Γεια σας και απο εμας!


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τάσο συμφωνώ μαζί σου.

Μου έκανε εντύπωση γιατί σαν άσχετος με κυνήγι δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ πόσο απαιτητικό είναι για τον ίδιο τον σκύλο. Άλλο η θεωρία, η ιστορία και η παράδοση και άλλο η πραγματική εργασία.

Αν τέτοια σκυλιά έπαιρναν και ΒΟΒ θα ήταν το ιδανικό. Με τον λαγό στο στόμα δλδ.

Κώστα σε ευχαριστώ για την περιγραφή που έκανες. (y)
φυσικα και θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσε να γινει αλλα δεν μπορει να γινει ομως Μιχαλη και οι λογοι ειναι πολοι και πιστευω τους ξερεις καλυτερα απο εμενα.στο βουνο θες αλλα πραγματα,αλλες αντοχες και δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ευτυχισμενα γινοντε τα κυνηγοσκυλα οταν κυνηγανε...εγω πραγματικα (αν και δεν κυνηγαω και εχω να παω χρονια εστω για παρεα) οσες φορες ειχα παει το εχω απολαυσει....
κωστα μου επιτρεπεις ε;
151515.png
και αυτη που δεν ανοιγει
http://prntscr.com/8d6n1k
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τάσο, όλα αυτά μου ακούγονται συναρπαστικά, άσχετα αν εγώ δεν έχω καμία σχέση με κυνήγι, άσχετα αν εμένα δεν θα μου πήγαινε ποτέ να αφαιρέσω μια ζωή, παρόλο που τρελαίνομαι να την τρώω. Αντιφατικό ε;

Αυτό όμως που διακρίνω είναι πως όλο αυτό απαιτεί ικανότητες από τον σκύλο που κανένας - σαν κι εμένα τον άσχετο - δεν θα μπορούσε να αξιολογήσει.

Για αυτό και η ιδανική περίπτωση θα ήταν οι εκτροφείς να ήταν ταυτόχρονα και κυνηγοί. Όπως είπε και ο Κώστας.

Συνεχίστε να βάζετε φώτο και να περιγράφετε κυνήγι. Πολύ το γουστάρω(y)
 




Mandy.D.A.S

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
88
86
56
Η ολη διαδικασια, η προετοιμασια, ο ενθουσιασμος, η ασκηση, οι ικανοτητες των σκυλων και των κυνηγων, η επαφη με τη φυση, ολα αυτα ειναι πολυ ωραια κι εμενα μου αρεσε η περιγραφη του κυνηγιου, αρκει να μην ολοκληρωνοταν με το θανατο του θηραματος.
Δεν κατηγορω τους κυνηγους (οσους ειναι σωστοι εννοειται), απλα εγω δε θα μπορουσα να συμμετεχω σε κυνηγι..:)
Οποτε συμφωνω με Yorkaddict.




Τάσο, όλα αυτά μου ακούγονται συναρπαστικά, άσχετα αν εγώ δεν έχω καμία σχέση με κυνήγι, άσχετα αν εμένα δεν θα μου πήγαινε ποτέ να αφαιρέσω μια ζωή, παρόλο που τρελαίνομαι να την τρώω. Αντιφατικό ε;

Αυτό όμως που διακρίνω είναι πως όλο αυτό απαιτεί ικανότητες από τον σκύλο που κανένας - σαν κι εμένα τον άσχετο - δεν θα μπορούσε να αξιολογήσει.

Για αυτό και η ιδανική περίπτωση θα ήταν οι εκτροφείς να ήταν ταυτόχρονα και κυνηγοί. Όπως είπε και ο Κώστας.

Συνεχίστε να βάζετε φώτο και να περιγράφετε κυνήγι. Πολύ το γουστάρω(y)
 
  • Like
Reactions: kryptiae










kryptiae

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2013
257
130
43
Θεσσαλονίκη
δεν ξαπλωνει ε
Συχνα ξαπλωνει! Αν το ορτυκι ειναι μπροστα του κ το αντιληφθει 3-4 μετρα πιο πριν τοτε ξαπλωνει αλλα ε ει το κεφαλι λιγο πιο ορθιο. Αν το αντιληφθει ξαφνιξα ή αν ειναι αριστερα η δεξια του, τοτε ξαπλωνει κ στριβει κ το ξεφαλι του. Δλδ κανει κ ξαπλωτη κ γυριστη φερμα!
Οταν συνανταει καμπισιες, παντα αρχιζει την ποντα κ οταν τις φτασει κοντα ξαπλωνει τελειως και με περιμενει!
Η φερμα που ειδες στην φωτο την κανει λιγοτερες φορες και μονο σε καποια ορτυκια! Επισης πολυ σπανια να εχει την γλωσσα εξω οπως στην φωτο. Γενικα η συγκεκριμενη ηταν μια μετρια εως κακη φερμα αλλα αυτην προλαβα να βγαλω...επρεπε να ειχα βγαλει την επομενη που ηταν ξαπλωτη, κοιτουσε προς το μερος μου, με ελαφρος σηκωμενο κεφαλι κ φερμαριζε τελικα 2 ορτυκια ταυτοχρονα. Εκει ηταν για ζωγραφια
 












Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95