνίκτες το

Η διαφορά είναι ότι πριν είμουν κατά της χρήσης γενικά . Τώρα είμαι κατά της χρήσης ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ

εαν δεν σου κάνει κόπος διάβασε και εδώ

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=15&start=0

θα δεις και θα καταλάβεις πολλά (ελπίζω) πράγματα.

αυτό που έχω γράψει όμως και κάποιοι (όχι έσυ) δεν εννοούν να καταλάβουν είναι ότι πριν απορρίψω κάτι το έχω δοκιμάσει.
έχω δικιά μου άποψη για το θέμα την οποία διαμόρφωσα μόνος μου και ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΄ΠΕΡΑΣΑΝ΄-διαμόρφωσαν άλλοι.
τα παραπάνω σχόλια μου λοιπόν ήταν απάντηση σε κάποιους οι οποίοι έχουν άποψη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
[quote="ΜΑΚΗΣ"
εαν δεν σου κάνει κόπος διάβασε και εδώ

http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=15&start=0

θα δεις και θα καταλάβεις πολλά (ελπίζω) πράγματα.

αυτό που έχω γράψει όμως και κάποιοι (όχι έσυ) δεν εννοούν να καταλάβουν είναι ότι πριν απορρίψω κάτι το έχω δοκιμάσει.
έχω δικιά μου άποψη για το θέμα την οποία διαμόρφωσα μόνος μου και ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΄ΠΕΡΑΣΑΝ΄-διαμόρφωσαν άλλοι.
τα παραπάνω σχόλια μου λοιπόν ήταν απάντηση σε κάποιους οι οποίοι έχουν άποψη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ[/quote]

Μακη με την ευκαιρια του ποστ σου εγραψα την αποψη μου για το ηλεκτρικο κολαρο :wink: