Γέρικο σκυλάκι.


26 Νοεμβρίου 2023
6
28
27
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα την γνώμη σας.
Ενα από το σκυλάκια μου είναι 17 ετών και κοντεύουμε τα 18.
Μεσαίου μεγέθους.
Εχει πρόβλημα στη μέση του και στα πίσω πόδια με αποτέλεσμα να κάνουμε ενέσεις κάθε μήνα στη σπονδυλική στήλη όπως επίσης και άνοια.
Για αυτό κάνει την ανάγκη του και όλα ( χωρίς να το καταλάβει ) μέσα στο σπίτι.
Το θέμα είναι ότι γλιστράει πλέον στο πλακάκι του σπιτιού και πέφτει.
Χαλια δε μπορώ να βάλω διότι το σπίτι είναι τεράστιο και επίσης τα κάνουμε μέσα.
Υπάρχει ίσως κάποιο Καλτσάκι η Παπουτσάκι;
Ή ίσως μπορώ να της βάλω ένα απλό ώστε να μη φοβάμαι μην πέσει και ανοίξουν τα πόδια της.
Ευχαριστώ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884




26 Νοεμβρίου 2023
6
28
27
Άρα μπορώ να τις τα φοράω καθημερινά;
Ρωτάω διότι δε γνωρίζω και έχω ακούσει ότι είναι μόνο για βόλτες έξω και σπάσιμο στο ποδι.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Άρα μπορώ να τις τα φοράω καθημερινά;
Ρωτάω διότι δε γνωρίζω και έχω ακούσει ότι είναι μόνο για βόλτες έξω και σπάσιμο στο ποδι.
Μπορείς και καθημερινά αν είναι για εξάλειψη σοβαρού κινδύνου όπως προ ανέφερες. Αλλά το θέμα είναι να το δεχτεί κι ολας. Αλλά να της το βγάζεις μέσα στην μερα,πάντα τα σκυλάκια εκτιμανε πολύ παραπάνω τι αίσθηση της αφής.
 
  • Love
Reactions: EmmanouelaMania


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Άρα μπορώ να τις τα φοράω καθημερινά;
Ρωτάω διότι δε γνωρίζω και έχω ακούσει ότι είναι μόνο για βόλτες έξω και σπάσιμο στο ποδι.
Τα παπούτσια που είναι στην ουσία κάποιας μορφής πλαστικού κ άρα δεν αφήνουν πολύ το πόδι να αναπνεύσει δε νομίζω να μπορείς να της τα φορέσεις για πολλές ώρες. Καλύτερα μάλλον αντιολισθητικες κάλτσες.

Αλλά λόγω του ότι οι πατούσες ρεγουλάρουν τη θερμοκρασία, καλύτερα να κοιτάξεις για κάτι που να αναπνέει κ να μην είναι τρομερά ζεστό κ να της τις βγάζεις κάποιες ώρες. Πες μας τι θα βρεις κ πώς θα πάει όταν τις δοκιμάσεις!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Yπάρχει πλαστικό βιομηχανικό δάπεδο, αντιολησθητικό, σαν κάτι μαύρα με σχέδιο κυκλάκια που βλέπεις συνήθως σε εισόδους από μαγαζιά ή εργοστάσια. Αυτό σφουγγαρίζεται.

Βέβαια που να πρωτοβάλεις θα μου πεις...
Άλλη λύση είναι φτηνά, πλενόμενα στο πλυντήριο χαλιά, αφού τα στερεώσεις κάτω για να μην μετακινούνται.
 
  • Love
Reactions: EmmanouelaMania


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Άρα μπορώ να τις τα φοράω καθημερινά;
Ρωτάω διότι δε γνωρίζω και έχω ακούσει ότι είναι μόνο για βόλτες έξω και σπάσιμο στο ποδι.
Για σπάσιμο στο ποδι, βάζεις άλλο μοντελάκι. Γύψινο. Αθραυστο. Συνήθως! :ROFLMAO:

Δες στο link. Εχει καλτσάκια με αντιολισθητικούς πάτους. Εγώ θα δοκίμαζα κάτι τέτοιο για μέσα στο σπίτι, και κάτι πιο ανθεκτικό για έξω, αν βγαίνετε βόλτες. Θα πρέπει να δοκιμάσεις για να δεις αν και τι θα πιάσει. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Ευτυχώς είναι φθηνά!

Θα επιμείνω...θα ήθελα να μας μιλήσεις για το υπεραιωνόβιο κορίτσι σου :love: Πως την λένε, πως βρέθηκε μαζί σας, πως ήταν η ζωή της, κι άλλες φωτό! Αν μη τι άλλο, το έχει κερδίσει να την θαυμάσουν και μερικοί ακόμη ξένοι και να εισπράξει όλη την θετική μας ενέργεια!
 


26 Νοεμβρίου 2023
6
28
27
Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
Το σκυλάκι μου το βρήκαμε έξω από την πόρτα μας όταν ήταν μωρό, χτυπημένο ( από ανθρώπινο χέρι ) και με ένα κόψιμο στο αφτί του. Σαν σημαδεμένο.
Μας ενημέρωσε ο κτηνίατρος μας πως μάλλον του το έκοψαν για να το ξεχωρίζουν εφόσον είναι κυνηγόσκυλο που είτε έφυγε από κάπου είτε το παράτησαν.
Τον πρώτο καιρό ήταν πολύ φοβισμένο, ειδικά με ανθρώπινες κινήσεις και θορύβους. Από τον φόβο του κατουριόταν πάνω του.
Και έτσι βγάλαμε το συμπέρασμα ότι δεν είχε περάσει καλα κι ας ήταν τόσο μικρό.
Την ονομάσαμε Άρτεμις από την θεά.
Είναι πολύ ναζιάρα, τα πάει τέλεια με όλα τα σκυλάκια στο σπίτι αλλά πλέον γέρασε και κάνουμε ότι μπορούμε για να τις εξασφαλίσουμε μια ποιοτική ζωή λόγο του προβλήματος που έχει πλέον.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU