Γειά σας και από εμένα την Joy (mini schnauzer)






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Συζήτα με τον κτηνίατρο της εμπιστοσύνης σου μήπως είναι καλύτερα να σας ήρθε ο πρώτος και προτελευταίος οίστρος. . Δηλαδή μήπως κάνετε τη στείρωση σε εννέα μήνες αντί για τρεις. (Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος και δεν μιλάς για στείρωση).

Καλώς τα δεχτήκατε! Καλή υπομονή και καλή προσοχή στα στενά μαρκαρίσματα. Δεν θέλουμε γκολ στα δίχτυα μας, σωστά;
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Για στείρωση μιλάω. Οκ θα το συζητήσουμε πάντως από ότι έχω καταλάβει αυτή είναι η τελευταία φορά. Για ποιον λόγο να περιμένουμε και την 2η περίοδο; Σε τι οφελει;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα έχει αναπτυχθεί ψυχοσωματικά περισσότερο πριν υπαρξει διατάραξη των ορμονών. Κοίτα, αρσενικό έχω, μπορεί να λέω και βλακείες, ε! Απλά σε παροτρύνω να το ψάξεις πριν αποφασίσεις.
 
  • Like
Reactions: vek








stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ δεν θα σου πω ναι ή όχι άσχετα, αν προσωπικά πιστεύω ότι ΔΕΝ πρέπει να στειρώνονται τα σκυλιά.
ΑΛΛΑ θα σε ρωτήσω το εξής :
Από ότι βλέπω σε μια φωτο που έχεις ανεβάσει στις 13/10/2016 γράφεις από κάτω προετοιμασία για την έκθεση....από ότι καταλαβαίνω το σκυλάκι είναι εκτροφικό και προφανώς ο εκτροφέας σου θεωρεί ότι μορφολογικά τουλάχιστον μπορεί να πάρει μέρος σε έκθεση.
Στις εκθέσεις όμως βάση του κανονισμού του ΚΟΕ άρθρο 3, στο δ (στον επισυνάπτω τον κανονισμό) ως αιτία απόρριψης και μη συμμετοχής είναι ο θηλυκός στειρωμένος σκύλος.

http://www.koe.gr/images/documents/kefalaiovi.pdf

Οπότε αν δεν το ξέρεις αυτό, ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς για στείρωση ;
Επίσης το έχεις συζητήσει με τον εκτροφέα σου το θέμα της στείρωσης ; (δεν θυμάμαι αν διάβασα κάτι για αυτό)
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Εγώ δεν θα σου πω ναι ή όχι άσχετα, αν προσωπικά πιστεύω ότι ΔΕΝ πρέπει να στειρώνονται τα σκυλιά.
ΑΛΛΑ θα σε ρωτήσω το εξής :
Από ότι βλέπω σε μια φωτο που έχεις ανεβάσει στις 13/10/2016 γράφεις από κάτω προετοιμασία για την έκθεση....από ότι καταλαβαίνω το σκυλάκι είναι εκτροφικό και προφανώς ο εκτροφέας σου θεωρεί ότι μορφολογικά τουλάχιστον μπορεί να πάρει μέρος σε έκθεση.
Στις εκθέσεις όμως βάση του κανονισμού του ΚΟΕ άρθρο 3, στο δ (στον επισυνάπτω τον κανονισμό) ως αιτία απόρριψης και μη συμμετοχής είναι ο θηλυκός στειρωμένος σκύλος.

http://www.koe.gr/images/documents/kefalaiovi.pdf

Οπότε αν δεν το ξέρεις αυτό, ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς για στείρωση ;
Επίσης το έχεις συζητήσει με τον εκτροφέα σου το θέμα της στείρωσης ; (δεν θυμάμαι αν διάβασα κάτι για αυτό)
Το σκυλάκι μου δεν είναι εκτροφικο είναι από φιλο μου που ασχολείται επαγγελματικά με τα σκυλιά και την αναπαραγωγή ωστόσο θα το σκεφτώ. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το σκυλάκι μου δεν είναι εκτροφικο είναι από φιλο μου που ασχολείται επαγγελματικά με τα σκυλιά και την αναπαραγωγή ωστόσο θα το σκεφτώ.
Με μπέρδεψες λίγο. Αφού ο φίλος σου - όπως λες - ασχολείται επαγγελματικά με την αναπαραγωγή (εκτροφή) σκύλου άρα είναι εκτροφέας άρα το σκυλάκι σου είναι εκτροφικό. Τώρα αν το σκυλί σου δεν έχει pedigree τότε ο φίλος σου δεν είναι επαγγελματίας αλλά απλά ΒΥΒ. Ποιο από αυτά ισχύει?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
H Joy, αν θυμάμαι καλά, συμμετείχε σε έκθεση μορφολογίας, οπότε δεν τίθεται θέμα ύπαρξης πεντιγκρί