Γαλλικο μπουλντογκ με προβλημα στην αναπνοη


A27anna

Member
13 Μαρτίου 2011
9
0
Καλησπερα
Εχω ενα θηλυκο μπουλντογκ 11 μηνων και εδω και 2 μερες σε ασχετες φασεις ειτε μεσα στο σπιτι ειτε εκτος δυσκολευεται να αναπνευσει κανει σα να του κοβεται η αναπνοη για δευτερολεπτα. Ειναι λιγο τρομαχτικο... τι θα μπορουσε να ειναι ? Ενας κτηνιατρος μου ειπε οτι μπορει να φταιει η σκονη...
Ευχαριστω ..
 
Last edited by a moderator:


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλως ήρθες :)

Να πας στον κτηνίατρο να το εξετάσει, αν νομίζεις ότι του κόβεται η αναπνοή!
Εχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι τα μπουλντογκάκια μπορεί να αντιμετωπίσουν προβλήματα στην αναπνοή λόγω κακής εκτροφής :(

Αν το σκυλί σου είναι απο εκτροφέα, να τον ενημερώσεις οπωσδήποτε!

Έχουμε αρκετά μέλη με γαλλάκια, σίγουρα θα μπορούν αν σου πουν περισσότερα.
Βάλε μας και καμια φωτο να δούμε το παιδί σου!

ΥΓ: Να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακλώ γιατί τα greeklish απαγορευονται απο τους κανονισμούς!
 




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Μήπως εννοείς το ανάστροφο φτέρνισμα? Κάτι τέτοιο?

http://www.youtube.com/watch?v=t2-WPWScKo8
κάνει κι ο δικός μου κάτι τέτοιο αλλά δεν ακούγεται τόσο. Είναι λογικό;
το ανέφερα στο γιατρό και μου είπε πως μπορεί να καταπίνει το σάλιο του και να πνίγεται γιατί δεν φαίνεται να έχει παθολογικό πρόβλημα με την αναπνοή.
Να φοβηθώ; :(
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Κι εμένα το κάνει αυτό και ακούγεται τόσο έντονα αλλά μετά από λίγο ηρεμεί. Ορισμένες φορές μπορεί να κάνει κι εμετό μετά από αυτό. Γιατί το κάνουν όμως?
 


A27anna

Member
13 Μαρτίου 2011
9
0
Ευχαριστώ πολύ! Τελικά το ανάποδο φτερνισμα είναι ... Άρα δεν είναι κάτι σοβαρό :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Pintsie δεν είναι θέμα κατάποσης σάλιου.
Ανάστροφο φτέρνισμα παρουσιάζουν αρκετά σκυλιά αλλά στα βραχυκέφαλα όπως τα γαλλικά και αγγλικά μπουλντόγκ ακόμη περισσότερο.

Το σκυλί δεν παθαίνει τίποτα αλλά ακούγεται φρικτό και μας πιάνει τρόμος.

Μερικά tip που μπορούν να βοηθήσουν το σκύλο εκείνη τη στιγμή:

1. Ανασηκώνουμε λίγο το κεφάλι, και του κλείνουμε τα ρουθούνια με το δάχτυλό μας. Μετά από 1-2 δευτερόλεπτα του ανοίγουμε το στόμα.
Λειτουργεί περίπου όπως η αποσυμπίεση που κάνουμε όταν βουτάμε ή όταν έχουν βουλώσει τα αυτιά μας από το μεγάλο υψόμετρο.

2. Χτυπάμε το σκύλο ελαφριά στο στήθος (όπως όταν πνίγεται κάποιος).

3. Τον σηκώνουμε/προκαλούμε να περπατήσει ή τρέξει λίγο για να "ξεκολλήσει".

Συνήθως βοηθάει το 1 αλλά αν δεν φτάνει από μόνο του εφαρμόζουμε και από τα άλλα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στα γαλλικα παιζει παντα και το ενδεχομενο απο ριξη τραχειας, οπος παθαινε και η μια δικια μου σκυλα!

Η εικονα ειναι παρομοια με του αναστροφο φτερνισμα- μονο που κραταει περισσοτερη ωρα η δυσπνοια!
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Pintsie δεν είναι θέμα κατάποσης σάλιου.
Ανάστροφο φτέρνισμα παρουσιάζουν αρκετά σκυλιά αλλά στα βραχυκέφαλα όπως τα γαλλικά και αγγλικά μπουλντόγκ ακόμη περισσότερο.

Το σκυλί δεν παθαίνει τίποτα αλλά ακούγεται φρικτό και μας πιάνει τρόμος.

Μερικά tip που μπορούν να βοηθήσουν το σκύλο εκείνη τη στιγμή:

1. Ανασηκώνουμε λίγο το κεφάλι, και του κλείνουμε τα ρουθούνια με το δάχτυλό μας. Μετά από 1-2 δευτερόλεπτα του ανοίγουμε το στόμα.
Λειτουργεί περίπου όπως η αποσυμπίεση που κάνουμε όταν βουτάμε ή όταν έχουν βουλώσει τα αυτιά μας από το μεγάλο υψόμετρο.

2. Χτυπάμε το σκύλο ελαφριά στο στήθος (όπως όταν πνίγεται κάποιος).

3. Τον σηκώνουμε/προκαλούμε να περπατήσει ή τρέξει λίγο για να "ξεκολλήσει".

Συνήθως βοηθάει το 1 αλλά αν δεν φτάνει από μόνο του εφαρμόζουμε και από τα άλλα.
Μόνο με το 2 επανέρχεται ο δικός μου..
Μερικές φορές όντως πνίγεται. (πχ χθες το χαζομάρικο έφαγε ένα μία λωρίδα κόκκαλο-αυτά που λιώνουν, αλλά το είχε κάνει κάπως σαν ίσια λωρίδα ο χαζός-ε, την κατάπιε και άρχισε να πνίγεται. Λογικό αφού είναι χαζούλι) :Ρ
Μερικές φορές τον πιάνει όταν πίνει νερό ή τρώει ή όταν κοιμάται. το είπα και στο γιατρό και μου είπε ότι δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα με οισοφάγο κτλ (γιατί αυτό φοβήθηκα εγώ) και ότι ίσως το κάνει από λαιμαργία και πνίγεται.
Αλλά το θέμα είναι ότι το κάνει ΚΑΘΕ μέρα! Είναι λογικό αυτό τώρα; :(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU