Γεια σας


jogatore

Member
14 Δεκεμβρίου 2012
6
0
Αθηνα
Βρεθηκα και εγω εδω στην παρεα σας ,μιας και αποφασισα να αποκτησω ενα σκυλο.
Ελπιζω στη βοηθεια σας για να μαθω αρκετα ενδιαφεροντα σχετικα με την αποκτηση του νεου μου φιλου.
Προτιμηση μου Border Collie
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Συγχαρητήρια για την φωτό στο avatar. Πετυχημένο σχέδιο!!!

Τώρα, για το αν θα αποκτήσεις border...χλωμό, αλλά...η προσπάθεια και η σκέψη μετράνε :)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Νομίζω ότι δεν υπάρχει.

Αλλά κυρίως, για να αποκτήσεις border, πρέπει να είσαι πολυυυυυύ αποφασισμένος ιδιοκτήτης, ότι θα τρέξεις τρελλά, μαζί με τον σκύλο. Τρελλά όμως. Ούτε καν, χαλαρά. Είναι μονόδρομος, αυτή η επιλογή.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kαλως ηρθες.

Εχουν γινει γεννες στην Ελλαδα στο παρελθον μπορντερ απο εκτροφεις. Και το Κλεβερ Κανιν ειχε μια περυσι νομιζω.
 




jogatore

Member
14 Δεκεμβρίου 2012
6
0
Αθηνα
Και εγω δεν βρισκω εκτροφειο στην Ελλαδα, μονο ενας μου ειπε οτι μπορει να φερει απο Ουγγαρια,Τσεχια,Σλοβακια... καθαροαιμα αλλα ποσο γνησια θα ειναι δεν ξερω.
Οποια βοηθεια δεκτη
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Δεν νομίζω ότι πρέπει να δουλέψει αναγκαστικά με ένα border collie όπως aggilty και τα λοιπά για να είναι ευτυχισμένο με την έννοια mareco που το εννοείς,απλά θα χρειάζεται ώρες περπατήματος και παιχνίδι λόγω ενέργειας του σκύλου.

jogatore
χάρηκα φίλε,μην εμπιστεύεσαι αυτόν που σου λέει οτι θα φέρει τον σκύλο απο αυτές τις χώρες μου κάνει για puppy mills δουλειά.
Αν όντως δεν έχει στην ελλάδα βρές στο εξωτερικό και συννενοήσου μαζί τους.
 
Last edited by a moderator:


jogatore

Member
14 Δεκεμβρίου 2012
6
0
Αθηνα
Το σιγουρο ειναι οτι εχω πολυ ελευθερο χρονο και μπορω να τον διαθεσω μαζι του.
Το μεγαλο προβλημα μαου ειναι που θα βρω BC.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Δεν νομίζω ότι πρέπει να δουλέψει αναγκαστικά με ένα border collie όπως aggilty και τα λοιπά για να είναι ευτυχισμένο με την έννοια mareco που το εννοείς,απλά θα χρειάζεται ώρες περπατήματος και παιχνίδι λόγω ενέργειας του σκύλου.
Κάνεις λάθος.
Ωρες περπατήματος και παιχνιδιού, χρειάζονται σχεδόν όλα τα σκυλιά.
Ακόμη και τα ημίαιμα.
Αρα...γιατί να πάρει border, που γονιδιακά και μόνο, είναι πολλές σκάλες παραπάνω;

Το σιγουρο ειναι οτι εχω πολυ ελευθερο χρονο και μπορω να τον διαθεσω μαζι του.
Το μεγαλο προβλημα μαου ειναι που θα βρω BC.
Δεν φτάνει απλώς ο ελεύθερος χρόνος, για να ζει όπως του πρέπει, ένα border. Τα μεγάλα σου προβλήματα είναι δύο. Που θα βρεις σωστό εκτροφέα εκτός Ελλάδος [www.eurobreeder.com] και με τι άθλημα θα ασχοληθείς -υποχρεωτικά ναι- για να εκτονώνεις επαρκώς τον σκύλο σου. Αλλιώς...ξαναρωτάω...γιατί να πάρεις border;
 


jogatore

Member
14 Δεκεμβρίου 2012
6
0
Αθηνα
Κάνεις λάθος.
Ωρες περπατήματος και παιχνιδιού, χρειάζονται σχεδόν όλα τα σκυλιά.
Ακόμη και τα ημίαιμα.
Αρα...γιατί να πάρει border, που γονιδιακά και μόνο, είναι πολλές σκάλες παραπάνω;


Δεν φτάνει απλώς ο ελεύθερος χρόνος, για να ζει όπως του πρέπει, ένα border. Τα μεγάλα σου προβλήματα είναι δύο. Που θα βρεις σωστό εκτροφέα εκτός Ελλάδος [www.eurobreeder.com] και με τι άθλημα θα ασχοληθείς -υποχρεωτικά ναι- για να εκτονώνεις επαρκώς τον σκύλο σου. Αλλιώς...ξαναρωτάω...γιατί να πάρεις border;
Ποια αλλη προταση εχεις να κανεις εκτος του border......
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ποια αλλη προταση εχεις να κανεις εκτος του border......
Λάθος άνθρωπο ρωτάς :rolleyes:
Καλύτερα περίμενε άλλους, να σου προτείνουν.
Οι δικές μου προτάσεις, αφορούν μόνο ημίαιμα :)
Εχουμε καταπληκτικά αδέσποτα ημίαιμα, τόσο στο φόρουμ όσο και σε καταφύγεια, που πληρούν όλες τις προυποθέσεις, ενός μέσου ιδιοκτήτη. Και όχι μόνο. Θεωρείσαι μέσος ιδιοκτήτης; Ανθρωπος που ψάχνει border, θεωρητικά είναι πολύ έμπειρος σκυλάς.

Αν θέλεις, δώσε μερικά στοιχεία του τι ζητάς από έναν σκύλο, και κυρίως τι μπορείς να του προσφέρεις, φτιάξε καφέ, πάρε και κάτι εκ των προταίρων για τον πονοκέφαλο και ξάπλωσε αναπαυτικά, να απολαύσεις τον βομβαρδισμό προτάσεων, που δεν θα ξέρεις από που θα σου 'ρχονται :rolleyes:
 


jogatore

Member
14 Δεκεμβρίου 2012
6
0
Αθηνα
Λάθος άνθρωπο ρωτάς :rolleyes:
Καλύτερα περίμενε άλλους, να σου προτείνουν.
Οι δικές μου προτάσεις, αφορούν μόνο ημίαιμα :)
Εχουμε καταπληκτικά αδέσποτα ημίαιμα, τόσο στο φόρουμ όσο και σε καταφύγεια, που πληρούν όλες τις προυποθέσεις, ενός μέσου ιδιοκτήτη. Και όχι μόνο. Θεωρείσαι μέσος ιδιοκτήτης; Ανθρωπος που ψάχνει border, θεωρητικά είναι πολύ έμπειρος σκυλάς.

Αν θέλεις, δώσε μερικά στοιχεία του τι ζητάς από έναν σκύλο, και κυρίως τι μπορείς να του προσφέρεις, φτιάξε καφέ, πάρε και κάτι εκ των προταίρων για τον πονοκέφαλο και ξάπλωσε αναπαυτικά, να απολαύσεις τον βομβαρδισμό προτάσεων, που δεν θα ξέρεις από που θα σου 'ρχονται :rolleyes:
Δεν θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο σκυλα.....απλα και μονο επειδη ζητω Border....μου αρεσει και επειδη δεν μπορω να ξαπαρω γερμανικο ποιμενικο κατελειξα στο border.
Οσο για τα ημιαιμα δεν εχω κανεναν ιδιαιτερο λογο να μην τα προτιμω αλλα οσα εχω βρει ειναι μεγαλα ηλικιακα (περιπου χρονιαρικα) και φοβισμενα με τον ανθρωπο.
Δεν θα ελεγα οχι και σε δικες σου προτασεις!!!!!!!!!

Λες να εχω βομβαρδισμο απο προτασεις????:D
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Οι δικές μου προτάσεις, αφορούν μόνο ημίαιμα :)
Εχουμε καταπληκτικά αδέσποτα ημίαιμα, τόσο στο φόρουμ όσο και σε καταφύγεια, που πληρούν όλες τις προυποθέσεις, ενός μέσου ιδιοκτήτη. Και όχι μόνο.
Πάρε ένα αδέσποτο ημίαιμο και δεν θα το μετανιώσεις ποτέ...

έντιτ: Και κάτι ακόμα. Πρωτοέγραψα σ'αυτό το φόρουμ γιατί "ανησύχησα" διαβάζοντας στο νετ ότι ο ημίαιμος σκύλος μου έχει πολλά στοιχεία border collie - και μιας άλλης επίσης υπερδραστήριας φυλής. Και λέω "ανησύχησα" γιατί διάβασα αυτά που σου λένε για την υπέρ-ενέργεια αυτής της φυλής και ήθελα να μάθω μήπως δεν κάνω αρκετά για την εκτόνωσή του. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που ποτέ δεν θα μάθω, προσπαθώ διπλά και τριπλά να τον ασκώ από τα άλλα ημίαιμα που είχα ποτέ just in case και με θεωρώ μετρίας εμπειρίας ιδιοκτήτρια. Αν και εσύ δεν είσαι έμπειρος θα σε βομβαρδίσω με προτάσεις να υιοθετήσεις αδεσποτάκι, να το ξέρεις :D
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Δεν θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο σκυλα.....απλα και μονο επειδη ζητω Border....μου αρεσει και επειδη δεν μπορω να ξαπαρω γερμανικο ποιμενικο κατελειξα στο border.
Οσο για τα ημιαιμα δεν εχω κανεναν ιδιαιτερο λογο να μην τα προτιμω αλλα οσα εχω βρει ειναι μεγαλα ηλικιακα (περιπου χρονιαρικα) και φοβισμενα με τον ανθρωπο.

Λες να εχω βομβαρδισμο απο προτασεις????:D
No good όσα λες :rolleyes:
Γιατί;
Γιατί...όταν ζητάς συγκεκριμένη ράτσα, την ζητάς για κάποιο λόγο.
Ενας είναι, να σου αρέσει και εμφανισιακά. Ok. Σωστό και λογικό.
Από κει και πέρα, δεν παίρνεις σκύλο με φουλ εργασιακές καταβολές, όπως είναι και τα γπ και τα border, μόνο επειδή σου αρέσουν. Τα σκυλιά αυτά, έχουν δημιουργηθεί για κάποιες εργασίες. Αν αγαπάς την φυλή, πρέπει να φροντίζεις, να τους ικανοποιείς και αυτά τα ένστικτα. Αν ξέρεις, ότι δεν θα μπορείς, κάνεις την καρδιά σου πέτρα και κοιτάς αλλού. Κάτι με...πιο low profile διαβίωσης.

Χρονιάρικο σκυλί, είναι ακόμη κουτάβι.
Και κάποια ναι, φοβούνται τον άνθρωπο [αυτά ξέρουν το γιατί, εμείς μόνο να υποθέσουμε μπορούμε] και καλά κάνουν. Αλλά και πάρα πολλά, όχι. Είναι απλώς...χαρά Θεού!!! Αποκλείεται να έχεις ψάξει και να μην έχεις βρει και τέτοια. Αλλά...κυκλοφορούν δυστυχώς τον τελευταίο καιρό και πάαααρα πολλά κουτάβια [μακριά από εμάς]. Αν ψάξεις λίγο τις αγγελίες του φόρουμ πχ, θα βρεις.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλώς ήρθες!
Για border δεν ξέρω να σου πω, ξέρω όμως για ημίαιμα!

Ο Άρης ας πούμε: Προς Υιοθεσία Σκύλος ΜΠΟΡΝΤΕΡ ΚΟΛΙ Νεαρό καθόλου φοβισμένος, μαθημένος σε σπίτι, μόλις ενός έτους. Οπτικά μοιάζει με το avatar σου και από ενέργεια σκίζει.

Αν τα χρονιάρικα σου φαίνονται μεγάλα (δεν είναι, κουτάβια είναι ακόμη) και θες σώνει και ντε να περάσεις την (μαρτυρική κατά τη γνώμη μου) κουταβο-περίοδο, φιλοξενώ 2 στο σπίτι μου αυτή τη στιγμή:
Προς Υιοθεσία Σκύλος ΗΜΙΑΙΜΟ Κουτάβι
και
Προς Υιοθεσία Σκύλος ΗΜΙΑΙΜΟ Κουτάβι

που είναι ήδη μαθημένα στα βασικά (crate και τουαλέτα).

Οι επιλογές πάαααααρα πολλές, όρεξη για ψάξιμο να έχεις :)
 


jogatore

Member
14 Δεκεμβρίου 2012
6
0
Αθηνα
Πάρε ένα αδέσποτο ημίαιμο και δεν θα το μετανιώσεις ποτέ...

έντιτ: Και κάτι ακόμα. Πρωτοέγραψα σ'αυτό το φόρουμ γιατί "ανησύχησα" διαβάζοντας στο νετ ότι ο ημίαιμος σκύλος μου έχει πολλά στοιχεία border collie - και μιας άλλης επίσης υπερδραστήριας φυλής. Και λέω "ανησύχησα" γιατί διάβασα αυτά που σου λένε για την υπέρ-ενέργεια αυτής της φυλής και ήθελα να μάθω μήπως δεν κάνω αρκετά για την εκτόνωσή του. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που ποτέ δεν θα μάθω, προσπαθώ διπλά και τριπλά να τον ασκώ από τα άλλα ημίαιμα που είχα ποτέ just in case και με θεωρώ μετρίας εμπειρίας ιδιοκτήτρια. Αν και εσύ δεν είσαι έμπειρος θα σε βομβαρδίσω με προτάσεις να υιοθετήσεις αδεσποτάκι, να το ξέρεις :D
Εμπειρος με ολη τη σημασια της λεξης δεν μπορω να πω οτι ειμαι.
Παντα ανοιχτος σε προτασεις...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Αυτά που σου προτείνει η Lara_kouklara από ότι βλέπω είναι παραπάνω από ιδανικά για αυτό που ψάχνεις ;)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22