Γαυγισμα ενοχλητικό


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω θέμα με τον Άρη τον τελευταίο καιρό σε υπερβολικό βαθμό πλέον. Γαυγίζει στην αυλή στα μηχανάκια από τα χάραματα. Πάντα τον είχε αλλά τον τελευταίο καιρό είναι σε υπερβολικό βαθμό. Έχω προσπαθεί Σρι να τον διορθώσω αλλά τίποτα μόνο να βγω αγριεμένα έξω σταματάει και μετά πάλι πίσω. Ειδικά μετά την στείρωση παράεγινε. Στην βόλτα δεν δίνει σημάδια πουθενά αλλά στο σπίτι χαμός. Τι μπορώ να δοκιμάσω? Ευχαριστώ
IMG_20200117_140203.jpg
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με τον σκύλο στην αυλή τις περισσότερες ώρες της ημέρας λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις!

Ο σκύλος αναπτύσσει μόνος του συμπεριφορές γι αυτό και όταν βγαίνεις αγριεμένος (αχρείαστο και ανούσιο μάλωμα) είναι για λίγο και μετά ξανά προς την δόξα τραβά.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Με τον σκύλο στην αυλή τις περισσότερες ώρες της ημέρας λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις!

Ο σκύλος αναπτύσσει μόνος του συμπεριφορές γι αυτό και όταν βγαίνεις αγριεμένος (αχρείαστο και ανούσιο μάλωμα) είναι για λίγο και μετά ξανά προς την δόξα τραβά.
Ακριβώς. Μεγάλο θέμα με τα μηχανάκια που έγινε χειρότερο μετά την στείρωση. Μόνο με ένα κόκκαλο δεν δίνει σημάσια αλλα μετά έχουμε άλλα οπότε..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν ξέρω αν η αυλή είναι αυτό το κομμάτι που βλέπω στην φωτογραφία.
Ο σκύλος δεν θα σταματήσει ποτέ να γαβγίζει.

Τι προτίθεσαι να κάνεις εσύ και δεν θα περιλαμβάνει τον σκύλο να ζει στην αυλή...?
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Η αυλή ειναι αρκετά μεγάλη και οπως έχω πει και στο παρελθόν δεν μπαίνει μέσα με τίποτα. Και να τον βάλω κάθεται πίσω από την πόρτα περιμένωντας να βγει. Έχει θέμα με τα μηχανάκια και τις εξατμισεις μόνο σε αυτά την υπόλοιπη μέρα δεν έχει κανένα θέμα..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οκ!
Κάποια άλλη προσπάθεια για επίλυση της κατάστασης?

Να τον προσέχεις τότε γιατί τα μισά σκυλιά της Ελλάδας «ενοχλούν» το αρρωστημένο μυαλό των προβληματικών γειτόνων.

If you know what I mean...
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Οκ!
Κάποια άλλη προσπάθεια για επίλυση της κατάστασης?

Να τον προσέχεις τότε γιατί τα μισά σκυλιά της Ελλάδας «ενοχλούν» το αρρωστημένο μυαλό των προβληματικών γειτόνων.

If you know what I mean...
Ξερω φίλε στην γειτονιά δεν έχουν θέμα ακόμα αν και είμαστε χρόνια εδώ αλλά καταντάει ενοχλητικό και για μένα τον ίδιο ή μανία που κυνηγάει χάραματα τα μηχανάκια... Έχει επιθετικοτητα στα μηχανάκια αλλα μόνο μέσα στην αυλή και ειδικά μετά την στείρωση πολύ... Απλά ρώτησα γιατι μπορεί να μετακινήσω σε γειτονιά που δεν θα είναι ανεκτικη και το φοβάμαι αυτό.. Thanks anyway
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Προτάσεις για λουριά κλπ κλπ που μου εκαναν απορρίφθηκαν ασυζητητί ούτε με νερό ούτε δόνηση ούτε τίποτα δεν μπαίνω καν σε αυτή την διαδικασία... Ούτε δέσιμο ούτε τίποτα φυσικά..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@giorgiok στα πέντε ποστ σου αυτού του θέματος, στα τρία αναφέρεις την στείρωση.
Πριν την στείρωση δηλαδή ήταν ατάραχος με τα μηχανάκια; Εντελώς αδιάφορος;
Γιατί δεν υπάρχει καμία λογική σύνδεση της μιας κατάστασης με την άλλη.
Εννοειται ότι η άμεση και ριζική λύση, είναι να μπει ο σκυλος μέσα στο σπίτι.
Προσωπικά, τρέμω στην σκέψη, οτι είναι όλη μέρα έρμεο σε εγκληματικές διαθέσεις και απορώ πως εσύ, δεν έχεις προβλημα με αυτό.
Εφόσον όμως δεν είσαι διατεθειμένος για οτιδήποτε περιοριστικό του, δεν ξέρω τι θα περιμενες να ακούσεις ως λύση. Δεν νομίζω ότι υπάρχει καμια. Μέχρι να καταφέρει κάποιος, να τον κάνει να σωπάσει μια και καλή.
Αντε να πω έστω, να καλύψεις γύρω γύρω τα απανταχού κάγκελα, να μην έχει ορατότητα προς τον δρόμο και τα μηχανάκια μπας και, αλλά δεν νομίζω.
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
@giorgiok στα πέντε ποστ σου αυτού του θέματος, στα τρία αναφέρεις την στείρωση.
Πριν την στείρωση δηλαδή ήταν ατάραχος με τα μηχανάκια; Εντελώς αδιάφορος;
Γιατί δεν υπάρχει καμία λογική σύνδεση της μιας κατάστασης με την άλλη.
Εννοειται ότι η άμεση και ριζική λύση, είναι να μπει ο σκυλος μέσα στο σπίτι.
Προσωπικά, τρέμω στην σκέψη, οτι είναι όλη μέρα έρμεο σε εγκληματικές διαθέσεις και απορώ πως εσύ, δεν έχεις προβλημα με αυτό.
Εφόσον όμως δεν είσαι διατεθειμένος για οτιδήποτε περιοριστικό του, δεν ξέρω τι θα περιμενες να ακούσεις ως λύση. Δεν νομίζω ότι υπάρχει καμια. Μέχρι να καταφέρει κάποιος, να τον κάνει να σωπάσει μια και καλή.
Αντε να πω έστω, να καλύψεις γύρω γύρω τα απανταχού κάγκελα, να μην έχει ορατότητα προς τον δρόμο και τα μηχανάκια μπας και, αλλά δεν νομίζω.
Πάντα το είχε αυτό αλλά μετά την στείρωση έγινε σε υπερθετικό βαθμό.Να περιοριστεί είναι αδύνατον το θέμα είναι να περιορίσει με κάποιον τρόπο αυτή την αντίδραση... Βέβαια περιορίζεται μόνο με το φαγητό εκεί δεν δίνει σημάσια ούτε σε τανκ να πέρασει.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
Ξεκινήστε να βάζετε μέσα τον σκύλο..το ότι θέλει να ειναι έξω,δεν αποτελεί κ λόγο για να ειναι έξω.
Συμβουλη ειδικού απο εκει κ μετά κ προσευχή μην σας γίνει καταγγελία.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Δεν μπορώ να καταλάβω.. Ζητάς λύση για το θέμα σου και τις απορρίπτεις ολες...
Μέσα δεν τον θες, που για εμένα είναι το ιδανικό ειδικά το βράδυ.
Να τον περιορίσεις στην αυλή να μην βλέπει που είναι η αμέσως καλύτερη λύση δεν θες.
Να τον δένεις όταν γαυγίζει δεν θες.
Κολαρα ηλεκτρικά και άλλα δεν θες, και σωστά κατα την άποψη μου γιατί θέλει πολύ δουλειά το θέμα με το ρεύμα.
Επόμενη λύση είναι η αφαίρεση των φωνητικών χορδών, που ελπίζω να μην θες.

Αν δεν διατιθεσαι να αλλάξεις τίποτα μην περιμένεις να αλλάξει ο άλλος μονος του. Ο σκύλος στην προκειμένη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3