Γαστροραγία


sofia

Active Member
28 Ιανουαρίου 2009
37
0
Αρχικά εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους! Τις ημέρες του Πάσχα είχαμε πάει όλοι μαζί στο εξοχικό μας. Ο Φιντελάκος ήταν ο καλύτερος του χωριού. Τρέξιμο στο γκαζόν, παιχνίδι πολύ, χάδια πολλά, φαϊ επίσης πολύ. Την Κυριακή το απόγευμα ξεκίνησε διάρροια, δεν δώσαμε ιδιαίτερη σημασία, φανταστήκαμε οτι ήταν απο τα φαγητά που έφαγε. Η διάθεση του τέλεια. Αυτό συνεχίστηκε και την Δευτέρα, χτές δηλαδή. Χτές το βράδυ ξεκινήσαμε να γυρίσουμε σπίτι μας, ο μικρός λίγο πριν μπει στο αυτοκίνητο έκανε πάλι διάρροια αυτή την φορά όμως τα κακά του ήταν μαύρα. Μπήκαμε στο αυτοκίνητο, γυρίσαμε στο σπίτι, έφαγε και πέσαμε για ύπνο. Το πρωϊ κατά τις εφτά ο Φιντέλ είχε κάνει άλλες δύο φορές διάρροια με μαύρα κακά, και μάλλον, και λέω μάλλον γιατί δεν ήμουνα μπροστά,εμετό με λίγο αίμα κόκκινο. Τον βουτήξαμε και πήγαμε στον κτηνίατρο. Γαστρική αιμορράγια μας είπε απο κάτι που έφαγε, μάλλον απο κόκαλο. Προφανώς κάτι βούτηξε απο αυτά που ψήναμε το χλαπάκιασε και δεν τον πήραμε χαμπάρι. Του έκανε αιματολογικές, οι εξετάσεις του είναι πεντακάθαρες, του έβαλε ορό, και μας είπε να μην φάει τίποτα, να μην πιεί καθόλου νερό και το απόγευμα θα πάμε για ακτινογραφία να δούμε τί γίνεται. Αν το στομαχάκι του έχει μόνο τρυπούλα θα κάνει αγωγή αν όμως κάτι έχει σφηνωθεί θα πάμε για χειρουργίο. Μας είπε να μην κουνιέται πολύ. Τώρα κοιμάται και εγώ γράφω δίπλα του. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να γυρίσουμε στην ρουτίνα μας γρήγορα. Κάθεται τόσο ήρεμος, πόσο την αγάπαω αυτή την ψυχούλα!! Ταλαιπωρείται χωρίς να φταίει ο καημένος, γιατί εμείς δεν δώσαμε σημασία όταν έπρεπε. Μακάρι να πάνε όλα καλά ακόμα και αν αυτό σημαίνει χειρουργίο! Μακάρι! Περαστικά Φίντι μου! Συγνώμη για το μεγάλο post.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εύχομαι να πάνε όλα καλά Σοφία. Δυστυχώς στα πασχαλινά τραπέζια πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14. Όλο και κάτι πέφτει κάτω, όλο και κάποιος γελοίος δίνει μεζέδες στο σκύλο κάτω απ' το τραπέζι, και να τα αποτελέσματα. Θέλει πολλή προσοχή!
Γράψε μας τα νέα σας!
Περαστικά του!
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
περαστικα του κ να πανε ολα καλα!ευχομαι ουτε χειρουργειο να χριαστει ουτε τιποτα!
 




sofia

Active Member
28 Ιανουαρίου 2009
37
0
τελικά είμαστε μια χαρά, η ακτινογραφία είναι καθαρή και ο Φίντελ έχει αρχίσει και ανεβαίνει σιγά-σιγά. Έχει ευαισθησία στο στομάχι για αυτό και η γαστροραγία, και για αυτό ευθυνόμαστε εμείς με τα φαγητά που του δίνουμε και καταβροχθίζει. Μέχρι την Παρασκευή δεν θα φάει τίποτα θα είναι μόνο με ορό, τον πηγαίνουμε κάθε πρωϊ στον κτηνίατρο και του βάζει ορό στην κοιλίτσα και το βράδυ τον ξαναπάμε για να του δώσει αντιβίωση. Απο την Παρασκευή και μετά θα μας δώσει θεραπεία για το σπίτι και ειδική διατροφή για πάντα.Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, και γενικότερα όλο το site, ψάχνοντας βρήκα πολλές χρήσιμες συμβουλές.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Xαιρομαστε πολυ που διορθώνεται το θέμα:):), αλλά τι μπορεί να έφαγε που να του προκάλεσε τέτοιο πρόβλημα?? Είπαμε τα κακομαθαίνουμε με τα σαλαμάκια και τις μ@λ@κιουλες που τους δίνουμε ή που σκουπίζουν απο κάτω κτλ, αλλά εδω κόντεψες να χασεις το σκύλο.... δε μιλάμε απλα για εναν εμετό η μια διάρροια..... μήπως υπήρχε κάτι δηλητηριώδες εκει που είσασταν?
 






elenaki

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
37
0
αντε να αναρωσετε το συντομοτερο! Δυστυχως οσο και να προσεχουμε καποιος βλακας ειναι παντα στο τραπεζι και κανει τη βλακεια του νομιζοντας πως κατι εκανε!!! Εκτος απο την εκπαιδευση που χαλαει κανει κακο και στο ζωο για να ευχαριστηθει ο ιδιος τελικα! Δυστυχως....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mήπως φταίει κάνα κόκαλο από πάσχα..
Tου έδωσε κανεις τίποτα τέτοιο και τον έγδαρε..?

Περαστικα:):)
 


sofia

Active Member
28 Ιανουαρίου 2009
37
0
καλησπέρα και πάλι, προφανώς απο κόκαλο πρέπει να το έπαθε, κάτι θα βούτηξε και εμέις δεν θα το πήραμε χαμπάρι. Αλλά τώρα που το σκέφτομαι πιο ψύχραιμα, μπροστά στο εξοχικό, έχει ένα οικόπεδο ανοικτό που εκεί ζούσαν γύρω στα 4-5 σκυλάκια που έκαναν παρέα με τον Φιντέλ, ρώτησα λοιπόν τον γείτονα που είναι τα σκυλιά και μου απάντησε οτι την προηγούμενη εβδομάδα κάποιος τα φαρμάκωσε (τόσο ζώα είμαστε). Σκέφτομαι τώρα μήπως την ώρα που τον πήγα βόλτα έφαγε τίποτα απο κάτω, χωρίς να τον δω και είχαμε αυτή την κατάληξη? Όπως και να έχει για 1 μήνα θα τρώει μόνο κοτόπουλο, γαλοπούλα ή κουνέλι και ρύζι, 4 φορές την ημέρα απο λίγο και θα πίνει και αντιβίωση. Μετά δεν ξέρω τί διατροφή θα μας δώσει, αλλά μάλλον πάλι συγκεκριμένα πράγματα θα τρώει γιατί μας είπε ο γιατρός να ξεχάσουμε αυτά που ξέραμε. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά, καλύτερα που έγινε τώρα και βάλαμε μυαλό! Αίντε να δούμε!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aν το είχε φάει φάρμακο κοινός φόλα, θα είχατε άλλες αντιδράσεις και όχι χρόνο για σκέψη..;)
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Και η Μάγια μας για μια εβδομάδα περίπου είχε διάρροια από την Κυριακή του Πάσχα που έφαγε αρνί.Δεν έφαγε κόκκαλο,μόνο ψαχνό.Αλλά την θέρισε.Μας κατά#$%%#εσε:D!Ο γιατρός είπε πως για τα σκυλιά που τρέφονται με ξηρά,το αρνί είναι σαν ατομική βόμβα στο στομάχι τους.Πολλά σκυλιά έχουν διάρροια με αίμα(χωρίς να έχουν φάει κόκκαλο)μετά το Πάσχα εξ'αιτίας του αρνιού.Είναι υπερβολικά λιπαρό με καρυκεύματα πολλά και ο τρόπος ψησίματος είναι ό,τι χειρότερο για τα σκυλιά.Το επόμενο Πάσχα ψαρόσουπα:(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Aν το είχε φάει φάρμακο κοινός φόλα, θα είχατε άλλες αντιδράσεις και όχι χρόνο για σκέψη..;)
Εξαρτάται τι είδους φόλα και τι ποσότητα.... τα ποντικοφάρμακα πχ παίρνουν μέρες.... (δεν έχουν βέβαια τα συμπτώματα που περιγράφει ο φίλος, αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι ακαριαίο το φαινόμενο....).

Παντως για το αρνί κτλ που είπατε, εγώ προσπαθώ να του δίνω και μαγειρευτό μια στις τόσες να συνηθίζει το έντερο του και να "σκληραγωγείται" λίγο για να μην έχουμε τοσο μεγαλο θέμα κάθε φορά που τρώει κάτι λάθος.... στην αρχή ήταν πολύ ευαίσθητος σε διάρροιες κτλ, αλλά έχω δει βελτίωση τελευταία! Το κλού είναι το ΣΚ που μας πέρασε που κάποιος έβαλε μια πιατέλα μπακλαβά στο τραπέζι κατα λάθος και δεν είχαμε το νού μας και μετά απο λίγο βρήκαμε τη μισή!!! (λάθος, το ξέρω, άλλά έγινε δυστυχώς....). Μια χαρά το άντεξε το σιροπιαστό το εντερό του! :D:D
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Και η Μάγια μας για μια εβδομάδα περίπου είχε διάρροια από την Κυριακή του Πάσχα που έφαγε αρνί.Δεν έφαγε κόκκαλο,μόνο ψαχνό.Αλλά την θέρισε.Μας κατά#$%%#εσε:D!Ο γιατρός είπε πως για τα σκυλιά που τρέφονται με ξηρά,το αρνί είναι σαν ατομική βόμβα στο στομάχι τους.Πολλά σκυλιά έχουν διάρροια με αίμα(χωρίς να έχουν φάει κόκκαλο)μετά το Πάσχα εξ'αιτίας του αρνιού.Είναι υπερβολικά λιπαρό με καρυκεύματα πολλά και ο τρόπος ψησίματος είναι ό,τι χειρότερο για τα σκυλιά.Το επόμενο Πάσχα ψαρόσουπα:(
Και ο δικος μου αφου του δωσαμε λιγο αρνι το Πασχα τα ιδια. Διαρροια με αιμα, μας κατατρομαξε οποτε την εκανε τη νηστεια μετα τη Μ. εβδομαδα :p Ευτυχως οταν του κοψαμε μια μερα το φαγητο συνηλθε:)
 




cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
και εγω μια απο τα ιδια ειχα με το αρνι..του το εδωσε η μανα μου,εγω επεμενα πω δεν κανει να το φαει,αλλα μου ελεγε "κριμα ειναι να φανε τα αλλα και αυτος να κοιταει",εγω ομως ετρεχα να καθαρισω τη ζημια,εκανε 2φορες διαρροια και 1 εμετο,του επεσε πολυ βαρυ το αρνι,αφου του δινω μονο ξηρα τροφη και που και που,κοτοπουλακι βραστο με ρυζι,τπτ παραπανω γιατι ξερω οτι δεν αντεχει...αχ αυτο το αρνι τι μας κανει:p:p:p
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ο Αδης το παθαινει αυτο με το κοτοπουλο!με το αρνι δεν καταλαβε τιποτα...περιεργο!