Γαστρεντεριτιδα?


MitsosN

Active Member
22 Απριλίου 2012
36
0
Θεσσαλονίκη
Γινεται να παθει τυφο κουταβι τεροιας ηλικιας και εμβολιασμενο?
διάβασα οτι γινεται να κολλήσει, τωρα μεχρι ποια ηλικια είναι ευκολο να κολλησει δε ξέρω.

Αν σκοπευεις να φερεις αλλο σκυλι και δη κουταβι στο σπιτι κανε ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ διοτι ειναι ακρως κολλητικο. Μεταφερεται ακομη και με τις σολες των παπουτσιων.
δε θέλω να πάρω άλλο σκυλακι ακόμα, αλλα πρεπει να ενημερώσω τον κολλητο μ να πανε να κοιταξουν το κουταβι τους γτ είναι 2 μηνών ακομα και αν μεταφερεται και με τα παπουτσια θα χρειαστει προσοχη γτ ολοι μας ειχαμε προσβαση και στα 2 σκυλια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μεταφέρεται ακόμη και με τον αέρα και μπορεί να αντέξει ακόμη και χρόνο μετά.
Πολύ καλή απολύμανση με χλωρίνη.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Σύμφωνα με την κτηνίατρό σου δηλαδή δεν έφταιγε η γαστρεντερίτιδα [τύφος], αλλά ο συνδυασμός της με το σκίσιμο στο έντερο;

Το πρώτο από μόνο του δεν της έφτανε να καταλάβει ότι πρέπει να προβεί σε εξετάσεις κι όχι απλά να βγάλει αποτέλεσμα από μία διάγνωση με το μάτι;

Βρήκα αυτό καθ'ότι δε γνώριζα συμπτώματα τύφου και η πιστεύω ότι η κτηνίατρός σου θα έπρεπε να ανησυχήσει από την πρώτη στιγμή.. http://www.vets.gr/article.php?article_id=47
 


MitsosN

Active Member
22 Απριλίου 2012
36
0
Θεσσαλονίκη
αυτο το αρθρο διαβασα και εγω και κατάλαβα απο τι έφυγε η μικρή και εγώ δε πιστευω οτι ενας γιατρος δεν μπορουσε να καταλάβει ή δεν ήξερε τα συμπτώματα μιας τέτοιας σοβαρής ασθένειας. απλά και εμένα το μυαλό μου κατευθείαν πήγε στο κρύωμα γτ οπως είπα την είχα αφήσει στο μπαλκόνι και αφού έφυγα έπιασε βροχή οπότε φαντάστηκα οτι κρύωσε με το φτωχο μου μυαλό που δεν είμαι εκπαιδευμένος γιατρός. οπως διαβασες και εσυ η μυρωδιά της διάροιας ειναι πολυ έντονη οπως ήταν της μικρής μου, αλλα αυτο δε μου το ρώτησε η γιατρός και εγω δεν το συνδιασα σαν αρρώστια μου φανηκε φυσιολογικό το να μυρίζει λόγω κρυώματος. Το μόνο που κατηγορώ τον εαυτό μου είναι οτι δεν είμουν ενημερωμένος για τη συγκεκριμένη αρρώστια και όταν το είχα ψάξει το είχα ψάξει σαν γαστρεντεριτιδα και δεν εμφάνησε τα συμπτώματα που είχε η δικια μου. Έκανα ότι μπορούσα για να την σώσω.. την πήγα στη γιατρό δλδ, τι αλλο να έκανα δεν ειμαι γιατρός.. δυστυχώς δεν ήταν αρκετο.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
αυτο το αρθρο διαβασα και εγω και κατάλαβα απο τι έφυγε η μικρή και εγώ δε πιστευω οτι ενας γιατρος δεν μπορουσε να καταλάβει ή δεν ήξερε τα συμπτώματα μιας τέτοιας σοβαρής ασθένειας. απλά και εμένα το μυαλό μου κατευθείαν πήγε στο κρύωμα γτ οπως είπα την είχα αφήσει στο μπαλκόνι και αφού έφυγα έπιασε βροχή οπότε φαντάστηκα οτι κρύωσε με το φτωχο μου μυαλό που δεν είμαι εκπαιδευμένος γιατρός. οπως διαβασες και εσυ η μυρωδιά της διάροιας ειναι πολυ έντονη οπως ήταν της μικρής μου, αλλα αυτο δε μου το ρώτησε η γιατρός και εγω δεν το συνδιασα σαν αρρώστια μου φανηκε φυσιολογικό το να μυρίζει λόγω κρυώματος. Το μόνο που κατηγορώ τον εαυτό μου είναι οτι δεν είμουν ενημερωμένος για τη συγκεκριμένη αρρώστια και όταν το είχα ψάξει το είχα ψάξει σαν γαστρεντεριτιδα και δεν εμφάνησε τα συμπτώματα που είχε η δικια μου. Έκανα ότι μπορούσα για να την σώσω.. την πήγα στη γιατρό δλδ, τι αλλο να έκανα δεν ειμαι γιατρός.. δυστυχώς δεν ήταν αρκετο.
Μην κατηγορεις τον εαυτο σου για τη διαγνωση, γι αυτο δεν φταις εσυ.

Εγω ακομη δεν καταλαβα κατι ομως. Ειχε ολοκληρωσει το σκυλι τον κουταβοεμβολιασμο? 3 εμβολια ανα 1 μηνα καθε φορα? Ασυνεπεια στον εμβολιασμο ακομη και με λαθος προγραμμα, δηλαδη ενα εμβολιο τωρα και το επαναληπτικο να μην γινεται οταν ειναι προκαθορισμενο αλλα με καθυστερηση μπορει εχει ως αποτελεσμα να μην αποκτησει ανοσια ο σκυλος.
 


MitsosN

Active Member
22 Απριλίου 2012
36
0
Θεσσαλονίκη
ειχαμε κάνει τα πρώτα εμβόλια, Nobivac DHPPi και Nobivac Lepto το πρώτο μήνα, Duramune DAPPi + L δυο φορές το 2ο μήνα, και Duramune DAPPi + L δυο φορές και Vanguard R το 3ο μήνα. Τώρα τι είναι το καθένα δεν ξέρω να σε πω, πάντως επαναληπτικό ήταν τον Απρίλιο του 13, και είχαμε σε λιγες μέρες και για Καλαζάρ.