Γερμανικός Ποιμενικός


ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Γεια σας,
Είμαι νέο μέλος στο forum αν και αισθάνομαι παλιά εδώ μέσα μιας και διαβάζω το forum πολύ καιρό αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να γραφτώ.
Να μαι λοιπόν και εγώ,ανοίγω το πρώτο μου θέμα στο forum για να ζητήσω πληροφορίες για μια φυλή που θαυμάζω από μικρό παιδί και πάντα με γοήτευε η αφοσίωση αυτού του σκύλου στο αφεντικό του,η εξυπνάδα στα μάτια του,το πόσο θαρραλέο είναι,η στοργικότητα του προς τα παιδιά και άλλα πολλά που άμα κάτσω να τα πω τώρα θα τελειώσω το γράψιμο αύριο.
Λοιπόν που λέτε,αποφασίσαμε με την οικογένεια μου να αποκτήσουμε ένα σκύλο που θα μας αγαπάει και θα τον αγαπάμε,που θα περνάμε χρόνο μαζί και γενικώς θα περάσουμε πολλά υπέροχα χρόνια παρέα.
Αυτό που σκεφτόμαστε όμως είναι κατά πόσο θα ταίριαζε στην οικογένεια μας ένας γερμανικός ποιμενικός και κατά πόσο ευτυχισμένος θα είναι μαζί μας.Γιατί εντάξει μπορεί να μας αρέσει εμάς η φυλή αλλά δε θέλουμε να την πάρουμε και να μην είναι ο σκύλος χαρούμενος.
Όλη η οικογένεια λείπει από το σπίτι 7 ώρες όμως θα υπάρχει πάντα άνθρωπος που θα μπορεί να ανεβαίνει σπίτι μας περιστασιακά για να ταίσει-καθαρίσει κτλ τον σκύλο.Το σκυλί αν το πάρουμε έχει κανονιστεί να βγαίνει μια 10λεπτη βόλτα το πρωί ίσα ίσα για να ξελαφρώσει,ύστερα μια μισάωρη-45λεπτη το μεσημέρι,μια του ενός τετάρτου το απόγευμα και μια των 5-10 λεπτών το βράδυ.Τις δύο από αυτές τις βόλτες τις έχει αναλάβει η κόρη μου(14 ετών)η οποία έχει ξεσκιστεί στο διάβασμα για τα σκυλιά από πρόπερσυ το καλοκαίρι
και έχει πάθει τεράστια εμονή.
Μπορείται να μου απαντήστεται αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στις ανάγκες ενός τέτοιου σκύλου.Συγνώμη για το τεράστιο ποστ.
Καληνύχτα
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Βεβαίως και μπορείτε αν σέβεστε το σκυλί.

Απλά θα είχα μια επιφύλαξη για το ότι η κόρη σας θα πηγαίνει βόλτα το σκυλί.
Πολλά γίνονται κατα την διάρκεια της βόλτας.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εξαιρετική επιλογή για οικογένεια......
προσέξτε την επιλογή του εκτροφέα....μια καλή επιλογή θα σας χαρίσει έναν υπέροχο σύντροφο...

οι βόλτες του όμως που σκέφτεστε είναι πολύ μικρής διάρκειας....
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
αν βγαινει ο σκυλος 20 λεπτα το πρωι,20 το απογευμα και κανα μισαωρο το βραδυ θα ειναι μια χαρα.οσο για την κορη σας θεωρω πως ειναι η ευθυνη που θα αναλαβει αν σκεφτει καποιος την ηλικια της.Ισως σε 3-4 χρονια ναι τωρα πιστευω πως ειναι μικρη για να βγαζει μονη τον σκυλο βολτα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλώς ήρθατε!
Το να βγάζει η 14χρονη κόρη σας το σκύλο βόλτα μόνη της, καλύτερα να το ξεχάσετε. Το βρίσκω πολύ κακή ιδέα. Πόσο μάλλον με ένα μεγαλόσωμο σκύλο όπως ο ΓΠ.
Επίσης, οι συνολική διάρκεια των περιπάτων, νομίζω είναι λίγο για ΓΠ, ειδικά αν ζείτε σε διαμέρισμα! Δεν νομίζω ότι θα αρκούν για να κουραστεί ο σκύλος!

Ένας σωστός Εκτροφέας της φυλής θα σας κατατοπίσει καλύτερα βέβαια :)
 


ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Γεια σας και πάλι.Ούτε εγώ θέλω η κόρη μου να βγάζει μόνη της βόλτα το σκύλο αλλά έχει λυσάξει από τότε που είπαμε ότι μπορεί να πάρουμε σκύλο και έτσι της είπαμε ότι μπορεί να αναλάβει 1-2 από της βόλτες του σκύλου.Αν πάνε όλα καλά και αγοράσουμε γπ λογικά θα αναλάβει μόνο την πρωινή του βόλτα και περιστασιακά και τη μεσημεριανή.Τώρα,σκυλί να της επιτεθεί δεν νομίζω αφού αδέσποτα έχουμε να δούμε εδώ από την εποχή των παγετώνων και όλοι στην γειτονιά μας έχουν σκυλιά και τα λατρεύουν ο΄ποτε ούτε πρόβλημα με τους γείτονες θα δημιουργηθεί.Εννοείται ότι στις πρώτες βόλτες μέχρι να μάθει ο σκύλος στο λουρί θα τον πηγαίνουμε εμείς.
Λέτε επίσης ότι η διάρκεια για της βόλτες που έχουμε προγραμματίσει είναι μικρή.Δηλαδή πόσο θέλει περίπου ένας γπ για να εκτονωθεί;Γιατί άμα είναι σε επίπεδα ενός μαλινουά δεν θα μπορούσα να το αντέξω.Να σημειώσω επίσης ότι έχουμε μεγάλη αυλή(1 στρέμμα)στην οποία ο σκύλος θα μπορεί να πηγαίνει όποτε θέλει εκτός από το βράδυ που θα είναι μέσα.(όταν λέω όποτε θέλει εννοώ ενώ θα βρισκόμαστε εμείς στο σπίτι και θα είναι υπο τη δική μας επίβλεψη).Το περισσότερο μέρος της μέρας όμως θα το περνάει μαζί μας μέσα.
Τώρα να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε κάποιο καλό εκτροφείο γπ εντός αττικής;Έχω ακούσει καλά λόγια για το clevercanin του Κώστα Ιωαννίδη είανι καλό εκτροφείο;Μήπως μπορείτε να μου προτειίνεται μερικά εκτροφεία;
Ευχαριστώ
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Το εκτροφειο που ακουσες ειναι οντως απο τα καλυτερα (για να μην πω το καλυτερο) στην Ελλαδα.
Θα συμφωνησω με τα παιδια που ειπαν οτι η κορη σου ειναι μικρη για να πηγαινει το γ.π βολτες.
Δεν ειναι για να μην της επιτεθει. Ειναι για να μη φαει κανα σκαλωμα ο σκυλος και της φυγει απο τα χερια (π.χ. να δει καμια γατα και να την κυνηγησει).
 




ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Ναι,όντως για τις γάτες δίκιο έχεις δεν το είχα σκεφτεί αυτό αν και το σκυλί θα μεγαλώσει με γατιά μέσα στο σπίτι(αλλά αν δεν κάνω λάθος θα έχει διαφορετική αντίδραση απέναντι στα ξένα και στα γνωστά γατιά).
Τέλος πάντων επειδή κ γω αποφάσισα να μην την αφήνω να πηγαίνει το σκύλο μόνη θα τον βγάζουμε μόνο εμείς(ποιος την ακούει τώρα).
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πόσο περίπου άσκηση θέλει ένας γπ για να εκτονωθεί σωστά;
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εχω παρει σκυλο απο το συγκεκριμενο εκτροφειο και μπορω να σου πω οτι κανουν φοβερη δουλεια.Ειναι απο τα καλυτερα εκτροφεια στην Ελλαδα για να μην πω το καλυτερο.Ο σκυλος πρεπει να βγαινει 2-3 μισαωρες βολτες την ημερα.Αφου εχεις και αυλη αν του πετας και το μπαλακι μερικες φορες μεσα στην ημερα θα εισαι μια χαρα.Δεν εχει τα ιδια επιπεδα ενεργειας με ενα μαλινουα και μπορεις να βρεις γ.π που να μην ειναι τοσο ενεργητικος οσο αλλοι.Ο δικος μου πχ δεν ειναι πολυ ενεργητικος.Βγαινει τις βολτες του και μετα πεφτει και ξερενεται ενω ο αδερφος του ειναι σιφουνας.Για μενα πηγαινε σε μερικα εκτροφεια μιλα με τους ανθρωπους πες τις ακριβως ζητας απο τον σκυλο και θα σου πουν αν κανεις η οχι για γ.π εσυ και η οικογενεια σου.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
μπορεις να βρεις γ.π που να μην ειναι τοσο ενεργητικος οσο αλλοι.Ο δικος μου πχ δεν ειναι πολυ ενεργητικος.
Ποσες φορες ενεργειται ο δικος σου??? :D


Sorry για το off topic αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω!!!! :D :D :D :D
 


ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Εχω παρει σκυλο απο το συγκεκριμενο εκτροφειο και μπορω να σου πω οτι κανουν φοβερη δουλεια.Ειναι απο τα καλυτερα εκτροφεια στην Ελλαδα για να μην πω το καλυτερο.Ο σκυλος πρεπει να βγαινει 2-3 μισαωρες βολτες την ημερα.Αφου εχεις και αυλη αν του πετας και το μπαλακι μερικες φορες μεσα στην ημερα θα εισαι μια χαρα.Δεν εχει τα ιδια επιπεδα ενεργειας με ενα μαλινουα και μπορεις να βρεις γ.π που να μην ειναι τοσο ενεργητικος οσο αλλοι.Ο δικος μου πχ δεν ειναι πολυ ενεργητικος.Βγαινει τις βολτες του και μετα πεφτει και ξερενεται ενω ο αδερφος του ειναι σιφουνας.Για μενα πηγαινε σε μερικα εκτροφεια μιλα με τους ανθρωπους πες τις ακριβως ζητας απο τον σκυλο και θα σου πουν αν κανεις η οχι για γ.π εσυ και η οικογενεια σου.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Πίστευεις ότι θα μπορούσα να πάρω αρσενικό γπ για πρώτο σκύλο;και αν ναι τι θα πρέπει να προσέξουμε στην επιλογή του;Με φίλο εκτροφέα που μήλισα μου είπε να κοιτάξω να μην είναι πολύ κυριαρχικός και να πω στον εκτροφέα ότι τον θέλω για απλό πετ.
Εσένα ο δικός σου πόσο χρονών είναι;μένεις σε διαμέρεισμα;πως είναι γενικα η συμβίωση με τον σκύλο σου;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μάθετε στα παιδιά σας να είναι υπεύθυνα!Λείπει αυτό σήμερα!Ναι από τα 14!

Εφόσον έχουν ως μπροστάριδες τους γονείς που θα μεριμνούν για την "διαπαιδαγώγηση" του σκύλου βεβαίως και μπορούν να κουμαντάρουν έναν σκύλο!
Πείτε την αλήθεια!Γιατί να μην μπορεί ένα μικρό κοριτσάκι να κουμαντάρει έναν τέτοιο σκύλο αδυνατώ να το καταλάβω!
Αν μάθει το κοριτσάκι κοντά στους γονείς πως μεγαλώνει σωστά ο σκύλος δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα!

Τι σαν είναι σκύλος εργασίας ο Γερμανικός Ποιμενικός?Τι σαν είναι μεγαλόσωμος?
Δεν είναι αποτρεπτικός στο χειρισμό!Έχει και μαλακή πλευρά!

Κατάλληλο εκτροφέα χρειάζεται με κατάλληλη εύρεση χαρακτήρα για αυτές τις συνθήκες!
Και φυσικά τις συμβουλές του σαν ευαγγέλιο για την ανατροφή του σκύλου!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εγω πηρα αρσενικο ειναι ο πρωτος μου σκυλος και ειναι φοβερος χαρακτηρας και καθολου κυριαρχικος.Κοιτα εγω απλα ειπα στον εκτροφεα μου τι ΑΚΡΙΒΩΣ θελω και αυτος μου εδωσε αυτο που του ζητησα.Ουτε εγω ηξερα ειδα καποια εκτροφεια μου εκανε κλικ ο κ.Ιωαννιδης και τον εμπιστευτηκα.Μενω σε διαμερισμα,ο σκυλος οταν ειναι μεσα στο σπιτι εχει τις μπαταριες κλειστες και οταν βγουμε εξω εκτονωνεται.Ειναι 6 μηνων τωρα γενικα ειναι πολυ ησυχος και υπακουος και δεν με ενοχλει καθολου σαν να μην υπαρχει ειναι ωρες ωρες.
 


ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων σας.

:Εγώ ήθελα πολύ να την αφήνει να το βγάζει βόλτα μιας και ήταν η πρώτη η οποία μόλις θέλησε να πάρει σκύλο κάθισε,έμαθε,διάβασε όσο πιο πολλά μπορούσε για ράτσες,για ασθένειες,για εκπαίδευση και όλα τα σχετικά και πιστεύω θα χαιρόταν πάρα πολύ άμα της επιτρέπαμε να βγάζει το σκύλο βόλτα.Αλλά όπως και να χει τώρα που το σκέφτηκα,άμα την τραβήξει ο σκύλος επειδή είδε μια γάτα ξέρω γω στην απέναντι πλευρά του δρόμου και εκείνη την ώρα τύχει να περνάει αυτοκίνητο...Τέλος πάντων όταν έρθει η ώρα αυτό θα λυθεί.
kyriakos91:Ευχαριστώ πολύ και εγώ μάλλον από τον κ.Ιωαννίδη θα πάρω σκύλο.Αν και δεν βλέπω να γίνεται αυτό πριν από την άνοιξη.Αλλά όπως και να χει:Κάλλιο αργά παρά ποτέ
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων σας.

:Εγώ ήθελα πολύ να την αφήνει να το βγάζει βόλτα μιας και ήταν η πρώτη η οποία μόλις θέλησε να πάρει σκύλο κάθισε,έμαθε,διάβασε όσο πιο πολλά μπορούσε για ράτσες,για ασθένειες,για εκπαίδευση και όλα τα σχετικά και πιστεύω θα χαιρόταν πάρα πολύ άμα της επιτρέπαμε να βγάζει το σκύλο βόλτα.Αλλά όπως και να χει τώρα που το σκέφτηκα,άμα την τραβήξει ο σκύλος επειδή είδε μια γάτα ξέρω γω στην απέναντι πλευρά του δρόμου και εκείνη την ώρα τύχει να περνάει αυτοκίνητο...Τέλος πάντων όταν έρθει η ώρα αυτό θα λυθεί.
kyriakos91:Ευχαριστώ πολύ και εγώ μάλλον από τον κ.Ιωαννίδη θα πάρω σκύλο.Αν και δεν βλέπω να γίνεται αυτό πριν από την άνοιξη.Αλλά όπως και να χει:Κάλλιο αργά παρά ποτέ
Σε περίμενα(στην γωνία:p) να έχεις αυτήν την απορία και να την εκφράσεις για να σου πω ότι αυτό αυτό το πράγμα είναι θέμα κοινωνικοποίησης αλλά και drive των ενστίκτων του σκύλου!Τα ένστικτα είναι γονιδιακό θέμα και σε αυτό θα σε βοηθήσει ο εκτροφέας στον θέμα επιλογής αλλά είναι επίσης και θέμα κοινωνικοποίησης του σκύλου από μέρους σας με...γάτες και ό,τι άλλο!
Εφόσον λοιπόν θέλετε να είστε υπεύθυνοι θα πρέπει ταυτόχρονα να είστε και προνοητικοί, όσο γίνεται έτσι, με τον σκύλο!Ξέρεις, δεν κυνηγάν όλα τα σκυλιά τις γάτες, ούτε σέρνουν τους ιδιοκτήτες τους, ούτε τρέχουν ανεξέλεγκτα κτλ!
Ιδιοκτήτης που ακούει τον εκτροφέα του και προσκολλάτε σε αυτόν με μόνο κέρδος το ενδιαφέρον για να μάθει μόνο κερδισμένος θα βγει!
Αν λοιπόν προνοήσετε απέναντι στις καταστάσεις που θα σας βρουν στο μέλλον τόσο πιο εύκολο θα είναι για την μικρή σας να μπορεί κουμαντάρει τον σκύλο!
Βασική προϋπόθεση των παραπάνω είναι η δική σας συμβολή, των γονιών!Όπως είπα εσείς είστε οι "μπροστάριδες", με την δική σας επίβλεψη θα μάθει η μικρή!
 


ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Σε περίμενα(στην γωνία:p) να έχεις αυτήν την απορία και να την εκφράσεις για να σου πω ότι αυτό αυτό το πράγμα είναι θέμα κοινωνικοποίησης αλλά και drive των ενστίκτων του σκύλου!Τα ένστικτα είναι γονιδιακό θέμα και σε αυτό θα σε βοηθήσει ο εκτροφέας στον θέμα επιλογής αλλά είναι επίσης και θέμα κοινωνικοποίησης του σκύλου από μέρους σας με...γάτες και ό,τι άλλο!
Εφόσον λοιπόν θέλετε να είστε υπεύθυνοι θα πρέπει ταυτόχρονα να είστε και προνοητικοί, όσο γίνεται έτσι, με τον σκύλο!Ξέρεις, δεν κυνηγάν όλα τα σκυλιά τις γάτες, ούτε σέρνουν τους ιδιοκτήτες τους, ούτε τρέχουν ανεξέλεγκτα κτλ!
Ιδιοκτήτης που ακούει τον εκτροφέα του και προσκολλάτε σε αυτόν με μόνο κέρδος το ενδιαφέρον για να μάθει μόνο κερδισμένος θα βγει!
Αν λοιπόν προνοήσετε απέναντι στις καταστάσεις που θα σας βρουν στο μέλλον τόσο πιο εύκολο θα είναι για την μικρή σας να μπορεί κουμαντάρει τον σκύλο!
Βασική προϋπόθεση των παραπάνω είναι η δική σας συμβολή, των γονιών!Όπως είπα εσείς είστε οι "μπροστάριδες", με την δική σας επίβλεψη θα μάθει η μικρή!
Ώστε μου την είχες στημένη ε;χαχαχα:p
Το σκυλί θα μεγαλώσει με γάτες.Θα το βοηθήσει αυτό στο να μην τους επιτίθεται;Ή απλώς θα ανέχεται τις δικές μας και έξω στο δρόμο θα γίνεται το έλα να δεις; Άσχετο τώρα,κάπου έχω διαβάσει ότι ο σκύλος στη ζωή του περνάει κάποιες περιόδους φόβου.Αν δεν κάνω λάθος η δεύτερη είναι γύρω στους 8 μήνες.Τότε λογικά θα έχουν ξεκινήσει κανονικά οι βόλτες.Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα άμα το βγάζει και τότε βόλτα η κόρη μου;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ώστε μου την είχες στημένη ε;χαχαχα:p
Το σκυλί θα μεγαλώσει με γάτες.Θα το βοηθήσει αυτό στο να μην τους επιτίθεται;Ή απλώς θα ανέχεται τις δικές μας και έξω στο δρόμο θα γίνεται το έλα να δεις; Άσχετο τώρα,κάπου έχω διαβάσει ότι ο σκύλος στη ζωή του περνάει κάποιες περιόδους φόβου.Αν δεν κάνω λάθος η δεύτερη είναι γύρω στους 8 μήνες.Τότε λογικά θα έχουν ξεκινήσει κανονικά οι βόλτες.Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα άμα το βγάζει και τότε βόλτα η κόρη μου;
Αυτά είναι συζητήσεις που γίνονται με τον εκτροφέα!
Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, αλλιώς είναι φτιαγμένος ο χαρακτήρας του κάθε ζώου!
Αυτά που ακούς είναι ένας μπούσουλας, δεν συμβαίνουν όλα αυτά σε όλα τα κουτάβια, ούτε έχουν τον ίδιο αντίκτυπο!Αυτό που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι όχι να φοβάσαι το "μήπως" αλλά η κάθε εμπειρία να σε βρίσκει ενημερωμένη και έτοιμη να την αντιμετωπίσεις και αυτό έχει να κάνει με την σχέση σου με τον σκύλο και την σχέση σου με τον εκτροφέα σου ή εκπαιδευτή σου!

Ο άνθρωπος που ασχολείται με τον σκύλο του δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!
 


ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Αυτά είναι συζητήσεις που γίνονται με τον εκτροφέα!
Ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, αλλιώς είναι φτιαγμένος ο χαρακτήρας του κάθε ζώου!
Αυτά που ακούς είναι ένας μπούσουλας, δεν συμβαίνουν όλα αυτά σε όλα τα κουτάβια, ούτε έχουν τον ίδιο αντίκτυπο!Αυτό που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι όχι να φοβάσαι το "μήπως" αλλά η κάθε εμπειρία να σε βρίσκει ενημερωμένη και έτοιμη να την αντιμετωπίσεις και αυτό έχει να κάνει με την σχέση σου με τον σκύλο και την σχέση σου με τον εκτροφέα σου ή εκπαιδευτή σου!

Ο άνθρωπος που ασχολείται με τον σκύλο του δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!
Ευχαριστώ πολύ!
 


ChristineAngel

Active Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
43
0
Α και να ρωτήσω κάτι τελευταίο;:oops::D:p
Έχω ακούσει για μια έκθεση στο marathon land 13-14 Οκτωβρίου.Ισχύει;και αν ναι τι ώρα είναι;

Ζητώ συγνώμη για το πρήξιμο με τις ερωτήσεις μου.Υπόσχομαι να μην το ξανακάνω.(Προειδοποίηση αυτή η υπόσχεση ισχύει για τα επόμενα 10 λεπτά μετά θα αυτοκαταστραφεί :p