Γαύγισμα


neda

New Member
6 Σεπτεμβρίου 2008
1
0
Γεια σας , θα ήθελα εάν μπορούσατε να μου πείτε τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε ο σκύλος μου ένα ημίαιμο maltese griffon όταν συναντάει άλλα σκυλάκια να μην γαβγίζει τόσο πολύ. Είναι μόνο 7 μηνών και θέλει να παίξει όχι να επιτεθεί, αλλά επειδή μου αρέσει να το παίρνω μαζί μου και στις διακοπές θα ήθελα να μην γαβγίζει τόσο όταν συναντά άλλα σκυλάκια. Δεν σταματάει μόνο όταν δεν τα βλέπει πια.

Γενικά δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα είναι πολύ υπάκουος αλλά αναστατώνει όλη την περιοχή όταν συναντά άλλο σκύλο .
Ευχαριστώ!


ROTTIE: Η δημοσίευση διορθώθηκε και γράφτηκε στα Ελληνικά. Τα Greeklish ΔΕΝ επιτρέπονται στο φόρουμ.
 
Last edited by a moderator:


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
το γάβγισμα είναι ο τρόπος του σκύλου να επικοινωνεί, να μιλά με το είδος του.
Στην Αμερική που οι άνθρωποι σε πολλές περιπτώσεις είναι αρρωστημένοι καταφεύγουν σε επεμβάσεις αφαίρεσης των φωνητικών χορδών για να έχουν ένα σκύλο ........στα μέτρα τους.
Άρα γάβγισμα θα έχεις. Από εκεί και πέρα κοίταξε τις δικές σου αντιδράσεις όταν το σκυλί γαβγίζει. Ανάλογα με την συμπεριφορά σου πιθανά το σκυλί να θεωρεί πως κάνει σωστά που γαβγίζει ασταμάτητα. Για παράδειγμα αν το παίρνεις αγκαλιά για να σταματήσει, πιθανά θεωρεί πως κάνει κάτι σωστό και εντείνει την προσπάθεια του.
Καταλαβαίνεις περίπου λοιπόν τι εννοώ ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU