Γεία σας!


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
Πρωτα απ'ολα να ευχηθώ τα καλύτερα για την σελίδα σας και να σας συγχαρώ για την δουλεία που έχετε κάνει.

Λοιπόν, εγώ, όπως και σχεδόν όλοι εδω μέσα έχω μεγαλώσει με σκύλους στο σπίτι. Απο κανις και κοκιερ μέχρι το τελευταίο μας σκύλο, ένα ρώσικο τσοπανόσκυλο, το οποιο φυσικά ζει με τους γονεις μου στην εξοχή.

Σήμερα λοιπόν μόλις "έκλεισα" να πάρω ένα yorkshire pocket, 50 ημερών, με χαρτιά, chip, διαβατήρια κτλ :D . Θα το έχω αυριο.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ ένα τόσο μικρό σκυλάκι και θα ήθελα να ακούσω συμβουλές απο πιο έμπειρους (δηλαδή εσας :D ).

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη που έβαλα το θέμα μου σε αυτή την κατηγορία, αλλά ήθελα να κάνω και μια μικρή εισαγωγή....

Ευχαριστώ :)
 


dimitris21

Member
20 Ιουνίου 2006
20
0
ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ
Χριστίνα καλωσόρισες!

Τι ακριβώς σε προβληματίζει και θέλεις να μάθεις?
Εκτός από το μέγεθος δεν θα έλεγα ότι διαφέρει και σε τίποτε άλλο από έναν μεγαλόσωμο σκύλο (εκτός από τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχει ως φυλή, οι οποίες όμως δεν έχουν να κάνουν με το μέγεθος).
 


Cristina

Active Member
9 Ιουνίου 2006
34
0
Δημήτρη καλησπέρα,

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Βασικά θέλω να ξέρω αν έχουν ιδιαιτερες απαιτήσεις στο φαγήτο, ιδιοτροποιές, αν εκπαιδευονται εύκολα κλτ

:)
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Για σου Cristina :D Καλός ήρθες στο forum.
Να σου ζήσει το καινούριο σκυλάκι.
 


20 Ιουνίου 2006
15
0
Χριστίνα το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές στις μικρόσωμες ράτσες. :D
 


dimitris21

Member
20 Ιουνίου 2006
20
0
ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ
Cristina said:
Δημήτρη καλησπέρα,

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Βασικά θέλω να ξέρω αν έχουν ιδιαιτερες απαιτήσεις στο φαγήτο, ιδιοτροποιές, αν εκπαιδευονται εύκολα κλτ

:)
Καθυστέρησα μεν απαντώ δε.

Αν εξαιρέσουμε τις όποιες ιδιαιτερότητες μπορεί να έχει ένα μικρόσωμο σκυλί ως φυλή και ως χαρακτήρας, θα έλεγα ότι σε τίποτε άλλο δεν διαφέρει από έναν μεγαλόσωμο σκύλο.
Εκεί που αρκετοί κάνουν το λάθος με τα μικρόσωμα σκυλιά είναι στην εκπαίδευση.
Είναι χαριτωμένο να βλέπουν, παράδειγμα, ένα τσιουάουα 5-6 μηνών να αγριεύει και να το παίζει φύλακας. Ξεχνάνε όμως ή μάλλον δεν φρόντισαν να μάθουν, ότι είναι πιο θαρραλέο και από ντομπερμαν και δεν το παίζει φύλακας αλλά είναι.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πολλά μικρόσωμα σκυλιά να εξελίσσονται σε εφιάλτη γιατί, κακές συνήθειες που εκδήλωσαν νεαρά κανένας δεν προσπάθησε να τις διορθώσει όπως θα έκανε σε ένα μεγαλόσωμο σκυλί, αλλά αντιθέτως τις ενίσχυσαν.

Να σου ζήσει λοιπόν το κουκλί και μην ανησυχείς για τίποτα.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Το θέμα μεταφέρετε στο Εκπαίδευση και Συμπεριφορά

:)