Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Ας διευκρινίσω λοιπον γιατί απ οτι διαπιστώνω γίνονται πολλές παρερμηνείες, φαντάζομαι όχι εσκεμμένα.
α) Δεν τιμούμε καμία κατεστραμμένη φυλή, εάν είναι κατεστραμμένη. Τα Γαλλικά ΔΕΝ είναι κατεστραμμένη φυλη, κατά τη γνώμη μου , και κατα τη γνωμη αρκετών επισημων φορέων βεβαίως. Εσεις φυσικα μπορείτε ελευθερα να έχετε αντίθετη αποψη και ειναι σεβαστη.
β) Για τα Αγγλικά διατηρώ περισσότερες επιφυλάξεις, πιστευω μεν οτι έχουν κι αυτα ξεφύγει απο το φυσιολογικό-ιδανικο ας το πουμε ετσι πρότυπο αλλα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμό από τα Γαλλικά.
γ) Δεν ειπα οτι δε βαριέμαι, εσυ το λες DORIS, εσφαλμένα .
δ)betty, ολες σχεδον οι καθαροαιμες φυλες ειναι αποτελεσμα ανθρωπινης παρεμβασης, ελαχιστες εχουν προκυψει εκ φυσεως , λογω "απομονωμένου" απο εξωτερικες επιδράσεις γεωγραφικα ή ιστορικά περιβάλλοντος. Ακυρο λοιπον το επιχειρημα περι τεχνητης αναπαραγωγης και εξαφανισης μιας μεμονωμενης φυλης. Πάμε παρακατω
ε) εχεις την εντυπωση ότι μονο στα Γαλλικα γίνεται καισαρική; Ή μηπως θεωρείς ότι γι αυτο το λογο πρέπει να εξαφανιστούν όλες οι φυλες στις οποίες γίνεται;
στ) Δε λέμε ότι όλα ειναι καλά. Δε λέμε όμως και ότι ολα ειναι χάλια, όπως αφήνεις να εννοηθεί . Απλά και ξεκάθαρα.
Τώρα μάλιστα, πολύ σαφέστερος.

Στο δ δεν έχεις άδικο αλλά μάλλον άλλο η ανθρώπινη παρέμβαση και άλλο ο υπερτυπισμός σε βαθμό κακουργήματος ή τα πλείστα προβλήματα υγείας που εμποδίζουν σαφέστατα την ευζωία του σκύλου (και προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο στα γαλλάκια)
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
6?? πηγη έχουμε?
Εγω ειχα ποσταραρει αυτο το λινκ
KoiraNet-jalostustietojärjestelmä

Παραπεμπει στο φινλανδικο κυνολογικο ομιλο, που εχει μια αρκετα καλη διαφανεια, για το οτι αφορα την υγεια των διαφορων φιλων. ( μακαρι να το ειχαν ολοι).
Εαν δεις στα αριστερα εχει διαφορες κατηγοριες "παθησεων"- και μια στατιστικη για τα "causes of dead"- Απο κει βγαινει ενας μεσος ορος ζωης στα 5.6 χρονια!
Βγαινουν ακομα και τα ονοματα και τα Pedigree των σκυλων, οταν πατησεις επανω στης διαφορες κατηγοριες.
Οκ- ειναι μικρος σχετικα αρριθμος ( περιλαμβανει μονο 280 σκυλια) - αλλα θα ελεγα οτι ειναι αρκετα αντιπροσοπευτικος!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Παρακαλώ οι μοντς να βάλουν στο θέμα πάνω-πάνω έναν τίτλο, πως στο εξής όποιος ενδιαφέρεται για γαλλικό ας επικοινωνεί απευθείας με τον Ghostdog που τα ξέρει απ' εξω κι ανακατωτά για τη φυλή.

Εγώ με τη σειρά μου μπορώ με άνεση πια να ενημερώνω για αφρικάνικα μπουρμπουλ, σαύρες, ανακόντα και αμοιβάδες.

Το θέμα έχει γίνει ΓΤΠΚ.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


OMBRE

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2013
59
0
Εγω λοιπον εξακολουθω να μην καταλαβαινω, γιατι οι περισσοτεροι υπεραμυνεσθε σε οσους εχουν ηδη γαλλικο και λενε ολα αυτα για τη φυλη,(κατεστραμενη, σοβαρα προβληματα υγειας κλπ),
και αποτρεπουν τον οποιονδηποτε για την αποκτηση τους (λογικο), αλλα οι ιδιοι θεωρουν λογικο να ξαναπαρουν.
Η δικαιολογια ξερω που να ψαξω κι εχω εμπειρια δε μου φαινεται λογικη.
Οποιος αγαπαει τοσο τη φυλη και θελει τη συνεχιση της ας διαφωτισει και τους υπολοιπους.
Αλλιως ας δωσει το παραδειγμα για τη μη συνεχιση της, με το να μην παρει αλλα σκυλια κανοντας απλως το κεφι του.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
ουτε 6 χρονια δηλαδή μεσος όρος..5,6. απλά θλιβερο. Γκοστντοκ μετα απο αυτη τη στατιστική έρευνα απο σοβαρό φορέα, πιστευεις ακόμα οτι τα γαλλικά δεν ειναι κατεστραμμένη φυλή?

Ομπρε το ζητημα είναι να συνειδητοποιήσουν οι αρμόδιοι ( fci, κυνολογικοί όμιλοι και μετέπειτα εκτροφείς) ότι ο υπερτυπισμός δεν οφελεί την φυλή. Δεν θεωρώ οτι η σωστή συνέχιση( η μη συνεχιση) της φυλής βρίσκεται μόνο στα χέρια ορισμένων ενημερωμένων σκυλοιδιοκητών. Ουτε οτι το πρόβλημα θα λυθει αν ο κόσμος δεν αγοραζει γαλλικά. Ο συνδυασμός όλων αυτών θα έχει ισως κάποιο αποτέλεσμα σε συνδυασμό βεβαίως με την απόκτηση γαλλικού απο σωστό εκτροφέα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εγω λοιπον εξακολουθω να μην καταλαβαινω, γιατι οι περισσοτεροι υπεραμυνεσθε σε οσους εχουν ηδη γαλλικο και λενε ολα αυτα για τη φυλη,(κατεστραμενη, σοβαρα προβληματα υγειας κλπ),
και αποτρεπουν τον οποιονδηποτε για την αποκτηση τους (λογικο), αλλα οι ιδιοι θεωρουν λογικο να ξαναπαρουν.
Η δικαιολογια ξερω που να ψαξω κι εχω εμπειρια δε μου φαινεται λογικη.
Οποιος αγαπαει τοσο τη φυλη και θελει τη συνεχιση της ας διαφωτισει και τους υπολοιπους.
Αλλιως ας δωσει το παραδειγμα για τη μη συνεχιση της, με το να μην παρει αλλα σκυλια κανοντας απλως το κεφι του.
Και θα συνεχίσεις να μην καταλαβαινεις κάτι που ειναι ακαταλαβίστικο ..
Αν μαλιστα δεις 1 ποστ πανω απο σενα, που συνεχίζει να βρίθει πειστικών επιχειρημάτων τοτε θα καταλαβεις γιατί δεν προκειται να καταλαβεις :rolleyes:

ουτε 6 χρονια δηλαδή μεσος όρος..5,6. απλά θλιβερο. Γκοστντοκ μετα απο αυτη τη στατιστική έρευνα απο σοβαρό φορέα, πιστευεις ακόμα οτι τα γαλλικά δεν ειναι κατεστραμμένη φυλή?
αχ συλβοσκυλο, πες μου οτι δε σοβαρολογείς, να χαρεις ;-) 280 σκυλια, που αφορουν ενα φορέα απο μια χωρα ειναι αστειο στατιστικό δείγμα , ποσο μαλλον οταν με βαση αυτο βγαινει συμπερασμα για το μεσο ορο της φυλης σε παγκόσμιο επιπεδο (και φαντασου για ποσες χιλιαδες σκυλια μιλουμε).
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Διαβαζουμε με θρηκευτικη ευλάβεια (και λογω των ημερων) εμείς οι αδαείς, τη μεστη, γεμάτη επιχειρηματα και ουσιαστικη αυτη τοποθέτηση επι του θεματος.


Οτι ναναι..
Μπορώ να σου πω με μεστό και γεμάτο επιχειρήματα τρόπο, ένα σωρό μπούρδες περισσότερες απ τις δικές σου...
Το θέμα είναι ότι δεν προσπαθώ να δείξω ότι ξέρω παραπάνω σε σχέση με αυτούς που γνωρίζουν την φυλή, γκουγκλάροντας πέντε σέλιδες, μόνο και μόνο για να το παίξω "αντικειμενικός".
Γενικεύεις ασύστολα, με ατάκες "όλες οι φυλές έχουν τα θέματά τους".
Ναι, λοιπόν????
Εδώ λέμε για τα προβλήματα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ φυλής, γραμμένα από απογοητευμένους ιδιοκτήτες που το έχουν ψάξει το θέμα ΚΑΙ τους έχει ΤΥΧΕΙ.
Αν επιμένεις να πουλάς τρελίτσα, να μην απορείς γιατι δεν καταλαβαίνει ο κόσμος που το πας, ούτε για το αν θα συνεχίσω να απαντάω με τρελίτσα!

Εγω λοιπον εξακολουθω να μην καταλαβαινω, γιατι οι περισσοτεροι υπεραμυνεσθε σε οσους εχουν ηδη γαλλικο και λενε ολα αυτα για τη φυλη,(κατεστραμενη, σοβαρα προβληματα υγειας κλπ),
και αποτρεπουν τον οποιονδηποτε για την αποκτηση τους (λογικο), αλλα οι ιδιοι θεωρουν λογικο να ξαναπαρουν.
Η δικαιολογια ξερω που να ψαξω κι εχω εμπειρια δε μου φαινεται λογικη.
Οποιος αγαπαει τοσο τη φυλη και θελει τη συνεχιση της ας διαφωτισει και τους υπολοιπους.
Αλλιως ας δωσει το παραδειγμα για τη μη συνεχιση της, με το να μην παρει αλλα σκυλια κανοντας απλως το κεφι του.
Όπως έχουν γράψει, ταλαντεύονται για το αν θα πάρουν ή όχι ξανά Γαλλικό. Το πρόβλημά σας εν τέλει ποιο είναι?
Λέτε να έχουν σκοπούμενο ως ανταγωνιστές?
Ως εκτροφείς μήπως που πλασάρουν τα δικά τους?
Θέλετε να το δείτε ψυχολογικά αν είναι υποχόνδρια τα μέλη που παίρνουν το σκυλί επ ώμου επειδή δεν έχει μέση?

Το θέμα ξαναλέω είναι: Γαλλικό μπουλντογκ γιατί να ΜΗΝ το πάρω. Και παραθέτει τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος, για ενημέρωση ανυποψίαστων για την φυλή.
Όσο αφορά την πρόταση για εκτροφεία, είδατε σε πολλά θέματα να προτείνουν μέλη εκτροφεία????
Ποιος να σου πει "πάρε από κει" ειδικά αν η υγεία της φυλής είναι επισφαλής?
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ντε φακτο κατι εχεις καψει ...
Αν θες να ξαναμιλησουμε με επιχειρηματα σοβαρέψου επιτελους και μη ριχνεις αλλο το επιπεδο , σε λιγο φτανεις πατωμα.
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ντε φακτο κατι εχεις καψει ...
Αν θες να ξαναμιλησουμε με επιχειρηματα σοβαρέψου επιτελους και μη ριχνεις αλλο το επιπεδο , σε λιγο φτανεις πατωμα.
KAI PALI SORRY GIA THN GRAFH

OTI LETE RIXNEI TO EPIPEDO!!!! PATWMA!!!! KAMIA EMPEIRA DEN METRAEI MONO TA EPIXEIRHMATA TOY GHOST!!!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Παραδεχομαι οτι γνωριζω ελάχιστα πραγματα για τις φυλες και την οργανωμένη κυνοφιλία. Δεν γνωριζα πχ οτι υπαρχουν πολλες φυλες που τα μέλη τους σε τοσο μεγαλο βαθμο δεν μπορουν πια να ζευγαρωσουν φυσιολογικα και γι αυτο το λογο χρησιμοποιούνται τεχνητες μεθοδοι. Φανταζομουν ας πουμε το οτι αν ενα σκυλι δεν μπορει να γεννησει φυσιολογικά, θα ηταν κριτήριο για να μην μπει στην αναπαραγωγη.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Παραδεχομαι οτι γνωριζω ελάχιστα πραγματα για τις φυλες και την οργανωμένη κυνοφιλία. Δεν γνωριζα πχ οτι υπαρχουν πολλες φυλες που τα μέλη τους σε τοσο μεγαλο βαθμο δεν μπορουν πια να ζευγαρωσουν φυσιολογικα και γι αυτο το λογο χρησιμοποιούνται τεχνητες μεθοδοι. Φανταζομουν ας πουμε το οτι αν ενα σκυλι δεν μπορει να γεννησει φυσιολογικά, θα ηταν κριτήριο για να μην μπει στην αναπαραγωγη.
ε! για αυτο τρελαινομαι και εγω,σκυλι που οχι μονο δεν μπορει να γενησει αλλα να κανει 2 τετραγωνα βολτα το καλοκαιρι ειναι για να αναπαραγεταις; και μετα μας λεει η αλλη οτι το σκευτεται να ξαναπαρει επειδη ειδε κατι στην φυλη που δεν το βρηκε αλλου,μην τρελαθουμε,δεν χρειαζεται να συγχεουμε τα χαρισματα του σκυλου μας με την φυλη και να τα αποδιδουμε εκει,αν ειναι και εγω να παρω απο byb επειδη ο παλιος μου σκυλος ηταν υπεροχος σαν χαρακτηρας....

frenchie fan δεν θελω να σε προσβαλω αλλα διαφωνω καθετα μαζι σου.....
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Άλλος κάτι σχετικό?
Θα σου βάλω στο τέλος του πόστ γιατί συμφωνώ, λοιπόν υποτίθεται ότι ανταλλάσουμε απόψεις σε προχωρημένο φόρουμ δηλαδή πιο πάνω απο το μέσο άσχετο που αγοράζει σκύλο λόγω μόδας.
Θα έπρεπε να γνωρίζουμε ότι τα βραχυκέφαλα σκυλιά δεν έχουν καλό αναπνευστικό είτε είναι γαλλικά είτε αγγλικά είτε πάγκ είχα βάλει λίνκ στα αγγλικά αλλά επειδή δεν έγινε κατανοητό να βάλω και στα ελληνικά,
Φροντίδα Βραχυκέφαλων Φυλών | Dogpark.gr
Και πάλι υποτίθεται ότι διαβάζουμε το φόρουμ να μαθαίνουμε, πολύ σωστά επιβεβαιώνουν οι κάτοχοι της ράτσας ότι υπάρχει θέμα με το αναπνευστικό και την σπονδυλική στήλη κάτι που φαίνεται και με το μάτι.
@ Ghostdog ενώ σε άλλα θέματα τα λές καλά εδώ sorry αλλά δεν... γι΄αυτό
[video=youtube;oOLJc2hRtVw]http://www.youtube.com/watch?v=oOLJc2hRtVw[/video]
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Τι έγινε? Γύρισε το θέμα σε "γαλλικό μπουλντόγκ, γιατί να ΜΗ λένε να ΜΗΝ πάρουμε"?

Να μην έχω ούτε ποπκόρν, ούτε πατατάκια, ούτε μπύρα, ούτε μια κοκα κολα ρε αδερφε.. Λάθος μέρα διάλεξα να βαρεθώ να πάω σουπερ μαρκετ.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Θα σου βάλω στο τέλος του πόστ γιατί συμφωνώ, λοιπόν υποτίθεται ότι ανταλλάσουμε απόψεις σε προχωρημένο φόρουμ δηλαδή πιο πάνω απο το μέσο άσχετο που αγοράζει σκύλο λόγω μόδας.
Θα έπρεπε να γνωρίζουμε ότι τα βραχυκέφαλα σκυλιά δεν έχουν καλό αναπνευστικό είτε είναι γαλλικά είτε αγγλικά είτε πάγκ είχα βάλει λίνκ στα αγγλικά αλλά επειδή δεν έγινε κατανοητό να βάλω και στα ελληνικά,
Φροντίδα Βραχυκέφαλων Φυλών | Dogpark.gr
Και πάλι υποτίθεται ότι διαβάζουμε το φόρουμ να μαθαίνουμε, πολύ σωστά επιβεβαιώνουν οι κάτοχοι της ράτσας ότι υπάρχει θέμα με το αναπνευστικό και την σπονδυλική στήλη κάτι που φαίνεται και με το μάτι.
@ Ghostdog ενώ σε άλλα θέματα τα λές καλά εδώ sorry αλλά δεν... γι΄αυτό
[video=youtube;oOLJc2hRtVw]http://www.youtube.com/watch?v=oOLJc2hRtVw[/video]
XAXAXA γεια σου ρε rodriguez, καλό το βιντεάκι :)
Δεν ξερω τι λεει ο Αλεφαντος (δηλωνω ασχετος με μπαλα , είδες, κανω ενίοτε και αυτοκριτική :) ) αλλα 15 και βαλε χρόνια ενασχόλησης με βραχυκέφαλη φυλη ε του σούστη, επιτρεψε μου κάτι να ξέρω γι αυτα και για το αναπνευστικό τους :)
Θα σου διέφυγε, φανταζομαι αυτη η λεπτομέρεια .
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ενώ αυτό ήταν ένα θέμα που είχε ενδιαφέρον (και πάντα το άνοιγα όταν έβλεπα νέο πόστ ) ακριβώς για τους λόγους που αναφέρονται στον τίτλο ...έχει καταντήσει λίγο ας μην το χαρακτηρίσω επειδή κάποιος που δεν ασχολείται καθόλου με τη φυλή είπε την άποψή του δλδ την γνωστή περί ψαξίματος σωστού εκτροφέα.
Το νόημα του θέματος είναι να κατατεθούν οι αρνητικές εμπειρίες από μια φυλή. Δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν προβλήματα στις άλλες φυλές ..το ξέρουμε αυτό. Μας ενδιαφέρει η συγκεκριμένη φυλή και μάλιστα οι εμπειρίες 2 μελών του φόρουμ που ΚΑΙ έχουν την φυλή ΚΑΙ έχουν και εκτροφικά σκυλιά ΚΑΙ έχουν ασχοληθεί λεπτομερώς με το θέμα. Τώρα όποιος διαβάζει μπορεί να κρίνει (νομίζω) ποια άποψη έχει την μεγαλύτερη βαρύτητα και φερεγγυότητα.
(vrmode για πε καλέ για τα μπουρμπούλια ....ελπίζω ο johnK να μην μας πει την γνώμη του :p )
 
  • Like
Reactions: anastasiak


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Εγω ειχα ποσταραρει αυτο το λινκ
KoiraNet-jalostustietojärjestelmä

Παραπεμπει στο φινλανδικο κυνολογικο ομιλο, που εχει μια αρκετα καλη διαφανεια, για το οτι αφορα την υγεια των διαφορων φιλων. ( μακαρι να το ειχαν ολοι).
Εαν δεις στα αριστερα εχει διαφορες κατηγοριες "παθησεων"- και μια στατιστικη για τα "causes of dead"- Απο κει βγαινει ενας μεσος ορος ζωης στα 5.6 χρονια!
Βγαινουν ακομα και τα ονοματα και τα Pedigree των σκυλων, οταν πατησεις επανω στης διαφορες κατηγοριες.
Οκ- ειναι μικρος σχετικα αρριθμος ( περιλαμβανει μονο 280 σκυλια) - αλλα θα ελεγα οτι ειναι αρκετα αντιπροσοπευτικος!
πηγα απο περιεργεια και εκανα δοκιμες σε αυτο το σαιτ με αλλες γνωστες φυλες.

μαλινουα -> 8 ετη 3 μηνες
γ.π -> 7 years 9 months
μπουλμαστιφ -> 6 years 7 months
ντογκο αρζεντινο -> 5 years 7 months

ειδα και μαρεμα -> 6 years 11 months

δεν ειναι λογικα νουμερα αυτα.

δεν διαφωνω οτι τα γαλλικα ειναι κατεστραμενα αφου το λετε οσοι εχετε ηδη. αλλα κατι δεν παει καλα με το σαιτ αυτο. προφανως δηλωνονται συνηθως ολοι οι θανατοι απο προβληματα ενω απο γεραματα σπανια. γι'αυτο πχ εχει 11085 ντοπερμαν, στις στατιστικες για θανατους μετραει ομως μονο 877 απο τα οποια απο γεραματα εφυγαν μονο τα 92 και τελικα καταληγει σε μεσο ορο 6 years 11 months.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
ε! για αυτο τρελαινομαι και εγω,σκυλι που οχι μονο δεν μπορει να γενησει αλλα να κανει 2 τετραγωνα βολτα το καλοκαιρι ειναι για να αναπαραγεταις; και μετα μας λεει η αλλη οτι το σκευτεται να ξαναπαρει επειδη ειδε κατι στην φυλη που δεν το βρηκε αλλου,μην τρελαθουμε,δεν χρειαζεται να συγχεουμε τα χαρισματα του σκυλου μας με την φυλη και να τα αποδιδουμε εκει,αν ειναι και εγω να παρω απο byb επειδη ο παλιος μου σκυλος ηταν υπεροχος σαν χαρακτηρας....

+1

κατεστραμενη φυλη, οσο ακουγεται το 'υπαρχουν εξαιρεσεις' απλα ανεβαζει τιμη η εξαιρεση που ισως πραγματι υπαρχει αλλα παραλληλα συνεχιζεται και η παραγωγη προβληματικων σκυλων που παρουσιαζονται ως εξαιρεσεις σε οποιον δεν γνωριζει.
 


cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Αρα λοιπον με τις απαντησεις μεχρι τωρα που εχω δει απο εσας ειναι μονοδρομος να μην παρω αυτο το σκυλι. Δεν υπαρχει δηλαδη καποιος κατοχος τις συγκεκριμενης ρατσας που γραφει εδω στο φορουμ να μου πει κατι θετικο; να εχει δηλαδη ενα υγειη γαλλικο και να με προτρεψει να το παρω; ολοι οι κατοχοι εδω στο φορουμ γαλλικων εχουν αρρωστα σκυλια; δεν υπαρχει δηλαδη κατι θετικο απο τους ιδιοκτητες; μεχρι στιγμης διαβαζω την μια πλευρα δεν υπαρχει αλλη πλευρα να μου πει φιλε παρτο; δηλαδη οσοι εδω μεσα εχουν γαλλικα το εχουν μετανειωσει που τα πηραν οσοι μου εχετε γραψει εχετε εμπειριες απο γαλλικα τα ειχατε και περασατε μεγαλα προβληματα χειρουργια και παραλυσεις;η απλως τα ακουτε; μου λετε για εξετασεις και ακτινογραφιες και αιματα αληθεια υπαρχει κανενας να δεχετε να παρουμε τους γονεις του κουταβιου και να τους ξετιναξουμε στις εξετασεις για να δουμε τα παιδια τους αν ειναι σωστα; αληθεια το συντροφο που επιλεγουμε στην ζωη μας τον ξετιναζουμε στις εξετασεις για να δουμε αν ειναι σωστος; ολοι οσοι μου απαντησατε βλεπω απο τα αβαταρ σας οτι δεν εχετε γαλλικο αλλα αλλες ρατσες. Δεν υπαρχει καποιος κατοχος γαλλικου να μου πει ναι φιλε παρτο γιατι ειναι υπεροχο πανεμορφο καιβδεν θα το μετανιωσεις ποτε;;;;;; με το που εγραψα για αυτην την ρατσα αμεσως οδηγηθηκα εδω γιατι να μην το παρω. Ολοι δηλαδη και οι κατοχοι γαλλικου συμφωνειτε να μην παρω γαλλικο; σας εγραψα οτι βλεπω μια ομαδα ανθρωπων που εκαναν ενα γκρουπ στο φειςμπουκ και συναντιουτε καθε 10 μερες με τα σκυλακια τους και μου λετε οτι ειναι κορακια που θελουν να τα ζευγαρωσουν για να τα πουλησουν. Μια θετικη πλευρα δεν υπαρχει; δηλαδη αυτοι εκει ειναι εξωγηινοι που ανεβαζουν φωτογραφιες απο τα σκυλακια τους; πρεπει δηλαδη να παω στο φαληρο μια μερα στην συνσντηση τους και να ειμαι επιφυλσκτικος για το τι θα μου πουν; ειληκρινα περιμενω καποιον ιδιοκτητη γαλλικου να μου γραψει γιατι θα τρελαθω εδω περα.
εγω δε το μετανιωσα που εχω γαλλικο...κ ασ με φατε:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3