Γειά χαρά [γερμανικός ποιμενικός]


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Πολύχρονο το σπίτι και πάντα γερό, να σε αγαπάει αλλά να σε κερνάει και κάνα εγκεφαλικό που και που!!
 
  • Like
Reactions: manolo




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πολυτεχνίτης ε; Πολύ ωραίο!!!!

Νομίζω ότι εγώ μετά την τελευταία εμπειρία του κάμπινγκ και του συνδυασμού σκύλος + σκύλος + φιλενάδα + αυτοκίνητο + μηχανή στην Αρκαδία πριν από κανά εκατομμύριο χρόνια θα συνεχίσω να απέχω απ' το άθλημα :eek::cool:
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πολυτεχνίτης ε; Πολύ ωραίο!!!!

Νομίζω ότι εγώ μετά την τελευταία εμπειρία του κάμπινγκ και του συνδυασμού σκύλος + σκύλος + φιλενάδα + αυτοκίνητο + μηχανή στην Αρκαδία πριν από κανά εκατομμύριο χρόνια θα συνεχίσω να απέχω απ' το άθλημα :eek::cool:
Αν δεν παίζει καλοκαιρινή άδεια (για μένα τα τελευταία 4 χρόνια δεν παίζει) τα ολιγοήμερα κάμπινγκ είναι μονόδρομος.

Όσο για το τρέιλερ, αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και κλέβοντας ιδέες από το ιντερνέτ η κατασκευή του είναι πιο εύκολη από ότι φαίνεται.
Μου πήρε ένα μήνα (τρεις με τέσσερις ώρες τα απογεύματα) να το φτιάξω. Και έχει βολεψει πάρα πολύ γιατί τα προηγούμενα χρόνια με την σκηνή αν είχε αέρα δεν παλευοταν ενώ τώρα είτε φυσάει είτε όχι δεν έχει μεγάλη διαφορά. Το μόνο που μένει είναι να του βάλω θέρμανση (με υγραέριο) για χειμερινές εξορμήσεις.
Μέχρι να κάνω το όνειρο πραγματικότητα και αγορασω αυτοκινούμενο τροχόσπιτο το τρέιλερ μια χαρά είναι.

Και μια φωτογραφία από το μέρος που ήμασταν
2017-08-21 13.58.54-01-1024x768.jpeg
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Κινδυνεύω να βγω εντελώς εκτός θέματος, αλλά ευελπιστώ όταν ξεκινήσεις το πρότζεκτ με τη θέρμανση να μου στείλεις κανά δυο φωτό πως το προχώρησες βήμα βήμα :):);)
και για να παραμείνω οριακά εντός θέματος: α τι ωραίο λιμανάκι :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ο Ερμής εκτός σπιτιού είναι στρατιώτης.
Σε οποιοδήποτε ερέθισμα ακούει αστραπιαία. Το έκανε από κουταβι και συνεχίζει να το κάνει και δικαίως έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη που του έχω.
Μεγάλο προνόμιο ώστε να απολαμβάνουμε την βόλτα μας χωρίς να αγχώνομαι και να είναι στην τσίτα συνέχεια.
Από την σημερινή μας βόλτα που πήγαμε να μαζέψουμε αλάτι.
 






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ο Ερμής αν και πλέον διανύει το 6ο χρόνο στην ζωή του συνεχίζει με την συμπεριφορά του να με κάνει να τον θαυμάζω όλο και περισσότερο.

Ξεκινώντας την απογευματινή μας βόλτα σήμερα ξεκινάμε από το σπίτι μας εγώ, ο Ερμής και τα θηλυκά της αγέλης μας. Η κοπέλα μου και το άλλο σκυλάκι μας ένα θηλυκό κανίς.
Στην αυλή ενός γείτονα σε ένα υποτίθεται κενελ ζει κλεισμένο ένα αμσταφ κανονικό θηρίο εντελως ακοινωνικοποιητο αφού από το κενελ βγαίνει σπάνια. Με το που μας βλέπει πέφτει πάνω στην πόρτα και την ρίχνει κάτω. Έρχεται καρφί στον Ερμή που τον είχα στο λουρί και τον δαγκώνει. Ο Ερμής δεν μασάει και του ρίχνει δύο τρεις και τότε το αμσταφ αφήνει τον Ερμή και κατευθύνθηκε προς την κοπέλα μου που είχε πάρει το σκυλάκι της αγκαλιά και τους κάνει επίθεση.
Αστραπιαία αφήνω το λουρί του Ερμή ο οποίος πάει να βοηθήσει τα κορίτσια και τρέχω από πίσω του να βοηθήσω και εγώ όπως μπορώ.
Ποιος είδε τον Ερμή και δεν τον φοβήθηκε. Έτρεψε σε φυγή το αμσταφ πριν προλάβει να πειράξει τα κορίτσια. Το αμσταφ μπήκε στην αυλή του και από την φασαρία άκουσε ο ιδιοκτήτης του και βγήκε να το μαζέψει.
Εγώ και ο Ερμής συνηθισμένοι σε παρόμοια περιστατικά ήμασταν μια Χαρά παρόλο που ο Ερμής έιχε αίμα από ένα δάγκωμα. Τα κορίτσια παλεύουν ακόμα να ξεπεράσουν το σοκ.

Είναι εντυπωσιακό πως ο Ερμής που στην βόλτα είναι εντελώς φιλικος, χωρίς καμία εκπαίδευση σε φύλαξη και σωματοφυλακή βγάζει φύλαξη στον χώρο του, είναι υπερπροστατευτικός με τα άτομα που νιώθει δικά του και είναι αποφασισμένος να τα δώσει ολα και δεν τρώει ούτε τον πιο λαχταριστο μεζέ αν δεν του τον δώσω εγω.

Αυτός είναι ο Ερμής. Ο τέλειος σκύλος για μένα. Τετραπέρατος που στα μάτια μου μία ζωή θα φαίνεται κουταβι.

 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ειναι καθρεφτης της σχέσης σας κ του τι εχετε χτισει μαζί... να τον καμαρωνεις ετσι κ καλυτερο χιλια χρονια!!!

Ειναι επιφανειακο το τραυμα του ελπιζω...δεν ειναι κατι σοβαρό;

Τη συνέχεια με τον ιδιοκτητη δεν θα τη μαθουμε;;;;
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ειναι καθρεφτης της σχέσης σας κ του τι εχετε χτισει μαζί... να τον καμαρωνεις ετσι κ καλυτερο χιλια χρονια!!!

Ειναι επιφανειακο το τραυμα του ελπιζω...δεν ειναι κατι σοβαρό;

Τη συνέχεια με τον ιδιοκτητη δεν θα τη μαθουμε;;;;
Το τραύμα δεν είχαν κάτι μεγάλο. Όσο για τον ιδιοκτήτη δεν έκανα κάτι. Βλέπεις γείτονας, γνωστός, επαρχία εδώ σχεδόν χωριό είναι διαφορετικά εδώ. Εξάλλου δεν πάθαμε κάτι και τον σκύλο δεν τον έχει ελεύθερο να αλωνιζει μόνος του όπως οι περισσότεροι εδώ. Το ότι του έφυγε μπορεί να συμβεί μαζί στα καλύτερα σπίτια.
Κράξιμο του χρειάζεται για άλλους λόγους που έχουν να κάνουν με την νοοτροπία του με τα σκυλιά γενικότερα και για αυτά του τα έχω πει κατά καιρούς στο παρελθόν.

Ο Ερμής ειναι σωστό και τίμιο λυκόσκυλο το χειρίστηκε οπως
έπρεπε να το χειριστεί. Λογο του χαρακτήρα του αλλα κυρίως
της ανατροφής του.
Σίγουρα δεν είμαι ο σούπερ ντουπερ γαμάτος ιδιοκτήτης και εκπαιδευταρας. Ίσα ίσα που είμαι ένας μέσος σχετικά άπειρος ιδιοκτήτης που απλά έχω ασχοληθεί αρκετά με τον σκύλο μου.
Αυτό που έδεσε το γλυκό είναι ο χαρακτήρας του Ερμή. Στην επιλογή του κουτάβιου έδωσα μεγάλη βάση στον χαρακτήρα. Σαν άπειρος ιδιοκτήτης ήθελα εύκολο σκύλο. Δεν διάλεξα το πιο Ατρόμητο και μεγαλόσωμο κουτάβι αν και είχα την επιλογή αλλά το τρίτο κουτάβι της γέννας το οποίο επί μία ώρα που έπαιζα με τα κουτάβια κόλλησε πάνω μου, ασχολιόταν μόνο με μένα και όχι με τα αδερφάκια του και στα μάτια του (από την αρχή με κοίταζε κατάματα) είδα το δέσιμο που θα υπήρχε μεταξύ μας.
Χαίρομαι γιατί έκανα την πιο σωστή επιλογή και αυτό φροντίζει να μου το επιβεβαιωνει συχνά.
Ο Ερμής δεν είναι ο πιο ατρόμητος σκύλος, ο σκύλος φονιάς που μασάει σίδερα, ο σωστός κατά κουρο σκύλος. Είναι αρκετά ήπιος χαρακτήρας για γπ και σε καμία περίπτωση κυριαρχικός. Δεν θυμάμαι πότε ούτε ακόμα στην εφηβεία να προσπαθήσει να επιβληθεί. Είμαι σίγουρος πως αν ζούσε σε αγελη δύσκολα θα ήταν ο Α.
Ο Ερμής είναι λες και γεννήθηκε για να με υπηρετεί. Υπερπροστατευτικός με τους δικούς του (ανθρώπους και ζώα) σε σημείο που αν νιώσει ότι πρέπει να τους υπερασπιστεί μεταμορφώνεται σε άλλο σκύλο. Δεν θα δεχτεί λιχουδια από άγνωστο (άλλωστε το φαι δεν ήταν ποτέ το φόρτε του) και δεν θα αφήσει ξένο να μπεί στην χώρο του αν δεν είμαι παρόν.

Στην βόλτα μας μας σταματάνε συχνα για συζήτηση. Εκτός από τους μισούς που με ρωτάνε αν θέλω να τον ζευγαρώσω με τον δικό τους, αρκετός κόσμος με ρωτάει διαφορά γιατί θέλει να πάρει σκύλο. Διαπιστώνω πως αν όχι όλοι οι περισσότεροι το βλέπουν εντελώς επιφανειακά. Λες και ο σκύλος δεν είναι ζωντανός οργανισμός αλλά κάποιο άψυχο αξεσουάρ. Προχθές μίλαγα με κάποιον στον δρόμο που με ρωτούσε από που τον πήρα γιατί ήθελε να πάρει γπ και ήθελε έναν σαν τον δικό μου. Ψηλό. Γιατί τα περισσότερα σήμερα έλεγε είναι κοντά. Προσπαθούσα να του εξηγήσω να μην κοιτάζει μόνο την εμφάνιση αλλά κυρίως τον χαρακτήρα. Αυτός τιποτα, εκει κολλημένος.
Από την μικρή μου εμπειρία έχω να προτείνω σε όσους σκέφτονται να αποκτήσουν εκτροφικο σκύλο πέρα από ότι οι περισσότεροι δεν έχουν ανάγκη καθαρόαιμου και ένας αδέσποτος μια χαρά θα είναι, να μην το βλέπουν επιφανειακά. Να μην διαλέξουν κουτάβι μόνο από την εικόνα και κατά πόσο είναι κοντά στο ιδεατό πρότυπο, αλλά να κοιτάξουν πιο βαθιά. Να βρουν το κουτάβι που είναι πραγματικά για αυτούς.
Για αυτούς τους λόγους μου είναι αδύνατο να καταλάβω πως κάποιος παίρνει κουταβι χωρίς καν να το δει και το επιλέγει κάποιος άλλος για αυτόν.
Μιλάω πάντα για επιλογή σκύλου συντροφιας. Για σκύλους που θα εκτελούν μια εργασία η σπορ είναι άλλη ιστορία.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τ

Σίγουρα δεν είμαι ο σούπερ ντουπερ γαμάτος ιδιοκτήτης και εκπαιδευταρας. Ίσα ίσα που είμαι ένας μέσος σχετικά άπειρος ιδιοκτήτης που απλά έχω ασχοληθεί αρκετά με τον σκύλο μου.
Εγραψες και αλλα αλλα εγω θελω να σχολιασω αυτο!Δεν ξερω αν εισαι σουπερ ντουπερ γαματος,αλλα και να μην εισαι απο τις εικονες και τα βιντεο που ανεβαζεις περνατε τοσο καλα μαζι και γουσταρετε τοσο...που δεν τους βλεπεις καν τους σουπερ ντουπερ ουαου ιδιοκτητες!
Τουλαχιστον ετσι οπως το βλεπω εγω
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγραψες και αλλα αλλα εγω θελω να σχολιασω αυτο!.......
Θα ήθελα να σχολιάσεις και τα άλλα (και οποιοσδήποτε άλλος θελει) γιατί σαν να διακρίνω στα μάτια σου να διαφωνείς σε κάποια από αυτα και θα ήθελα να το συζητήσουμε.
 
  • Like
Reactions: adespoti


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Θα ήθελα να σχολιάσεις και τα άλλα (και οποιοσδήποτε άλλος θελει) γιατί σαν να διακρίνω στα μάτια σου να διαφωνείς σε κάποια από αυτα και θα ήθελα να το συζητήσουμε.
Παρεξήγηση.Δεν διαφωνώ κάπου!
Αλήθεια πιστεύω αυτο που έγραψα.
Ετσι οπως περιγραφεις τον Ερμη περα απο ευτυχισμενος ειναι και οπως τον ηθελες.Οποτε ολα καλα!!!!
Δεν ειμαι υπερ σε σκυλους φονιαδες κτλπ.
Αν παλι βεβαια ψαξεις παλι για σκυλο καποια στιγμη τοτε ισως εχουμε μια μεγαλη διαφωνια:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Παρεξήγηση.Δεν διαφωνώ κάπου!
Αλήθεια πιστεύω αυτο που έγραψα.
Καμία παρεξήγηση. Κατάλαβα πολύ καλά τι έγραψες και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια όπως κατάλαβα πολύ καλά τι άλλο θα ήθελες να γράψεις και σε παρότρυνα να τα γράψεις και ουσιαστικά συμφωνούμε.
Αν παλι βεβαια ψαξεις παλι για σκυλο καποια στιγμη τοτε ισως εχουμε μια μεγαλη διαφωνια:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Αν στο μέλλον ψάξω για γπ είμαι σίγουρος πως θα σου αρέσει η επιλογή.
Αν ψάξω για σκύλο συντροφιάς (που είναι και το πιθανότερο) θα είναι αδεσποτος.
Προς το παρόν μια χαρά είμαι με τον ερμη και ελπίζω για πολλά χρόνια ακόμα :)
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πολύ ντόρος γίνεται τελευταία για το θέμα μορφολογικος vs εργασιακός οπότε λέω να γράψω και εγώ την αποψη μου εδώ.

Όταν έψαχνα να δω τι θα πάρω ήμουν σε δίλημμα. Τελικά κατέληξα στο να πάρω εργασιακό γιατί μου υποσχόταν ότι θα με πηγαίνει μεγάλες βόλτες και θα με έκτονωνει αρκετά.
Δεν έχω παράπονο. Με πήγαινε παντού. Βουνό, θάλασσα, μεγάλες βόλτες τρέξιμο κτλ. Οπότε είπα εντάξει έκανα καλή επιλογή.
Τελευταία όμως το μανωλιο δεν μας τα λέει καλά. Όλο κάτι δεν προλαβαίνω, δουλεύω πολλές ώρες, και άλλες τέτοιες δικαιολογίες του κωλου. Να φανταστείτε ότι έχει περάσει ήδη ο μισός χειμώνας και με έχει πάει μόνο μια φορά στο βουνό, στα χιόνια.
Ε δεν άντεξα άλλο και σήμερα του την είπα. Αν δεν με πας ωραία βόλτα σήμερα του είπα θα σε παρατήσω αδέσποτο και ας με πουν ανεύθυνο. Μου λέει θα σε πάω βόλτα με το ποδήλατο εδώ δίπλα στο δάσος (μετακομομισαμε πρόσφατα, εξοχή φάση δίπλα σε δάσος). Πάλι εδώ δίπλα θα με πας; του λέω. Ναι ρε μου λέει, θα κάνω και ποδήλατο. Βρε έγινες γεροξουρας πια και το ποδήλατο έχει πιάσει αράχνες. Πάμε βουνό να περπατήσουμε να δούμε και λίγο χιόνι. Τελικά είπα να του κάνω το χατήρι και πήγαμε για ποδήλατο στο δάσος. Τι το θελε ο παπαρας, έφαγε τα μούτρα του   :D:LOL::ROFLMAO:
Ακόμα γελάω.

Ελπίζω να έβαλε μυαλό και να με ακούει στο μέλλον.
Σας βάζω και βιντεακι (σε γρήγορη κίνηση γιατί είναι μεγάλο) να τον κάνω ρεζίλι.
Αν δεν βάλει μυαλό θα τον βάλω αγγελία στα χαρίζονται μπας και γλιτώσω.
 




marria-ektwras

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2018
81
124
Εδώ και 1 μήνα περίπου αγόρασα 1 μικρό σκούτερ για τις καθημερινές μετακινήσεις καθώς αυτοκίνητο και μηχανή με έχουν ξεπαραδιάσει στα καύσιμα.
Παρόλο που είναι μικρό είπα να δοκιμάσω να μάθω τον Ερμή να ανεβαίνει και να κάθεται στην ποδιά του σκούτερ σαν συνοδηγός.
Μου πήρε κάνα μισάωρο να τον καταφέρω να ανέβει και να κάτσει. Χωρεί οριακά. Κάναμε μια μικρή βόλτα 5 – 6 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Από τότε έχει έρωτα με το μηχανάκι. Ετοιμαζόμαστε για βόλτα και πάει μόνος του στο μηχανάκι και με περιμένει. Το έχει συνδυάσει με μεγάλη και ωραία βόλτα .
Όταν οδηγάω είναι χαλαρός και ακίνητος και δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην οδήγηση. Είναι καλύτερος συνοδηγός από πολλούς ανθρώπους .
Το όλο σκηνικό μου έχει λύσει τα χέρια γιατί μπορώ πλέον να τον παίρνω μαζί μου παντού και έχω ένα αμάξι καθαρό χωρίς τις άπειρες τρίχες του.

View attachment 48506View attachment 48507View attachment 48508
Με τις στροφές πως τα πάει; Δεν θέλει η κεφάλα να "παίρνει" την στροφή; :D
 
  • Like
Reactions: manolo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.873
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki