ΓΚΑΛΟΠ: "πατρικές ευθύνες"


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
1. Ποιά είναι η άποψή σας για τις ευθύνες του ιδιοκτήτη του πατέρα μιας γέννας κουταβιών;

Για παράδειγμα, όταν αυτή η γέννα γίνει στον δρόμο, ή έχει αυτό το αποτέλεσμα (πετιούνται τα κουτάβια στον δρόμο), ο ιδιοκτήτης του αρσενικού έχει ευθύνη (και πόσο) ή όχι;



2. Βρήκα ένα ημίαιμο κουταβάκι σήμερα (2μηνών) στα σκουπίδια.
Λόγο ξεχωριστής μορφολογίας, ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ ποιός είναι ο πατέρας του (μένει λίγα μέτα πιο πέρα). Η μητέρα του άγνωστη.

Ο ιδιοκτήτης του υπέροχου, σπανιότατου, καθαρόαιμου πατέρα έχει ευθύνη για το ήμίαιμο και άστεγο μικρό (και παγωμένο!) κουτάβι ή όχι;


Προς το παρών το ταϊζουν κάποιες Αγγλίδες. Να του στείλουν του "πατέρα" τον λογαριασμό για το φαγητό του;

Ο νόμος τι λέει;
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Και πως αποδεικνυεις την πατροτητα ? με τεστ DNA ?

Το οτι αναγνωριζεις την ξεχωριστη μορφολογια του πατερα δεν νομιζω πως αποτελει και αποδειξη πατροτητας (συμφωνα με το νομο :D)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν ξέρω αν το ξέρει. Μάλλον το ξέρει (λόγο του ότι μοιάζει πολύ και είναι δίπλα).
Στο κάτω, κάτω τον αφήνει τόσο πολύ ελεύθερο και μόνο του που σιγά μην δεν ζευγάρωνε ο σκύλος...

Θα απαντήσετε στο γκάλοπ;
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Tricky,

Πες πως γνωρίζεις την πατρότητα. Πες πως ο ιδιοκτήτης του πατέρα τη παραδέχεται.
Η πες πως υπάρχει το τεστ DNA (που υπάρχει).
Ο νόμος τι λέει;

Βασικά ο νόμος θα έλεγε (αν μίλαγε) πως ο σκύλος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κυκλοφορεί μόνος του...
Άρα, αυτόματα φέρει κάποια νομική ευθύνη ο ιδιοκτήτης του.

Αν και δεν πιστεύω πως πρέπει να βασίζουμε την ηθική μας ΜΟΝΟ στο τι λέει ο νόμος...
(καήκαμε έτσι). Νομικά μπορώ να φλερτάρω με παντρεμένους, δεν το κάνω όμως!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Προφανώς και έχει ευθύνες. Αλλά δυστυχώς αυτό δεν σημαίνει ότι θα τις αναλάβει κιόλας. Και πακέτο να του το πήγαινες, το πιθανότερο είναι ότι θα το ξαναπαρατούσε στο δρόμο. Εδώ παρατάει το δικό του να σουλατσάρει όπου να'ναι και να κάνει ότι να'ναι :mad:
Δυστυχώς κάποιοι ιδιοκτήτες αρσενικών το κάνουν και επίτηδες. Για να ξαλαφρώνει το καμάρι τους με την ευκαιρία...
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Tricky,

Πες πως γνωρίζεις την πατρότητα. Πες πως ο ιδιοκτήτης του πατέρα τη παραδέχεται.
Η πες πως υπάρχει το τεστ DNA (που υπάρχει).
Ο νόμος τι λέει;

Βασικά ο νόμος θα έλεγε (αν μίλαγε) πως ο σκύλος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κυκλοφορεί μόνος του...
Άρα, αυτόματα φέρει κάποια νομική ευθύνη ο ιδιοκτήτης του.

Αν και δεν πιστεύω πως πρέπει να βασίζουμε την ηθική μας ΜΟΝΟ στο τι λέει ο νόμος...
(καήκαμε έτσι). Νομικά μπορώ να φλερτάρω με παντρεμένους, δεν το κάνω όμως!
Εσυ ρωτησες τι λεει ο νομος ...:D

Απο την ηθικη πλευρα του θεματος , φυσικα και φερει ευθυνη ο ιδιοκτητης του αρσενικου σκυλου ...γενικα , εκνευριζομαι απιστευτα με ολους οσους εχουν το σκυλο τους αμολυτο στη γειτονια , μονο και μονο επειδη γυρναει στο τελος σπιτι ή ''δεν ειναι αγριος'' . Ειναι μεγαλη ανευθυνοτητα ΙΜΟ .
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τον Νόμο 3170/2003, όπως και όλους του νομους και τις αποφάσεις που αφορούν κατοικίδια, μπορείτε να τους διαβάσετε στο υπόμνημα «Νομοθεσία και αποφάσεις» στο υποφορουμ των Γενικών θεμάτων.

Το θέμα με το κουτάβι, δεδομένου ότι κανείς δεν μπορεί να αποδείξει πως ο συγκεκριμένος άνθρωπος το πέταξε στα σκουπίδια και το dna test δεν συνηθίζεται στους σκύλους (εδώ ούτε ο Πασχαλης δεν καταφερε να βγαλει άκρη με το εξώγαμο :p) δεν είναι νομικό, είναι ηθικό και επειδή η ηθική (ο καθορισμός του τι είναι ορθό και τι ανάρμοστο) είναι υποκειμενική και την καθορίζει ο καθένας κατά το δοκουν (εκτός από κάποιες βασικές ηθικές αρχές οι οποίες είναι αδιαμφισβήτητες και παγκόσμιες), άκρη δεν θα βγάλεις.

Κατά την γνώμη μου, ευθύνη για τα κουτάβια έχει οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης (είτε αρσενικού, είτε θηλυκού ζώου) ζευγάρωσε το σκύλο του και θεωρώ υποχρέωση του να βρει σωστά σπίτια στα κουτάβια. Το αν θα το κάνει ή όχι άπτεται της παιδείας του, της φιλοζωιας του, της ευαισθησίας και του ήθους του. Με λίγα λόγια, πιασ’ το αβγό και κουρευτο!

Το πιο πιθανό είναι ο ιδιοκτήτης του αρσενικού να σας βγάλει τρελούς και να υποστηρίξει πως το κουτάβι προηλθε από παρθενογένεση!
Δεν πιστεύω πως θα βγάλετε άκρη…

Βρείτε ένα σπίτι για το κουτάβι, βγάλτε μια φωτοτυπία τον 3170/2003, δώστε την στον ιδιοκτήτη του αρσενικού και ενημερώστε τον πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να αμολάει το σκύλο του στη γειτονιά και καλά θα κάνει να συμμορφωθεί.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κι ας μην ξεχνάμε ότι έτσι και πει ότι θα αναλάβει τις ευθύνες του το πιθανότερο είναι ότι θα κάνει ακόμα χειρότερα στο κουτάβι και από το να το πετάξει στα σκουπίδια. Δε θα αναπτύξει ξαφνικά συνείδηση.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eχω ξανά πει ότι το μαλτεζάκi μου το είχαμε ζευγαρώσει τότε..,
Oταν λοιπόν ήρθε η μέρα να πάρουμε το ένα κουτάβι που το περιμέναμε πως και πως (γιατί λέγαμε να το κρατήσουμε)βγαίνει η μαμά της θηλυκιας και μας λέει κατά λέξη..
Εμείς ξοδέψαμε τόσο γαλα για την γεννα..άρα εσείς δεν δικαιούστε ούτε ένα κουτάβι (αρα εγινε απο τον πελαργο η δουλεια..)
Οποτε η αδιαφορια συμβαινει μαλλον μονο στα ημιαιμα μιας και αυτοι που θελουν να επωφεληθουν απο τα καθαροαιμα εμπορικα δεν ειναι λιγοι.

Αν μας έλεγε να συνεισφέραμε για την γεννα φυσικά και θα της δίναμε (αν και απο οτι καταλαβα δεν νομιζω να πηγε σε κανενα γιατρο)ότι ήθελε ,απλά επειδή η συμφωνία ήταν το αρσενικό ένα και όλα τα αλλα το θηλυκό το θεωρήσαμε εκ περισσού.
Εμεις αλλο ενα μωρο θελαμε το ετος 1994..στο σκοταδι εννοειτε..

Νομίζω ότι την ευθύνη την έχουν και οι δυο πλευρές ειδικά όσον αφορά την τύχη των κουταβιών..
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Eχω ξανά πει ότι το μαλτεζάκi μου το είχαμε ζευγαρώσει τότε..,
Oταν λοιπόν ήρθε η μέρα να πάρουμε το ένα κουτάβι που το περιμέναμε πως και πως (γιατί λέγαμε να το κρατήσουμε)βγαίνει η μαμά της θηλυκιας και μας λέει κατά λέξη..
Εμείς ξοδέψαμε τόσο γαλα για την γεννα..άρα εσείς δεν δικαιούστε ούτε ένα κουτάβι (αρα εγινε απο τον πελαργο η δουλεια..)
Οποτε η αδιαφορια συμβαινει μαλλον μονο στα ημιαιμα μιας και αυτοι που θελουν να επωφεληθουν απο τα καθαροαιμα εμπορικα δεν ειναι λιγοι.

Αν μας έλεγε να συνεισφέραμε για την γεννα φυσικά και θα της δίναμε (αν και απο οτι καταλαβα δεν νομιζω να πηγε σε κανενα γιατρο)ότι ήθελε ,απλά επειδή η συμφωνία ήταν το αρσενικό ένα και όλα τα αλλα το θηλυκό το θεωρήσαμε εκ περισσού.
Εμεις αλλο ενα μωρο θελαμε το ετος 1994..στο σκοταδι εννοειτε..

Νομίζω ότι την ευθύνη την έχουν και οι δυο πλευρές ειδικά όσον αφορά την τύχη των κουταβιών..
Καλά είναι απίστευτά αυτά.Προφανώς μόλις τα είδε της ήτανε κ πιο δύσκολο να τα αποχωριστεί κ άρχισε τις χαζομάρες..
Δηλαδή το αρσενικό να κάνει τη δουλειά του μόνο κ από εκεί κ πέρα 'Γεια σας!' Ελεος,μάλλον πρέπει να υπογράφεις συμβόλαιο πριν την πράξη να είσαι καλυμμένος!
Κ το αφήσατε έτσι?
Αλήθεια,το αρσενικό παίρνει γενικά ένα ή αν πχ. κάνει 3 παίρνει 1,αν κάνει 5 παίρνει 2 κ ούτω καθεξής?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι εγώ τότε ήμουν 14 και είχα φύγει από το σχολειό λίγο νωρίτερα για την μεγάλη μέρα..
Σκέψου τώρα έξω από το σπίτι της να βγαίνει ,τα μωρά να ακούγονται μέσα και να μας λέει τα έδωσα..!!!

Σκέφτηκα πολλά τότε σαν έφηβη..
Να της πετάξουμε μολότοφ στην αυλή της..,να σκάσουμε τα λάστιχα από το αυτοκίνητο της..,κλπ
Τελικά δεν έκανα τίποτα..


Μετά από 1 χρόνο τον ξαναζευγαρωσαμε και πήραμε το πολυπόθητο κουτάβι από τα 8 το 1 εμείς και μετά από 3 μήνες άρχισε να μελαγχολει ο μεγάλος και αναγκαστήκαμε και τον δώσαμε..
Μετά από μεγάλο casting λαϊκής προσελεύσεις στο σπίτι μου, δόθηκε σε έναν συμμαθητή μου όπου έχουμε τον ίδιο κτηνίατρο και ξέρω ότι πέρασε τέλεια ζωή και τώρα πρέπει να είναι περίπου 13..,διατήρησε και το όνομα που τον είχαμε βγάλει εμείς.

Σε τετοιες καταστασεις το δικαιο υπαγεται σε αγραφους νομους..,είναι πάντα στην καλή θέληση του θηλυκού..,το ποσα και το αν..

Για αυτό καλύτερα να αφήνουμε αυτά τα πραγματάκια για τους εκτροφείς και να μην ανακατευόμαστε με γεννα κλπ..

Το περίεργο και φαινόμενο της εποχής τότε ειναι οτι μας προσέγγισε η νύφη ,πράγμα που δείχνει το πόσες γεννες γινόταν τότε από ιδιώτες ,αλλα και ποσο δούλευαν οι αγγελίες αλλα και τα petshop..

Η λέξη εκτροφέας φάνταζε άγνωστη λέξη..και η γεννα ηταν ένα εντελώς φυσιολογικό επακόλουθο..
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Κ εγώ όταν είχα πάρει τη δικιά μου,12 χρονών σήμερα,δεν γνώριζα περί εκτροφέων κτλ. Ηξερα ότι για να πάρω σκύλο μπορούσα να τον βρω είτε από pet shop είτε από ιδιώτη.Τώρα βέβαια ξέρω τι ρίσκο έχει αυτό κ δε θα διάλεγα κανέναν από αυτούς τους τρόπους αν ξαναέπαιρνα καθαρόαιμο.
Κ για να πω την αλήθεια κ εγώ σκέφτηκα ότι αν ζευγάρωνα τη δικιά μου,θα έλεγα στον αρσενικό ότι κ καλά πέθαναν τα κουτάβια κτλ κτλ.:p Στην τελική όμως θα έδινα..δεν είναι σπερματομηχανή ο άλλος :D
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ μπορεί να φωνάζω συνεχώς στο φόρουμ πως δεν είμαι εκτροφέας (και πως δεν θα γίνω ποτέ) αλλά ζευγαρώνω επιβήτορες από το 1998.

Οι σκύλοι μου είναι η επιτομή της φυλής τους, από κάθε άποψη, αλλιώς δεν τους ζευγαρώνω.

Περνούν όλες τις πίθανες κτηνιατρικές εξετάσεις, κερδίζουν σε εκθέσεις ΚΑΙ εργασία και έχουν ιδανικό χαρακτήρα για τη φυλή τους - αλλιώς δεν κάνουν κουτάβια. Απλά τα πράγματα.

Πρέπει να πάει ο ιδιοκτήτης της θηλυκιάς με τα νερά μου (να συμφωνήσουμε δηλαδή σε ποσό κουταβιών ή χρημάτων γραπτώς) αλλίώς απλά δεν αναγνωρίζω τη γέννα.

Δεν υπογράφω τα pedigree. Απο εκεί δηλαδή που είχαν τα κουτάβια έναν πατέρα όλο βραβεία και διακρίσεις, ξαφνικά δεν έχουν πατέρα ΚΑΝ.

Γενετικά το κάθε κουτάβι παίρνει 50% από τη μάνα και 50% από τον πατέρα.
Αναγνωρίζω πως ο ιδιοκτήτης της θηλυκιάς έχει ΠΟΛΛΑ περισσότερα έξοδα για τη γέννα, όμως δεν είναι πάντα έτσι απλά τα πράγματα.

Μπορεί ένας αρσενικός να πάρει και 10,000 ευρώ για μία και μόνο επίβαση (ανάλογα τους τίτλους του, το pedigree του και τη φυλή). Ο ιδιοκτήτης της θηλυκιάς δεν σκέφτεται πάντα μόνο τα λεφτά που θα βγάλει από μία γέννα μόνο. Σκέφτεται και για το μέλλον του εκτροφείου του και τι αίματα θέλει να έχει (και πόσο συμαντικά είναι).

Γενικώς δεν ζευγαρώνω σκύλους μου χωρίς γραπτή συμφωνία, προκαταβολικά.

Τα αρσενικά μου δεν είναι "απλώς σπερματομηχανές". Τα πλήρωσα μία περιουσία, τα προσέχω, ελέγχω, εκθέτω, γυμνάζω, εκπαιδεύω και αναθρέφω υπό τις καλύτερες συνθήκες. ΔΕΝ θεωρώ πως αξίζουν 10,000 ευρώ για κάθε επίβαση (δεν είναι και τόσο δα σπάνια) αλλά όχι, δεν το "μοιράζουμε" δωρεάν.

Και από αγάπη για τη φυλή και ΗΘΙΚΗ, τα λεφτά δεν είναι το μόνο που θέλω από τον ιδιοκτήτη της θηλυκιάς.

Αν η σκύλα δεν είναι άξια να κάνει απογόνους (εξαιρετικό δείγμα της φυλής από ΚΑΘΕ άποψη) δεν γίνεται η επίβαση.

Γιατί;

Γιατί κι ο ιδιοκτήτης του αρσενικού έχει ευθύνες.

ΙΔΙΕΣ με τον ιδιοκτήτη του θηλυκού.

ΔΕΝ είναι "ψεξάστε, σκουπίστε, τελειώσατε"...
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
10.000 ευρώ για μία επίβαση ε?...και'γω τόσα χρόνια τις κάνω τζάμπα (για να μη πω τις πλερώνω κιόλα!!)?! :confused: :D

Πάντως το να είσαι εκτροφέας δεν είναι και ότι χειρότερο (γιατί τείνει να γίνει βρισιά)...για φαντάσου να ήσουν υπουργός?!

Η αισχροκέρδεια , από την άλλη , δεν είναι και ότι καλύτερο.

Μετά αν έχουμε την "επιτομή της φυλής" από την μία και "το εξαίρετο από κάθε άποψη θηλυκό" από την άλλη τι να βελτιώσουμε?...Το "τέλειο"?...Κλωνοποιούμε και γλυτώνουμε και το δεκαχίλιαρο!! :D

Σε γονότυπο και φαινότυπο 50%-50% αποκλείεται...Άσε που το ζήτημα είναι πιο 50%?...Το "καλό" ή το "κακό"? ;)

Στο κυρίος θέμα...Δεν νομίζω να υπάρχει νομική ευθύνη , τουλάχιστον άμεση.
Γενικότερα είναι θέμα "αφόδευε υψηλά και αγνάντευε!"...:rolleyes:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ δεν θα ζευγάρωνα με τίποτα με αρσενικό που επιλέγει εξαίρετες θηλυκιές για να ζευγαρώσει. (και όχι επειδή δεν έχω εξαίρετες θηλυκιές :p :p )

Στην φυλή μου με 400 - 600 ευρώ πάντως , καθάρισες , ψέκασες, σφουγγάρισες, ό,τι θές ... :D αρκεί να έχεις ένα pedigree για την θηλυκιά, ακόμα και με τους μεγαλύτερους επιβήτορες παγκοσμίως ... ;)

Συμφωνώ όμως ότι ο αρσενικός είναι εξίσου σημαντικός , και ο κόπος να τον κάνεις έναν καλό επιβήτορα (ή μάλλον έναν καλό αρσενικό) ίσως μεγαλύτερος από το να φτιάξεις μία καλή θηλυκιά.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ δεν θα ζευγάρωνα με τίποτα με αρσενικό που επιλέγει εξαίρετες θηλυκιές για να ζευγαρώσει.
Μα γιατί όχι;


Η τιμές που ανέφερες είναι για Ελλάδα (Ρόττι).


Είναι χαμηλές, όπως και τα κριτήρια των περισσοτέρων...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συμφωνώ όμως ότι ο αρσενικός είναι εξίσου σημαντικός , και ο κόπος να τον κάνεις έναν καλό επιβήτορα (ή μάλλον έναν καλό αρσενικό) ίσως μεγαλύτερος από το να φτιάξεις μία καλή θηλυκιά.

Μην ξεχνάς πως μια καλή θηλικιά μπορεί να είναι καταπληκτική μητέρα, χωρίς να είναι "φαντασμαγορική" στην έκθεση.

Ο αρσενικός όμως πρέπει να κάνει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλή καριέρα για να ζευγαρώσει (με θηλυκιές που δεν ανίκουν στον ιδιοκτήτη του).
 
Last edited: