Γεια σας


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
εχεις ορεξη και για κυναθλημα; γιατι νομιζω οτι ενας τετοιος σκυλος ειναι μερικες φορες πιο δυσκολος στην συμβιωση
 




bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
καλως τονα.. νομιζω οτι ολων σχεδον των παιδιων τα σκυλια νιωθουν σιγουρα για τον εαυτο τους.. αλλα λιγο αλλα πολυ αλλα πιο μεγαλα και επιβλητικα αλλα πιο μικρα αλλα πιο αγαθιαρικα αλλα πιο επιφυλακτικα.. αλλα απο οτι εχω καταλαβει η περισσοτεροι εχουν κανει καλη δουλεια!! Ε με τα οποια ανθρωπινα ψιλολαθακια. Αλλα νομιζω οτι φοβικα ατολμα και και κομπλεξικα σκυλια δεν ειναι. Για αυτο θα ηθελες λιγο να μας αναλυσεις τι ακριβως εννοεις και σε τι θες να διαφερει απο τα περισσοτερα σκυλια και πως σκοπευεις να το επαληθευσεις. Γιατι απλα και μονο απο την οψη δεν καταλαβαινεις αν ενα σκυλι ειναι ατολμο π.χ. και παλι καλως ορισες!
για να μιλας ετσι προφανως εχει γνωρισει τα σκυλια των υπολοιπων και εχεις σχηματισει αυτη την αποψη.
εγω δεν ειχα αυτη την χαρα αρα δεν μπορω να εχω αποψη επι του θεματος.
επισεις δεν ξερω και τις γνωσεις σου αρα δεν μπορω να ξερω αν καταλαβαινεις αν ενα σκυλι συμπεριφέρετε καπως απο κυριαρχικοτητα ή απο φοβο.
μπορω ομως να σου πω οτι κατι το οποιο για εσενα ειναι γλυκο για καποιον αλλο ειναι μαλθακο.
οχι απο την οψη δεν θα μπορέσω να το καταλάβω σε ενα κουτάβι.
θα μπορεσω ομως να παρω μια καλη ιδεα μελετωντας τους προγονους του μεσω του pedigree του και παρατηρωντας την συμπεριφορα του μεσα στην αγελη του.

οπως σωστα ειπε το μελος DASTY

για το άλλο μισό χρειάζεσαι υπομονή καλο ψάξιμο και πολύ τύχη

και επειδη γενικα δεν ειμαι τυχερος το ψαχνω πολυ

θα μπορουσα να βαλω ενα βιντεο και θα καταλαβαινες τι ακριβως ψαχνω και τι εννοω αλλα ειναι μεγαλο και δεν ξερω αν μπορω

καλως ηρθες! να θεωρησω οτι δεν μιλαμε για πετ σοπ (puppy mills).

ειναι πολυ ομορφο και σωστο να ξερεις τι θες, αυτο που παντα ρωταω σε τετοιες περιπτωσεις ειναι αν εχεις τις γνωσεις ή/και την θεληση να ασχοληθεις με εναν τετοιο σκυλο. γιατι τα γερα νευρα ενας σκυλος δεν τα δειχνει μονο εκει που θελουμε εμεις αλλα τα δειχνει γενικος.

ετσι οπως το θες ψαχνεις για εκτροφεα με εργασιακες γραμμες, εκει μπορεις να βρεις και ενηλικο χωρις να σημαινει οτι το σκυλι εχει καποιο τρομερο ελατωμα (π.χ μπορει να μην δαγκωνει καλα )απλα δεν θα κανει στον εκτροφεα.
πιστευω οτι στην ερωτηση πετ σοπ απαντησα ηδη.
το σκυλι πιστευω οτι κανει οτι εμεις το αφηνουμε να κανει.
θεληση υπαρχει οπως και χρονος και υπομονη
γνωσεις οχι πολλες, αλλα ειμαι ανοικτος σε προτασεις
αλωστε σκοπεύω να ασχολειθω μαζι του με την βοηθεια εκπαιδευτη
αν δεν δαγκωνει καλα και δεν κανει στον εκτροφεα γιατι να κανει σε εμενα?
και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λεω οτι δεν μπορεις να βρεις καλο ενηλικο σκυλι.
αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να εισαι σιγουρος για τον ανθρωπο που το περνεις

μια διορθωση στην ερωτηση της CLOE και στην απαντηση μου

Γιατί? Σε τι είδους δοκιμασίες σκοπεύεις να το βάλεις?

σε καμια

θα δοκιμαζετε μονο του καθε ημερα στην καθημερινοτητα με την συμπεριφορα του
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
πιστευω οτι στην ερωτηση πετ σοπ απαντησα ηδη.
το σκυλι πιστευω οτι κανει οτι εμεις το αφηνουμε να κανει.
θεληση υπαρχει οπως και χρονος και υπομονη
γνωσεις οχι πολλες, αλλα ειμαι ανοικτος σε προτασεις
αλωστε σκοπεύω να ασχολειθω μαζι του με την βοηθεια εκπαιδευτη
αν δεν δαγκωνει καλα και δεν κανει στον εκτροφεα γιατι να κανει σε εμενα?
και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λεω οτι δεν μπορεις να βρεις καλο ενηλικο σκυλι.
αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να εισαι σιγουρος για τον ανθρωπο που το περνεις
δεδομενου οτι απο οτι βλεπω δεν εχεις καποια επιθυμια να ασχοληθεις με κυναθληματα η τεχνικη αρτιοτητα του δαγκωματος σε αφηνει παγερα αδιαφορο, αυτο ηταν ενα παραδειγμα για να σου δειξω οτι κατι που ενας εκτροφεας θα το θεωρουσε σφαλμα για σενα δεν ειναι. το γεγονος οτι δεν ξερεις δεν λεει πολλα απο την στιγμη εχεις ηδη αποφασισει να το ψαξεις και να ζητησεις την βοηθεια ενος εκπαιδευτη (αλλο τρελο ψαξιμο απο εκει).

αφου κλεισαμε τα διαδικαστικα, τωρα πρεπει να βρεις εκτροφεα ξεκινας με τον ΚΟΕ www.koe.gr και το ιντερνετ και αρχιζεις της επισκεψεις. καλη δυναμη .

διαβασε λιγο στο φορουμ το πως διαλεγουμε εκτροφεα, εκπαιδευτη!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ααα οχι ακομα! Το Σεπτεμβρη ελπιζω να γνωρισω πολλους. Αλλα απο τα λεγομενα τουσ. Και πιστεψε με εδω και μια βδομαδα περιμενω να τρεξει ενα προγραμμα πθ εχω φτιαξει και δεν εχω δουλεια και εχω παθει εμμονη με το φορουμ. αρα εχω διαμορφωση καποια αποψη. Τωρα απο γνωσεις οχι ιδιαιτερες αλλα μαθαινω οτι θεωρω ενδιαφερον! Αλλα παλι δεν καταλαβαινω πως θα δοκιμαστει στην καθημερινοτητα! Θα το πας σε διαγωνισμους αθλητικους. Κυναθληματα (το λεω σωστα?) Θα εκπαιδευεστε καθημερινα? Βαλε το βιντεο στο youtube και στειλε λινκ ;)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@bars

αφού θέτεις αυτές τις προδιαγραφές σε σχέση με τον Γερμανικό Ποιμενικό, να υποθέσω πως αναφέρεσαι σε γκρίζο?

τον θελω ετσι οπως τον ονειρευτηκε ο δημιουργος του και οχι ετσι οπως τον καταντησανε.
με την λέξη δημιουργό, αναφέρεσαι στον ιππότη Μαξ φον Στέφανιτς?
Κι αν ναι, από που αντλείς γνώση για το όραμα και τα θέλω του?
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
@bars

αφού θέτεις αυτές τις προδιαγραφές σε σχέση με τον Γερμανικό Ποιμενικό, να υποθέσω πως αναφέρεσαι σε γκρίζο?


με την λέξη δημιουργό, αναφέρεσαι στον ιππότη Μαξ φον Στέφανιτς?
Κι αν ναι, από που αντλείς γνώση για το όραμα και τα θέλω του?
καλησπερα
οχι δεν αναφερομε απαραιτητα στον γκρι.
αλωστε οι εργασιακες γραμμες δεν εχουν κοιταξει τιποτα αλλο πλην χαρακτηρα

[FONT=Times New Roman, Times, serif]"Take this trouble for me: Make sure my shepherd dog remains a working dog, for I have struggled all my life long for that aim.[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]" Rittmeister Captain Max von Stephanitz 1864 - 1936[/FONT]

θεληση και χρονο να εχεις και στο δυκτιο κυκλοφορουν διαμαντια


 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
οχι δεν αναφερομε απαραιτητα στον γκρι.
αλωστε οι εργασιακες γραμμες δεν εχουν κοιταξει τιποτα αλλο πλην χαρακτηρα
Αυτό ακριβώς είναι το γνωστό παραμύθι που θα βαρεθείς να ακούς, γιατί λέγεται ξανά και ξανά! Η ερμηνεία των λεγομένων του von Stephanitz βασίζεται στο γεγονός πως ο ίλαρχος δεν ενδιαφερόταν για την μορφολογία των σκύλων σε επίπεδο εκθέσεων, αλλά γνώριζε πολύ καλά πως δεν είναι δυνατόν λειτουργικά να κοιτάξει κανείς μόνο τον χαρακτήρα. Αναπόφευκτα ή άθελά του θα μεταβάλει και την μορφολογία μαζί με τον χαρακτήρα για την διάκριση στα εργασιακά καθήκοντα.
Έχεις ακούσει το ρητό “το μεν πνέυμα πρόθυμο η δε σαρξ ασθενής”? Όσο κι αν είναι μεσ’ στο χαρακτήρα μου το σπριντ, δεν θα το κάνω ποτέ με αξιώσεις αν έχω αναλογικά κοντά πόδια ή αν ζυγίζω 130 κιλά.

Οι γκρίζοι Γερμανικοί Ποιμενικοί (όπως αυτός που βρίσκεται στο avatar σου) έχουν μια μορφολογία που τους επιτρέπει καλύτερη εργασιακή λειτουργία από τους ξανθούς – μαύρους Γερμανικούς Ποιμενικούς που βλέπουμε στις εκθέσεις – τουλάχιστον σε κυναθλητικά καθήκοντα προστασίας όπως απαιτούνται από το SchH το IPO και ειδικότερα από το Ring. Ειδικά αν κοιτάξεις τις διαφορές στις γωνιώσεις και στο βάρος θα καταλάβεις το γιατί. Ο γκρίζος είναι πιο κοντά στην μορφολογία δύο φυλών που διαπρέπουν σε εξετάσεις εργασίας: Το Μαλινουά και τον Ολλανδικό Ποιμενικό - ειδικά με τον δεύτερο η ομοιότητα είναι απίστευτη
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
ενα παραμυθι ειναι καλο μονο αν εχει δρακο. εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο. καμια φυλη δεν μπορει να δουλεψει αν ειναι πολυ εκτος προτυπου. ετσι και ενας γερμανικος 130 κιλων οπως λες δεν θα μπορουσε να δουλεψει. στα γερμανικα (στην Γερμανια και στα μαλινουα) και προκειμενου να μπουν στην αναπαραγωγη τα σκυλια πρεπει να εχουν μια κριση μορφολογιας από εκθεση. καποτε ειχα διαβασει μια συνενετευξη του Bart Bellon . τον ρωταγαν πως γινόταν τα σκυλια τους τα οποια δεν ειχαν εξεταστει ποτε για δυσπλασια να μην παρουσιαζουν αυτο το προβλημα. η απαντηση του ηταν απλη . δεν ζευγαρωνουμε κανενα σκυλι το οποιο δεν μπορει να περάσει τον τοιχο (2 μ). οταν βλεπουμε οτι ολο και περισσοτερα σκυλια το καταφερνουν απλα μεγαλωνουμε το υψος
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
αλωστε σκοπεύω να ασχολειθω μαζι του με την βοηθεια εκπαιδευτη
αν δεν δαγκωνει καλα και δεν κανει στον εκτροφεα γιατι να κανει σε εμενα?
Ο sir-elric αναφερόταν σε μια περίπτωση ενός σκύλου που ας πούμε διόρθωνε το δάγκωμά του στο μανίκι, Κάποιος με λίγη ή μεσαία πείρα κάτι τέτοιο δεν θα το παρατηρούσε ενδεχομένως, αλλά για αυτόν που κάνει πρωταθλητισμό αυτό αποτελέι ελάττωμα.


ενα παραμυθι ειναι καλο μονο αν εχει δρακο. εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο.
Τα παραμύθια του Αισώπου ποτέ δεν είχαν δράκο και ήταν τα ωραιότερα,,, το ίδιο ισχύει και για τα παραμύθια του Άντερσεν και για τα περισσότερα παραμύθια των αδελφών Γκριμ.


ετσι και ενας γερμανικος 130 κιλων οπως λες δεν θα μπορουσε να δουλεψει.
Δεν αναφέρθηκα σε σκύλο, αλλά σε άνθρωπο.


στα γερμανικα (στην Γερμανια και στα μαλινουα) και προκειμενου να μπουν στην αναπαραγωγη τα σκυλια πρεπει να εχουν μια κριση μορφολογιας από εκθεση.
Με οποιονδήποτε χαρακτηρισμό εκτός από "ανεπαρκής". Πόσο δύσκολο λες να είναι αυτό για έναν σωστό γκρίζο?


και για να ερμηνεύσω όπως ερμηνεύεις:
...τον ρωταγαν πως γινόταν τα σκυλια τους τα οποια δεν ειχαν εξεταστει ποτε για δυσπλασια να μην παρουσιαζουν αυτο το προβλημα. η απαντηση του ηταν απλη . δεν ζευγαρωνουμε κανενα σκυλι το οποιο δεν μπορει να περάσει τον τοιχο (2 μ). οταν βλεπουμε οτι ολο και περισσοτερα σκυλια το καταφερνουν απλα μεγαλωνουμε το υψος...
Δηλαδή θες έναν σκύλο να περνάει τον τοίχο των 2μ?
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
προφανως δεν εγινα κατανοητος. καποιος που ασχολειτε με εκθεσεις θα κοιταξει πρωτα την χρωστικη και τις γωνιες π.χ. και υστερα τον χαρακτηρα. καποιος που ασχολειτε με την εργασια θα δωσει βαρος στον χαρακτηρα χωρις να σημαινει οτι θα ζευγαρωσει με ενα σκυλι με πεσμενα αυτια.
το θεμα των κιλων ειναι κατανοητο. γιατι με 130 κιλα εκτος απο σπριντ δεν θα μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα.
οχι δεν το θελω αλλα παλι δεν καταλαβες το παραδειγμα μου.
ο ποιητης (Bellon) θελει να πει οτι την μορφολογια και την υγεια την κοιτανε μεσα απο την εργασια και οχι απο τις εκθεσεις μορφολογιας και απο ακτινογραφιες.
αφού αν δεν την εχει δεν θα μπορει και να την εκτελει
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
ο ποιητης (Bellon) θελει να πει οτι την μορφολογια και την υγεια την κοιτανε μεσα απο την εργασια και οχι απο τις εκθεσεις μορφολογιας και απο ακτινογραφιες.
αφού αν δεν την εχει δεν θα μπορει και να την εκτελει
Ευχαριστώ, μόλις συναντηθήκαμε!

Υ.Γ.: έγινες απολύτως κατανοητός!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
καλως ηρθες στο dogforum bars ...και καλη τυχη οπως ειπε και ο dasty..

θα επαιρνες ..ενηλικο?
 




dolph26

Active Member
1 Ιανουαρίου 2008
43
0
αθηνα
καλος ορισες στο φορουμ.
σχετικα με τον ενηλικο σκυλο εχω μια απορια.τι να κανει ενας ενα σκυλο που ειναι ηδη ετοιμος.αν δε το παρει απο κουταβι να βοηθησει στην διαμορφωση του χαρακτηρα του και να το διαπλασει οπως εκεινος θελει η τουλαχιστον ονειρευεται ,μια και θελει τεραστια εμπειρια .. ακομη και με τη βοηθεια εκπαιδευτη.δε ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι η ολη ομορφια βρισκεται εκει στο να το ζεις απο κοντα καθως αναπτυσεται και να μαθαινεις μεσα απο τα λαθη σου.
αν αγορασει ενα ετοιμο σκυλο τι πετυχαινει καποιος?μου μοιαζει σα να απολαμβανει τους κοπους αλλου . δε μιλαμε για ατομα που δεν θελουν να ασχοληθουν και για συγκεκριμενους λογους καταφευγουν σε αυτη τη λυση αλλα για οποιον θα θυσιαζε ατελειωτες ωρες για να φτασει σε τετοιο σημειο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
αν αγορασει ενα ετοιμο σκυλο τι πετυχαινει καποιος?
Είναι κάτι ανάλογο με την αγορά σπιτιού. Παίρνεις κάτι έτοιμο χωρίς να ξέρεις πως φτιάχτηκε ή επιλέγεις να κτίσεις για να επιβλέπεις όλη την κατασκευή.
Ο ενήλικος σκύλος πάντως είναι πρόκληση για κάποιον που νιώθει πιο έτοιμος από ένα «έτοιμο» σκύλο. ;)
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Πιστεύω πως ο ενήλικος,"έτοιμος" σκύλος είναι πιο δύσκολος από ένα κουτάβι.Χρειάζεται εμπειρία μεγάλη,χρόνο,κόπο για να μην καταστρέψεις ό,τι οι προηγούμενοι έχτισαν.

Επίσης χρειάζεται πολλά λεφτά,γνωριμίες,να είσαι πολύ καλά δικτυωμένος...ένας καλός σκύλος θα δοθεί σε έναν άξιο ιδιοκτήτη και όχι σε κάποιον άσχετο;),σε κάποιον που έχει αποδείξει την αξία του.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ενας ενήλικος σκύλος , όπου έχει μεγαλώσει σωστά με τα αδέρφια του , που δόθηκε σε ένα σωστό σπίτι και έχει πάρει την βασική εκπαίδευση , είναι μια πολύ καλύτερη λύση για έναν άπειρο ιδιοκτητη ..

Πολλοί άπειροι προτιμούν κουτάβια γιατί απλά είναι πιο χαριτωμένα αλλα κάνουν αδιόρθωτα λάθη στο μεγάλωμα τους εν αγνοια τους..
Για μένα είναι τι θέλεις !Σε ποιο επίπεδο γνώσεων βρίσκεσαι , σαν υποψήφιος ιδιοκτητης ..
Μην ξεχνάμε ότι πέρα από τις συμβουλές του εκτροφέα ,του εκπαιδευτη και του κτηνιάτρου , θέλει προσωπικο κόπο και πολύ διάβασμα για να αποφευχθούν λάθος αντιδράσεις στην καθημερινή ρουτίνα , που με κακή εκτίμηση μερικες φορες μπορεί να οδηγηθεί το κουτάβι σε λάθος συμπεριφορά ..
και όσο και αν ακούγεται επιστήμη έτσι είναι ..
Το να μεγαλώνεις ένα σκυλί σωστά .. είναι μεγάλη υπόθεση ..
Για αυτό το λόγο , όσοι δεν διατίθονται να περάσουν όλα τα πρώτα αλλα και καθοριστικά στάδια , είναι πολύ πιο ασφαλής επιλογή ενός μαθημένου ήδη ενηλικου σκυλιού.

Απλά μερικές φορες , τα μεγάλα στους εκτροφείς , είναι αυτά που για κάποιον λόγο ξεμένουν ..
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καμία σχέση πολλοί ζούν από το να πωλούν μεγάλα. Πωλούνται όλα ετσι κι αλλιώς - τις περισσότερες φορές ;)

Ακολούθα την συμβουλή της Kango ... το θέμα είναι εσύ τί εμπειρίες έχεις ... προσπάθησε να διαβάσεις το forum αν δεν έχεις εμπειρία, για προβλήματα που έχουν αντιμετωπίσει άλλοι με ενήλικα αλλά και κουτάβια, και αν είσαι σίγουρος για το ενήλικο προχώρα.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki