Γειά σας και από μένα!


maltesefun

Member
11 Οκτωβρίου 2007
13
0
Athens
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Μπορεί να τραβήχτηκε το σκυλί γι'αυτό να ξανατρύπησε, ή να τρύπησε διαμπερές. Οχι ότι είναι καλό, αλλά μπορεί να κάνει σωστή στείρωση.
Δεν κατάλαβες, με πείραξε που δεν το παραδέχτηκε και μου είπε ότι "δεν την τρύπησε 2 φορές και ότι κάνω λάθος, ή κάτι άλλο συμβαίνει". άρα ψέματα.
 








ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλημέρα maltesefun!

Από τη στιγμή που έχασες την εμπιστοσύνη σου στο συγκεκριμένο γιατροί (και κατά την γνώμη μου, καλά έκανες), γιατί δεν πας αλλού? Απ’ ότι βλέπω μένεις στην Αθήνα, οπότε δεν θα δυσκολευτείς να βρεις άλλο κτηνίατρο! ;)

Επί της ευκαιρίας θα ήθελα να πω και το εξής: Γιατροί οι οποίοι όχι μόνο δεν ενημερώνουν τους πελάτες τους για τους κινδύνους ενός ανεύθυνου ζευγαρώματος και δεν προσπαθούν να τους αποθαρρύνουν, αλλά τους παρακινούν να ζευγαρώσουν τα ζώα τους μόνο και μόνο για να τσεπώσουν κάποια χρήματα παραπάνω, είναι απαράδεκτοι!

Εγώ προσωπικά, αν ο κτηνίατρος μου πρότεινε να αφήσω τη σκύλα μου να γεννήσει 1 φορά για να αποκτήσω ….εμπειρία, θα τον έβαζα να κοιτάξει στο δρόμο τα δεκάδες αδέσποτα που κυκλοφορούν (μπας και ξεστραβωθεί) και δεν θα ξαναπάταγα το πόδι μου στο ιατρείο του.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Α καλά... το έχω πει αυτό σε γιατρό Κατερίνα...
Και η απάντησή του?
"Τα αδέσποτα σ' ενδιαφέρουν ή ο σκύλος σου?"
Ο εν λόγω ήθελε να ζευγαρώσει τη σκύλα του με το σκύλο μου και μου είχε πει ότι αφ'ενός θα του κάνει καλό στον προστάτη, αφ'ετέρου θα μου δώσει κουτάβι :p :maria:
 


maltesefun

Member
11 Οκτωβρίου 2007
13
0
Athens
Καλημέρα maltesefun!

Από τη στιγμή που έχασες την εμπιστοσύνη σου στο συγκεκριμένο γιατροί (και κατά την γνώμη μου, καλά έκανες), γιατί δεν πας αλλού? Απ’ ότι βλέπω μένεις στην Αθήνα, οπότε δεν θα δυσκολευτείς να βρεις άλλο κτηνίατρο! ;)

Επί της ευκαιρίας θα ήθελα να πω και το εξής: Γιατροί οι οποίοι όχι μόνο δεν ενημερώνουν τους πελάτες τους για τους κινδύνους ενός ανεύθυνου ζευγαρώματος και δεν προσπαθούν να τους αποθαρρύνουν, αλλά τους παρακινούν να ζευγαρώσουν τα ζώα τους μόνο και μόνο για να τσεπώσουν κάποια χρήματα παραπάνω, είναι απαράδεκτοι!

Εγώ προσωπικά, αν ο κτηνίατρος μου πρότεινε να αφήσω τη σκύλα μου να γεννήσει 1 φορά για να αποκτήσω ….εμπειρία, θα τον έβαζα να κοιτάξει στο δρόμο τα δεκάδες αδέσποτα που κυκλοφορούν (μπας και ξεστραβωθεί) και δεν θα ξαναπάταγα το πόδι μου στο ιατρείο του.
Καλημέρα! Κατ' αρχήν συμφωνώ σε όλα, εκτός από το να πάω σε άλλο γιατρό.
Δηλ. χωρίς να έχω κάποια σύσταση αφ' ενός, μπορεί να καταλήξω σε χειρότερο. Από την άλλη μεριά, δε νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο να αλλάζω γιατρό κάθε τρεις και λίγο μήπως και βρω κάποιον καλό.
Αυτό είναι σύγχρονο ιατρείο, αρκετά κοντά για να μη το σκέφτομαι να την πάω, και έχω δύο γιατρούς με τα κινητά τους να τους παίρνω ότι ώρα θέλω. Στο χειρουργείο τους έχουν επίσης σύγχρονο μηχάνημα για αναισθησία με εισπνοή. Δεν έχω εμπειρία από κτηνιάτρους για να τους απορρίψω εντελώς, πράγμα που νομίζω ότι δεν θα ήταν σωστό. Απλά κρίνω ότι είναι κερδοσκόποι (όχι τόσο και οι δύο), αλλά οι περισσότεροι επαγγελματίες σήμερα είναι. Ούτε για τον εαυτό μου θα άλλαζα εύκολα ένα γιατρό που με παρακολουθεί, ξέρει το ιστορκό μου κ.λ.π., μόνο και μόνο γιατί δε συμφωνώ με τις απόψεις του, ή γιατί βλέπω ότι βάζει σε προτεραιότητα το κέρδος του. Στην πραγματικότητα δε μου έχει τύχει μέχρι τώρα να συναντήσω τον ιδεολόγο ανθρωπογιατρό.
Βέβαια, αν είχα κάποια σύσταση επαναλαμβάνω, θα δοκίμαζα να αλλάξω.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλα κανεις κ το ψαχνεις με τη στειρωση.
Το προοληπτικο ''πετσοκομα'' και εμενα μ φαινεται καπως και το ψαχνω ακομα ...:-|
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
2 στρατόπεδα υπάρχουν σε οποιοδήποτε θέμα αφορά τους σκύλους, για τον λόγο ότι οι σκύλοι δεν μπορούν να πούν την άποψή τους και να υποστηρίξουν το ένα :)

μήπως στα περισσότερα θέματα όμως
οι σκύλοι
είχαν μια τρίτη άποψη τελικά?

αφήστε με να τρέξω (για αρχή)
και φέρτε το τσουβάλι με την ξηρά να του δείξω εγώ για πόσο καιρό μου φτάνει
και δυό γάτες χωρίς νύχια είναι πολύ προτιμέτερες από τα πλαστικά με την σφυριχτρα που μου φέρνετε

Τελικά ποιό είναι το κριτήριο που μας οδηγεί στην σωστότερη επιλογή?

πιστεύω αυτό που εξασφαλίζει την αρμονικότερη συμβίωση του σκύλου μας πρώτα με την οικογένεια και μετά με την υπόλοιπη κονωνία(ζώων και ανθρώπων μαζί)

οπότε
(κι αφού η βιολογική-στείρωση δεν είναι ο τρόπος των λύκων)
όσον αφορά την στείρωση η σωστότερη επιλογή είναι η πειθαρχική-στείρωση
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βρε maltesefun, μήπως φάσκεις και αντιφάσκεις?

- Χθες έγραφες:

Τέλος πάντων, είμαι πολύ μπερδεμένη, γιατί και το κτηνιατρείο που την παρακολουθεί με 2 γιατρούς δε μου εμμπνέει εμπιστοσύνη. Ο μεν ένας μου είπε να τη αφήσω να γεννήσει 1 φορά & όταν τον ρώτησα για ποιο λόγο, αν είναι για το ζώο ή για να έχω την εμπειρία εγώ, μου είπε βέβαια ότι ισχύει το δεύτερο.
Νομίζω ότι αν υπήρχε ένας γιατρός που θα τον εμπιστευόμουν θα τη στείρωνα.
Αλλά θα τη ξαναπάω την ερχόμενη βδομάδα για τον ίδιο λόγο, γιατί έχασα την εμπιστοσύνη μου. Εν τω μεταξύ είδα ότι την είχε τρυπήσει 2 φορές και όταν του το είπα δεν το παραδέχθηκε. Άρα για ένα ακόμα λόγο δεν πρόκειται να του αναθέσω τη στείρωση αν την αποφασίσω.
Δεν κατάλαβες, με πείραξε που δεν το παραδέχτηκε και μου είπε ότι "δεν την τρύπησε 2 φορές και ότι κάνω λάθος, ή κάτι άλλο συμβαίνει".άρα ψέματα.
- Ενώ σήμερα:

Αυτό είναι σύγχρονο ιατρείο, αρκετά κοντά για να μη το σκέφτομαι να την πάω, και έχω δύο γιατρούς με τα κινητά τους να τους παίρνω ότι ώρα θέλω. Στο χειρουργείο τους έχουν επίσης σύγχρονο μηχάνημα για αναισθησία με εισπνοή.

:confused::confused::confused:


Έχεις ψάξει για άλλο κτηνίατρο? Συζήτησες με άλλους κυνοφιλους και δεν σου πρότειναν? Φρόντισες να μάθεις για καλούς γιατρούς και δεν βρήκες άκρη?

Τι να πω… εγώ προσωπικά δεν έχω καταφέρει να καταλάβω τι ακριβώς σε προβληματίζει…
 


maltesefun

Member
11 Οκτωβρίου 2007
13
0
Athens
Κοίτα Rottie, όλα ισχύουν,όσα έγραψα.
Το ότι έχασα την εμπιστοσύνη μου όμως είναι σχετικό, γιαυτό εξάλλου λέω φωναχτά ότι είμαι μπερδενένη. Επίσης σκέφτομαι ότι μπορεί να βρεθεί και μια ενδιάμεση λύση ίσως. Να συνεχίσω να πηγαίνω εκεί για μικροπράγματα και να ψάξω σε ένα νοσοκομείο για κάποιον γιατρό με φήμη για τη στείρωση.
Αλλά μπορεί επίσης από φόβο κ.λ.π. να παρατήσω τη λύση της στείρωσης και να αφήσω το ζωάκι να ακολουθήσει τη μοίρα του. Από ότι βλέπω θα έχω υποστηρικτές σ' αυτή την περίπτωση. Και θα το παίζω και συναισθηματική και θα λέω ότι δε ήθελα να πληγώσω τον καλύτερο μου φίλο και γιαυτό δεν το έκανα. Και θα έχω κερδίσει και μια βδομάδα άδεια που έχω σκοπό να πάρω σε περίπτωση που τη στειρώσω για να την περιθάλψω και τα χρήματα και τη ψυχική ταλαιπωρία και όλα. Φυσικά δε θα μπορώ να ισχυριστώ μόνο ότι αφήνω τη φύση ανέγγιχτη μια που δεν πρόκειται να του επιτρέψω να ζευγαρώσει.
Ακόμα δεν έχω ψάξει για καλό γιατρό, αλλά δεν ξέρω και τι μέθοδο να ακολουθήσω για να ψάξω. Ωραία, λοιπόν, αφού μου προτείνεις να ρωτήσω άλλους κυνόφιλους, ρωτάω εσάς.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ωραία, λοιπόν, αφού μου προτείνεις να ρωτήσω άλλους κυνόφιλους, ρωτάω εσάς.
Πολύ ωραία λοιπόν, ας μπούμε στην ουσία.;)

1. Σχετικά με τη στείρωση, σου απάντησα ήδη
Δεν βρίσκω καμία λογική στην αφαίρεση λειτουργικών οργάνων από ένα υγιή σκύλο για να μην ασθενήσει στο μέλλον.
2. Την γνώμη μου για το γιατρό σου, την είπα ήδη.
Από τη στιγμή που έχασες την εμπιστοσύνη σου στο συγκεκριμένο γιατροί (και κατά την γνώμη μου, καλά έκανες), γιατί δεν πας αλλού? Απ’ ότι βλέπω μένεις στην Αθήνα, οπότε δεν θα δυσκολευτείς να βρεις άλλο κτηνίατρο! ;)
3. Σου στέλνω με pm τα στοιχεία του δικού μου κτηνίατρου για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.

Ελπίζω να βοήθησα.:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
. Φυσικά δε θα μπορώ να ισχυριστώ μόνο ότι αφήνω τη φύση ανέγγιχτη μια που δεν πρόκειται να του επιτρέψω να ζευγαρώσει.
.

?????

αν αφήσεις την φύση ανέγγιχτη σίγουρα δεν θα ζευγαρώσει γιατί μάλλον δεν θα επιβιώσει

ή

θα ζευγαρώσει με κανα αρκετά μεγαλύτερο σκυλί (αφού αυτός θα κερδίσει σε μιά επικειμενη μάχη του ποιός θα ζευγαρώσει απο όλα τα αρσενικά που θα την τρέχουν όσο έχει οίστρο) και κατα συνέπεια ...μην συνεχίσω...

για να μην πώ ότι θα ζευγαρώσει σε νεαρότατη ηλικία οπότε πάλι θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα

μην μπερδευεσαι

η φύση των σκύλων δεν είναι να ζευγαρώνουν όλοι

ένα ελάχιστο ποσοστό ζευγαρώνει.
βασικά όσο τον κρατάνε τα πόδια του ζευγαρώνει μόνο ένας

ο Α

και όποιος άλλος διανοηθεί να καβαλήσει έστω και πέτρα και να αρχίσει να κουνιέται δέχεται σοβαρότατη τιμωρία ,μέχρι και εξορία

τώρα για το μπέρδεμα ,λογικόν...ώς νέα στο χώρο
ηρεμία
διάβασμα
και ρώτα ελευθερα ότι θές
αλλά διαφήμιση σε κτηνίατρο λίγο δύσκολο να κάνουμε σε δημόσιο φόρουμ