Γεια σας! [pastore maremmano]


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τώρα, όσον αφορά στην ερώτηση Νο 1:

Οσο τρέχει μόνη της στο γρασίδι, να την αφήνεις... όταν κουραστεί θα σταματάει... και, επιπλέον, δεν γλυστράει στο γρασίδι...

Από εκεί και πέρα, τα περισσότερα βαριά κουτάβια (και μέχρι να περάσουν αρκετά τους 12 μήνες) δεν πρέπει να τρέχουν και να παίζουν σε γλυστερό έδαφος, όπως και δεν πρέπει να ανεβοκατεβαίνουν σκαλιά! Αυτό πρέπει να είναι "ευαγγέλιο"...

Σε σχέση με το "άγριο" παιχνίδι: Αν νιώθεις ότι είναι "ανεβασμένη", μην παίζεις μαζί της πολλά παιχνίδια που την ανεβάζουν... και, αντίστροφα, αν δεν είναι τόσο ψηλά, μπορείς να την ανεβάζεις με τα "άγρια" παιχνίδια...
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Τώρα, όσον αφορά στην ερώτηση Νο 1:

Οσο τρέχει μόνη της στο γρασίδι, να την αφήνεις... όταν κουραστεί θα σταματάει... και, επιπλέον, δεν γλυστράει στο γρασίδι...
5.jpg;)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Kαλώς ήρθες και να την χαίρεσαι!
Δεν γνώριζα την φυλή, πολύ εντυπωσιακά σκυλιά. Το άσπρο γράφει αλλιώς αλλά σαν το μαύρο τίποτα!!! :D
Aφού τελειώσει τα εμβόλια να αρχίσεις να την βγάζεις βόλτες περισσότερο για την καλή κοινωνικοποίηση της. Δεν θα την κουράζεις όμως προς το παρόν. Έχει χώρο να παίξει και να κουραστεί στο γρασίδι που είναι ότι καλύτερο.

Ξέρω ότι δεν το εννοούσες αρνητικά όπως ξέρω επίσης ότι διυλίζω τον κώνωπα, απλά να σχολιάσω την παρακάτω φράση σου και να πω ότι και τα ημίαιμα σκυλιά θέλουν μεγάλη φροντίδα και προσοχή και όσον αφορά την διατροφή τους αλλά και την εκπαίδευση τους ;)

Kαλώς ήρθατε!

-εμπειρια (δικια μου)? μεγαλωσα με 2 σκυλια, ημιαιμα μαζεμενα κουταβια απο τον δρομο. διαβαζοντας αναγνωριζω λαθη που εκανα τοτε (πχ τα αφηνα να χοροπηδανε πανω μου ή δεν εδινα τοση σημασια στην διατροφη τους). ξερω οτι η μιλου θελει προσοχη και "δουλεια". σιγουρα ομως θα βρεθω καποια στιγμη σε απογνωση οποτε θα χρειαστω και την βοηθεια σας.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Ξέρω ότι δεν το εννοούσες αρνητικά όπως ξέρω επίσης ότι διυλίζω τον κώνωπα, απλά να σχολιάσω την παρακάτω φράση σου και να πω ότι και τα ημίαιμα σκυλιά θέλουν μεγάλη φροντίδα και προσοχή και όσον αφορά την διατροφή τους αλλά και την εκπαίδευση τους ;)
ισως δεν το διατυπωσα καλα εγω. αναφερομαι στην περιοδο 1990-2005. τοτε δεν ειχα καθολου εμπειρια και τα εβλεπα κι εγω περισσοτερο ως παιχνιδι-παρεα (ως παιδι-εφηβος) και δεν ειχα δωσει τεραστια προσοχη στην σωστη φροντιδα τους (πχ δεν ειχα σκεφτει καν οτι οι τροφες εχουν διαφορες, ετρωγαν και τα παντα αλλωστε...). οποτε στεναχωριεμαι που δεν ειχα τοτε ενημερωθει και ψαξει οσο προσπαθω τωρα. μιλαμε για φοβερα εξυπνα και συναισθηματικα σκυλια, δεν τα αλλαζα με τιποτα.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
{κακως στειρωσα την Μενια.. θα μπορουσα να την ζευγαρωσω να δηλωσω την/τις γεννα/ες και να μου λενε και εμενα μπραβο... }


Δεν τα ηξερα τα σκυλια αυτα... πραγματικα πανεμορφα! Αρκουδοσκυλα με ολη την σημασια!
Να σου ζησει σαν τα ψηλα βουνα και ειστε ευτυχισμενοι μαζι! :)
 




milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
ειδα κατι φωτο απο ενα κουταβι golden retriever και ζηλεψα :D

οποτε ειπα να βαλω καμια φωτο ακομα.

μια μερα ειναι αρνι (μαθαμε πλεον και το "κατω" και να δινει το χερι της, απιθανα εξυπνη για κουταβι 3 μηνων) και μια μερα αρκουδα (γρυλισματα στο παιχνιδι, ειδε τα πηλινα μπωλ του φαγητου και του νερου για παιχνιδι μιας και εκαναν θορυβο οταν τα εσπρωχνε και τελικα τα σηκωνε με τα δοντια της και τα πεταγε και τα εσπασε. αντεξαν 15 χρονια με 2 ημιαιμα μεσαιου μεγεθους κοπροσκυλακια στο παρελθον και με το αρκουδι ουτε μηνα!)

DSCN2992.jpg DSCN2701.jpg clip_image002.jpg clip_image001.jpg
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Πανέμορφο κουτάβι! Για διαφήμιση! Να την ταράξεις στη φωτογραφία (όπως ήδη βλέπω ότι κάνεις), ειδικά στο γρασίδι είναι τέλεια!

ειδε τα πηλινα μπωλ του φαγητου και του νερου για παιχνιδι μιας και εκαναν θορυβο οταν τα εσπρωχνε και τελικα τα σηκωνε με τα δοντια της και τα πεταγε και τα εσπασε
Και ο δικός μου ο μπούλης το είχε κάνει αυτό όταν ήταν κουτάβι (και μάλλον θα το κάνει και τώρα αν του βάλω πάλι πήλινα μπωλ...) Ακόμα και τα πλαστικά τα γέμιζε τρύπες ο καρχαρίας :rolleyes:
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Και ο δικός μου ο μπούλης το είχε κάνει αυτό όταν ήταν κουτάβι (και μάλλον θα το κάνει και τώρα αν του βάλω πάλι πήλινα μπωλ...) Ακόμα και τα πλαστικά τα γέμιζε τρύπες ο καρχαρίας :rolleyes:
ευχαριστω, ειδα φωτογραφιες απο τον αρκουδο-μπουλη σου. μοιαζει με τον 2ο σκυλο που ειχα (πριν χρονια)!

το τερατακι το δικο μας, αφου εσπασε το 2 lt πηλινο, της εβαλα ενα πλαστικο λεκανακι για νερο. και επεφτε πανω του για να πεταξει νερα αφου ειδε οτι δεν ειχε πολυ σταθερη βαση στηριξης. οποτε την επομενη μερα αντικατασταθηκε απο ενα γαλβανισμενο μεταλλικο κουβα απο οικοδομικα ειδη και ειμαστε ΟΚ. ;)
 
Last edited:


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
κρεπαλη... "ηπιαμε κατι μπυρες, κομματια γιναμε παλι... ευτυχως που δεν υπαρχουν προβατα να φυλαξω σε αυτο το σπιτι..."

2013-09-18 22.34.17.jpg
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
ουτε αρνι, ουτε αρκουδα... γουρουνι...

"τι εγινε παλι? εσυ δεν ειπες οτι θα βαλουμε λουλουδια εδω?"



2013-09-29.jpg
 
Last edited:


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
μακρυτριχο ελβετικο ποιμενικο. οπου να ΄ναι θα σηκωσει και τα αυτια της! :confused:



2013-10-29 09.21.51.jpg
 








milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
+ μπονους: μια απο οταν ηταν εντελως μωρο (2 μηνων, 2η μερα στο νεο της σπιτι)

2013-08-26 08.22.11.jpg

+ μια ακομα απο βολτα (2 μηνες αργοτερα).

"αντε, προχωρα, παμε να μυρισουμε τιποτα, τι θες τις φωτογραφιες?"

2013-10-30 08.29.20.jpg
 




milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
Πολύ όμορφο κορίτσι!! :D Πώς μένει έτσι άσπρη άσπρη με τόσα χώματα?!
στη βολτα δεν σκαβει ποτε, ουτε το δοκιμασε (σκληρο εδαφος) ουτε θα την αφηνα, απλα μυριζει οτιδηποτε υπαρχει πανω στο χωμα.

στο σπιτι (κηπο) επισης δεν σκαβει πολυ. ενθουσιαζεται μονο οταν υπαρχει φρεσκο αφρατο χωμα (ετοιμο για φυτεμα, επεσε και στην εποχη η καημενη...). μιλαμε ομως για τρελη χαρα. τρεχει γυρω γυρω, σκαβει, γαυγιζει στα φυτα, ξανασκαβει, ξαναγαυγιζει, τα δοκιμαζει να δει τι ειναι αυτο το νεο παιχνιδι που ηρθε εκει, τους φωναζει να "παιξουν", σκαβει ξανα κτλ κτλ. *demonio*

της το περιοριζω ομως το σκαψιμο (ουτε μαλωμα επιασε, ουτε ΄επ-επ', ουτε πολλες φωνες. μια απλη φωνη να καταλαβει οτι κανει κατι κακο, να φυγω απο εκει και να την αφησω μονη της τελικα ηταν η "λυση". σταματαει αμεσως, καθεται στα 4 κατω, και μετα απο 5' που θα με ξαναδει ερχεται φρονιμη, κλαψουριζει και ξαπλωνει για χαδια. μετα δεν ξανασκαβει για ολη τη μερα ειτε ειμαι εκει ειτε λειπω \\:D/).

στην φωτο που εχει γινει σαν γουρουνι ηταν στις αρχες σχετικα αλλα με το που την ειδα με επιασαν τα γελια. ουτε φωνες ουτε τιποτα, την εβγαζα φωτογραφιες και με κοιταζε με απορια "μα καλα, δεν θα με μαλωσει? γιατι μου μιλαει τοσο γλυκα?"*agapoylas*

δεν το κανει απο βαρεμαρα ουτε ζεστη. γενικα εχει μια αγαπη για την κηπουρικη. κλαδευει (λιγο) οποιο φυτο υπαρχει, εξεταζει και το χωμα αν ειναι καλο. ;) ευτυχως δεν υπαρχουν μικρα φυτα εκει που βγαζει το ταλεντο της (ωστε να τα διαλυσει), ουτε επικινδυνα αν δοκιμασει καμια μπουκια. σκυλι ειναι, θα σκαψει και λιγο, θα παιξει και με τα φυτα :confused:. αρκει το ενδιαφερον αυτο να κραταει το πολυ 5' την μερα γιατι αλλιως θα την βαλσαμωσω. :flip:

κατα τ'αλλα βουρτσισμα 2 φορες την εβδομαδα. καθαριζει και μονη της αν δεν υπαρχει λασπη αλλα χωμα και απλα εσκαψε μισο λεπτο. μια φορα που ειχε γινει γουρουνι απο την λασπη την καθαρισα με νερακι και λιγο ξυδι και μετα δεν παταγε ουτε στο χωμα η κυρια μην λερωσει ουτε τις πατουσες.
 
Last edited:


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Χεχε κούκλα είναι πάντως! Δεν ακούς τις κλασικές χαζομάρες όταν τη βλέπει κόσμος, τύπου "πωπω καλά με χλωρίνη την πλένεις και είναι τόσο άσπρη" κλπ;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.915
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95