Γεννα yorkshire


fotinikost

New Member
12 Μαϊου 2017
2
0
32
Καλησπέρα! Σήμερα το απόγευμα γέννησε για πρώτη φορά η μικρή μου μετά απο μεγάλη ταλαιπωρία.. έκανε ένα πανέμορφο αγοράκι.. το πρόβλημα μου ειναι ομως οτι στον υπέρηχο που κάναμε στις 20μέρες εδειξε δύο κουταβάκια.. έχουν περάσει 6,5 ώρες κι δεν έχει ενδειξεις γι αλλο μωρό.. μιλησα με την κτηνίτρο η οποια μου είπε πως αν δεν γεννησει μέχρι το πρωί να την πάω να την δεί.. εχω αγχωθεί πολυ.. μήπως εχει συμβει σε κάποιον απο εσάς κατι αντιστοιχο?
 




fotinikost

New Member
12 Μαϊου 2017
2
0
32
ooo μάλιστα! δυσκολο βράδυ..! το θέμα ειναι οτι δεν την βλέπω κι πολύ σε mood γέννας πάλι..
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Χριστοφορε, ειδες που αμα θελεις εχεις χιουμορ; Και η επομενη απαντηση ηρθε και κουμπωσε βεβαια.......

@fotinikost
σε τι mood ειναι τωρα δηλαδη;
Το ζευγαρωμα γιατι έγινε;

edit: Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορουμε να μετρησουμε κουταβια στον υπερηχο. Ας με διορθωσει οποιος γνωριζει (να βγει και κατι απο αυτο το θεμα...)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Χριστοφορε, ειδες που αμα θελεις εχεις χιουμορ; Και η επομενη απαντηση ηρθε και κουμπωσε βεβαια.......

@fotinikost
σε τι mood ειναι τωρα δηλαδη;
Το ζευγαρωμα γιατι έγινε;

edit: Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορουμε να μετρησουμε κουταβια στον υπερηχο. Ας με διορθωσει οποιος γνωριζει (να βγει και κατι απο αυτο το θεμα...)
Μπορούμε κατά προσέγγιση -σπονδυλικές στήλες & κρανία (το 1ο είναι σιγουράκι)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ο υπέρηχος στις 20 μέρες επιβεβαιώνει την εγκυμοσύνη αλλά πολύ δύσκολα προσδιορίζει τον αριθμό των κουταβιών μιας και το μέγεθός τους είναι ακόμα πολύ μικρό. Τα κρανία και η σπονδυλικές στήλες σχηματίζονται πολύ αργότερα.Γιαυτό τον λόγο συνιστάται επανάληψη του υπέρηχου ή λήψη ακτινογραφίας λίγες μέρες πριν την αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού.

Εαν η σκύλα δεν δείχνει ανήσυχη και θηλάζει θα την άφηνα να φροντίσει το μωρό και πρωί πρωί θα την έτρεχα στον ιατρό.
Επίσης υποθέτω οτι δεν έχεις ενέσεις ασβεστίου, γλυκόζης ή ωκυτοκίνης....:confused:
Αν λοιπόν κατά την διάρκεια της νύχτας δείξει σημάδια γέννας, μπορείς να της δώσεις να πει έναν χυλό απο γάλα, μέλι και ωμό αυγό. Με αυτό θα την βοηθήσεις να ολοκληρώσει τον τοκετό.
ο ιατρός πρέπει να είναι σταντ μπάι...
:mad::mad::mad::mad:
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
ο υπέρηχος στις 20 μέρες επιβεβαιώνει την εγκυμοσύνη αλλά πολύ δύσκολα προσδιορίζει τον αριθμό των κουταβιών μιας και το μέγεθός τους είναι ακόμα πολύ μικρό. Τα κρανία και η σπονδυλικές στήλες σχηματίζονται πολύ αργότερα.Γιαυτό τον λόγο συνιστάται επανάληψη του υπέρηχου ή λήψη ακτινογραφίας λίγες μέρες πριν την αναμενόμενη ημερομηνία τοκετού.

Εαν η σκύλα δεν δείχνει ανήσυχη και θηλάζει θα την άφηνα να φροντίσει το μωρό και πρωί πρωί θα την έτρεχα στον ιατρό.
Επίσης υποθέτω οτι δεν έχεις ενέσεις ασβεστίου, γλυκόζης ή ωκυτοκίνης....:confused:
Αν λοιπόν κατά την διάρκεια της νύχτας δείξει σημάδια γέννας, μπορείς να της δώσεις να πει έναν χυλό απο γάλα, μέλι και ωμό αυγό. Με αυτό θα την βοηθήσεις να ολοκληρώσει τον τοκετό.
ο ιατρός πρέπει να είναι σταντ μπάι...
:mad::mad::mad::mad:

Ότι θα έκανες και την μαμή δεν το περίμενα :LOL::LOL::LOL:
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Το γάλα, το αυγό και το μέλι είναι πλούσια σε ασβέστιο και γλυκόζη και παρέχουν στην σκύλα την απαραίτητη ενέργεια προκειμένου να ολοκληρώσει τον τοκετό
 
  • Like
Reactions: ptf, vek and zenio


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ότι θα έκανες και την μαμή δεν το περίμενα :LOL::LOL::LOL:
την μαμή την κάνω στις δικές μου σκύλες έτσι και αλλιώς, στην προκειμένη περίπτωση όμως ας πάνε καλά τα πράγματα με την σκύλα, που δεν φταίει και σε τίποτα..:cautious:
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ασχέτως ολων των άλλων προεχει η υγεια τοσο της λεχωνας οσο κ του νεογεννητου.
Εαν φανηκε 2ο κουταβι θεωρω οτι υπαρχει...μακαρι να το προλάβετε να μην σκασει,προσωπικα θαχα παει το πολυ ενα δυωρο αφου βγηκε το πρωτο σε εναν κτηνιατρο να της κανει εστω μια ενεση ωκυτοκινης...
αλλα παω πάσο!
Τι να πω...καλη τύχη μονο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

-Δεν επιτρέπονται οι αναγγελίες ζευγαρώματος ή γέννας από μη εκτροφείς καθώς και οι δημοσιεύσεις με την παραπάνω θεματολογία από μη εκτροφείς (για γέννες ή ζευγαρώματα μη εκτροφέων).


@admin
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
έχουμε καποια νεα???
ελπιζω η σκυλα να ειναι καλα...

σε περιπτωση που περιμενουμε γεννα...
οκ τουλαχιστον (εχουμε 60 μερες) ας ψαξουμε δυο μερες νωριτερα εστω στο γιου τιουμπ... ωστε να ειμαστε ετοιμοι και να γνωριζουμε...
ας εχουμε κανει δυο ερωτησεις στο γιατρο μας να μας δωσει δυο εναλλακτικες ωστε να γνωριζουμε...
και καλο ειναι να εχουμε ενημερωσει τον γιατρο μας ωστε να μας απαντησει τουλαχιστον στο κινητο ...
η πληροφορια πλεον ειναι ευκολη...
η αδιαφορια μεχρι τελευταια στιγμη αδικαιολογητη...
τουλαχιστον για το καλο αυτης της "ρημαδας σκυλας"....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.869
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki