Γερμανικός ποιμενικός - Ακαθαρσίες


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
2) Τα 10 βήματα για καθαρό σπίτι τα διάβασα αλλά βλέπω ότι είναι για κουτάβι.
Εγώ 7 μηνών πρέπει να τον βάλω στο κλουβί κλεισμένο όσο λείπω για να μην τα κάνει?
Ναι το ίδιο είναι. Τώρα μπορεί να κρατηθεί περισσότερο αυτή είναι η μόνη διαφορά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
1) Φίλε rottie εγώ δεν έχω κανένα κώλυμα με την εταιρία Pro-pac ούτε λεφτά παίρνω από κανέναν για διαφήμιση.
Γυρνάς και μου λες να αλλάξω τροφή. Οκ. Υστερα απο τα 2 λινκ που μου είπες να διαβάσω βλέπω καταρχάς ότι ως κύριο συστατικό η ξηρά τροφή που δίνω έχει το κρέας και ως δεύτερα τα υπόλοιπα οπότε δεν βλέπω που το πρόβλημα.
Το πρόβλημα είναι αυτό και είναι δικό σου πρόβλημα:
Στους εφτά μήνες τωρα, έχω μαζέψει τόσο σκατό που μερικές φορές σιχαίνομαι τον εαυτό μου..
Σήμερα πχ καθάρισα.
Αύριο θα έχει κάνει μέχρι το βράδυ 2/3 της σακούλας του σουπερμαρκετ..
Εχω αγοράσει γάντια, φτιαράκι
ΚΑι καθε μέρα ρίχνω βραστό νερό με 4-5 μπουκάλια ξύδι γιατί δεν υποφέρεται η μυρωδιά. Ωστόσο οι μύγες κάνουν πανηγύρι.

Τέλος να πώ το χόμπι του είναι να τα πατάει και να απλώνει σε κάγκελα, στον τοίχο, τα πηγαίνει βόλτες και μετά θέλει και αγκαλίτσες και γίνομαι ο σκατιάς ο ίδιος.
Τα ρούχα μου δεν τα βάζο στο πλυντήριο μην πάθουμε τίποτα, τα πλένω στο χέρι...
Αν δεν θέλεις να αλλάξεις την τροφή μαθέ να ζεις με τα περιττώματα του σκύλου στα πατώματα, τους τοίχους, τα κάγκελα και τα ρούχα σου. Αφού δεν βλέπεις εσύ πρόβλημα, εμένα μου περισσεύει.;)

υγ. Φίλη είμαι, όχι φίλος. :)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Την τροφή από που την αγοράζεις?
Μας είπες ότι έχεις ρωτήσει τον κτηνίατρο και petshops αλλα δεν μας είπες τελικά από που την παίρνεις?..
Επίσης είναι 7 μηνών και 5 μήνες τον πας βόλτα και τα κάνει πάντα μέσα?

Οσον αφορά την τροφή που δίνεις το σημαντικότερο όλων, είναι ότι δεν υπάρχει πανάκεια τροφή όπως έχουμε πει παρα πολλές φορες..
και μην θεωρήσεις απίθανο το σκυλί σου να έχει κάποια δυσανεξία σε κάποιο παραγωγο της ξήρας πραγμα που θα διαπιστωσεις μονο αν αλλαξεις και συνεχισει να εχει τοσες πολλες καινωσεις..
πραγμα που αν συμβαίνει κάτι τέτοιο ετοιμάσου να κανεις την καλύτερη γενικά λύση για τον σκύλο σου..να του μαγειρεύεις..
Μου κανει πολύ μεγάλη εντύπωση η στάση του κτηνιατρου σου..
 


asevastos

Member
14 Αυγούστου 2008
13
0
1) Rottie sorry δεν είχα καταλάβει τοση ώρα ότι είσαι γυναίκα.
Αυτό που εχω να πω είναι ότι ο σκύλος είναι υγιής. είναι χαρούμενος, είναι ενεργητικός )ενοώ ότι τρέχει και έχει όρεξη για τρελά παιχνίδια και στην εμφάνιση δεν είναι μπουλης, είναι μυώδης και δεμένος. δεν εχει κοιλιές η βαριέται και τετοια.
Σε αυτό που δεν μου απάντησες είναι ότι κατηγορείς τη τροφή για τα συστατικά της (ασχέτως το πρόβλημα με τις ακαθαρσίες) και στο λινκ που έδωσες έχει ως πρότυπο για καλή τροφή τα συστατικα με την σειρά που τα έχει και αυτή που παίρνω. Αρα δεν μπορώ να καταλάβω εγώ αν η τροφή που του δίνω του φέρνει δυσανεξία για τον λόγο ότι μόλις την δει την τρώει σαν τρελός. Οπότε από ότι κατάλαβα πρέπει να τον έχω κλειστό μεχρι να μαθει να τα κάνει μόνο εξω και να του βάζω τροφή μόνο 2 φορές την ημέρα. και βόλτα με συγκεκριμένο τρόπο.... (για να τα κάνει έξω).

2) Denis : Φίλε μου τώρα δεν ξέρω τι να σου απαντήσω γιατι δεν έχω σκεφτεί μέχρι τώρα να ζυγίζω τα κακά του σκύλου.

3)Kango1: Την τροφή φίλε την αγοράζω απο την πλατεία της Δροσιάς έχει ένα πετ σοπ εκεί. Συνέχεια από εκεί παίρνω. Τώρα αλλού μια φορά που είχε ξεμείνει αυτός που παίρνω (γιατι δεν την φέρνει σχεδόν κανένας ) την είχε ένα αλλο παιδί αποκλειστικά στο Ν.Ηρακλειο. Σε άλλες περιοχές όπου και να έχω ρωτήσει την έχουνε αρκετά αλλά δεν την φέρνουνε επειδή είναι ακριβή λένε και επειδή πρέπει να κάνεις μεγάλη παραγγελία.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
1) Rottie sorry δεν είχα καταλάβει τοση ώρα ότι είσαι γυναίκα.
Αυτό που εχω να πω είναι ότι ο σκύλος είναι υγιής. είναι χαρούμενος, είναι ενεργητικός )ενοώ ότι τρέχει και έχει όρεξη για τρελά παιχνίδια και στην εμφάνιση δεν είναι μπουλης, είναι μυώδης και δεμένος. δεν εχει κοιλιές η βαριέται και τετοια.
Σε αυτό που δεν μου απάντησες είναι ότι κατηγορείς τη τροφή για τα συστατικά της (ασχέτως το πρόβλημα με τις ακαθαρσίες) και στο λινκ που έδωσες έχει ως πρότυπο για καλή τροφή τα συστατικα με την σειρά που τα έχει και αυτή που παίρνω. Αρα δεν μπορώ να καταλάβω εγώ αν η τροφή που του δίνω του φέρνει δυσανεξία για τον λόγο ότι μόλις την δει την τρώει σαν τρελός. Οπότε από ότι κατάλαβα πρέπει να τον έχω κλειστό μεχρι να μαθει να τα κάνει μόνο εξω και να του βάζω τροφή μόνο 2 φορές την ημέρα. και βόλτα με συγκεκριμένο τρόπο.... (για να τα κάνει έξω).
Το αν έχει δυσανεξία σε κάποιο συστατικό της ξήρας δεν φαίνεται με το αν την τρώει..
Το θέμα είναι να επιλεγεις τι πάει εσύ στο δικό σου σκυλί και όχι να επιλεγεις βάση διαφημίσεων και οικονομικών συμφερόντων..
Μάθε να επιλεγεις τροφή που πάει στο δικό σου σκυλί βάση του οργανισμού του και βάση των συστατικών...
Ε λοιπόν στο δικό σου σκυλί αυτή η τροφή δεν πηγαίνει..
και απορώ πως δεν το καταλαβαίνεις..
και αν δεν το καταλαβαίνεις γιατί το συζητάμε..
Προφανώς θεωρείς φυσιολογικό να έχει τόσες κενώσεις..

και φυσικά και η λύση για αυτό το πρόβλημα ,δεν είναι να μάθει να κάνει την τουαλέτα του..



1) 3)Kango1: Την τροφή φίλε την αγοράζω απο την πλατεία της Δροσιάς έχει ένα πετ σοπ εκεί. Συνέχεια από εκεί παίρνω. Τώρα αλλού μια φορά που είχε ξεμείνει αυτός που παίρνω (γιατι δεν την φέρνει σχεδόν κανένας ) την είχε ένα αλλο παιδί αποκλειστικά στο Ν.Ηρακλειο. Σε άλλες περιοχές όπου και να έχω ρωτήσει την έχουνε αρκετά αλλά δεν την φέρνουνε επειδή είναι ακριβή λένε και επειδή πρέπει να κάνεις μεγάλη παραγγελία.
Aντε πάλι με το φιλε και εγώ φιλη είμαι..
Υπάρχουν πολλά petshop μεγάλα και μικρά..
Τα μικρά φέρνουν λίγα..
Τα μεγάλα φέρνουν πολλά..
Το ότι όπως λες είναι δυσεύρετη ,αυτό δεν την κάνει και πανάκεια..
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Η σωστή τροφή :
1. Την τρώει ο σκύλος
2. Σε ικανοποιούν τα συστατικά που έχει
3. Η ανάπτυξη του σκύλου είναι φυσιολογική
4. Δεν παρουσιάζει εμετούς
5. Δεν παρουσιάζει διάρροιες ή ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΗ ποσότητα κοπράνων
6. Δεν παρουσιάζει οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα που σχετίζεται
με την τροφή

έχουμε και λέμε. 1 check, 2 check, 3 check, 4 check, 5 ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

εδώ σταματάει η διαδικασία, η τροφή αυτή δεν κάνει.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητή και σαφής.

Αν παρόλα όσα έχεις ακούσει θεωρείς ως μόνο σου πρόβλημα όχι την ποσότητα των κοπράνων αλλά απλά που λερώνει, ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.:maria::maria::maria::maria::maria:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
1) Rottie sorry δεν είχα καταλάβει τοση ώρα ότι είσαι γυναίκα.
Αυτό που εχω να πω είναι ότι ο σκύλος είναι υγιής. είναι χαρούμενος, είναι ενεργητικός )ενοώ ότι τρέχει και έχει όρεξη για τρελά παιχνίδια και στην εμφάνιση δεν είναι μπουλης, είναι μυώδης και δεμένος. δεν εχει κοιλιές η βαριέται και τετοια.
Σε αυτό που δεν μου απάντησες είναι ότι κατηγορείς τη τροφή για τα συστατικά της (ασχέτως το πρόβλημα με τις ακαθαρσίες) και στο λινκ που έδωσες έχει ως πρότυπο για καλή τροφή τα συστατικα με την σειρά που τα έχει και αυτή που παίρνω. Αρα δεν μπορώ να καταλάβω εγώ αν η τροφή που του δίνω του φέρνει δυσανεξία για τον λόγο ότι μόλις την δει την τρώει σαν τρελός.
Την τρώει σαν τρελός και ...χέζει σαν τρελός! :rolleyes:
Αν ότι μας διηγήθηκες είναι αλήθεια και δεν υπερέβαλες στην περιγραφή σου, η συγκεκριμένη τροφή ΔΕΝ κάνει για το σκύλο.

Διάβασες το review που σου έδωσα σχετικά με την τροφή? Αξιολογείται με βάση τα συστατικά της στην τελευταία θέση. Σε κλίμακα αξιολόγησης από το 1 εώς το 6 βαθμολογείται με 1! Είναι γεμάτη καλαμπόκι που είναι δύσπεπτο και προκαλεί αλλεργίες και αμφισβητούμενα υποπροϊόντα (Beet pulp) που χρησιμοποιούνται ως “fillers” στις τροφές. Για ποια «καλή τροφή» μιλάς? :confused:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εκτός απο την τροφή (μάρκα, συστατικά, κλπ) νομίζω πως πρέπει όπωσδίποτε να βάλεις πρόγραμμα στο σκύλο σου. Πχ, να τρώει μισή δόση το πρωϊ και μισή το βράδυ και ΠΑΝΤΑ πριν το βγάλεις βόλτα.

Επίσης ΜΑΘΕ του να κάνει την ανάγκη κατά την διάρκεια της βόλτας και όχι στο σπίτι όταν λείπεις εσύ.
Να τον ανταμοίβεις όταν τα κάνει έξω με λιχουδιά/παιχνίδι/κλπ.

Για την μυρωδιά, δυστηχώς είσαι "καταδικασμένος". Οι ξηρές τροφές έχουν σαν αποτέλεσμα (ένα απ'όλα) την άσχημη μυρωδιά στα κόπρανα, στο στόμα και στον σκύλο τον ίδιο.

Ελπίζω να εφαρμόσεις όσα σου είπαν τα παιδιά για την καλύτερη συμβίωση με τον φίλο σου ;)

Για να σε προλάβω, φίλη είμαι και εγώ :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εκτός απο την τροφή (μάρκα, συστατικά, κλπ) νομίζω πως πρέπει όπωσδίποτε να βάλεις πρόγραμμα στο σκύλο σου. Πχ, να τρώει μισή δόση το πρωϊ και μισή το βράδυ και ΠΑΝΤΑ πριν το βγάλεις βόλτα.
Λάθος. ΠΟΤΕ δεν ταΐζουμε το σκύλο πριν και μετά τη βόλτα. Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος συστροφής στομάχου.

Όσον αφορά την αφόδευση, δεν έχει σημασία πότε ταΐζεται ο σκύλος, αρκεί να ταΐζεται 2 φορές την ημέρα την κατάλληλη για αυτόν τροφή με σταθερό πρόγραμμα και να βγαίνει τις βόλτες του συγκεκριμένες ώρες. :)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Δεν είπαμε να πηγαίνει βόλτα με την μπουκιά στο στόμα.
20-30 λεπτά μετά το φαγητό δεν πιστεύω να οδηγήσει σε συστροφή;
 




chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Να πώ κι εγώ την άποψή μου μετά απ΄όσα διάβασα και από την εμπειρία μου εδώ και 2 1/2 χρόνια με γ.π.
1) Από την ποσότητα των κοπράνων είναι ξεκάθαρο ότι η τροφή δεν αφομοιώνεται.
2)Θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλη τροφή.
2) Πιθανόν να αναγκαστείς να του δίνεις ανακατεμένη τροφή, ξηρά με μαγειρευτό.Αξίζει τον κόπο για το φιλαράκι σου.
3) Το ότι δεν τα κάνει έξω μπορεί να είναι και θέμα ανασφάλειας του σκύλου, μην ξεχνάς ότι ακόμη είναι κουτάβι, παρ όλο το μέγεθός του. Γυριζει σπίτι και τα κάνει. Το θέμα αυτό πιστεύω θα διορθωθεί με τον καιρό.
4) Δύο γεύματα την ημέρα, αν είναι δυνατόν τις ίδιες περίπου ώρες και τουλάχιστον δύο βόλτες τις ίδιες ώρες. Ακολούθα τις ίδιες διαδρομές, μην αλλάζεις δρομολόγια και αφαιρείται με νέα αντικείμενα και άλλες μυρωδιές. Η δικιά μου κατουράει και χ..ει στα ίδια σημεία και πάντα σε χώμα.
5) Μη θυμώνεις με τον σκυλάκο σου:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν είπαμε να πηγαίνει βόλτα με την μπουκιά στο στόμα.
20-30 λεπτά μετά το φαγητό δεν πιστεύω να οδηγήσει σε συστροφή;
ΠΟΤΕ φαγητό 3 ώρες πριν και 3 μετά την άσκηση.
Ρίξε μια ματιά σε ένα παλαιότερο θεμα: ΣΥΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ
:)
 






nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
από την στιγμή που ο σκύλος είναι υγειέστατος μέχρι τώρα και ο κτηνίατρος που τον βλέπει έχει πάθει πλάκα με την ανάπτυξή του και τα όλα του τα + δεν θέλω να βάλω μπελάδες στο κεφάλι μου. Μάλλον θα μειώσω τις δόσεις....

Αυτό το μικροβιοκτόνο που το πουλάνε για να το πάρω?


Αυτες οι ποσοτητες κοπρανων δεν διχνουν υγεια,καλο ειναι να ψαχτεις στην τροφη που του ταιριαζει γιατι μετα θα εχεις τρεχαματα και πιο πολους μπελαδες ,εμενα οταν ημουν στο ψαχτηρι για ιδιους λογους και διαροιες κανενας γιατρος δεν με συμβουλεψε δυστυχως...
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
αγαπητε asevastos ειμαι κ εγω κατοχος γερμ.ποιμενικου.για την ακριβεια ειναι ο πεμπτος Γ.Π στη "καριερα" μου κ με 4 γεννες γερμ.ποιμενικων.θα πρεπει να σε ενημερωσω οτι η συγκεκριμενη φυλη αντιμετωπιζει προβληματα στο πεπτικο συστημα κ κυριως με το εντερο.συμφωνω απολυτα με ολους οσους σου προτειναν να αλλαξεις τροφη διοτι να εισαι σιγουρος οτι εκει εστιαζεται το προβλημα.δυστυχως αυτο δεν ειναι σε θεση να στο πει κανενας πετ-σοπας κ κανενας κτηνιατρος κανε μονος σου την ερευνα σου συμφωνα με τις απαιτησεις κ τις αντιδρασεις του σκυλου σου.για να σε καθησυχασω θα σου πω οτι στο σκυλο που εχω τωρα αλλαξα 4 τροφες για να κατασταλαξω κ τελικα τα καταφερα!!!θα μπορουσα να σου προτεινω καποια αλλα δεν θα ηθελα να φανει σαν διαφιμιση κ 2ον μπορει στον δικο σου σκυλο να μην λειτουργισει.
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
εγω παλι να σου πω οτι η σειρα που σου δωσαν για τις εταιρειες ξηρας τροφης, ειναι..καταστροφικες!!
αυτες που σου δωσαν για πρωτες, απλα πες τους να τις ταισουν στις κοτες!!:paja1::paja1::paja1::maria::maria:
εγω εχω σαρ-πει κ ειναι πολυ συμαντικη η διατροφη τουςε για την υγεια του δερματος τους οποτε εχω κανει τις ερευνες μου, κ καθε χρονο συνεχιζω να μαθαινω για καινουριες κ να αποριπτω παλιες.
θα σου πω να κανεις το εξης απλο, για να μην διαφημησω εταιρειες..
διαβαζε πισω απο καθε τσουβαλι πριν το παρεις τα συστατικα του κ κοιτα τα 3 πρωτα να ειναι κρεας κ ρυζι!!!κ το κρεας σε μεγαλη αναλογια οχι..15-20%...
μην περνεις ποτε τροφες που περιεχουν καλαμποκι κ σταρι!αυτα ειναι φτηνη πρωτη υλη που ειναι ομως αχρηστη στο σκυλο μιας κ το πεπτικο του δεν μπορει να τα πεψει κ τα αποβαλει, καποιες φορες δημιουργειται κ αλλεργεια σε αυτα τα συστατικα.
το ρυζακι ειναι μια χαρα για τους υδατανθρακες.
αν θες λοιπον ποπ κορν, πηγαινε παρε απο κανα λουνα παρκ να διασκεδασεις κιολας, μην τους δινεις κ ενα καρο λεφτα...
 


View Weim

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2011
101
0
Νέα Σμύρνη
Καταλαβαίνω την άρνησή σου για την καταλληλότητα τροφής... Είχες κάνει την έρευνα αγοράς σου (δυστυχώς οχί σωστά) δίνεις και τόσο καιρό τα ωραία σου λεφτάκια για την ακριβή/καλύτερη τροφή για τον σκύλο που αγαπάς τόσο. Παρόλα αυτά θα στο πώ κι εγώ: η τροφή αυτή δεν είναι η καταλληλη για τον δικό σου σκύλο, μην το αμφισβητείς αυτό άλλο.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να διευκρινίσουμε είναι η ποσότητα που του δίνεις. Σε όλες τις τροφες η δοσολογία είναι για την ημερήσια ποσοτητα, που σημαίνει οτι εσύ που κάνεις 2 γεύματα την ημέρα στον σκύλο σου διαιρείς αυτην την ποσότητα στα 2 , σωστα????? Μην παρεξηγηθείς, ρωτάω γιατί μπορεί να συμβεί, το έχω ξαναδεί.!!

Τώρα ένας καλός τρόπος για να μάθεις το κουτάβι σου (γιατι μεχρι 15 μηνών κουτάβι είναι) να αφοδεύει έξω είναι να του αφιερώσεις χρόνο πάνω από όλα. Ένα Σαββατοκύριακο το λιγότερο λοιπόν θα είσαι συνέχεια μαζί του. θα τον πηγαίνει μικρές (10λεπτες) βόλτες 1 με 2 ώρες μετά το γεύμα του. Να τον κρυφοκοιτάς στο μπαλκόνι κι αν τον δείς να παίρνει στάση βολής τον διακόπτεις και τρέχετε έξω. Σίγουρα έχει πολύ κόπο αλλά το αξίζει! Μην ξεχάσεις να κάνεις πάρτυ όταν τα καταφέρεται, πολλά μπράβο και χάδια! Πρέπει να του δείξεις τι είναι αυτό που θες από αυτόν!!!

Κουράγιο και υπομονή!!!

p.s. Κοπέλα είμαι, xixixixixixi!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc