Γάλα και διατροφή


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δε μου λέτε εσείς που ξέρετε τα πολλά κι ο νους σας κατεβάζει: οι σκύλοι σας πίνουν σκέτο γάλα σα γατιά? Τους δίνετε γάλα για το ασβέστιο? Αναρωτιέμαι διότι έπιασα το Μουφ για πολλοστή φορά να περιμένει στη γωνία να κρυώσει το γάλα που ήταν να το βάλω στη γιαουρτιέρα, να βουτάει την κατσαρόλα και να κατεβάζει δυο λίτρα ΚΑΙ να γλύφει και την κατσαρόλα καθρέφτη! Νομίζω είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι μπορεί το γάλα να πειράξει το σκύλο ή κάνω λάθος? Προσπάθησα να βρω το νήμα εις μάτην. Πάντως γιαούρτι του δίνω και το κατεβάζει κι αυτό χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα, αλλά ποτέ δεν έχει φάει τόσο πολύ γιαούρτι.

Τελοσπάντων, με βλέπω να ξενυχτάω απόψε μέχρι να φτιάξω καινούρια δόση γιαούρτι!:mad: Για την ώρα κλειδώθηκα στην κρεβατοκάμαρά μου μαζί με το Μουφ μέχρι να κρυώσει το καινούριο δίλιτρο...:rolleyes:
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Δε μου λέτε εσείς που ξέρετε τα πολλά κι ο νους σας κατεβάζει: οι σκύλοι σας πίνουν σκέτο γάλα σα γατιά? Τους δίνετε γάλα για το ασβέστιο?
Οχι και στα δύο, μόνο επεξεργασμένο δίνουμε (τυρί, γιαούρτι κλπ)

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?3798-Τα-γαλακτοκομικά-προϊόντα-στη-διατροφή-του-σκύλου
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Sara,συγγνωμη που στο λεω,αλλα πρεπει να αλλαξεις φορουμ.Εδω μιλαμε για σκυλια,ουτε για παμφαγα οντα,ουτε για ηλεκτρικες σκουπες στη μεγιστη ισχυ.Ηταν καιρος να το μαθεις...:p
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και πες μας για το κατα πόσο το γάλα μεταβολίστηκε εντός του Μουφ επιτυχώς ήηηηηηηη ανεπιτυχώς .....
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Λουκούμι μου ήρθε αυτό το θέμα! :)

οι (2 διαφορετικοί) κτηνίατροι που είδαν τον Ορφέα, (που έκανε εμετό με αίμα και γαστρικά υγρά), μου είπαν να του δίνω γάλα 0% μέχρι να θρέψει το στομάχι και να είναι εντάξει.
Με έχει ταράξει στα αέρια, εδώ και κάτι μέρες... και μου φαίνεται θα αφήσω στην άκρη την συμβουλή τους! :-|
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το Μουφ χαίρει άκρας υγείας τελικά και μάλιστα με ξύπνησε μόλις τεσσεράμισυ το πρωί για τσίσα του (πήγα για ύπνο με τις κότες και επομένως δεν κατούρησε πολύ αργά αν και ξαναξύπνησα για το δεύτερο δίλιτρο τα μεσάνυχτα). Μετά με ικέτεψε για φαΐ και δη γιαούρτι, δεν εισέπραξε τίποτα, οπότε τώρα έχει έρθει στο κρεβάτι μου, πήρε το παρεξηγημένο ύφος του, ένα κόκκαλο που του έκανε δώρο η καλύτερή μου φίλη και μου γύρισε τον αποτέτοιο του αφού αναστέναξε εκ βαθέων (de profundis).....:rolleyes:

Όλα τ' αλέθει αυτό το στομάχι τελικά και είναι ευτυχέστατο.:p:D:D Ανάθεμά με αν τον καταλαβαίνω, αλλά έκανα σημείωση σχετικά να ρωτήσω την κτηνίατρο που θα ρίξει πάλι το γέλιο της ζωής της.:D:D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Sara, δεν περιορίζεις λίγο το «οτι να ‘ναι» στην διατροφη του σκύλου σου?
Το έχεις πρήξει το έρμο το τετραποδο! Μια οι τραχανάδες, μια τα μπιφτέκια, μια τα γάλατα και από την άλλη οι γαστρίτιδες και οι διάρροιες.

Σου είναι πια ΤΟΣΟ δύσκολο είναι να του δίνεις κανονικά ΜΟΝΟ την ξηρά του τροφή και τέλος?
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν ρίχνεις μια ματιά σε όλα τα ...χαριτωμένα θέματα διατροφής που έχεις ανοίξει κατά καιρούς?
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν ρίχνεις μια ματιά σε όλα τα ...χαριτωμένα θέματα διατροφής που έχεις ανοίξει κατά καιρούς?
Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Δεν έχω όμως πάθει ακόμα Alzheimer's.:) Τραχανά έδωσα το Μουφ μερικές φορές την εποχή που το είχα πρωτοπάρει και δε σκάμπαζα πολλά από διατροφή σκύλων. Δεν έχει ξαναφάει τα τελευταία δυο χρόνια. Ελαφρά γαστρίτιδα έπαθε πρόπερσυ μια φορά και η τελευταία φορά που ήταν άρρωστος (εκτός μιας πρόσφατης αλλεργίας στο σαμπουάν του groomer) ήταν από διάρροια όταν τον άφησα σε μια φάρμα για να ταξιδέψω Ελλάδα και έπιασε παράσιτα διότι δεν του δίνανε τα φάρμακά του. Στην πρώτη περίπτωση πήρε φάρμακα και έγινε καλά και στη δεύτερη τους έστειλα το δικηγόρο μου που ανέλαβε τα υπόλοιπα και η έκβαση ήταν ικανοποιητικότατη για μένα.

Το Μουφ τρώει σκυλοτροφή εκτός από τις φορές που του δίνω κρέας κανονικό και μαγειρεμένο ή και λαχανικά και φρούτα και γιαούρτι, όλα όμως τα έχει εγκρίνει η κτηνίατρός του και προσπαθώ να αφαιρώ από την ξηρά. Η αλήθεια είναι ότι κλέβει φαΐ όταν μπορεί, π.χ. το γάλα, ενώ είναι καθημερινός αγώνας οι συνεχείς παρακλήσεις του. Επειδή είναι φαγάνας μου έχουν συστήσει να μην του δίνω σκέτη ξηρά αλλά ν' ανακατεύω πού και πού κάτι πιο νόστιμο που να του αρέσει.

Τα παραπάνω αποτελούν διευκρίνηση. :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τι καθημερινός …αγώνας βρε συ Sara? :confused:

Βασικά το πρόβλημα το έχεις εσύ που δεν αντιμετωπίζεις το σκύλο, ως σκύλο. Τα περί παρακλήσεων του Μουφ και συστάσεων να μπουκώνεις το σκύλο με ένα σωρό "νόστιμα" επειδή είναι ...φαγάνας, τα αφήνω ασχολίαστα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γιατί? Είναι κάτι που συνιστάται σε σκυλιά με μεγάλη όρεξη. Μου το έχουν συστήσει δυο κτηνίατροι και το έχω δει και σε εκπομπή της Victoria Stilwell. Μπορεί να διαφωνείς, το οποίο είναι δεκτό, αλλά από την άλλη υπάρχει ο αντίλογος ανθρώπων που είναι επαγγελματίες και πολύ σεβαστοί στη δουλειά τους. Εφόσον δεν τον μπουκώνω με έξτρα γεύματα, το να του δώσω πού και πού κοτόπουλο μαγειρεμένο ή ακόμα και μπιφτέκι, το οποίο όντως δεν κάνω κάθε μέρα, δεν είναι καθόλου κακό. Παχύσαρκος δεν ήταν ποτέ του, απλώς είχε πάρει κάποτε βάρος και αρχικά από την έξτρα σκυλοτροφή με τους υψηλούς υδατάνθρακες που έτρωγε στο καταφύγιο στο Μίσιγκαν και καμιά φορά είναι κανα κιλό παραπάνω. Προσέχω όμως και λόγω δυσπλασίας που έχει για να μη γίνει χειρότερα.

Το ότι πάσχω αθεράπευτα από ανθρωπομορφισμό το ξέρω... :) Αλλά και το Μουφ είναι υγιές. Αυτή με τη χρόνια γαστρίτιδα δυστυχώς είμαι εγώ κι αυτό διότι την κληρονόμησα από τα γεννοφάσκια μου κι απ' τις δυο πλευρές της οικογένειάς μου... :(

Edit: Τα περί ταΐσματος "ανθρώπινου" φαγητού τα λέει επίσης ο Nicholas Dodman, περίφημος κτηνίατρος στη σχολή του Πανεπιστημίου Tufts, που έγραψε και το βιβλίο Good Old Dog.
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το ότι πάσχω αθεράπευτα από ανθρωπομορφισμό το ξέρω... :)
H παραδοχή του προβλήματος είναι η μίση του λύση και αφού ξέρεις ότι στο συγκεκριμένο θέμα «πάσχεις» φρόντισε να το αντιμετωπίσεις. Το να θέσεις σαφείς κανόνες και να αντιμετωπίζεις το ζώο ως ζώο είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις για σένα και το σκύλο σου. :)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αχ βρε Ρόττι! Εσύ μου φαίνεται δε μεγάλωσες με μπαμπά που επέζησε της Κατοχής και πείνας μεγάλης και έχει PTSD γι' αυτό το λόγο μέχρι σήμερα!! Αφού πάντα του λέω ότι αν δεν ζούσε τουλάχιστον θα μπορούσα να λέω ότι το Μουφ είναι η μετεμψύχωσή του...:p:p:D:D:D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ναι αλλά ζει ο χριστιανός άρα και το Μουφ ΔΕΝ είναι η μετεμψύχωση του (Thank God!!!) :D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μη φοβού και με τη λατρεία που βλέπω να έχει το Μουφ για την ελληνική κουζίνα όλο και κάποιος Ελληνάρας με κατοχικό σύνδρομο πέθανε και ήρθε πίσω στη ζωή ως Μουφ...:p:p:D:D:D
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που συνεχίζει να πίνει γάλα κατα την όλη διάρκεια ζωής του.
Αν το σκεφτείτε είμαστε απο τα πιο χυδαία ζώα στον πλανήτη γη. :D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ο άνθρωπος και φυσικά το είδος Μουφ! Τον ακούω αυτή τη στιγμή στην κουζίνα να προσπαθεί να παρηγορηθεί με το πλαστικό περιτύλιγμα του τυριού! Δεν του έδωσα το τυρί, άφησα στον πάγκο το περιτύλιγμα και το πήρε αγκαλιά να το ξεσκίσει και να παρηγορηθεί αφού είμαι μια τέτοια άτιμη ξεφτίλα.....:rolleyes::p:D:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95