Γειά σας και...βοήθεια!!...


kelkpasxalis

New Member
7 Δεκεμβρίου 2006
3
0
ΑΘΗΝΑ
Γεια σας.Με λενε κατερινα.Δεν εχω ξαναμπει σε forum κ δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει το συστημα οποτε συγνωμη για τυχων βλακειες που μπορει να κανω.Χρειαζομαι επειγοντος βοηθεια.Το προπερσινο πασχα βρηκα ενα κουταβι περιπου 40ημερων στο δρομο κ μιας κ δεν μπορουσα να τον δωσω καπου(Σημειωση ειμαι ασχετη με σκυλια.Δεν ειχα ποτε μου κατοικιδιο) τον πηρα μαζι μου στις διακοπες κ κολλησαμε μαζι απο τοτε..τον αγαπαω πολυ αλλα δυστηχως αυτη τη στιγμη εγω ειμαι πλεον πελαγωμενη κ ο πασχαλης(ετσι τον λενε)δυστηχισμενος..που να γραψω την ιστορια μας ωστε να βοηθησει καποιος αμα μπορει.χονδρικα το προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ αγριος με ολους εκτος απο μενα.Αποτελεσμα να μην μπορω να τον εχω μαζι μου(φετος απεκτησα πολυ απαιτητικη δουλεια κ με τον πασχαλη να επιτιθεται σε ολους ειναι αδυνατον να τον εχω οπως παλια στη δουλεια μαζι μου)κ να ειναι συνεχεια μονος του μεσα στο σπιτι(στην αυλη δεν με αφηνουν απο την γειτονια γιατι αμα δει καποιον γαυγιζει κ ηδη βρηκα 2φορες φολα)μιας κ κανεις δεν μπορει να τον πλησιασει.πλεον δεν αφηνει ουτε τη μαμα μου να μπει στο σπιτι μου.Δεν ειναι κακος απλα ειναι φυλακας κ εγω δεν τον εμαθα σωστα.Ρωτησα εκπαιδευτες κ μου ειπαν πως δεν μπορει να γινει κατι.Εχω 3λυσεις.1)Να συνεχισουμε ετσι οπως τωρα για κανα 8μηνο ωσπου να χω τα λεφτα να βρω αλλο σπιτι με αυλη.2)Να βρω καποιον που να μπορει να τον βγαζει βολτα για καποιες ωρες καθε μερα(δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι τετοιο) κ τελος 3)Να τον δωσω σε καποιον που να χει κτημα οπου να μπορει να τρεχει κ να παιζει κ να ναι φυλακας.Κ για τα 3 εχω απειρες αποριες...συγνωμη που σας ζαλισα.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
θα το μετακινηση ο αντμιν το τοπικ (το θεμα αυτο)

το σκυλακι ειναι καποιας ρατσας ή κοπρακι?

επεισης να υποθεσω οτι δεν του εχεις μαθει τα βασικα
μηπως το προβλημα ξεκινησε απο τοτε που αρχισες να μην τον παιρνεις μαζι?
1) εχεις ή δεν εχεις δικια σου αυλη?
2) αυτο θα ηταν μια επιλογη αλλα πρεπει να γνωρισει και να αποδεκτη το ατομο που θα το παει βολτα
3)δεν ξερω

επισης δεν ξερω αν υπαρχει καποιος στην ελλαδα που ασχοληται με τετοιου ειδους σκυλια!
 


kelkpasxalis

New Member
7 Δεκεμβρίου 2006
3
0
ΑΘΗΝΑ
σ ευχαριστω για την απαντηση.να απαντησω σε αυτα που με ρωτας.
ναι ο πασχαλης ειναι κοπρακος.ειναι μεσαιου μεγεθους κ ναι ειναι δικια μου η αυλη, απλα μενω σ ενα χαμηλο σπιτακι περικυκλωμενο απο αλλα σπιτια που ειναι σε πιο ψηλο επιπεδο απο το δικο μου οποτε ολοι βλεπουν τον πασχαλη κ τους βλεπει κ αυτος.
ναι επεισης εχουμε κανει την βασικη εκπαιδευση.ξερει το κατσε,σηκω,μη,στοπ,περιμενε,απο την αλλη,δεξια.και με την τουαλετα του επεισης δεν εχουμε κανενα προβλημα.γενικα οταν ειμαστε οι 2μας ειναι τελειος.μεσ στη χαζομαρα του.επεισης με αλλα σκυλακια ειναι σουπερ.παει κ φερνει τα παιχνιδια του κ κανει "καραγκιοζιες".οταν ειναι μονος του (εκτος σπιτιου) συμπεριφερεται μια χαρα με κοσμο(ενταξει οχι πολλα πολλα αλλα δεν θα ορμηξει).
αμα ειμαι εγω εκει ομως αλλαζουν ολα.τους ανθρωπους δεν θελει.θελει να τους φαει ολους κ δεν ακουει.θα πρεπει να του φωναξω οποτε θα ερθει να κατσει μπροστα μου κ παρακολουθει τα παντα σα γερακι.αμα κανει την παραμικρη κινηση ο αλλος ορμηξε.δεν αρχισε να ορμαει επειδη τον αφησα μονο του.αρχισε να αγριευει σταδιακα οσπου αρχισε τις επιθεσεις κ τοτε αναγκαστηκα να τον αφηνω σπιτι.παντου μαζι μου ηταν.κ στις διακοπες κ για καφε κ στη δουλεια.ξερετε καποιον που να αναλαμβανει τετοιες βολτες για τετοιου ειδους σκυλια.ο κακομοιρης ειναι συνεχεια κλεισμενος τον τελευταιο καιρο.
οταν λες θα μεταφερθει το μυνημα?να παει που?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
για το τοπικ μην ανησυχεις θα παει μονο του. περιεργη περιπτωση ο πασχαλης γιατι και κοινωνοικοποιημενος ειναι και ειναι εχθρικος μονο απεναντι σε ανθρωπους, καποιο κτητικο με σενα ειναι το προβλημα.

εγω καπου εδω σηκωνω τα χερια ψηλα γιατι οι γνωσεις μου δεν ειναι πολλες καποιος αλλος θα μπορεσεις να σου πει περισοτερα
 


S

SwkDoG

Guest
Από τα παραπάνω να συμπεράνω πως ο Πασχάλης είναι περίπου 2 ετών έτσι?!...

Επίσης από τις περιγραφές σου Κατερίνα φαίνετε να είναι ένα αρκετά καλό σκυλί και "μαθαίνει" κιόλας (την βασική υπακοή την έκανες εσύ ή με την βοήθεια κάποιου εκπαιδευτή?...) πράγμα πολύ χρήσιμο.

Σίγουρα δεν είναι μια κατάσταση που δεν διορθώνετε αλλά θα χρειαστεί όρεξη για δουλειά και χρόνος από μέρους σου,αν βέβαια πρώτη σου επιλογή είναι να τον κρατήσεις.

Υ.Γ. Καλωσόρισες kelkpasxalis στην παρέα μας!!... :D
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Συνήθως τα σκυλιά ενηλικιώνονται στην ηλικία των 18 μηνών, σε αυτή την ηλικία επαναπροσδιορίζουν την θέση τους στην αγέλη. Στην περίπτωσή σας αγέλη είστε οι δύο σας και αρχηγός είναι ο Πασχάλης. Καταλαβαίνω από τον τρόπο που μιλάς ότι πρέπει να τον αγαπάς πολύ αλλά αυτό ο Πασχάλης τον εκλαμβάνει σαν αδυναμία. Σε αγαπάει και εκείνος πολύ γιαυτό και προσπαθεί να σε "προστατέψει" αλλά δεν σε σέβεται για αυτό σε αγνοεί και επιτίθετε.

Στην φύση οι ισοροπίες στην αγέλη αλλάζουν άρα έχεις και εσύ πιθανότητες να αλλάξεις την δική σας αγέλη. Θα χρειαστεί όμως να αλλάξεις πολύ απέναντι στον Πασχάλη και αυτό θα είναι το δυσκολότερο πράγμα. Τα σκυλιά δεν θέλουν να είναι αρχηγοί αναγκάζονται να αναλάβουν αυτό το ρόλο όταν δεν αισθάνονται ασφάλεια.

Βρες έναν εκπαιδευτή που να γνωρίζει τον τρόπο που σκέφτονται οι σκύλοι και δεν βασίζετε μόνο στην τιμωρία (η οποία είναι απαραίτητη) όταν το σκυλί δείχνει επιθετικότητα. Φτιάξτε ένα πρόγραμμα και ακολούθησέ το.

Η διαδικασία της αλλαγής δεν θα είναι εύκολη. Θα χρειαστεί να διαθέσεις χρόνο και να αλλάξεις πολύ.

Η επιθετικότητα δεν είναι κάτι που θεραπεύεται είναι κάτι που ελέγχεται, κοντρολάρετε. Πρέπει να μάθεις να διαβάζεις τον σκύλο σου και να θυμάσαι ότι η επιθετικότητα στα σκυλιά είναι σαν ένα πουλόβερ υπάρχει στην ντουλάπα τους αλλά δεν ξέρουμε πότε θα επιλέξουν να το φορέσουν.

Καλή επιτυχία στην προσπαθειά σου.
 


kelkpasxalis

New Member
7 Δεκεμβρίου 2006
3
0
ΑΘΗΝΑ
Γεια σας παιδια κ ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Οσον αφορα την εκπαιδευση ξεκινησα να του κανω με εκπαιδευτη οταν ηταν 6μηνων αλλα μετα απο 5μαθηματα σταματησαμε (ανωτατη βια.εμεινα ανεργη κ δεν ειχαμε φραγκακια για τετοια) κ συνεχισα μονη μου (διαβαζοντας απο βιβλια).
Βασικα θελω να σας πω τους προβληματισμους μου κ να μου πειτε τη γνωμη σας, αμα εχετε την καλοσυνη.
1)λυση πρωτη.Οκ τον κραταω.Εγω δουλευω σαν π... τωρα κ σε μια δουλεια που δεν εχει ωραρια.προχτες εφυγα για 5ωρες κ γυρισα σπιτι μετα απο 2μερες.Με την καινουργια δουλεια εχω προβλεψει ταιστρες,παιχνιδια κτλ αλλα μιλαμε για 2μερες μονος του μεσα στο σπιτι.Φρικη.Τον πηρα χτες ολη μερα βολτα στη παραλια, το μονο μερος που μπορει να τρεχει ελευθερος σαν παλαβος, αλλα..φτανει αυτο?προσπαθω να τον πηγαινω τουλαχιστον 2ωρες βολτα καθε μερα αλλα δεν εχω το χρονο κ δε γινεται παντα.Τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτη η αναγκαστικη κλεισουρα στην ψυχολογια του?Μπορει να τον κανει ακομα πιο αγριο?Θα παθει καταθλιψη?Εμενα θα μου τη βαρουσε αμα ημουν ετσι κλεισμενη στο σπιτι μονη μου, γιατι οχι κ αυτον.Καλη η ιδεα για τον εκπαιδευτη αλλα αυτο απαιτει προγραμμα κ γω δεν ξερω που θα ξημερωσω αυριο.Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω μονη μου γιατι αυτο με την αγελη κ το ποιος ειναι αφεντικο που μου γραψατε εχετε δικιο αλλα πως το αλλαζω ειναι το θεμα.Αμα ηρεμουσε λιγακι θα τον επαιρνα μαζι μου οπου πηγαινω.
2)λυση δευτερη.Να βρω καποιον που να ξερει απο σκυλια να τον πηγαινει βολτα κ να παιζει μαζι του οταν εγω θα λειπω.Υπαρχει κατι τετοιο η λεω βλακειες?Αν υπαρχει που να ψαξω να τον βρω?
3)λυση τριτη κ φαρμακερη.Να τον δωσω.Δε μ αρεσει κ πολυ αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι πολυ εγωιστικο απο μερους μου να κραταω μια ψυχη οταν δεν μπορω να της αφιερωσω το χρονο που χρειαζεται.Περνει μια τοσο λυπημενη φατσα καθε φορα που με βλεπει να βγαινω απο την πορτα κ τα βραδια καθετε σαν τον χαζο κ μου τραβαει τα μπατζακια κ μου μιλαει(ξερετε αυτα τα γουφ μουφ) αμα τυχων παω να κανω καποια δουλεια κ δεν του δωσω σημασια.Με το που μπω στο σπιτι ειναι κολλημενος στα ποδια μου(και ξεσκονισμα μαζι κανουμε) κ παθαινει αμοκ αμα πλησιασω την πορτα το βραδυ.Αλλα να τον δωσω που?σε φιλους που ρωτησα μου ειπαν πως κοσμος ψαχνει για σκυλια που ειναι φυλακες αλλα πολλοι απ αυτους τα βαζουν για αγωνες κατι που δε θελω με τιποτα.Απο αγγελιες παλι?ποσο ασφαλες ειναι αυτο?Δε θα θελα να τον κακομεταχειριστουν.Και αμα τον δωσω ο πασχαλης πως θα το παρει?Δε με πειραζει να με ξεχασει αμα περναει καλα αλλα μηπως νομιζει οτι τον εγκατελειψα?...Καλα βασικα αυτο θα εχω κανει αλλα νομιζω πως καταλαβατε τι εννοω.
Σας ευχαριστω εκ τον προτερων για τα οποια σχολια σας
Θα ηθελα πολυ να σας εδειχνα φωτογραφεια του αλλα πως στο καλο τις ανεβαζεται.δεν μπορω να βρω τον τροπο
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
kelpasxalis όταν ένας σκύλος έχει δείξει στοιχεία επιθετικότητας πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί. Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να μένει ο σκύλος τόσες ώρες ή ακόμα και μέρες μόνος του. Με αυτό το πρόγραμμα δεν νομίζω ότι κανένας εκπαιδευτής μπορεί να σε βοηθήσει. Θα πρέπει να πάρεις κάποιες αποφάσεις για το τι μπορείς να κάνεις για τον σκύλο σου. Ή θα πρέπει να αφιερώσεις κάποιες ώρες την ημέρα ή ΑΝ αποφασίσεις να τον δώσεις θα πρέπει να βρεις ένα σπίτι στο οποίο δεν θα υπάρχουν μικρά παιδιά και ο νέος "γιονιός" θα πρέπει να είναι ενημερωμένος για το τι θα αντιμετωπίσει. Η αλλαγή θα πρέπει να γίνει σταδιακά, γνωριμία του νέου σπιτιού, βόλτες με τον νέο ιδιοκτήτη μαζί με σένα, παιχνίδια, τάισμα από τον νέο ιδιοκτήτη, γενικά η μετάβαση πρέπει να είναι αργή για να μειωθεί το stress που θα νοιώσει ο σκύλος.

Πάντως πιστεύω ότι αν αποφασίσεις να αφιερώσεις μισή ώρα το πρωί και μισή ώρα το βράδυ στον σκύλο σου με την βοήθεια ενός καλού εκπαιδευτή θα μπορέσεις να έχεις αυτό που θέλεις, δηλαδή να τον παίρνεις μαζί σου παντού.[/b]
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3