Γαύγισμα




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το ξύλο και η τρομοκρατία με την εφημερίδα δεν θα βοηθήσουν ούτε εσένα, ούτε το σκύλο σου να έχετε αρμονική συμβίωση.

Γιώργο, απ’ ότι βλέπω έχεις αρκετά κενά σε σχέση με τις εκπαιδευτικές μεθόδους.
Ρίξε μια ματιά, εάν θέλεις, σε συζητήσεις της ενότητας «εκπαίδευση και συμπεριφορά» και εάν δεν καλυφθείς, άνοιξε καινούργιο θέμα να συζητήσουμε διεξοδικότερα τυχόν απορίες σου. :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Όταν το σκυλί είναι μεγάλο,
και δεν ακούει τα βασικά,
παίρνεις μια εφημερίδα, την κάνεις ρολό,
και με αυτό χτυπάς το κεφάλι σου λέγοντας:
λάθος μου, λάθος μου, λάθος μου,
εγώ έκανα το σκυλί μου έτσι :wink: :lol: :wink: .
Georges, με το ίδιο τρόπο το μαθαίνεις τον σκύλο,
απλός να σου πάρει πιο πολλή χρόνο.
Διάβασε και παλιότερα θέματα στην ενότητα «Εκπαίδευση και συμπεριφορά»,
και αν δεν βρεις απαντήσεις ρώτα με καινούριο topic.
 
  • Haha
Reactions: Aliki V.


George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
Κατερίνα,
Νομίζω οτι είναι λογικό, μιας και δεν έχω τη σχετική παιδία με τα σκυλιά, στα 21μου αποφασίσαμε με τον αδερφό μου και πήγαμε κάπου που χαρίζανε και πήραμε τον μαξ. Είναι το πρώτο μου σκυλι και είναι λογικό πιστευω να έχω πολλές ελλείψεις, για αυτό μπήκα στο φόρουμ (λίγο αργά βέβαια, αλλά κάλιοαργά παρά ποτέ) να βελτιώσω τις σχέσεις μας
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Εγώ θα διαφωνήσω,η δικιά μας έφαγε μερικές ξυλιές στον πωπό στην αρχή γιατί το "μη" και το "όχι" την σταμάτησαν τις πρώτες φορές,μετά όταν κατάλαβε πως το "μη" δεν της στοιχίζει τίποτα από το ένα αυτί έμπαινε και από το άλλο έβγαινε :evil:
Τώρα ακούει "όχι" και συμμορφώνεται(τις περισσότερες φορές)Αν κάναμε λάθος ή όχι το μέλλον θα δείξει....

Αλλά νομίζω πως ο κάθε σκύλος είναι τόσο διαφορετικός όσο και ο κάθε ιδιοκτήτης που είναι επισφαλές να δίνουμε "οδηγίες" από φόρουμ για τόσο γενικά θέματα εκπαίδευσης.Ο εκπαιδευτής είναι αυτός που θα εκτιμήσει τον χαρακτήρα του σκύλου σου και θα σου υποδείξει πώς να τον αντιμετωπίσεις.

Το θέμα είναι πως αν του δώσεις έστω και μια ξυλιά νιώθεις τόσες ενοχές και χαλιέσαι τόσο πολύ μετά γι'αυτό που έκανες που δεν το ξανακάνεις εύκολα.Εμείς τουλάχιστον έτσι νιώθαμε.

Εξάλλου το έχουμε ξαναπεί πως ο σκύλος πιέζεται με τι ίδιο το ΜΗ και το ΟΧΙ και με τους περιορισμούς που του θέτουμε και όχι με τα μέσα αυτά καθαυτά.

Εμάς η δικιά μας αν την περιορίσουμε για να της δείξουμε πως έκανε κάτι κακό κατεβάζει μια μούρη....Μεγάλη Παρασκευή....
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
keyman said:
Αλλά νομίζω πως ο κάθε σκύλος είναι τόσο διαφορετικός όσο και ο κάθε ιδιοκτήτης που είναι επισφαλές να δίνουμε "οδηγίες" από φόρουμ για τόσο γενικά θέματα εκπαίδευσης.

....
κι εγω θα συμφωνησω με τη Γεωργια ο καθε σκυλος και ο καθε ιδιοκτητης ειναι μερα με τη νυχτα....ο καθενας μας δεν μπορει να ξερει τι κανει ο αλλος στο σπιτι του απο τα λεγομενα του και μονο, και τι θεωρει ο καθενας μας κακο,ζημια η΄ αταξια,για να πραξεις και αναλογα τη στιγμη εναντι του σκυλου.Και αλλο το κουταβι....και αλλο ο ενηλικος σκυλος :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παιδιά, το ξύλο και τα χτυπήματα με την εφημερίδα δεν βοηθάνε ΠΟΤΕ κανένα σκύλο να γίνει καλύτερος! Δεν διορθώνονται έτσι οι προβληματικές και ανεπιθύμητες συμπεριφορές. Αυτό είναι Νόμος απαράβατος!
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εξάλλου το έχουμε ξαναπεί πως ο σκύλος πιέζεται με τι ίδιο το ΜΗ και το ΟΧΙ και με τους περιορισμούς που του θέτουμε και όχι με τα μέσα αυτά καθαυτά.
Oχι, ο σκύλος δεν πρεπει να φοβάται το χέρι μας, το λουρί του, το σκουπόξυλο, δεν πρέπει να φοβάται τους κρότους (εφημερίδα) κλπ κλπ

Δεν πρέπει να φοβάται εμας, κατ'αρχάς.

Είναι πολύ σημαντικό. Σε ενήλικο σκύλο είναι πολύ πιο δύσκολο.

Τί θές να μάθεις στον Mαξ?
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
καλε rottie...ειπαμε εμεις κατι τετοιο??? :shock: :shock: :shock: εμεις τα δερνουμε μονο με φιλια τα σκυλια μας...βρηκες ατομα :lol: :lol: :lol: :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Όχι βρε Σοφία! Δεν απευθυνόμουν σε κάποιον συγκεκριμένα! Μια γενική διαπίστωση έκανα! :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Και με το δυνατό και απότομο ΜΗ μπορεί ένας σκύλος να σε βλέπει και να φοβάται,εξαρτάται το σκυλί και τον ιδιοκτήτη.Άλλο το ΜΗ ενός άντρα 2 μέτρα και 100 κιλά και άλλο το ΜΗ μιας κοπελίτσας μικροκαμωμένης με ψιλή και σιγανή φωνούλα.
Γιατί υπάρχουν και κοπελίτσες 50 κιλών που έχουν μια φωνή..... :shock: που κάνει καλά 50 θανατοποινίτες σε φυλακές υψίστης ασφαλείας και όχι ένα σκυλάκι μόνο...(ονόματα δεν λέμε :-$ ) :lol: :lol: :lol:
 


Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
Kαι α βοηθούσανε ρε παιδιά, είναι τελείως αντιδεοντολογικό.. δεν μπορούμε να βρούμε δλδ έναν άλλο τρόπο εν έτει 2008 να μάθουμε το σκυλί μας??
Γενικά η άσκηση βίας απαγορεύεται από οποιονδήποτε σε οποιονδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο. Είδικά στα ζώα και τα παιδιά θεωρώ οτι είναι επίθεση προς τον πιο αδύναμο.
 


George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
οχι κάτι συγκεκριμμένο Διονύση απλά διάβαζα το πόστ για το πώς μεγαλόνουμε το κουτάβι και επειδή γενικότερα από οτι ξερω οι γνώμες για το θέμα αυτό διισταντε ήθελα και την δικιά σας γνώμη.
Βέβαια στόχος μου είναι να τον κάνω να ΄κατουράει μονο έξω...όπου γι αυτό θα διαβάσω τα σχετικά πόστς
 


George peiraias

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
47
0
Πειραιάς
ααα και βασικά θέλω να τον μάθω όταν πηγαίνουμε μακρινή βόλτα και παίρνουμε το αμάξι,να μην γίνετε πανικός. Γιατι από την ώρα που θα μπει στο αυτοκίνητο αρχίζει ένα κλαψούρισμα πυ μου τρθπάει το αυτί. Τι και άν του φονάζω? τίποτα. Ασε που χοροπηδάει από δω και απο εκει΄οπότε τον δένω από κάπου και έχω μόνο το κλάψιμο.......καμμίαβοήθεια?
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Να αποφεύγεις να τον δένεις μέσα στο αμάξι.Σε περίπτωση ατυχήματος μπορεί να πνιγεί ή να μην προλάβει να βγει..Χτύπα ξύλο.

Γατί δεν δοκιμαζεις να τον βάζεις σε κλουβάκι μεταφοράς,στο πίσω καθισμα?
Ή να βαλεις δίχτυ και να τον έχεις στο πίσω καθισμα.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Μην παρερμηνευτούμε όμως ε?Άλλο άσκηση βίας συστηματικής και έντονης και άλλο δίνω μια ξυλιά στον πωπό ή ένα ελαφρύ χτύπημα στην μουσούδα για να τον συνετίσω επειδή συνεχίζει να μασουλάει το καλώδιο της τηλεόρασης ενώ του έχω πει ΜΗ πριν και δεν σταματάει πχ.

Άλλο δίνω μια ξυλιά στο παιδί μου γιατί ενώ του έχω πει χίλιες φορές δεν βάζουμε τα χεράκια μας στις πρίζες εκείνο τα βάζει.....και άλλο βγάζω την ζώνη από το παντελόνι και το σαπίζω επειδή έριξε κάτω το καλό βάζο κατα λάθος.Νομίζω?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μην παρερμηνευτούμε όμως ε?Άλλο άσκηση βίας συστηματικής και έντονης και άλλο δίνω μια ξυλιά στον πωπό ή ένα ελαφρύ χτύπημα στην μουσούδα για να τον συνετίσω επειδή συνεχίζει να μασουλάει το καλώδιο της τηλεόρασης ενώ του έχω πει ΜΗ πριν και δεν σταματάει πχ.

Άλλο δίνω μια ξυλιά στο παιδί μου γιατί ενώ του έχω πει χίλιες φορές δεν βάζουμε τα χεράκια μας στις πρίζες εκείνο τα βάζει.....και άλλο βγάζω την ζώνη από το παντελόνι και το σαπίζω επειδή έριξε κάτω το καλό βάζο κατα λάθος.Νομίζω?
Oχι, δεν νομίζεις.

Αλλά δώσε οδηγία από το internet σε κάποιον για την δύναμη και την χρονική στιγμή της ξυλιάς αυτής (που δεν γνωρίζεις ούτε τον σκύλο ούτε αυτόν και τί μυαλό κουβαλάει), και μετά θα αρχίσω κι εγώ να συστήνω ξυλιές μαζί σου ... :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Γι'αυτό είπα εξ'αρχής να μην δίνουμε καθόλου οδηγίες αν δεν γνωρίζουμε σκύλο και ιδιοκτήτη.Εγώ είπα την εμπειρία μου,δεν συστήνω σε κανένα τίποτα,γι'αυτό υπάρχουν οι εκπαιδευτές.Ρώτα με για κλειδιά και κλειδαριές να σου πω :wink: για εκπαίδευση σκύλων κάλεσε το 11..... όπως λέει και η διαφήμιση :lol: :lol: :lol:
 




Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
Είμαι πολύ ιδεαλίστρια αν πω οτι και τα 2 είναι λάθος??
Σίγουρα το 2ο είναι χειρότερο αλλά και πάλι, είναι λάθος!
Με τη διόρθωση απλά δείχνεις στο σκυλί τι περιμένεις από αυτό, με την έστω και πολύ μικρή άσκηση βίας, αναγκάζεις το σκυλί να υπακούσει αλλιώς θα του κάνεις κακό ή θα το τρομάξεις. Στην πρώτη περίπτωση θέλεις το σκυλί να σου κάνει το χατίρι επειδή σε σέβεται και θέλει να σε έχει ευχαριστημένο, στη 2η επειδή σε φοβάται.
Δεν ξέρω πως τα βλέπει ο σκύλος από τη μεριά του, δεν είμαι εκπαιδεύτρια, αλλά εμένα δε μου αρεσει σαν συμπεριφορά.
Και στην τελική είναι η λογική "Επειδή έχω περισσότερη δύναμη και το ξέρω, τώρα που μπορώ σε φοβίζω". Είναι λάθος λογική και για τον εαυτό μας, αν δεχτούμε οτι δεν είναι για το σκύλο.
Καλά, για τα παιδιά φυσικά τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα..!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf