Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

Κουβάλημα
Εδώ πολλοί θα γελάσουν, αλλά έχω αυτόπτες μάρτυρες στο φόρουμ.
Τα γαλλικά απαγορεύεται να ανεβοκατεβαίνουν σκάλες λόγω των ορθοπεδικών προβλημάτων που προαναφέρθηκαν. Ανεξαρτήτως από το αν έχουν πρόβλημα ή όχι, δεν θα πρέπει να το κάνουν, για να μην προκληθεί πρόβλημα.

Κοινώς, θα χρειαστεί αρκετές φορές να κουβαλήσει κανείς το 12-14κιλο γαλλικό του αγκαλιά κατεβαίνοντας και ανεβαίνοντας σκάλες, είτε γιατί χάλασε το ασανσέρ, είτε γιατί στον ξενώνα που πήγαμε διακοπές δεν έχει ασανσέρ κλπ. Ή για να το ξεκουράσει όταν θα κοντεύει να πάθει collapse από το αναπνευστικό του στη ζέστη. Αρκεί να πω, ότι στο συμβάν με τη σπονδυλική στήλη που είχα στη δικιά μου, στις βόλτες για πολύ καιρό, την ανέβαζα και κατέβαζα στα χέρια στο πεζοδρόμιο κατά τη βόλτα.

Εάν λοιπόν κάποιος έχει πρόβλημα με τη μέση του ή δεν μπορεί να σηκώνει βάρος, ας το ξανασκεφτεί.
Vrmode, πολύ ωραίο post και χρήσιμο για αυτούς που θέλουν να πάρουν γαλλικό.

Σε σχέση με το παραπάνω κομμάτι, δεν είναι κρίμα για σκύλο να μην επιτρέπεται να ανεβοκατεβαίνει σκάλες; Δεν υπήρχε τρόπος τόσα χρόνια μέσω της σοβαρής εκτροφής να εξαλειφθούν τα ορθοπεδικά προβλήματα;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Kimon ...από την εκτροφή κατάντησαν έτσι!
Δυστυχώς η εκτροφή κοιτούσε χρώματα, πλακουτσές μουσούδες και compact σωματότυπους - ό,τι πουλάει δηλαδή.

Σχετικά με τις σκάλες, αν θέλεις να μειώσεις την πιθανότητα για προβλήματα σπονδυλικής, τις απαγορεύεις δια ροπάλου. Εννοείται, ότι είναι εγκληματικό να κατεβαίνει σκάλες σκύλος με πρόβλημα όπως η δικιά μου. Ισχύει φυσικά και για πηδήματα σε καναπέδες, κρεβάτια κλπ.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Και να ήταν μόνο μία φυλή με ανυπέρβλητα προβλήματα..;!
Πολύ ωραία ιδέα το θέμα αυτό Βάσω μακάρι να γίνει sticky.
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Πολυ ωραιο ποστ πραγματικα και αν μου επιτρεπεις θα ηθελα να το δανειστω να το αναρτησω οταν χρειαστει μηπως και σωσω καμια κατασταση.
Εμενα παντως με νικησε η λογικη.Ποτε ξανα γαλλικο!Οσο κι αν τα λατρευω.
Πολλα προβληματα υγειας δεν εχει ο δικος μου,εχει ενα και μεγαλο.
Και σαν χαρακτηρες οχι και τα πιο ευκολα σκυλακια...
Και δυστυχως ειναι πολυ "της μοδας" τωρα τελευταια και τα ζευγαρωματα μεταξυ σκυλων ιδιωτων εχουν παρα γινει.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Kimon ...από την εκτροφή κατάντησαν έτσι!
Δυστυχώς η εκτροφή κοιτούσε χρώματα, πλακουτσές μουσούδες και compact σωματότυπους - ό,τι πουλάει δηλαδή.
Για αυτό και έβαλα τη λέξη "σοβαρός" πριν από το εκτροφέας. Νόμιζα ότι οι σωστοί εκτροφείς ζευγαρώνουν τα σκυλιά έχοντας κατά νου να βελτιώνουν και την υγεία.

Για παράδειγμα, για μία κληρονομική ασθένεια αν γίνονται από όλους τους σωστούς εκτροφείς οι απαραίτητες εξετάσεις και αποκλείονται σκυλιά από την αναπαραγωγή ή επιλέγουν "υγιή" με "φορείς" και όχι φορείς με φορείς τότε βελτιώνεται η υγεία. Όταν δε γίνονται οι εξετάσεις φυσικά δε βελτιώνεται η υγεία ή "δημιουργούνται" νέα προβλήματα.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για αυτό και έβαλα τη λέξη "σοβαρός" πριν από το εκτροφέας. Νόμιζα ότι οι σωστοί εκτροφείς ζευγαρώνουν τα σκυλιά έχοντας κατά νου να βελτιώνουν και την υγεία.

Για παράδειγμα, για μία κληρονομική ασθένεια αν γίνονται από όλους τους σωστούς εκτροφείς οι απαραίτητες εξετάσεις και αποκλείονται σκυλιά από την αναπαραγωγή ή επιλέγουν "υγιή" με "φορείς" και όχι φορείς με φορείς τότε βελτιώνεται η υγεία. Όταν δε γίνονται οι εξετάσεις φυσικά δε βελτιώνεται η υγεία ή "δημιουργούνται" νέα προβλήματα.
Στο 2ο σκύλο μου απευθύνθηκα στο εξωτερικό.
Μέχρι στιγμής δικαιώθηκα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πολυ ωραιο ποστ πραγματικα και αν μου επιτρεπεις θα ηθελα να το δανειστω να το αναρτησω οταν χρειαστει μηπως και σωσω καμια κατασταση.
Φυσικά και μπορείς! Αν δεν ήταν για κοινή χρήση θα το έκλεινα σε ...θυρίδα! :D
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Στο 2ο σκύλο μου απευθύνθηκα στο εξωτερικό.
Μέχρι στιγμής δικαιώθηκα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.
Για την Pepper?

Μια φορά την έχω δει αλλά απο τα τόσα Γαλλικά έχει όντως την μεγαλύτερη αντοχή.
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Εξαιρετικο ποστ!!!Δυστυχως προσφατα ενας φιλος εκανε ευθανασια στον μικρο του λογω προβληματος στην απονδυλικη σαν αυτο που ανεφερες!!!Δεν το ηξερα καν οτι πασχουν απο τετοια!!!! :(
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Γι αυτο σου λεω...δωσε μου την πεπερ...δοκιμασμενη....με τα σερβις της....λιγα χιλιομετρα!!!!Αρχοντισσα θα την εχει ο χοντρος!!!Την αγαπω λεμε!!!!

ΥΓ: Και εχει και πισινα!!!;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για την Pepper?

Μια φορά την έχω δει αλλά απο τα τόσα Γαλλικά έχει όντως την μεγαλύτερη αντοχή.
Ναι, το "αθλητικό" μοντέλο, που γυροφέρνει ο Eammon :D. Έτσι το είχα ζητήσει από τον εκτροφέα - τώρα αν έπεσε μέσα επειδή κόβει το μάτι της ή είχα την τύχη με το μέρος μου... τι να πω...
Και η Cindy της Frenchiefan είναι ίδιο μοντελάκι.
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
ο βασικοτερος λογος να μην το παρει καποιος ειναι για να μην παθει αναπνευστηκο απο τα αερια που βγαζει το γαλακι....
ετσι και την αμολησει μονο αντιασφυξιογονα μασκα σε σωζει....χαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αν είναι η Pepper, αντέχεις τα πάντα!!!!!! (άλλος ένας ακόμα θαυμαστής)*agapoylas*
Όχι ότι η Κάρλα θα με χάλαγε.....:cool:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
ο βασικοτερος λογος να μην το παρει καποιος ειναι για να μην παθει αναπνευστηκο απο τα αερια που βγαζει το γαλακι....
ετσι και την αμολησει μονο αντιασφυξιογονα μασκα σε σωζει....χαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιατί το δικό σου τι κ1άνει; Σανέλ Νο5; :p

Takisφτού κι εσύ Πέππερ;
Παιδιά πάμε σε πλειστηριασμό - οι εποχές είναι δύσκολες - αναμένω προσφορές! Να θυμήσω (για την τιμή λέω - μην μου αρχίσετε τίποτα φτηνιάρικα...) ότι προέρχεται από εκτροφείο σούπερ-ντούπερ-ουάου... Επίσης ξέρει από υδραυλικά - πράγμα που ανεβάζει και άλλο το κόστος. :cool:
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Επεσα σε δυο φωτογραφιες ενος εκτροφειου στο φατσοβιβλιο που με σοκαραν κατα καποιο τροπο... ειπα να τις μοιραστω...


 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf