Γαύγισμα


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Malamatenia, διάβασε κάποια πράγματα εδώ στο forum και κάνε μία ένσταση πάνω σε αυτά. Να ανοίξουμε την χιλιογραμμένη κουβέντα δεν γίνεται. Ο σκύλος δεν θέλει να μας έχει ευχαριστημένους, θέλει αυτός να είναι ευχαριστημένος. Το πώς θα είναι, είναι άλλο θέμα.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Γι'αυτό σε ρώτησα ... όταν γαυγίζει λοιπόν της δίνεις μια λιχουδιά ... έστω όχι όλες τις φορές αλλά μερικές ... πώς σου ακούγεται?
Μπορείς να δοκιμάσεις το παιχνίδι ''μίλα'' πάντα σε κλειστό χώρο χωρίς ερεθίσματα, και ενώ το σκυλί είναι συγκεντρωμένο πάνω σου ... σκοπός είναι να γαυγίζει με εντολή ... το πρόβλημα είναι ότι χρειάζεται σωστό timing, τόσο σωστό που αν δεν είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις, ανέτρεξε στην βοήθεια ενός επαγγελματία ... μέσα σε αυτό το παιχνίδι θα εντάξεις (αφού μάθει το ''μίλα'') το ''σιωπή'' και θα επιβραβεύεις την μικρή σιωπή που θα κάνει ανάμεσα στον χαμό ... έπειτα θα προσπαθήσεις να αυξήσεις τα διαστήματα, αυτό χρειάζεται ακόμα καλύτερο timing ... σε άλλες περιπτώσεις που θα συνεχίζει τον χαβά της, δεν θα της μιλάς αυστηρά, ακόμα και αυτό μπορεί να την ενθαρρύνει ... σκέψου ότι μερικοί που θέλουν να ''πορώσουν'' τα σκυλιά τους κάνοντας κυναθλήματα που εμπεριέχουν δάγκωμα, σχεδόν γρυλίζουν προς τον σκύλο τους, αυτό τον πορώνει πολλές φορές, δεν τον αποτρέπει ... αν θές να κόψει το γαύγισμα, σε άσχετες φάσεις πχ που θα γαυγίζει από το μπαλκόνι, χρειάζεσαι αυστηρό και κοφτό ΜΗ ... ή ΣΙΩΠΗ, αν έχεις προχωρήσει την προηγούμενη άσκηση ... τελική λύση αν δεν καταφέρεις τίποτα από αυτά, το σπρέι που αναφέρθηκε ... θα κάνει μάλλον καλή δουλειά ...
Έψαχνα ένα ταιριαστό θέμα για να γράψω, να μην ανοίγω νέο. Λίγο backstory, τις πρώτες εβδομαδες που ήρθε ο Ροκυ σπίτι μας, δεν γαυγιζε καθόλου, σε σημείο να μου λένε οι γονείς μου ότι κάποιο πρόβλημα έχει το σκυλί και δε γαυγίζει. Άρχισε να γαυγίζει σε περαστικούς όταν είναι πίσω από τη τζαμαρία, στον καναπέ που έχουμε εκεί και στα αυτοκινητα, ειδικά όταν τα ακουει να παρκάρουν. Τα μεσημέρια, τους γαυγίζει και οταν είμαστε μέσα στο σπίτι (με κλειστή πόρτα και παράθυρα εννοώ), μέχρι να παμε στο δωμάτιο. Τυχαίνει, αν παρκαρει αυτοκίνητο απ'εξω, να σηκωθεί από το κρεβάτι και να φτάσει μέχρι τη κουζίνα να γαυγισει. Το βράδυ, δεν ακούγεται, ίσως λόγω κούρασης?
Στην αντιμετώπιση μου, στην αρχή τον αγνοούσα και μετά έβαλα μπροστά το σχέδιο "ησυχία". Γαυγίζει, λέω ησυχία, περιμένω να σταματήσει και να με κοιτάξει και επιβραβευω. Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που ακούει στο 90% το ησυχία, σταματάει, γυρνάει , αν και ορισμένες φορές θα ξανααρχισει. Αυτές τις μέρες προσπαθώ μαζί με το ησυχία, να του αποσπω και εντελώς τη προσοχή, να παίξουμε ή να του πω καμία εντολή από αυτές που ξέρει. Στη πορεία θυμήθηκα το παραπάνω, που είχα διαβάσει κάποια στιγμή. Μήπως θα ήταν καλύτερα από το να τον αποσπω, να του μάθω το μιλά? Ως τώρα πάντως, το σκέτο ησυχία πιάνει πρόσκαιρα.
Προφανώς για το οτι γαυγίζει όταν βλέπει κάποιον από τη τζαμαρία, μπορώ απλά να τον μαζέψω μέσα, αλλά το θέμα είναι όταν το κάνει και μέσα, επειδή ακούει/βλέπει κάτι. Και εδώ δεν είναι τόσο θέμα, μιας και (εδώ, δίνω και ελαφρυντικό στον Ροκυ), δεν περνάει τόσος κόσμος/αυτοκίνητα απ'εξω, με μεγάλη συχνότητα εννοώ. Στην Αθήνα όμως θα περνάει και αν το συνεχίσει εκεί θα έχουμε πρόβλημα. Προσπαθώ λοιπόν να το δουλέψω εδώ και να μην το αφήσω.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το πας καλά Βανέσα. Θέλω να πω ότι είσαι προς την σωστή κατεύθυνση (για μένα).

Δύο πράγματα θα πω...
• Μηπως το γαύγισμα είναι από ένταση και ενέργεια;
• Κάποτε λέγαμε "Στο σκυλί για να μάθει το ΑΣΤΟ θα πρέπει πρώτα να του μάθεις να δαγκώνει". Για μένα είναι μεγάλο λάθος όταν ιδιοκτήτες/εκπαιδευτές προσπαθούν να "καταργήσουν" ένα ένστικτο. Είναι πιο εύκολο, πιο ευχάριστο, πιο επικοινωνιακό και πιο φιλοζωη αντιμετώπιση το να ελέγξουμε τα ένστικτα. Μαθαίνοντας του να γαυγισει όταν του λες του μαθαίνεις ότι αυτή η συμπεριφορά έχει την στιγμή της και δεν είναι ότι να'ναι. Έχοντας μάθει να γαυγιζει είναι και πιο εύκολο να καταλάβει την εντολή παύσης, ας πούμε το "όχι" πχ.
 
  • Love
Reactions: Vanessa99


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Το πας καλά Βανέσα. Θέλω να πω ότι είσαι προς την σωστή κατεύθυνση (για μένα).

Δύο πράγματα θα πω...
• Μηπως το γαύγισμα είναι από ένταση και ενέργεια;
• Κάποτε λέγαμε "Στο σκυλί για να μάθει το ΑΣΤΟ θα πρέπει πρώτα να του μάθεις να δαγκώνει". Για μένα είναι μεγάλο λάθος όταν ιδιοκτήτες/εκπαιδευτές προσπαθούν να "καταργήσουν" ένα ένστικτο. Είναι πιο εύκολο, πιο ευχάριστο, πιο επικοινωνιακό και πιο φιλοζωη αντιμετώπιση το να ελέγξουμε τα ένστικτα. Μαθαίνοντας του να γαυγισει όταν του λες του μαθαίνεις ότι αυτή η συμπεριφορά έχει την στιγμή της και δεν είναι ότι να'ναι. Έχοντας μάθει να γαυγιζει είναι και πιο εύκολο να καταλάβει την εντολή παύσης, ας πούμε το "όχι" πχ.
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τα καλά λόγια, πραγματικά κάποιες φορές νομίζω ότι τα κάνω όλα λάθος στη προσπάθεια μου να τα κάνω σωστά
Αυτές τις ημέρες προσπαθώ να του μάθω το "μίλα". Όταν γίνεται ομιλητικος προσπάθησα να του λέω "μίλα", αλλά επειδή έχει συνηθίσει να του λέω "ησυχία" σταματάει να γαυγίζει και δεν μπορώ να του το μάθω έτσι. Προσπάθησα να του κουνάω ένα κομμάτι ζαμπόν μπροστά του και να μην του το δίνω, δεν έπιασε. Έκατσε ο καημένος, 8 λεπτά με το ρολόι και με κοιτούσε να του το δώσω. Έκατσε, ξάπλωσε, έδωσε χέρι, να γαυγισει, δε γαυγισε. Σκέφτηκα να του βάλω να ακούσει άλλα σκυλιά να γαυγιζουν και να του πω μιλα, μήπως το πιάσει έτσι. Καλή ιδέα ή να δοκιμάσω κάτι άλλο?

Εντιτ, μου ξέφυγε το κομμάτι της έντασης. Δεν νομίζω να είναι αυτό. Γιατί έχει τύχει να το κάνει και μετά τη βόλτα ή αφού έχουμε παίξει και έχει κουραστεί. Και όταν απλά κάθεται. Εμένα μου δείχνει ότι είναι συνέχεια alert, με τους ήχους κτλ, απλά δεν αντιδρά πάντα. Δεν ξέρω πως διαλέγει αν θα γαυγισει ή όχι, σε ποιόν περαστικό θα γαυγισει ή όχι, απλά σίγουρα χρειάζεται ένας έλεγχος. Να μάθει ότι όταν περνάει κάποιος, όταν παρκάρει αυτοκίνητο, δεν σημαίνει ότι "θα μας κάνουν κακό"
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μερικές παρατηρήσεις σε αυτά που έγραψες.

Τα περισσότερα σκυλιά μαθαίνουν ότι θα πάρουν φαγητό από μας όταν είναι ήρεμα. Οπότε η προσπάθεια σου να ξεκινήσεις την μάθηση εντολής έρχεται κόντρα με ότι ξέρει.

Όσο για το γαύγισμα στους περαστικούς είναι μια συμπεριφορά που την ονομάζω αυτοικανοποιησης
Κάποιος έρχεται, τον γαυγιζω, ωχ φεύγει, τι ωραίος μάγκας που είμαι. Είναι κάτι που το μαθαίνουν μόνα τους αν δεν υπάρχει μια "τάξη".

Το γαύγισμα το δείχνω με την χρήση στρες. Πέτα μια μπάλα και κράτα τον. Δώσε του μερικά χάδια στο κωλαρακι και καλά πήγαινε. Θα τον αφήσει όταν ακούσεις έστω ένα βήχα. Βάζεις μετά μέσα την εντολή. Μετά χωρίς την μπάλα. Μετά ζητάς παρατεταμένο γαύγισμα. Μετά την εντολή να σταματήσει. Όταν γίνουν όλα αυτά ανά πάσα στιγμή όταν θα ακούει το σταμάτα θα ξέρει ότι εννοείς το γαύγισμα.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Μερικές παρατηρήσεις σε αυτά που έγραψες.

Τα περισσότερα σκυλιά μαθαίνουν ότι θα πάρουν φαγητό από μας όταν είναι ήρεμα. Οπότε η προσπάθεια σου να ξεκινήσεις την μάθηση εντολής έρχεται κόντρα με ότι ξέρει.

Όσο για το γαύγισμα στους περαστικούς είναι μια συμπεριφορά που την ονομάζω αυτοικανοποιησης
Κάποιος έρχεται, τον γαυγιζω, ωχ φεύγει, τι ωραίος μάγκας που είμαι. Είναι κάτι που το μαθαίνουν μόνα τους αν δεν υπάρχει μια "τάξη".

Το γαύγισμα το δείχνω με την χρήση στρες. Πέτα μια μπάλα και κράτα τον. Δώσε του μερικά χάδια στο κωλαρακι και καλά πήγαινε. Θα τον αφήσει όταν ακούσεις έστω ένα βήχα. Βάζεις μετά μέσα την εντολή. Μετά χωρίς την μπάλα. Μετά ζητάς παρατεταμένο γαύγισμα. Μετά την εντολή να σταματήσει. Όταν γίνουν όλα αυτά ανά πάσα στιγμή όταν θα ακούει το σταμάτα θα ξέρει ότι εννοείς το γαύγισμα.
Καλημέρα, το προσπαθήσαμε χθες, με όχι ιδιαίτερη επιτυχία. Όπως είπα και στο άλλο θέμα, δεν έχει τρέλα με τα παιχνίδια. Θα παίξει μεν, αλλά ως εκεί. Οπότε, πήγε λίγο να το πάρει, εγώ όλο ενθουσιασμό, με κοίταξε και έκατσε να κοιτάει. Δεν είναι ότι τρελάθηκε να πάει να το πάρει, για να φτάσει στο σημείο να γαυγισει :(