Γαύγισμα σε περαστικούς


milokoritso

Member
7 Οκτωβρίου 2008
14
0
Ο σκύλος μου , ένα ημίαιμο θηλυκό στειρωμένο , τον τελευταίο καιρό
θεωρεί ότι στην βόλτα του δεν πρέπει να παίξει όπως παλιά , αλλά
να ασχοληθεί με τους διερχόμενους περαστικούς στους οποίους φωνάζει
ασταμάτητα. Δεν πλησιάζει πολύ κοντά, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα
για κάποιον που πάει σπίτι του , στην δουλειά του ή οπουδήποτε και ακούει
τον δικό μου σκύλο να ξεφωνίζει. Με εχει κουράσει πάρα πολύ αυτή η συμπεριφορά. Λεω "σσσ" "ήσυχα" τίποτα.σκεφτομαι λύση και το μόνο που μου ερχεται στο μυαλό είναι να πηγαίνει πάντα δεμένη η φίμωτρο.
εχεις κανείς κάποια γνώμη να προτείνει? :confused:
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Εχω και εγω αντιστοιχο προβλημα.Μονο που εμενα ειναι κουταβι που κοινωνικοποιειται τωρα και απο οτι φανταζομαι γαυγιζει στους περαστικους για να της δωσουνε σημασια(πραγμα που δεν μου αρεσει).Επισης γαυγιζει οταν ακουει περιεργους θορυβους απο μακρια που δεν τους ξερει.Ειναι απο φοβο αραγε?Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Πιασε την ανω γναθω απο πανω,αντιχειρας απο την μια, τα υπολοιπα απο την αλλη πιεζεις τα χειλη του και απο της δυο μεριες πανω στα δοντια της ανω γναθου δυνατα, του κουνας το κεφαλι δεξια αριστερα και του φωναζεις ΑΥΣΤΗΡΑ οχι.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
το μόνο που μου ερχεται στο μυαλό είναι να πηγαίνει πάντα δεμένη η φίμωτρο.
εχεις κανείς κάποια γνώμη να προτείνει? :confused:
ΠΑΝΤΑ πρέπει να βγαίνει βόλτα με λουρί ανεξαρτήτως χαρακτήρα. Ένας επαγγελματίας εκπαιδευτής θα έλυνε το πρόβλημά σου. Εσύ πώς θέλεις να καταλάβει το "σσσσ" και το "ήσυχα"? Γνωρίζει τι σημαίνουν αυτοί οι ήχοι?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ο σκύλος μου , ένα ημίαιμο θηλυκό στειρωμένο , τον τελευταίο καιρό
θεωρεί ότι στην βόλτα του δεν πρέπει να παίξει όπως παλιά , αλλά
να ασχοληθεί με τους διερχόμενους περαστικούς στους οποίους φωνάζει
ασταμάτητα. Δεν πλησιάζει πολύ κοντά, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα
για κάποιον που πάει σπίτι του , στην δουλειά του ή οπουδήποτε και ακούει
τον δικό μου σκύλο να ξεφωνίζει. Με εχει κουράσει πάρα πολύ αυτή η συμπεριφορά. Λεω "σσσ" "ήσυχα" τίποτα.σκεφτομαι λύση και το μόνο που μου ερχεται στο μυαλό είναι να πηγαίνει πάντα δεμένη η φίμωτρο.
εχεις κανείς κάποια γνώμη να προτείνει? :confused:
Πόσον χρονών είναι ο σκύλος?
Πόσο καιρό τον έχεις?
Είναι σωστά κοινωνικοποιημένος?
Ειπες "τον τελευταίο καιρό"... άλλαξε κάτι εν τω μεταξύ?
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
σκεφτομαι λύση και το μόνο που μου ερχεται στο μυαλό είναι να πηγαίνει πάντα δεμένη η φίμωτρο.
εχεις κανείς κάποια γνώμη να προτείνει? :confused:
Εννοείται ότι η σκύλα θα πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ σε λουρί. Αν την αμολάς ελεύθερη, κακώς την αμολάς! Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να ανέχεται ένα σκύλο που τρέχει καταπάνω του γαβγίζοντας! Άσε που μπορεί να προκληθεί ατύχημα αν ο «κάποιος» είναι ένα παιδάκι που παίζει στο πάρκο.
 


DimitrisG

Member
7 Μαϊου 2007
20
0
Ν.Φιλαδέλφεια
Καλό θα ήταν ενα βιντεακί γιατι αμέσως θα φανει αν είναι γαυγισμα ανασφάλειας ή όχι...!Μια καλή λύση χωρίς να μπλέξεις με σωματικη επαφη-τιμωρία...είναι μόλις δεις εσυ από μακρια καποιο ξένο και την καταλάβεις πως παει να γαυγίσει πες τη δυνατα ΜΗ και αλλαξε αποτομα κατευθυνση με ενα απλο τραβηγμα του λουριου...!Μην την αφησεις να ερθει σε αντιπαραθεση face to face με τον περαστικο...!Μην κρατησεις πιο κοντα η σφιχτα το λουρί και σε καμια περιπτωση μην κατευθυνθεις προς τον ανθρωπο...!Αν κανεις 10 εππαναληψεις το πιο πιθνο ειναι μολις βλέπει ανθρωπο να γυριζει να σε κοιτάξει γιατι ξερει πως εσυ θα φυγεις προς καποια αλλη κατυθυνση...μόλις σε κοιταξει επιβραβευσε την με ενα μεζεδακι και συνεχισε κανονικα....!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Προφανώς δεν κοινωνικοποιήθηκε όταν έπρεπε με ανθρωπους και σκυλιά και για αυτό έχει αυτα τα παρατράγουδα..
Το σκυλί πρέπει να είναι πάντα με λουρί για παρα πολλούς λόγους..
Μετά λέμε γιατί επιτρέπονται παντού τα σκυλιά έξω..,ε βεβαια γιατί είναι ανεξαιρέτως όλα με λουρί και τέλεια κοινωνικοποιημένα..!
Εμείς πλακα πλακα αδυνατούμε να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο όχι μονο λόγο κράτους αλλα και λόγο υπευθυνων ιδιοκτητων..

Εκτος θέματος και μιλαω γενικα :rolleyes: δεν μιλάω για εσένα προσωπικά milokoritso :)
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Μιας και μιλάμε για τέτοιες συμπεριφορές θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Στην πολυκατοικία που μένω έχουμε ένα θηλυκό αδεσποτούλι τ' οποίο κάθε φορά που βγαίνει απο την πόρτα ένας απο μας γαυγίζει στους περαστικούς θέλοντας να μας προστατεύσει και στ' αυτοκίνητα για να ειδοποιήσει τους οδηγούς να σταματήσουν για να περάσουμε εμείς. Να σημειώσω εδώ πως μία κυρία απο την πολυκατοικία την βάζει μέσα και κοιμάται το βράδυ στο διαμέρισμά της. Αλλά γενικά το σκυλί έχει συνηθίσει και του αρέσει έξω οπότε δεν μπορεί να την κρατάει μέσα όλη μέρα. Μας έχουν στείλει την αστυνομία 2 φορές πιθανόν κάποιος απο τους περαστικούς. Εκτός απο φόλα που αν ήταν να της ρίξουν θα το είχαν κάνει πιστεύω (ευτυχώς που δεν τρώει απ' έξω), σε τι σημείο μπορούν να φτάσουν οι προειδοποιήσεις της αστυνομίας?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Πες μας την ηλικία του σκύλου και πότε προσδιορίζεις ότι άρχισε αυτή η συμπεριφορά, επίσης πως αντιδρούν οι περαστικοί όταν τους γαυγίζει και τι κάνει εκείνη ανάλογα με την συμπεριφορά του περαστικού...
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Πες μας την ηλικία του σκύλου και πότε προσδιορίζεις ότι άρχισε αυτή η συμπεριφορά, επίσης πως αντιδρούν οι περαστικοί όταν τους γαυγίζει και τι κάνει εκείνη ανάλογα με την συμπεριφορά του περαστικού...
Είναι 8 χρονών και γενικά η συμπεριφορά της είναι έτσι. Εμαθα πως στο παρελθόν την είχαν κάποιοι που διατηρούσαν μαγαζί με τζάμια απέναντι ακριβώς απο την πολυκατοικία που μένω (πρόσφατα μετακόμισα εκεί). Κάθε φορά που έβγαινε το φορτηγό τους στο δρόμο έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα που κάνει και σε μας. Γαύγιζε στους περαστικούς και στ' αυτοκίνητα για να προειδοποιήσει. Αφού έβαλαν λουκέτο στο μαγαζί την παράτησαν και το σκυλί περιφερόταν στους γύρω δρόμους.

Οι περαστικοί φοβούνται και αποτραβιούνται. Αυτή συνεχίζει και τους γαυγίζει με το να πηγαίνει κοντά τους με φόρα χωρίς όμως να τους ορμάει. Μόνο τους γαυγίζει. Και δεν γυρνάει στην βάση της αν δεν τους δει ότι έχουν απομακρυνθεί αρκετά. Γενικά το σκυλί είναι πολύ υπερπροστατευτικό απέναντί μας.
 
Last edited:


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
...και να συμπληρώσω πως αυτό γίνεται μόνο όταν κάποιος απο τους κατοίκους της πολυκατοικίας είναι κοντά της. Αν είναι μόνη της στην είσοδο δεν το κάνει σε κανέναν περαστικό.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Ντέπυ ένα σκυλί 8 ετών έχει εδραιώσει πλέον αυτή την συμπεριφορά είτε γιατί φοβάται είτε γιατί προστατεύει και ειδικά με αυτά που έχει περάσει αυτό το σκυλί εγκατάλειψη και αφού δεν είναι και στο λουρί αλλά και χωρίς εκπαίδευση δεν είναι πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις για να είμαι ειλικρινής δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εκτός από το να αποδεχτείς αυτή την συμπεριφορά. Το σκυλί αν κατάλαβα καλά είναι ουσιαστικά αδέσποτο δεν το έχεις στο σπίτι σου και το βγάζεις βόλτα μένει απλά έξω από την πολυκατοικία ή κάνω λάθος?
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Το βράδυ το σκυλί κοιμάται στο διαμέρισμα μιας κυρίας απο την πολυκατοικία που μένω. Το πρωί την αφήνει έξω και κάθεται στην είσοδο της πολυκατοικίας η οποία δεν έχει κάγκελα για να μένει μέσα.
Να φανταστείς ότι μέχρι και στον κάδο των σκουπιδιών με συνοδεύει για να πετάξω τις σακούλες μου :):D - τι σκυλί είναι αυτό ρε συ?:)

Για μένα δεν αποτελεί πρόβλημα η συμπεριφορά του σκυλιού. Ισα ίσα που νιώθω και ασφάλεια. Αυτό που με απασχολεί είναι μέχρι που μπορεί να φτάσει η αστυνομία μετά τις 2 φορές που έχει έρθει. Μπορούν δηλαδή να μαζέψουν το σκυλί με το έτσι θέλω και να το πάνε σε καμιά φιλοζωική...και καλά?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βέβαια και μπορούν διότι θεωρείται αδέσποτο. Συμφωνά με τον νόμο:

"Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντροφιάς το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω από τα όρια της κατοικίας του ιδιοκτήτη του ή του συνοδού του και δεν τελεί υπό την αμεση επίβλεψη ή τον έλεγχο ιδιοκτήτη ή συνοδού."
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Η σκυλίτσα μας και κατοικία έχει (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) το διαμέρισμα της κυρίας που σας ανέφερα και κάθεται στην πυλωτή της πολυκατοικίας. Αυτό δεν είναι "μέσα απο τα όρια της κατοικίας του ιδιοκτήτη"?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
"Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρουςτης πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κ.λ.π.)"
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@Ντέπυ

Ο σκύλος είναι ημιδεσποζομενος/ημιαδεσποτος, αλλά επειδή αυτό …εφεύρεση όσων αναλαμβάνουν μονo την ευθύνη που τους βολεύει και όχι την ευθυνη που τους αναλογεί, δεν αναγνωρίζεται (και καλά κάνει) από το Νόμο.
Ο σκύλος σαφώς και είναι αδέσποτος και κάλλιστα μπορεί να έρθουν ανά πάσα στιγμή να τον μαζέψουν.

Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο, διότι απ’ ότι μας έγραψες, η αστυνομία σας έχει επισκεφτεί ήδη 2 φορές και σίγουρα υπάρχει λόγος γι’ αυτό.
Ας υποθέσουμε πως ο σκύλος επιτίθεται σε κάποιον άνθρωπο, σε δεσποζομενο ζώο, τρομάξει κάποιον δικυκλιστη ή κάποιο παιδάκι σε ποδήλατο και προκληθεί ατύχημα, τραυματισμος κτλ, τι θα γίνει? Τα σπασμένα ποιος θα τα πληρώσει?
Εσύ? Οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας? Η κυρία που δεν αναλαμβάνει καμιά άλλη ευθύνη πλην της παραχώρησης μιας γωνιάς για να κοιμάται ο σκύλος?
Σε ποιον ανήκει το ζωο? Ουσιαστικά σε κανένα. Αντιλαμβάνεσαι τώρα γιατί θεωρείται αδέσποτο και όχι δεσποζομενο?
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
@Ντέπυ

Ο σκύλος είναι ημιδεσποζομενος/ημιαδεσποτος, αλλά επειδή αυτό …εφεύρεση όσων αναλαμβάνουν μονo την ευθύνη που τους βολεύει και όχι την ευθυνη που τους αναλογεί, δεν αναγνωρίζεται (και καλά κάνει) από το Νόμο.
Ο σκύλος σαφώς και είναι αδέσποτος και κάλλιστα μπορεί να έρθουν ανά πάσα στιγμή να τον μαζέψουν.

Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο, διότι απ’ ότι μας έγραψες, η αστυνομία σας έχει επισκεφτεί ήδη 2 φορές και σίγουρα υπάρχει λόγος γι’ αυτό.
Ας υποθέσουμε πως ο σκύλος επιτίθεται σε κάποιον άνθρωπο, σε δεσποζομενο ζώο, τρομάξει κάποιον δικυκλιστη ή κάποιο παιδάκι σε ποδήλατο και προκληθεί ατύχημα, τραυματισμος κτλ, τι θα γίνει? Τα σπασμένα ποιος θα τα πληρώσει?
Εσύ? Οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας? Η κυρία που δεν αναλαμβάνει καμιά άλλη ευθύνη πλην την παραχώρηση μιας γωνιάς για να κοιμάται ο σκύλος?
Σε ποιον ανήκει το ζωο? Ουσιαστικά σε κανένα. Αντιλαμβάνεσαι τώρα γιατί θεωρείται αδέσποτο και όχι δεσποζομενο?
Ρε παιδιά ποιος σας είπε ότι η κυρία που του παραχωρεί μια γωνιά δεν αναλαμβάνει καμιά άλλη ευθύνη? Πως μπορείτε να βγάζεται αυθαίρετα συμπεράσματα όταν κάποιος σας κάνει μόνο μια ερώτηση?
Ουσιαστικά ανήκει στην κυρία που σας ανέφερα η οποία έχει προσπαθήσει άπειρες φορές να κρατήσει μέσα το σκυλί ιδίως μετά τις συστάσεις της αστυνομίας αλλά το σκυλί δεν κάθεται. Πηγαίνει στην πόρτα και την ξύνει. Εχει μάθει έξω γιατί έτσι έμαθε απο τους πρώτους της ιδιοκτήτες. Την είχαν στο μαγαζί και ήταν συνέχεια στο δρόμο. Εσείς τουλάχιστον που έχετε κάποια άλφα πείρα στ' αδέσποτα θα έχετε ακούσει γι' αυτά που ζουν και είναι ευτυχισμένα έξω και όχι μέσα στο σπίτι. Και τις δύο φορές που έχει έρθει η αστυνομία έχει παρουσιαστεί εκείνη. Ολοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας συμφωνήσαμε να κρατηθεί το σκυλί αυτό και βέβαια αν προκληθεί ατύχημα ή οτιδήποτε άλλο το σίγουρο είναι ότι 2 απο τα 5 διαμερίσματα της πολυκατοικίας και εγώ αλλά και εκείνη θ' αναλάβουμε την ευθύνη και τα σπασμένα.