Γαύγισμα σκύλου σε πολυκατοικία


KatePs

New Member
2 Νοεμβρίου 2018
2
4
31
Καλησπέρα σας,

αντιμετωπίζω ένα θέμα στην πολυκατοικια που μενω με τα κατοικιδια μου και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Κάθε συμβουλή ή/και σχολιο καλοδεχούμενη/ο.

Νοικιαζω ενα διαμερισμα (περίπου 85 τμ) εδω και δυο χρονια και εχω 3 σκυλιά. Το ενα απο αυτά είναι 15 χρονών και δυστυχώς πλέον δεν βλέπει και δεν ακούει καλα, ενώ κάποιες φορές δε μπορεί και να σηκωθεί στα πίσω του ποδια. Το αποτέλεσμα αυτού, ειναι να εχει πολλές ανησυχίες και οταν μένει μονο του γαυγίζει ενοχλώντας κάποιους από τους ενοίκους το τελευταίο διάστημα.

Πριν λίγες μέρες φώναξαν την αστυνομία, η ωρα 6 το απόγευμα. Σε κουβέντα που είχα με τον κύριο που φώναξε την αστυνομία προσπαθώντας να του εξηγήσω οτι ο σκύλος δεν γαυγιζει επειδη κακοποιειται οπως υποστήριξε χωρις να έχει ιδεα, αλλά είναι σε μεγάλη ηλικία και αντιμετωπίζει κάποια πρβλήματα υγειας, αυτό που είχε να μου προτείνει ειναι να αφήσω τον σκύλο μου σε κάποιον οργανισμο. Δε χρειάζεται καν να σχολιάσω κατά πόσο θα λάμβανα σοβαρά μία τέτοια άποψη. Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής. Εγώ σαν ένοικος από τη στιγμή που επιτρέπονται τα κατοικιδια στο σπιτι και σε ώρες κοινής ησυχίας δεν ενοχλεί, καθώς προσπαθώ παντα να ειναι ένα ατομο στο σπιτι (και αν οχι, αυτο συμβαινει σπανια), πως θα μπορούσα να κινηθώ? Δε θεωρώ σωστό με το παραμικρό γαύγισμα να μου χτυπάει ο καθένας την πόρτα και να με απειλεί ψυχολογικά οτι θα φωνάξει την αστυνομία. Γνωρίζετε εαν υπάρχει κάποιος νόμος που να με προστατεύει?

Επιπλέον, ανησυχώ μήπως στο τελος-τελος η ιδιοκτήτρια αποφασίσει να με βγάλει απο το σπίτι, εάν υπάρχουν ένοικοι που έχουν πρόβλημα με τον σκύλο μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
Καλησπέρα σας .
Αν δεν κάνω λάθος επιτρέπεται μέχρι 2 κατοικίδια ανά διαμέρισμα βάση νομου ακόμα και αν υπάρχει καταστατικό που να το απαγορεύει.

Για το γάβγισμα εντός του σπιτιού έχω ακούσει πως δεν μπορούν να σας κάνουν κάτι επειδη τα σκυλιά είναι μέσα στο σπιτι.

Δεν σας τα λέω με απόλυτη σιγουριά αν κάνω κάπου λάθος οποίος γνωρίζει να μας πει..
 
  • Like
Reactions: KatePs


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα περιγράφεις, δεν είναι τραγικά από πλευράς φασαρίας και ενόχλησης.

Θα πρότεινα την ανθρώπινη προσέγγιση αρχικά και κατόπιν, ανάλογα το αποτέλεσμα, βλέπεις και την νομική. Αν η πολυκατοικία έχει διαχειριστή και δεν είναι αυτός που φώναξε την αστυνομία, μίλησε μαζί του. Εξήγησε του την κατάσταση με τον σκύλο... Πως πρόκειται για ένα σκύλο υπερήλικα, με προβλήματα υγείας και είναι κρίμα τα τελευταία του χρόνια να ταλαιπωρείται για κάτι τόσο ασήμαντο. Προσπάθησε να τον έχεις σύμμαχο και ζήτησε του να μιλήσει και αυτός, ήρεμα στον ένοικο που έχει το θέμα.
 
  • Like
Reactions: KatePs and Giwrgosm


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συγκεκριμένα:

Όχι δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να σε καλύπτει νομικά, εκτός από τις επικλήσεις στα συναισθήματα που μπορείς να κάνεις λόγω υγείας, ηλικίας κτλ!

Είσαι εκτεθειμένη και στον αριθμό των ζώων και στην όχληση, ακόμα και αν αυτό γίνεται εκτός των ωρών κοινής ησυχίας.

Σε αυτό που μπορείς να στηριχθείς, είναι επίκληση στην καλή γειτονία, όπως σου περιγράφεται από τον προλαλήσαντα.

Θέλετε να μιλήσουμε και λίγο πιο γενικά?
 
  • Like
Reactions: KatePs


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλησπέρα σας .
Αν δεν κάνω λάθος επιτρέπεται μέχρι 2 κατοικίδια ανά διαμέρισμα βάση νομου ακόμα και αν υπάρχει καταστατικό που να το απαγορεύει.
Ο περιορισμός των δύο ισχύει μόνο αν απαγορεύονται κατοικίδια στον κανονισμό της πολυκατοικίας. Αν δεν αναφέρεται απαγόρευση, τότε δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-zoa-suntrophias-prostasia-zoon/n-4039-2012.html

Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.
 


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
Ο περιορισμός των δύο ισχύει μόνο αν απαγορεύονται κατοικίδια στον κανονισμό της πολυκατοικίας. Αν δεν αναφέρεται απαγόρευση, τότε δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-zoa-suntrophias-prostasia-zoon/n-4039-2012.html

Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.
Ευχαριστώ!! Δεν τη γνώριζα αυτή τη λεπτομέρεια..
 
  • Like
Reactions: KatePs


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
@KatePs όλα τα παραπάνω, συν...δοκίμασε όταν λείπεις, να κλείνεις ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα, για να έχεις όσο το δυνατόν, καλύτερη ηχομόνωση. Σεβαστό το δικαίωμα των άλλων, να αποζητούν ηρεμία ακόμη και σε ώρες μη κοινής ησυχίας, μ'αυτή την πολύβουη ζωή που κάνουμε, αλλά από την άλλη...στην πόλη μένεις ρε φίλε. Να'ταν μόνο το γαύγισμα. Αν δεν πιάσει η ευγενική προσέγγιση, πες ότι θα στείλεις εισαγγελική παραγγελία, να δούμε πόσο θα τσιμπήσουν. Αν συνεχίσουν, το κάνεις και πράξη, που τότε σίγουρα θα τσιμπήσουν.

Btw...το θέμα, έχει συζητηθεί άπειρες φορές στο φόρουμ. Κάνε και μια αναζήτηση, γιατί γράφουμε συνέχεια, τα ίδια και τα ίδια.
 
  • Like
Reactions: KatePs


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@KatePs
Κοιταξε το pdf
"εφαρµογή των υγειονοµικών διατάξεων για την ηχορύπανση από τα καταστήµατα υγειονοµικού ενδιαφέροντος"
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ∆ΙΑΤΑΞΗ Α5/3010/85 ΦΕΚ 593/Β/2-10-85
και ζητα την συμβουλη δικηγορου για το ποτε υπαρχει διαταραξη κοινης υσηχιας και σε σχεση με αυτη την ΥΔ.
 

Attachments

  • Like
Reactions: KatePs


Σωτηρία

New Member
15 Μαρτίου 2018
3
4
24
Αρχικά έχω πρόβλημα με τον γείτονα μου ότι ο σκύλος μου γαβγίζει. Η αληθεια είναι ότι η σκυλίτσα μου είναι 8 μηνών γενικώς ήταν πι συνθήκες τέτοιες που το σκυλί έμενε απο πολύ μουστάκι μόνη της στο σπίτι και έχει συνηθίσει και δεν κλαίει όταν λείπω. Το πρόβλημα όμως είναι ότι έχω έρθει να σπουδάσω και έχει θέμα ο πάνω γείτονας μου με τον σκύλο. Εγώ την έχω μέσα στο σπίτι την αφήνω όταν λείπω με νερό φαί και συνήθως και κανένα μεγάλο κόκαλο για να μην μου φάει τα έπιπλα είναι πολύ ήσυχη και δεν γαβγίζει άνευ λόγου και αιτίας. Όταν λοιπόν ακούσει κάποιον περίεργο θόρυβο γαβγίζει και όταν βλέπει κάποιον γείτονα όταν την έχω στο μπαλκόνι που δεν έχει συνηθίσει ακόμη το περιβάλλον. Μόλις λοιπόν η σκυλίτσα μου γαβγισει μια φορά στην κυριολεξία και τελείως αντικειμενικά μιλοντας μια φορά μόνο κατευθείαν έχει βγει ο άλλος στο μπαλκόνι και με βρίζει και με στολίζει κανονικότατα. Το θέμα είναι ότι μου φωνάζει τις ώρες που δεν είναι ώρας κοινής ησυχίας π.χ στις 10-11 το πρωί και από τις 5 και μετά. Εγω είμαι μόνη μου εδώ και δεν μπορώ να τον αντιμετωπίσω έτσι όπως φωνάζει και οριεται. Έχω μεγάλο θέμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Μίλησα με τον σπιτονοικοκύρη μου και του έχει μιλήσει και έχουν τσακωθεί παρά πολλές φορές και ο σπιτονοικοκύρης καταλαβαίνει ότι είναι υπερβολικός και εγώ δεν αντέχω να βγαίνει στο μπαλκόνι του και να με βρίζει ενώ κανείς άλλος δεν μου έχει κάνει παράπονα για τον σκύλο. Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 
  • Like
Reactions: KatePs and Tonaki


Tonaki

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2018
85
128
Μη φοβάσαι κοπέλα μου.. άντε με τον κάθε στριμμένο!!
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στην αστυνομία & θα ζητούσα να του κάνουν μια σύσταση.. θα τους έλεγα ότι με εκφοβίζει, για να καταγραφεί & το περιστατικό & να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!
Μόνο πρόσεχε πάρα πολύ, όταν βγάζεις το σκυλί στο μπαλκόνι, μην του πετάξει καμιά φόλα..
 
  • Like
Reactions: KatePs


Σωτηρία

New Member
15 Μαρτίου 2018
3
4
24
Μη φοβάσαι κοπέλα μου.. άντε με τον κάθε στριμμένο!!
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στην αστυνομία & θα ζητούσα να του κάνουν μια σύσταση.. θα τους έλεγα ότι με εκφοβίζει, για να καταγραφεί & το περιστατικό & να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!
Μόνο πρόσεχε πάρα πολύ, όταν βγάζεις το σκυλί στο μπαλκόνι, μην του πετάξει καμιά φόλα..
Σας ευχαριστώ πολύ, ναι την προσέχω έξω στην βεράντα βγαίνει μόνο όταν είμαι εγώ στο σπίτι γιατί και εγώ φοβάμαι γιαυτο τον λόγο.
 
  • Like
Reactions: KatePs and Tonaki


Tonaki

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2018
85
128
Σας ευχαριστώ πολύ, ναι την προσέχω έξω στην βεράντα βγαίνει μόνο όταν είμαι εγώ στο σπίτι γιατί και εγώ φοβάμαι γιαυτο τον λόγο.
Να 'σαι καλά & μη μασάς!! Εφ όσων είσαι σωστή ως προς τη φροντίδα του σκύλου σου & σέβεσαι τον συνάνθρωπό σου, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.. Ασ' τον κακιασμένο το γείτονα να.. "γαβγίζει" όσο θέλει!! :LOL::LOL:;)
 




14 Μαρτίου 2018
15
44
60
Έχω αναφέρει ξανά ότι οι ώρες κοινής ησυχίας αφορούν τις πηγές θορύβου που η ένταση τους δεν μπορεί να ρυθμιστεί με κάποιο τρόπο, όπως π.χ. το κομπρεσέρ, ο τροχός, το πλυντήριο κ.λ.π.

Οι φωνές μας, η τηλεόραση, το στερεοφωνικό κ.λ.π., ακόμη και ο σκύλος, δεν θεωρούνται τέτοιες πηγές.

Μάλιστα στα «ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ (ΦΕΚ 15/1996)», στις "Γενικές απαγορεύσεις και υποχρεώσεις" (Άρθρο 2), αναφέρεται :

..καθ' όλες τις ώρες του 24ώρου...
… Οι κάτοχοι κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων….

Τώρα το τι νοείται ως «διατάραξη με οποιοδήποτε τρόπο» και τι ως «πρόσφορο μέτρο» είναι άλλη ιστορία…

Και τα δυο φαντάζομαι πρέπει να τεκμαίρονται με κάποιον τρόπο.

Σίγουρα πάντως, κάνοντας όσα ανέφερε η @mareco πιο πάνω, δείχνει πως σε ενδιαφέρει να μην ενοχλείς (ή αν θες «λαμβάνεις πρόσφορα μέτρα» :)).
 
  • Like
Reactions: KatePs


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@KatePs
Και μια ψιλοτρολλ ιδεα που μου ηρθε τωρα.
Βρισκεις ντοκυμαντερ με ζωα πχ. αγρια σκυλια Αυστραλιας ή Αφρικης ,λυκους, αρκουδες, γαϊδαρους κλπ. και τα παιζεις σε μετρια προς δυνατη ενταση, κοντα στην ενταση του γαυγισματος του σκυλακου και σε ωρα εκτος κοινης ησυχιας πχ. 18:15 . Αν φωναξει και τοτε την αστυνομια και ρομπα θα γινει και τρελλο θα τον βγαλεις.
Και σε ωρες κοινης ησυχιας που δεν νομιζω οτι απαγορευεται να βλεπεις και να ακους σε μια λογικα δυνατη ενταση. Τοτε τι θα γραψει η αστυνομια , οτι γαυγιζουν τα dingo και οχι η Μενεγακη ή η Στεφανιδου ;
 
  • Like
Reactions: KatePs


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ θα κάνω την "κάλτσα του διαβόλου" και κρίνοντας από την γειτονιά μου, θα σας πω ότι κάπου υπάρχει και ένα δίκιο στους "γείτονες".
Δεν μπορείς να ακούς όλη την ημέρα ένα σκυλί να γαβγίζει. Και δεν μπορείτε ως αντίλογο να μιλάτε για "ώρες κοινής ησυχίας".
Σε μία κοινωνία, πρέπει να υπάρχει ο αλληλοσεβασμός.
Σκέψου τον εαυτό σου, να δουλεύεις όλη μέρα, να γυρνάς σπίτι να ηρεμήσεις μια ώρα και μετά να βγάλεις τον σκύλο σου βόλτα και σε αυτή την ώρα (η οποία δεν θα είναι ώρα κοινής ησυχίας) ο άλλος ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ να βάζεις τέρμα μπουζουκοτράγουδα.

Και επ' αυτού θα σας πω και το τραγικό.
Δέχτηκα παρατήρηση από "σκυλομάνα" να μην περνάω κάτω από το μπαλκόνι της (που έχει 2 σκυλιά όλη μέρα έξω) γιατί αυτά μυρίζουν τον Μαικ και γαβγίζουν και ενοχλούν την πολυκατοικία!!!!!!!!!!

Στο δια ταύτα, αν έχεις ένα σκυλί με πρόβλημα που γαβγίζει με το παραμικρό και είσαι σε διαμέρισμα, πρέπει να το δουλέψεις, να βρεις εσύ την λύση. Όχι ο άλλος που ζει από πάνω και ενοχλείται γιατί θέλει μία ώρα ηρεμίας.
 
  • Like
Reactions: N_B and KatePs


KatePs

New Member
2 Νοεμβρίου 2018
2
4
31
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια και τις συμβουλές σας.

@vasilis_mike θα συμφωνήσω και με το δικο σας σχόλιο σχετικά με τον αλληλοσεβασμό, όμως επιτρέψτε μου να τοποθετηθώ λίγο διαφορετικά. Ο σκύλος ή το οποιοδήποτε κατοικίδιο επιλέγει ο καθένας μας είναι και θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται από όλους μας ως μέλος της οικογένειας. Όπως ένα μωρό κλαίει και ακούγεται σε όλη την πολυκατοικία, ή ένα ζευγάρι καυγαδίζει και ενοχλέι, ή πολλά ακομά συμβάντα που καθημερινά αντιμετωπίζουμε όλοι όσοι μένουμε σε πολυκατοικίες, έτσι και το γαύγισμα του σκύλου δεν είναι πάντα θέμα εκπαίδευσης. Έχω απευθυνθεί σε εκπαιδευτή και προφανώς ο άνθρωπος μου εξήγησε ότι ένας σκύλος σε τέτοια ηλικία με τέτοια προβλήματα υγείας δεν μπορεί να ξεπεράσει με κάποιο τρόπο το στρες που του δημιουργείται όταν δεν βλέπει και θέλει να πιει νερό ή να φάει, ή οτίδήποτε άλλο θέλει τελος πάντων. Όπως ανέφερα στην ανάρτηση μου, ο σκύλος μου δυσκολέυεται και να σηκωθεί στα πίσω του πόδια, επομένως δεν μπορεί να καλύψει καμία του ανάγκη όταν εγώ για κάποιο λόγο δε θα μπορώ να βοηθήσω. Λογικό ειναι να γαυγίσει γιατί με αναζηταει.

Καταλήγω με αυτό που ξεκίνησα. Χρειάζεται αλληλοσεβασμός και θα συμπληρώσω και κάτι ακόμα πιο σημαντικό για εμένα. Χρειάζεται κατανόηση. Όπως εγώ θα κατανοήσω το ζευγάρι που μαλώνει και το μωράκι που κλαέι ή την κυρία από πάνω που σέρνει τα επιπλα κυριακή μεσημέρι επειδή τότε μπορεί και έχει χρόνο, γιατί οπως είπατε και εσεις όλοι δουλέυουμε και ο προσωπικός χρονος ειναι περιορισμένος, έτσι καλό θα ήταν και κάποιοι άνθρωποι να αποδεχτούν ότι οταν ζεις σε πολυκατοικία δεν μπορείς να έχεις απαίτηση να έχεις απόλυτη ηρεμία εκτός των "ωρών κοινής ησυχίας". Γι αυτό υπάρχουν και αυτές οι ώρες τέλος πάντων. Αν ο καθένας θέλει και μπορεί χρονικά να επιζητά την ηρεμία του οποιαδήποτε άλλη ώρα, δεν είναι και ούτε θα γίνει προβλημα μου.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf