Γεια σας..!!!


Petrosjackrussell

Well-Known Member
20 Απριλίου 2012
45
0
αθηνα
Προσφατα πηρα ενα κουταβακι ενα jack russell ειναι θυληκο και την λενε Jackie.Αυτα τα σκυλια ειναι δραστηρια και κανουν ζημιες ετσι μολις κανει κατι κακκο της λεψ << μη και την ριχνω μια ελαφρια σφαλιαρα στη μουσουδα ( δεν ποναει καθολου) αλλα αυτη νομιζει οτι παιζουμε κατι που μπορω να κανω για να καταλαβει οτι δεν παιζουμε και να συνηδειτοποιησει οτι αυτο ειναι λαθος???
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πού είναι αυτός ο Sadah όταν τον χρειάζεσαι................................

Καλώς ήρθες στο φόρουμ, να χαίρεσαι το σκύλο σου χωρίς άλλες σφαλιάρες. Αν δεν επέλεξες να έχεις JRT κι απλά έτυχε, τότε δεν πέτυχε. Αν το επέλεξες συνειδητά είσαι απολύτως αδικαιολόγητος για τη συμπεριφορά που επιδεικνύεις.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Καλωσήρθες!

Οπως λέει λίγο έντονα ο Γρίφος, δν πρέπει να το κάνεις ούτε για αστείο αυτό στο σκυλάκι σου. Δν τν βοηθάει να μάθει τίποτα κ αν συνειδητοποιήσει κ ότι δν είναι παιχνίδι, μπορεί κ να φοβηθεί. Οπότε καλύτερα τώρα που παίζει... Μάλλον βλέπει το χέρι σου για μασουλητήρι κ μάλιστα πού ενδιαφέρον...

Με μένα πάντα πετύχαινε ο τόνος της φωνής. Που σημαίνει όταν κάνει κτ που δν θες μπροστά σου, τν σταματάς μαλακά κ λες "ΜΗ" ή "ΟΧΙ" διαλέγεις κ παίρνεις. Φρόντισε η διόρθωση να έχει πάντα τον ίδιο αυστηρό τόνο κ θα το πάρει χαμπάρι.

Τώρα για το αν ήταν συνειδητή ή όχι η απόφασή σου να πάρεις Τζακ... Εύχομαι να ήταν γτ αλλιώς την έχεις πατήσει άσχημα... Είναι σκύλοι πολύ εξυπνότεροι από τον μέσο ιδιοκτήτη κ -όπως διαπίστωσες- πάντα ένα βήμα μπροστά όταν πρόκειται για σκανταλιά. Ειδικά όταν είναι κουτάβια. Μετά ηρεμούν. Λίγο... Μην φανταστείς κ καμιά μετάλλαξη ε? Υπομονή κ επιμονή.

Αντε καλωσήρθατε!
 


milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Τραγικο..Τι να πω..Δηλαδη αν το παιδι σου εσπανε ενα βαζο και ηταν 1 χρονου θα το βαρουσες σφαλιαριτσα;;Τα σκυλια ειναι ισοτιμα μελη της φαμιλιας μας αλλιως καλυτερα να μην εχουμε..και επισης κανε υπομονη..

καλως ηρθατε..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ρε παιδιά δεν είπε ότι τον δέρνει αλύπητα...Μην υπερβάλλουμε. Προφανώς δεν γνώριζε ότι αυτό που κάνει είναι εντελώς λάθος και δεν την βοηθάει απλά ο σκύλος την παίρνει στην πλάκα και δεν καταλαβαίνει ότι τον διορθώνει για αυτό ρώτησε και την γνώμη μας. Μην την κατηγορήσουμε και για κακοποίηση όμως :p

Τώρα για το αν ήταν συνειδητή ή όχι η απόφασή σου να πάρεις Τζακ... Εύχομαι να ήταν γτ αλλιώς την έχεις πατήσει άσχημα...
Δεν θα μπορουσα να συμφωνώ πιο πολύ!
 
Last edited:


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Και γω θα συμφωνησω με την Κυβελη δεν τον κακοποιει κιολας το σκυλο με ενα αγγιγμα στη μουσουδα....αφου και ο σκυλος νομιζει οτι παιζει μαζι του οταν το κανει.Εγω θα σε συμβουλευα το κλασσικο "μη" και οταν κανει ζημια ή κατι που δε θες πχ να δαγκωνει ,σταματας να παιζεις μαζι του και τον αφηνεις μονο του.
 


sfouggas

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2012
207
0
28
Λάρισα
Και εμένα δάγκωνε στην αρχή αλλά με το ΜΗ, σιγά σιγά το έκοψε, οπότε θέλει πολύ υπομονή...! Και να το χαίρεσαι!!
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Πού είναι αυτός ο Sadah όταν τον χρειάζεσαι................................

Καλώς ήρθες στο φόρουμ, να χαίρεσαι το σκύλο σου χωρίς άλλες σφαλιάρες. Αν δεν επέλεξες να έχεις JRT κι απλά έτυχε, τότε δεν πέτυχε. Αν το επέλεξες συνειδητά είσαι απολύτως αδικαιολόγητος για τη συμπεριφορά που επιδεικνύεις.

Εδω ειμαι, αλλα τι να πει κανεις...
Φανταζομαι οτι αν ειχε καποιας μεγαλοσωμης ρατσας σκυλο δεν θα εκανε το ιδιο, οποτε ειναι και θεμα σεβασμου προς το ζωο πρωτα!
Μπορει να επιλεξει και αλλου ειδους ''διορθωσεις'' για να καταλαβει ο σκυλος οτι αυτο που κανει δεν ειναι επιθυμητο για τον α,β λογο. (φανταζομαι το ξερει ηδη αυτο) Σιγουρα Δεν ειναι σωστος τροπος το να σηκωνει κανεις χερι στο σκυλι του, αλλα οσο και οτι κ να λεμε εμεις εδω, αυτο που ειναι να γινει, θα γινει ετσι κ αλλιως.! Αν παντως, ''καταφερει να χτισει'' επιθετικο JRT προς ανθρωπους και αλλα ζωα, τοτε νομιζω ειναι ''αξιος'' συγχαρητηριων? :mad:
 


Petrosjackrussell

Well-Known Member
20 Απριλίου 2012
45
0
αθηνα
πωπω παιδια ηρεμηστε δεν βαραω το σκυλι επειδη το επελεξα να το παρω και το αγαπαω παρα πολυ και το φροντιζω το οτι ειπα για καποιες σφαλιαριτσες δεν ειναι τιποτα και του αρεσει να παιζουμε δεν το βαραω καθολου και προσπαθω να βαλω τα δυνατα μου γτ στα αληθεια το αγαπω και αμα αυτο δεν ειναι σωστο πειτε το μου δεν χρεαζεται να μου επιτιθεσται ετσι γτ δεν ειμαι μεγαλος με πειρα 15 χρονων ειμαι και το ΑΓΑΠΩ παρα πολυ...
 


Petrosjackrussell

Well-Known Member
20 Απριλίου 2012
45
0
αθηνα
ρε φιλε μου εγω δεν θελω να δημιουργησω ενα απανθρωπο και αγριο JRT απλα δεν ηξερα οτι αυτο ειναι λαθος και τωρα που το εμαθα να μου κοπει το χερι ετσι και το ξανακανω...!!! και συγνωμη αν σας φρικαρα γτ εγω οσο αγαπαω εμενα αγαπαω και την αξιαγαπητη jackie μου και δεν ηξερα οτι ειναι λαθος αυτο εστω και ενα αγκουπισμα στην μουσουδα...και πιστεψε με ειχα και μεγαλης ρατσας σκυλι και το αγαπουσα το ιδιο και δεν βαραω ποτε σκυλι..... και ευτυχψς που το πηρε καποιος να το αγαπαει και οχι καποιος που να το κακκοποιει....
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μπράβο αγόρι μου (συγχωρεσέ μου την οικειότητα που αυθαίρετα σου εκφράζω, λόγω της ηλικίας μου)
Μακάρι όλοι οι δεκαπεντάχρονοι να έγραφαν στο forum για τα σκυλιά τους. Σε πολύ καλό δρόμο είσαι, και στο μέλλον θα γίνεις σούπερ σκυλομπαμπάς
Διαβασε, άκου, συμβουλέψου τον κόσμο εδώ μέσα, και όλα θα πάνε καλά:)
 




Petrosjackrussell

Well-Known Member
20 Απριλίου 2012
45
0
αθηνα
Εχω δει παρα πολλα βιντεακια και ξερω κιολας οτι αυτα υα σκυλαι εχουν τρομερο αλμα και παιζουν πολυ με τα φρισμπι υπαρχει καποιυ ειδους συγκεκριμενης γυμναστικης για να βελτιωσει το αλμα του..??
 








mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εγώ σε συμπάθησα πολύ πάντως από τον τρόπο που γράφεις :) Αθήνα ποια περιοχή ακριβώς είσαι;

Να σου ζήσει το σκυλούδι, βάλε και καμιά φώτο να τη δούμε όμως!