Γεια σας και από μένα






vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
κιλα ξερουμε..??
Πριν καμια 10αρια μέρες περίπου τον ζυγισα στον κτηνιατρο και ήταν 28 κιλά..καλα δεν είναι τα κιλά του;;Αυτος ειπε οτι είναι μια χαρα.αλλα ρώτησα και έναν εκτροφεα με Γερμανικά ποιμενικα μέσα απο τα Σκοπια και μου ειπε οτι είναι Όκ ..
 
Last edited:




vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
παιδια εχω ενα θεμα με τον σκυλο μου μετα απο το ζυγισμα που του εκανα σημερα...
ας τα παρουμε λιγο απο την αρχη...τωρα ο σκυλος μου ειναι 12,5 μηνων..τον ιανουαριο ο σκυλος ζυγιζε 28 κιλα..μετα την εκπαιδευση του στην βασικη υπακοη ωπου και κρατησε 50 μερες και η καθημερινη του ποσοτητα ταισματος ηταν 400γρ για αυτες τις 50 μερες αντι για 375 που ελεγε η τροφη..και εχει περιπου 10 μερες που τον πηρα πισω στο σπιτι...σημερα που τον ζυγισα ο σκυλος ειναι 25 κιλα..ειναι δυνατον για ενα Γ.Π. 1 χρονου και αρσενικο κιολας να ειναι μονο 25 κιλα???τον ταιζω sam's field junior large breed...ο κτηνιατρος μου ειπε οτι ισως παιζει ρολο και απο την εκπαιδευση και ισως και απο το αγχος-στρες που αλλαξε ξαφνικα περιβαλλον ο σκυλος..ισχυει κατι τετοιο???τον ρωτησα να αυξησω την ποσοτητα ταισματος και μου ειπε καλυτερα οχι..να δω πως παει και να τον ξαναζυγισω μετα απο 10-15 μερες..εγω παλι λεω να του αυξησω 100γρ την ημερησια ποσοτητα ταισματος και να την παω στα 450 γρ..εσεις τι λετε???παντως απο ορεξη και διαθεση ο σκυλος ειναι μια χαρα...με αγχωσε ολο αυτο με τα κιλα του σημερα..
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Τον ειχες αφησει για εκπαιδευση? αν ναι, εισαι σιγουρος οτι του διναν τη συγκεκριμενη τροφη και μαλιστα σ αυτη τη δοσολογια? εγω θ ακολουθουσα, αρχικα , τη συμβουλη του κτηνιατρου.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
ναι ειμαι σιγουρος οτι εδινε την συγκεκριμενη τροφη γιατι ειναι και φιλαρακι ο εκπαιδευτης μου...και η ποσοτητα ηταν 400γρ την μερα..25γρ παραπανω απ'οτι εδινα πριν..βασικα τον κτηνιατρο αυτον επειδη ειναι και νεος στο επαγγελμα δεν του εχω και πολυ εμπιστοσυνη σε αυτα τα θεματα..παω καμια φορα μονο για κανενα εμβολιο και για ζυγισμα να του κανω και τιποτα παραπανω..αυτος ειπε οτι ειναι καλος ο σκυλος αν και θελει μερικα κιλακια παραπανω να παρει...να τον εμπιστευτω και να μην αυξησω την ημερησια ποσοτητα η να του την αυξησω καμια 100γρ μεχρι να παρει καμια 5 κιλακια ακομα και μετα να το γυρισω στο κανονικο???
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εγω το χερι μου στη φωτια δε το βαζω για κανεναν, εγω ακουσει πολλες φορες για σκυλια που γυρισαν ταλαιπωρημενα-αδυνατισμενα απο εκπαιδευση! Και μου ακουγεται και λογικο, τη στιγμη μαλιστα που βιωνουν το στρες της αλλαγης περιβαλλοντος αλλα και την αυξημενη καθημερινη ασκηση.

Τωρα αν εσυ βαζεις το χερι σου στη φωτια κι εισαι σιγουρος οτι ο σκυλος διατρεφοταν οπως λες, τοτε ισως ν αυξησεις την ποσοτητα. Παντως ισως να σκεφτεις και το ενδεχομενο η συγκεκριμενη τροφη να μη του καθεται καλα, και να περασεις και σε adult πλεον!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
ταλαιπωρημενο δεν τον λες..μια χαρα ηταν απο διαθεση..πηγαινα και συνεχεια και τον εβλεπα...τωρα ισως να παιζει ρολο η καθημερινη ασκηση και το στρες της αλλαγης του περιβαλλοντος..αλλα ισως και να ειναι και τετοιος και ο μεταβολισμος του που ισως και να βαλει και αλλα κιλα απο δω και περα...τι να πω...
 


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Φίλε μου χωρίς ίχνος μομφής , να στην πω κατα το κοινώς λεγόμενο, τον σκύλο δεν τον παρκαρουμε για εκπαίδευση...λάθος αγαπητέ! Η μείωση βάρους είναι πιθανόν συνδυασμός στρες απο την εκπαίδευση-υποσιτισμου απο μέρους του εκπαιδευτή και στεναχωριας λόγω της απουσίας σου..για το βάρος θα στα πει καλύτερα ο κτηνίατρος σου βλέποντας και την γενική εικόνα του σκύλου.

Για την εκπαίδευση μάλλον πεταξες λεφτά.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
κοιταξε τον σκυλο τον εβλεπα τακτικα γιατι ηταν και κοντα σε μενα το εκπαιδευτηριο..πηγαινα 4 μερες την εβδομαδα..για υποσιτισμο ισα ισα ταιζε λιγο παραπανω απο το κανονικο..
και οσον αφορα για την εκπαιδευση οχι δεν εδωσα τζαμπα λεφτα..γιατι ο σκυλος ειναι αρκετα υπακουος σε σχεση με πριν και πιο μυαλομενος...αυτα που εμαθε τα εκτελει παρα πολυ καλα..οποτε δεν μπορω να πω οτι τζαμπα εδωσα λεφτα..προσωπικα εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο την εκπαιδευση του και τον χαρακτηρα που αλλαξε μετα απο αυτη,
 




vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
και κατι αλλα φιλαρακια μου ειπανε να μην αυξησω την ημερησια ποσοτητα ταισματος και να παραμεινω στα 400γρ την μερα και να δω πως θα παει για κανενα 20ημερο ακομα και αν θα βαλει καθολου κιλα..
 








vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
Δεν μπορουσες να τον πηγαινοεφερνες για εκπαιδευση? αφου λες οτι ησουν κοντα
Όχι γιατι δούλευω με βαρδιες και δεν μπορούσα να πάω συνέχεια και ολη μερα..πήγαινα για κανένα μισάωρο και έφευγα μετα γιατι και ο εκπαιδευτής κάνει και αλλη δουλεια παράλληλα και δεν μας βόλευαν οι ωρες ευκολα ώστε να κανουμε ετσι την εκπαίδευση μαζι..οποτε οταν έλειπα τον δούλευε αυτος και οταν πήγαινα τον δουλευαμε μαζι...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εκατό γραμμάρια έξτρα μου φαίνονται υπερβολή. Θα παχύνουν μεν τον σκύλο, ανώφελο βάρος από την άλλη. Θα σου έλεγα να μείνεις μερικές μέρες στα +25 να δεις πως πηγαίνει. Αν δεν παίρνει καθόλου αυξάνεις, λίγο όμως, πάλι. Αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι να μην πάρει λίπος αλλα μυϊκή μάζα.

Άσχετα από τα κιλά του, τα πλευρά του ψηλαφίζονται εύκολα ή δύσκολα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγω το χερι μου στη φωτια δε το βαζω για κανεναν, εγω ακουσει πολλες φορες για σκυλια που γυρισαν ταλαιπωρημενα-αδυνατισμενα απο εκπαιδευση! Και μου ακουγεται και λογικο, τη στιγμη μαλιστα που βιωνουν το στρες της αλλαγης περιβαλλοντος αλλα και την αυξημενη καθημερινη ασκηση.
Για εκπαίδευση βασικής υπακοής; Μόνο επειδή όπως λέει, είναι φίλος του, το πολύ να διαρκούσε μισή ωρίτσα σε μικτό χρόνο. Κι αν έχει κι άλλα σκυλιά πελατών του, ακόμη λιγότερο. Σου βάζω και 2-3 5λεπτα για κατουροχέσιμο. Η υπόλοιπη μέρα...guess what;;;