Γεια σας και απο εμας!


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ναι βρε @sloan, βλέπω πως...το βλέπεις! Απολύτως ξεκάθαρα!
Για όλα, υπάρχει μια δικαιολογία. Για όλα, μας φταίνε οι άλλοι. Ποτέ εμείς!
Οπότε, γιατί εμείς να κάνουμε την διαφορά; Δεν βαριέσαι, ας την κάνουν άλλοι!

Sooooo classiiiiiiic (n)
 
  • Like
Reactions: Orilis


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Αρα εγω πιστευεις πηρα σκυλι ρατσας για να λεω στο περιγυρω πως πηρα σκυλι ρατσας?η μηπως γιατι ηθελα τη συγκεκρημενη ρατσα απλα και μονο γιατι αυτο το σκυλακι ηθελα για δικο μου?και δυο πραγματα θα πω ακομα .πρωυον πως ορισμενοι εκτροφεις δουλευουν με 500 τοις εκατο κερδος και βαλε απο τις γεννες τους την ωρα που θα μπορουσαν να δουλευουν με διακοσια τοις εκατο κερδος καο ταυτοχρονα να πετυχουν ενα καιριο χτυπημα στα puppy mills μεγαλυτερο απο οποιοδηποτε χτυπημα θα μπορουσε να πετυχει ειτε μια κρατικη νομοθετηση ειτε δεκα η εκατο η πεντακοσια μταλα μαζι.πρωτον και δευτερον ειτε μας αρεσει ειτε οχι αυτα τα puppy Mills υπαρχουν και τα σκυλακια αυρα υπαρχουν και δεν θα σταματησουν να υπαρχουν οσο τα κρατη και οι πιστοποιημενοι εκτροφεις δεν κανουν κατι γι'αυτο.οσο και να το θελουμε η ιδιοτικη παρεμβαση δεν εχει τη δυναμικη για να αποτελεσει μια καιρια λυση.οποτε οπως το βλεπω αυτα ειναι ζωακια που ταλαιπορουντε οπως ακριβως καθε αδεσποτακι η χειρωτερα ακομα.αξιζουν και αυτα ενα ζεστο σπιτι και μια αγκαλια οπως καθε αλλο σκυλακι
Μην παίρνεις προσωπικά τα όσα γράφονται. Το δικό σου θέμα το διαβάζουν και θα το διαβάζουν και στο μέλλον πολλά άτομα. Αυτά λοιπόν που γράφονται δεν ειναι πάντα προσωπικά, αλλά πράγματα που θα πρέπει να βάζουν σε σκέψεις όλους όσους μπουν στον κόπο να διαβάσουν απο εδώ και στο εξής!

Δεν διαφωνώ ότι η ιδωτική παρέμβαση απο μόνη της δεν μπορεί να καταφέρει τα μέγιστα κι οτι χρειάζεται ένα συνδιασμός όλων, αλλά ΑΝ όλοι μας σταματούσαμε ως δια μαγείας να αγοράζουμε απο puppy mills (για να μιλήσουμε για το συγκεκριμένο θέμα)....... δεν θα συνέχιζαν κι αυτά να υπάρχουν μιας και δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης! Όσο όμως βλέπουν οτι πουλάνε.... τόσο θα συνεχίζουν και θα σκαρφίζονται διάφορα για να κάνουν περισσότερες γέννες, περισσότερα κουτάβια, περισσότερο κέρδος, περισσότερη δυστυχία σ' αυτά τα έρμα τα ζωντανά.

Αυτό, λίγο-πολύ, πρέπει να δώσουμε να το καταλάβουν ΟΛΟΙ όσοι απο σήμερα και στο εξής θέλουν να ψαχτούν για απόκτηση σκύλου.

Δεν σου κρύβω (και το έγραψα πάλι πρόσφρατα) ότι κάποια πράγματα δεν μου περνούσαν καν απ' το φτωχό μου το μυαλό πριν μπω στο φόρουμ, αλλά διαβάζοντας κι εγώ διάφορα εδώ μέσα, κατάλαβα για τι πράγμα μιλάνε και πόσο...... μα ΠΟΣΟ δίκιο έχουν.

Αν ο καθένας μας λοιπόν κάνει προσπάθεια και σταματήσει την αναζήτηση απο pet shop και ιδώτες.... κάτι θα καταφέρουμε στο τέλος (τουλάχιστον κάτι περισσότερο απ' ότι αυτή τη στιγμή).

Να σου ζήσει λοιπόν ο σκυλάκος σου, να έχετε όμορφη και χαρούμενη ζωή παρεούλα κι ελπίζω να μείνεις, να ενημερωθείς περισσότερο και να μοιράσεις κι εσύ τις γνώσεις και απόψεις σου! :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Αρα εγω πιστευεις πηρα σκυλι ρατσας για να λεω στο περιγυρω πως πηρα σκυλι ρατσας?η μηπως γιατι ηθελα τη συγκεκρημενη ρατσα απλα και μονο γιατι αυτο το σκυλακι ηθελα για δικο μου?και δυο πραγματα θα πω ακομα .πρωυον πως ορισμενοι εκτροφεις δουλευουν με 500 τοις εκατο κερδος και βαλε απο τις γεννες τους την ωρα που θα μπορουσαν να δουλευουν με διακοσια τοις εκατο κερδος καο ταυτοχρονα να πετυχουν ενα καιριο χτυπημα στα puppy mills μεγαλυτερο απο οποιοδηποτε χτυπημα θα μπορουσε να πετυχει ειτε μια κρατικη νομοθετηση ειτε δεκα η εκατο η πεντακοσια μταλα μαζι.πρωτον και δευτερον ειτε μας αρεσει ειτε οχι αυτα τα puppy Mills υπαρχουν και τα σκυλακια αυρα υπαρχουν και δεν θα σταματησουν να υπαρχουν οσο τα κρατη και οι πιστοποιημενοι εκτροφεις δεν κανουν κατι γι'αυτο.οσο και να το θελουμε η ιδιοτικη παρεμβαση δεν εχει τη δυναμικη για να αποτελεσει μια καιρια λυση.οποτε οπως το βλεπω αυτα ειναι ζωακια που ταλαιπορουντε οπως ακριβως καθε αδεσποτακι η χειρωτερα ακομα.αξιζουν και αυτα ενα ζεστο σπιτι και μια αγκαλια οπως καθε αλλο σκυλακι
Φίλε μου, αυτό το δίλημμα έχει συζητηθεί πολλάκις. Δεν σου κρύβω μάλιστα, πως προσωπικά με έχει σταματήσει από το να μπορώ να κοιμηθώ κάτι βράδια μικρότερη, όταν έμαθα περί puppy mills. Μάλιστα το ερώτημα που έθεσες, μπορεί να ξεκινήσει μια καλή συζήτηση (νομίζω υπάρχει αντίστοιχο θέμα κάπου).

Θα αναλύσω την γνώμη μου αργότερα, διότι δεν έχω πολύ χρόνο, απλά θα σου πω περιληπτικά κάποιες σκέψεις.

Έχοντας υπόψιν τα κριτήρια ενός Εκτροφέα για τον υποψήφιο σκυλογονιό, και των κριτηρίων των puppy mills/εισαγωγέων σκυλεμπόρων/ιδιωτών που είναι τα "έχεις λεφτά, έχεις κουτάβι", πόσα από αυτά θαρρείς πως θα καταλήξουν στο δρόμο ή θα έχουν άσχημες συνθήκες ζωής.

Γιατί η κάθε Μαριγώ παίρνει στην κορούλα της σκυλάκι αλλά μόλις παίξει και το βαρεθεί, τσουπ στην βεράντα 24/7, αλλά κάνει φασαρία και έχουμε και κρίση, τσουπ στο δρόμο. Όλα αυτά τα καθαρόαιμα αδέσποτα που βλέπεις είναι είτε από puppy mill είτε από ιδιώτες.

Εάν λοιπόν σε ενδιαφέρει η ευζωία των σκύλων που προέρχονται από puppy mills, πάρε ένα "καθαρόαιμο" αδεσποτάκι, από φιλοζωική, πίστεψε με μάλλον από εκεί θα προέρχεται :) Μην στηρίξεις δίνοντας έστω και 1 ευρώ τα κολαστήρια αυτά.

Παιδιά είναι απλά τα πράγματα, όσο τους συντηρείτε θα υπάρχουν, τέλος.

Όσο επιτρέπουμε (λόγω ημιμάθειας και παιδείας σαν χώρα γενικώς) τους σκυλέμπορους να μας ψήνουν και πείθουν ότι μας φέρνουν καθαρόαιμο από εξωτερικό γαμάτο κλπ, θα υπάρχουν κολαστήρια...

Ένα πολύ θετικό, οφείλω να το πω. Φίλε μου @sloan , χαίρομαι πολύ που έμεινες τελικά και συζητάμε όμορφα, κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας, κοιτάμε μπροστά και τι μπορούμε να αλλάξουμε από εδώ και πέρα. :)
 


sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
Ναι βρε @sloan, βλέπω πως...το βλέπεις! Απολύτως ξεκάθαρα!
Για όλα, υπάρχει μια δικαιολογία. Για όλα, μας φταίνε οι άλλοι. Ποτέ εμείς!
Οπότε, γιατί εμείς να κάνουμε την διαφορά; Δεν βαριέσαι, ας την κάνουν άλλοι!

Sooooo classiiiiiiic (n)
Εχω συνηθησει να κανω τη διαφορ
Ναι βρε @sloan, βλέπω πως...το βλέπεις! Απολύτως ξεκάθαρα!
Για όλα, υπάρχει μια δικαιολογία. Για όλα, μας φταίνε οι άλλοι. Ποτέ εμείς!
Οπότε, γιατί εμείς να κάνουμε την διαφορά; Δεν βαριέσαι, ας την κάνουν άλλοι!

Sooooo classiiiiiiic (n)
δεν με ξερετε δεν σας ξερω και μια και απαντατε επι προσωπικου το ιδιο θα κανω και εγω..αρα δεν με ξερεις δεν σε ξερω.εχω συνηθισει απο μικρος να κανω τη διαφορα σε οτι κανω μεσα απο τον χαρακτηρα μου την ιδιοσυγκρασια μου μεσα απο τις οποιες αποφασεις και επιλογες μου σε ολες τις εκφανσεις της ζωης μου.μια απο αυτες τις επιλογες ηταν και αυτη.οχι να αγορασω σκυλακι απο puppy mill αλλα να μην αγορασω απο εκτροφεα.και συγκεκρημενα απο τον συγκεκρημενο εκτροφεα.η επιλογη μου εγινε σαφης οταν ακουσα το ποσο που ηθελε.τοτε μου εγινε ξεκαθαρο το γιατι ακριβως υπαρχουν τα puppy mills.οχι απλα ξεκαθαρο.βγαζει ματι.οποιος δεν το καταλαβαινει και παραλληλα πεταει ατακες τυπου αν δεν εχεις τα λεφτα να παρεις το σκυλακι που θελεις απο τον επισημο εκτροφεα τοτε μην το παρεις!!!τι??? πως????τι ατακα ειναι αυτη???παμε καλα??? η μηπως στουρθωκαμιλιζουμε μπροστα σε ενα γεγονος?ειτε εκτροφεας ειτε εισαγωγεας μιλαμε για εμποριο.ευθης εξ αρχης.ειτε μας αρεσει ειτε οχι. αρα αφου μιλαμε για εμποριο οι νομοι διεπονται απο την προσφορα και την ζητηση.τελος.δεν υπαρχει κατι αλλο να πουμε επι τουτου.το ιδιο ισχυει για τους εκτροφεις το ιδιο και για τους εισαγωγεις.αυτο που πραγματικα εκμεταλευοντε οι δευτεροι ωστε να εχουν αντικειμενο εργασιας δεν ειναι το σαθρο νομοθετικο πλαισιο της εκαστοτε χωρας και σαφως οχι τη ζητηση,αφου σε μεσες ακρες αυτη παραμενει αμεταβλητη στο συγκεκρημενο τομεα.δεν εχει καν εξαρσεις.αυτο που εκμεταλευοντε ειναι το καλαμι που ορισμενοι εχουν καβαλησει και οταν λεω ορισμενοι εννοω εκτροφεις .γιατι οταν στην ελλαδιτσα η ελλαδισταν οπως καποιος ειπε ζηταμε 1200 ευρω για ενα κουταβακι μεσα σε μια περιοδο εννιαετης οικονομικης κρισης τοτε την προσφορα που ελεγα παραπανω την....ας πω πιο κοσμια της αλλαζουμε τα φωτα.και επειδη οπως ειπα και πιο πανω ,σε καμια περιπτωση δεν θα δεχτω να μου ορισει ο οποιοσδηποτε αν θα παρω σκυλακι αν θα παρω αδεσποτακι η ρατσα η ποια ρατσα συμφωνα με τα λεφτα που μπορω να διαθεσω αφενως λοιπον αποδοκιμαζω τα λεγομενα puppy mills,γι¨αυτο απευθυνθηκα σε εναν κατα τη δικη μου αποψη ευαισθητοποιημενο επαγγελματια, αφετερου κατακεραυνωνω τους οποιους εκτροφεις και τους θεωρω καταρχην συνενοχους για την δημιουργεια των puppy mills.
 


sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
και για να ειμαι ξεκαθαρος ως προς τη διαδρομη που ακολουθησα οταν πηραμε συνειδητα την αποφαση να παρουμε σκυλακι σαν οικογενεια να πω πως πρωτα αποφασισαμε σαν οικογεννεια πως θα θελαμε ενα μικροσωμο σκυλακι που να μην μαδαει να ειναι φιλικο προς τα παιδια και να μπορει να ενταπεξελθει στη ζωη σε διαμερισμα.επιτα προσπαθησαμε να βρουμε ενα αδεσποτακι προσπαθεια που κριθηκε ματαιη αφενως γιατι τα μικροσωμα εχουν μεγαλη ζητηση οποτε σπανιζουν αφετερου η κορη μου ηταν την εν λογο περιοδο κατω των εξι ετων με αποτελεσμα αρκετες φιλοζωικες να μην προχωρουν σε καποια υιοθεσια και πολυ ορθως κατα την αποψη μου. εν σθνεχεια απευθυνθηκαμε σε εκτροφεα.αυτη την εμπειρια την περιεγραψα ηδη ωστοσο να προσθεσω πως στην αρχη το προσπαθησα ηρθα σε επαφη αρκετες φορες, για τα δεδομενα τα δικα μου οποτε και το γλυκο με λιγα λογια χαλασε με τον συγκεκρημενο ανθρωπο.τελικα απευθυνθηκα στον Νικο και δεν θα μπω στην διαδικασια να πω η να περιγραψω αν ειναι καλος η οχι επαγγελματιας.αυτο αφορα τον καθενα και ας ψαξει ο οποισδηποτε επιθυμει για να αποκτησει αποψη επι αυτου του θεματος.νομιζω ημουν αρκετα ξεκαθαρος,υπερ του δεοντως θα ελεγα μαλιστα αν σκεφτει κανεις πως μπηκα στο φορουμ για δευτερη φορα γεματος ενθουσιασμο τοσο για να ενημερωθω για πραγματα που αφορουν την καθημερινοτητα μου με τον μουργο μου αλλα και να μοιραστω τη χαρα μου που ειναι μαζι μας.ανταυτου εχω μπει στο τρυπακι να απολογουμαι για μια ξεκαθαρα προσωπικη επιλογη που συνειδητα εκανα.συγνωμη αλλα δεν ειχα αυτο στο μυαλο μου
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Άχου! Το έργο το έχω ξαναδεί, αλλά αντί για εισαγωγέα, με πετ σοπ. Διάβασε για να δεις ότι δεν είναι περίπου εσένα, προσωπικά, το πρόβλημα.

http://www.dogforum.gr/community/threads/Όχι-πετ-σοπ-αλλά-ας-κάνουν-και-κάτι-οι-εκτροφείς.15275/

Και μετά, ρίξε μια ματιά κι εδώ

http://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-κουτάβι-ράτσας-αλλά.1352/

Και τελικά ποιος φταίει για την κατάσταση του είδους σκύλος; Όλοι εκτός από εμένα :p

Α! Α! Α! Στα υπόψιν, δεν πήρες σνάουτσερ, αλλά κάτι σαν σνάουτσερ. (άραγε το προηγούμενο λινκ που έβαλα, το διάβασες; Σιγά μην το έκανες...)
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αν καθε φορα ερχοταν οτι ειχαμε στο μυαλο μας.. δεν θα ημουν εδω που ειμαι τωρα:) αλλα προτιμω να ξαφνιαζομαι αρνητικα ή θετικα αν αυτο βοηθαει στο να ερθω λιγο πιο κοντα στην αληθεια των πραγματων.. περι οικονομικων τα επιχειρηματα σου δεν ειναι καθολου λαθος.. αναγκαστικα οι εκτροφεις εχουν αυτες τις τιμες..θες επειδη εχουν τοσα εξοδα;;(χιλιαδες εξετασεις υγειας ταξιδια εκθεσεις οκ μην τα ξαναπουμε) θες επειδη κλεβουν; (γιατι υπαρχουν και αυτοι)το θεμα θελει παντα ερευνα.. χωρις να ερευνησουμε κ να ψαξουμε, δεν θα μαθουμε κ ετσι θα εχουμε παντα παρωπιδες.. για ολους ισχυει αυτο.. στο τελος τελος ειτε καποτε λυθουν αυτα τα προβληματα ειτε οχι, εγω θα προσπαθησω απο μεριας μου να μην βοηθαω τους εκμεταλλευτες.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
καραγκιοζιες τυπου ελληνικες...

¨Μα φταινε οι αλλοι που πουλανε στο θεο τα κουταβια
..και αναγκαστηκα κυριε δικαστα, να αγορασω απο τα puppy mills..
οχι προς θεου δεν ειχα ιδεα τι τραβανε οι σκυλομανες εκει περα! αλλωστα τα ειπαμε , δεν φταιω εγω .. οι εκτροφεις! Αυτοι οι πανουργοι!
Γιατι, καλοι μου ανθρωποι, δεν υπαρχουν αλλα σκυλια για μενα που δεν μου περισευουν τα λεφτα... μονο απο εκτροφεις και puppy mills.
Αναγκαστηκα.. καταλαβαινετε.. ηθελα σναουτσερ!
ΤΙ?? δεν ειναι σναουτσερ? .. αληθεια? δεν μπορω να στο απαντησω αυτο , γιατι δεν εχω δει αλλο απο κοντα, ειμαι τοσο εξυπνος που αν ειχα δει θα καταλαβαινα την διαφορα αμεσως!
.. ο εμπιστος φιλος μου ειπε θα φερει σναουτσερ! και αυτο ειναι!
...αναγκάστηκα.. καταλαβαινετε...¨

Ρε, τιματε τα παντελονια σας και αναλαβετε την αποφαση της πραξης σας..
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τα πάππι μιλλς και οι πισαυλίτες δεν υπάρχουν για να βοηθήσουν τον καθένα που θέλει να πάρει ράτσα να την πάρει σε φτηνή τιμή. Δεν τα δίνουν τα κουτάβια σε εξευτελιστικές τιμές γιατί λυπούνται τον άλλο. Δεν το κάνουν από την καλή τους την καρδιά. Τα πουλάνε σε αυτές τις τιμές γιατί ξέρουν ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα βάλουν την τιμή πάνω από την ποιότητα. Ναι, και ο ένας και ο άλλος κάνουν εμπόριο. Με κάποιες βασικές διαφορές. Οι μεν πισαυλίτες και πάππι μιλλς είναι παράνομα, ενώ οι επίσημοι εκτροφείς είναι νομιμότατοι. Οι μεν πρώτοι δεν κάνουν καμία εξέταση, οι μεν δεύτεροι κάνουν όλες τις εξετάσεις.

Αναφέρεις ότι υπεύθυνοι για τα πάππι μιλς είναι οι ίδιοι εκτροφείς. Εννοείς όλου του κόσμου; Γιατί πάντου είναι ίδιες οι τιμές πάνω-κάτω. Και γιατί να μην φταίει ο ιδιοκτήτης ο οποίος θέλει ράτσα αλλά τη θέλει τσάμπα; Θεωρείς ότι όσοι παίρνουν από εκτροφέα και σκάνε 1000-1500 ευρώ τους τρέχουν από τα μπατζάκια; Γιατί προσωπικά ξέρω κάμποσους που έκαναν υπομονή ακόμα και 2χρόνια μέχρι να μαζέψουν το απαιτούμενο ποσό, ενώ αντίθετα θα μπορούσαν και εκείνοι να έχουν επιλέξει τη φτηνή λύση και με τα υπόλοιπα λεφτά να έκαναν και ένα ταξίδι.

Τα πάπι μιλλς τα συντηρεί συγκεκριμένη νοοτροπία και ημιμάθεια, όχι μόνο εδώ, αλλά και παγκόσμια. Η ίδια νοοτροπία που παρατηρούμε και σε άλλες εκφάνσεις. Θέλω αυτό που θέλω στην τιμή που το θέλω, χωρίς να λογαριάζω αν ταυτόχρονα αυτό είναι το σωστό. Αν θέλει τόσο πολύ κάποιος μια φυλή, αλλά δεν έχει τα λεφτά, περιμένει, μαζεύει χρήματα και στο μεταξύ μελετάει τα της φυλής. Αν κάποιος δεν έχει λεφτά ή δεν θέλει να δώσει, μπορεί να πάει στη φιλοζωική όπου υπάρχουν δυστυχώς αμέτρητα αδέσποτα, και σίγουρα θα βρει κάποιο. Οποιαδήποτε άλλη λύση είναι λόγω οικονομικού συμφέροντος και ενισχύει καταστάσεις που πρέπει να εκλείψουν.

Και προσωπικά πάντα, δεν μπορώ να έχω εμπιστοσύνη σε μια ιστοσελίδα που αναφέρει ότι δίνει κουτάβια από τόσες φυλές. Απλά δεν μου κολλάει. Σε όσα ξέρω και σε όσα λέει η λογική μου.
 


sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
Άχου! Το έργο το έχω ξαναδεί, αλλά αντί για εισαγωγέα, με πετ σοπ. Διάβασε για να δεις ότι δεν είναι περίπου εσένα, προσωπικά, το πρόβλημα.

http://www.dogforum.gr/community/threads/Όχι-πετ-σοπ-αλλά-ας-κάνουν-και-κάτι-οι-εκτροφείς.15275/

Και μετά, ρίξε μια ματιά κι εδώ

http://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-κουτάβι-ράτσας-αλλά.1352/

Και τελικά ποιος φταίει για την κατάσταση του είδους σκύλος; Όλοι εκτός από εμένα :p

Α! Α! Α! Στα υπόψιν, δεν πήρες σνάουτσερ, αλλά κάτι σαν σνάουτσερ. (άραγε το προηγούμενο λινκ που έβαλα, το διάβασες; Σιγά μην το έκανες...)
τα διαβασα μια χαρα.και συμφωνω απολυτα με τον νικο απο τα χανια που πολυ αμφιβαλω αν γραφει ακομα εδω μεσα.εδω απορω με τον εαυτο μου που εκατσα και σκαλωσα με τα οσα γραφετε ενω εγω απλα μπηκα για να παρω μια γνωμη και συμβουλη για το στριπαρισμα του σκυλακου μου...τι να πω.δεν εχω ξανασυναντησει κατι τετοιο.οποτε εγω και το υπεροχο περιπου σναουτσερακι μου...γκρευ τον λενε by the way. σας χαιρετουμε.να ειστε καλα
 


sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
καραγκιοζιες τυπου ελληνικες...

¨Μα φταινε οι αλλοι που πουλανε στο θεο τα κουταβια
..και αναγκαστηκα κυριε δικαστα, να αγορασω απο τα puppy mills..
οχι προς θεου δεν ειχα ιδεα τι τραβανε οι σκυλομανες εκει περα! αλλωστα τα ειπαμε , δεν φταιω εγω .. οι εκτροφεις! Αυτοι οι πανουργοι!
Γιατι, καλοι μου ανθρωποι, δεν υπαρχουν αλλα σκυλια για μενα που δεν μου περισευουν τα λεφτα... μονο απο εκτροφεις και puppy mills.
Αναγκαστηκα.. καταλαβαινετε.. ηθελα σναουτσερ!
ΤΙ?? δεν ειναι σναουτσερ? .. αληθεια? δεν μπορω να στο απαντησω αυτο , γιατι δεν εχω δει αλλο απο κοντα, ειμαι τοσο εξυπνος που αν ειχα δει θα καταλαβαινα την διαφορα αμεσως!
.. ο εμπιστος φιλος μου ειπε θα φερει σναουτσερ! και αυτο ειναι!
...αναγκάστηκα.. καταλαβαινετε...¨

Ρε, τιματε τα παντελονια σας και αναλαβετε την αποφαση της πραξης σας..
εσυ με ξερεις και ξερεις αν τιμαω η οχι τα παντελονια μου?δεν νομιζω.τωρα τι σημαινει να αναλαβω την αποφαση της πραξης μου δεν θα κατσω καν να το σκεφτω.τη συνεπεια ωστοσο της πραξης μου τη ζω καθε μερα ειτε οταν γυρναω απο τη δουλεια και κανει σαν τρελος που με βλεπει ειτε οταν πηγαινουμε τις βολτες μας
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Κανενας δεν καθεται με το ζορι πουθενα ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε ολοι.. μαλλον σκαλωσες οπως λες κ συνεχισες να εισαι εδω γιατι καπου βλεπεις μια αληθεια:) ουτε κλικα ειμαστε (εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα μελος εδω) ουτε για να χαλασω την ζαχαρενια μας εγραψα οτι εγραψα ουτε υποχρεωμενη ημουν κανεις δεν ειναι φυσικα, ο καθε ενας μεταφερει την γνωση του εθελοντικα κ προσπαθει να βοηθησει αυτο ειναι ολο.. να εισαι καλα:)
 


sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
Κανενας δεν καθεται με το ζορι πουθενα ελευθεροι ανθρωποι ειμαστε ολοι.. μαλλον σκαλωσες οπως λες κ συνεχισες να εισαι εδω γιατι καπου βλεπεις μια αληθεια:) ουτε κλικα ειμαστε (εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα μελος εδω) ουτε για να χαλασω την ζαχαρενια μας εγραψα οτι εγραψα ουτε υποχρεωμενη ημουν κανεις δεν ειναι φυσικα, ο καθε ενας μεταφερει την γνωση του εθελοντικα κ προσπαθει να βοηθησει αυτο ειναι ολο.. να εισαι καλα:)
επισης.ωστοσο μερικες ακομα αληθειες μαζι με ολες τις αλλες ειναι πρωτον πως ουτε ενας απο εδω δεν γνωριζει εαν ο νικος συνεργαζεται με puppy mills ωστοσο το δεχομαστε a priori μολις ακουσουμε την λεξη εισαγωγεας σκυλων.δευτερον εκει που γραφαμε περι στριπαρισματος και ολα μια χαρα πεταχτηκε το μελος αλικι που απο οτι ειδα εχει σναουτσερ και αν θυμαμε και καλα το εχει παρει απο τον δανικα,μπορει και να κανω λαθος βεβαια,και θυμηθηκε να τις διευκρινησω απο που πηρα το σκυλο μου και αμεσως αρχισε η επιθεση οπως ακριβως περιεγραφε και το μελος νικος χανια! εχω οχτω μηνες που γυρνοβολας με τον μικρο σε παρκα βουνα και τα λοιπα ουτε ενας ανθρωπος δεν μου εκανε αυτη την ερωτηση και οταν σε κουβεντες το ανεφερα κανενας δεν μου επιτεθηκε τουτιοτροπος. μαλλον φταινε τα παντελονια που φοραω...τι να πω.η μπορει εδω στην καισαριανη οσοι εχουν σκυλακια ,και ειμαστε παρα πολλοι αυτοι..να μην ειναι εν τελη και πολυ φιλοζωοι
 
Last edited:


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
επισης.ωστοσο μερικες ακομα αληθειες μαζι με ολες τις αλλες ειναι πρωτον πως ουτε ενας απο εδω δεν γνωριζει εαν ο νικος συνεργαζεται με puppy mills ωστοσο το δεχομαστε a priori μολις ακουσουμε την λεξη εισαγωγεας σκυλων.δευτερον εκει που γραφαμε περι στριπαρισματος και ολα μια χαρα πεταχτηκε το μελος αλικι που απο οτι ειδα εχει σναουτσερ και αν θυμαμε και καλα το εχει παρει απο τον δανικα,μπορει και να κανω λαθος βεβαια,και θυμηθηκε να τις διευκρινησω απο που πηρα το σκυλο μου και αμεσως αρχισε η επιθεση οπως ακριβως περιεγραφε και το μελος νικος χανια! εχω οχτω μηνες που γυρνοβολας με τον μικρο σε παρκα βουνα και τα λοιπα ουτε ενας ανθρωπος δεν μου εκανε αυτη την ερωτηση και οταν σε κουβεντες το ανεφερα κανενας δεν μου επιτεθηκε τουτιοτροπος. μαλλον φταινε τα παντελονια που φοραω...τι να πω.η μπορει εδω στην καισαριανη οσοι εχουν σκυλακια ,και ειμαστε παρα πολλοι αυτοι..να μην ειναι εν τελη και πολυ φιλοζωοι

Φευγοντας αν θες τσεκαρε και αυτο ακουστηκε σε τρεχον θεμα:
http://www.rollingstone.com/culture...de-the-sickening-world-of-puppy-mills-w457673

Ειναι απο εκει που παιρνουν "ρατσα" οικονομικα οσοι θελουν ρατσα αλλα δεν θελουν να δωσουν το ποσο που χρειαζεται!!εχεις δει παρομοια θεματα το ξερω αλλα εχει πολυ ενδιαφερον σαν αρθρο και δεν το εγραψε κανενας απ το φορουμ!!
 


sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
Φευγοντας αν θες τσεκαρε και αυτο ακουστηκε σε τρεχον θεμα:
http://www.rollingstone.com/culture...de-the-sickening-world-of-puppy-mills-w457673

Ειναι απο εκει που παιρνουν "ρατσα" οικονομικα οσοι θελουν ρατσα αλλα δεν θελουν να δωσουν το ποσο που χρειαζεται!!εχεις δει παρομοια θεματα το ξερω αλλα εχει πολυ ενδιαφερον σαν αρθρο και δεν το εγραψε κανενας απ το φορουμ!!
ευχαριστω.να εισαι καλα
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
τη συνεπεια ωστοσο της πραξης μου τη ζω καθε μερα ειτε οταν γυρναω απο τη δουλεια και κανει σαν τρελος που με βλεπει ειτε οταν πηγαινουμε τις βολτες μας
Όχι φίλε Σλοαν. Τη συνέπεια της πράξης σου δεν τη συναντάς κάθε μέρα. Εκεί συναντάς ένα πολύ μικρό κομμάτι, που το χειρότερο μέχρι στιγμής είναι ότι ξεφεύγει λίγο μορφολογικά. Ας μη ζήσεις χειρότερη συνέπεια της πράξης σου, ειλικρινά το εύχομαι. Όχι για εσένα, για τον Grey το εύχομαι, να υγιαινει και να ζήσει υγιής μέχρι τα βαθιά γεράματα κι ας μην ευνοούν οι επιλογές σου αυτήν την εκδοχή.

Οι συνέπειες, παλικάρι, οι πραγματικές συνέπειες είναι κάτι που δεν αντικρίζεις καθημερινά. Και μια μικρή εικόνα είναι στο πρώτο λινκ που έβαλα στο θέμα σου. Αυτό που αναρωτήθηκα αν το διάβασες. Και δεν εννοώ του Νίκου από τα Χανιά. Εννοώ του canis για την Πολωνία. Ξαναβάζω το λινκ. Μη διαβάσεις καν αν δεν αντεχεις. Δες μόνο. Δες τις εικόνες του πρώτου ποστ του λινκ που ακολουθεί. Είναι μερικές μόνο από τις συνέπειες της επιλογής σου...

http://www.dogforum.gr/community/threads/Φτηνά-καθαρόαιμα-κουτάβια.33433/
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Επειδή θα ήθελα να μάθω και να προσπαθήσω να καταλάβω τα διαφορετικά κάδρα σκέψης και άποψης, εσύ @sloan , όταν ακούς "εισαγωγέας κουταβιών" (ούτε έμπορος, ούτε εκτροφέας, αλλά εισαγωγέας), τι φαντάζεσαι ότι κάνει αυτός ο άνθρωπος, με ποιος συνεργάζεται και τι γνώσεις έχει γύρω από όλες τις φυλές που εισάγει;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
επισης.ωστοσο μερικες ακομα αληθειες μαζι με ολες τις αλλες ειναι πρωτον πως ουτε ενας απο εδω δεν γνωριζει εαν ο νικος συνεργαζεται με puppy mills ωστοσο το δεχομαστε a priori μολις ακουσουμε την λεξη εισαγωγεας σκυλων...
Εχει pedigree ο Grey;
 
  • Like
Reactions: anastasiak and kasi