Γερμανικός ποιμενικός Ραγισμένο κόκαλο.


Status
Κλειδωμένο θέμα

haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
τον σκύλο εδώ και 5 μήνες που τον έχω το επισκέφτομαι 3 φορες την ημερα από τουλάχιστον 30 με 45 λεπτά την φορα με ουσιαστική παρέα.Απολογούμαι για να σας φύγει η ιδέα του "ταρατσοσκουλου" .
αρα δεν έχει βόλτες, ε? μόνο 2 ώρες την ημέρα πας και το βλέπεις? πλάκα μας κάνεις?
 




28 Μαϊου 2014
10
2
irakleio kritis
προφανώς είστε λεφτάδες και καθόσαστε όλοι μέρα και "ασχολιεστε" με τον σκύλο σας...εμενα δεν μου περισσεύουν και ντρέπομαι που το λέω αλλα έχω την δικια μου δουλειά και μου τρώει χρόνο μαζί και η οικογένεια άστα...
haviharakennel άμα κανεις δικό σου σπίτι με δικά σου έξοδα και οικογένεια αφιέρωνε εσύ 20 ώρες στο σκυλάκι σου...και όχι να μας καθαρίζει και ταΐζει η μαμά η ο μπαμπάς!
"Ταρατσοσκυλάκι, με επισκεπτήριο!!!"
προφανώς στερείς νοητικά...μπήκα εδώ με όλη την καλή διάθεση για το καλυτερο του σκύλου μου και βλέπω μια επίθεση που δεν μου χει ξαναγίνει!όσοι είναι πραγματικοί φιλόζωοι ας αφήσουν τα forum στο internet να ξεσύρουν να πάνε να βρούν εκεί που πραγματικά βασανίζουν ζώα και όχι τους "αναίσθητους"που έχουν φτιάξει τον χώρο του σκύλου στην ταράτσα τους και δεν τους λείπει tpt!μην είσαι προκατελημένοι με την λέξη ταράτσα!άλλοι τους έχουν δεμένους μήνες και χρονια σε αυλές και σε ενόχλησε ο χώρος που τον έχω!ελπίζω ο επόμενος που θα ζητήσει φιλικά μια συμβουλή να μην τον "δαγκώσεις"!!!
το ράγισμα είναι μπροστά αριστερά (κοιτώντας τον σκύλο από την πίσω πλευρά),είναι σίγουρο γιατί του έκανα ακτινογραφία(ελπίζω να μην τα ακούσω από καμια για τις ακτίνες που εκτέθηκε),θα πάω κάποια στιγμή για να "αγοαρασω" κάποια φάρμακα και θα την ζητήσω την ακτινογραφία να την δείτε να έχετε μια ιδέα.
προφανώς στερείς νοητικά...μπήκα εδώ με όλη την καλή διάθεση για το καλυτερο του σκύλου μου και βλέπω μια επίθεση που δεν μου χει ξαναγίνει!όσοι είναι πραγματικοί φιλόζωοι ας αφήσουν τα forum στο internet να ξεσύρουν να πάνε να βρούν εκεί που πραγματικά βασανίζουν ζώα και όχι τους "αναίσθητους"που έχουν φτιάξει τον χώρο του σκύλου στην ταράτσα τους και δεν τους λείπει tpt!μην είσαι προκατελημένοι με την λέξη ταράτσα!άλλοι τους έχουν δεμένους μήνες και χρονια σε αυλές και σε ενόχλησε ο χώρος που τον έχω!ελπίζω ο επόμενος που θα ζητήσει φιλικά μια συμβουλή να μην τον "δαγκώσεις"!!!
""""
Σε μπροστινό πόδι ειναι ή πισω;
Είσαι σίγουρος οτι ειναι κάταγμα ή γιατρός ειπε κατι σαν κάταγμα;
Γιατι αυτά τα κατάγματα νομίζω ειναι σπάνια.
""""
το ράγισμα είναι μπροστά αριστερά (κοιτώντας τον σκύλο από την πίσω πλευρά),είναι σίγουρο γιατί του έκανα ακτινογραφία(ελπίζω να μην τα ακούσω από καμιά για τις ακτίνες που εκτέθηκε),θα πάω κάποια στιγμή για να αγοράσω κάποια φάρμακα και θα την ζητήσω την ακτινογραφία να την δείτε να έχετε μια ιδέα εγκυκλοπαιδικά.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: skar


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Δεν είναι επίθεση. Μπήκες σε ενα φορουμ που ασχολείται με τον σκύλο και μόνο. Αρα μιλάμε για την ευζωία του. Μας λες ότι ο κουταβος σκύλος σου έχει τραυματιστεί, δεν ξέρεις πως και μένει στη ταράτσα όπου συνολικά τον βλέπεις 1,30 ώρα την ημέρα. Σαφώς και ενδιαφέρεσαι για αυτό και μπραβο σου όμως μας δίνεις παράδειγμα ότι πιο ελεεινό υπάρχει σε διαβίωση σκύλου (δεμένος χρόνια κτλ) και μας λες οτι εφόσον δεν ζει έτσι, ζει καλύτερα. Αλήθεια?

Επίσης η προσωπική ζωή των μελών δε σε ενδιαφέρει όπως δεν μας ενδιαφέρει και η δική σου! Όλοι έχουν τα προβλήματα τους και όλοι πιέζονται για να τα βγάλουν πέρα. Το να εντάξεις ένα σκύλο στη ζωή σου δεν σημαίνει ότι ασχολείσαι μαζί του 24/7. ,
Και να λείπουν οι χαρακτηρισμοί σε παρακαλώ.
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Γιωργο καλησπερα....ως εργαζομενη τριτεκνη μητερα κ κατοχος γερμανικου ποιμενικου θα σε συμβουλευα το εξης.... Βαλε το σκυλο μεσα στο σπιτι σου.... μονο κακο του κανεις με το να τον εχεις εκτος σπιτιου ειτε αυτο το ''εκτος'' λεγεται αυλη, ταρατσα, μπαλκονι η δεν ξερω τι αλλο...

Τα σκυλια ειναι αγελαια ζωα δε ζουν κατα μονας. Πως θα χτισεις σχεση με το κουταβι σου βλεποντας το 1,5 ωρα τη μερα; Κ πραγματικα, γιατι πηρες σκυλι;;; Ειλικρινα ρωταω... Ποια αναγκη σου σου καλυπτει βρισκομενο στην ταρατσα;

Περαστικα του....
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
προφανώς είστε λεφτάδες και καθόσαστε όλοι μέρα και "ασχολιεστε" με τον σκύλο σας...εμενα δεν μου περισσεύουν και ντρέπομαι που το λέω αλλα έχω την δικια μου δουλειά και μου τρώει χρόνο μαζί και η οικογένεια άστα...
haviharakennel άμα κανεις δικό σου σπίτι με δικά σου έξοδα και οικογένεια αφιέρωνε εσύ 20 ώρες στο σκυλάκι σου...και όχι να μας καθαρίζει και ταΐζει η μαμά η ο μπαμπάς!
"Ταρατσοσκυλάκι, με επισκεπτήριο!!!"
Αγάπη μου, δεν είμαστε καθόλου λεφτάδες. Όταν πήρα το πρώτο μου σκυλί δούλευα δεκάωρα. Και όμως μπορούσα να σηκώνομαι 6:30 ώρα κάθε μέρα για να το πάω βόλτα. Και το ίδιο μετά τη δουλειά βρεξει χιωνίζει (ή εγώ ή ο άντρας μου). Και όλο το υπόλοιπο χρόνο το σκυλί είναι μαζί μας επειδή το έχουμε ανάγκη και εμείς και το σκυλί μας.
Πριν πάρεις σκύλι πρέπει να ξέρεις τι ανάγκες έχει και αν δεν έχεις χρόνο να του το προσφέρεις - ε, απλά δεν παίρνεις σκύλο, δεν είναι υποχρεωτικό.
Πιθανόν δεν καταλαβαίνεις ότι το ζώο υποφέρει μόνο του στην ταράτσα, θέλει να είναι κοντά σου, του λείπεις. Σκέψου το, αν το αγαπάς...
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Θεωρεις οτι του παρεχεις τα παντα αλλά τον στερεις απο το βασικότερο. Το αφεντικό του.

Στα υπολοιπα δεν εχω να προσθεσω κατι. Προσεξε μονο μην καταλήξεις με ενα νευρικο και δυστυχισμενο γ.π...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ένα σκύλος κοστίζει. Επενδύεις πάνω του και χρηματικά και σε συναισθήματα. Όλοι έχουμε υποχρεώσεις δεν είναι δικαιολογία αυτό. Δουλεύω 10 ώρες την ημέρα, ο σύντροφος μου είναι ναυτικός και λείπει συνέχεια τη φροντίδα της Σίλβας την έχω αναλάβει μόνη κυρίως.1.30 ώρα την ημέρα πρέπει να είναι η βόλτα τους. Την υπόλοιπη μέρα πρέπει να βρίσκονται στον ίδιο χώρο με σένα και όταν λείπεις να βρίσκεται σπίτι του, σπίτι σας και να σε περιμένει. Ότι και να λέμε έτσι πρέπει δεν είναι κάτι υποκειμενικό αυτό. Θυμήσου τους λόγους που πήρες σκύλο και βάλτον να ζει μαζί σας. Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος όταν επιλέγει κάποιος να πάρει σκύλο να τον απομονώνει. Κανένας όμως!!!!!!
 


28 Μαϊου 2014
10
2
irakleio kritis
και ρωτάω εγώ,ουσιαστική μα όμως ουσιαστική προσοχή posh ώρα την ημερα αφιερώνεται στο σκύλο σας???όχι να μας ακολουθάει από πίσω μας και κανένα χάιδεμα για να τον κάνουμε να swpaei!εκπαίδευση παιχνίδι και +30 μιση ώρα βόλτα αυτά καθημερινά,τα σκ εκδρομές ktlp το παίρνεις μαζί??γιατί εγώ τον έχω παντού μαζί,και εμπειρικά από βιβλία και άθρα ο χαρακτήρας του γερμανικού δεν είναι ούτε στην ταράτσα ούτε μέσα στο σπίτι!υπάρχουν αλλα σκυλιά για μέσα στο σπίτι,ίσος και αυτοί που τον έχουν μέσα να τον τυραννάνε με τον δικό τους γλυκό tropo.to ξεκίνημα τις συγκεκριμένης συζήτησις ήταν μια συμβουλή και όχι το κράξιμο ,ούτε ζώο έχω χτυπήσει ούτε έχω θανατώσει ούτε το έβαλα σε κλουβιά για αγώνες,αυτά είναι τα πραγματικά προβλήματα που λυπάμαι να τα ακούω και όχι το αν αφιερώνω 1:30 η 200 ώρες στον σκύλο μου με αγάπη.δηλαδή εσείς poses ώρες παραπάνω καθόσαστε μονο με τον σκύλο σας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και "ασχολιεστε" ,παιχνίδι βόλτα εκπαίδευση?mpoumpoulaoriginal Σε ευχαριστώ για τον ήρεμο τόνο τις ομιλίας(ειλικρινα δεν ειναι ειρωνικο).
γλυκούλα αλίκη_σ σαφώς και δεν με ενδιαφέρει η προσωπική ζωή κανενός,ειλικρινά ,αλλα δεν είναι σωστό να κατακρίνουμε και να χλευάζουμε εκ του ασφαλούς...e?έτσι δεν είναι?το "ταρατσοσκουλο" μου αν διάβασες προηγούμενος (αμφιβάλλω)πάει καθημερινά την βόλτα του !πρώτη φορα λόγο τραυματισμού έχει κάνει να κατεβει σχεδόν 2 μέρες από την "σκουλοταρατσα" και όχι βόλτα στην γειτονιά και πίσω ,και απομακρυσμένα με το αμάξι και συνεχεια σε διαφορετικά μέρη και με κόσμο να εξοικειώνεται να μην έχω ένα επικίνδυνο γερμανικό "ταρατσοσκυλαγονικο"!Σε ευχαριστώ.Αν θέλετε ευχαρίστως να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα για ψυχολογικά anomalous που τυραννάνε ζώα τα "κακομεταχιριζοντα" και αυτούς που γεμίζουν με φόλες .Αυτή είναι κακομεταχείριση και αμαρτία από το theo γιάτα ζωντανά.θα παρακαλούσα να σταματήσει η κουβέντα εδώ με το που έχω τον σκύλο μου και αν έχετε κάποια συμβουλή να μου την πείτε ώστε να είμαι καλύτερα ενημερωμένος.

και κάτι τελευταίο όπως είπα προηγούμενος ένας από τους λόγους είναι το πάτωμα...δυστυχώς δεν μου περισσεύουν για χαλιά,το αν μπει ο σκύλος στο σπίτι θα γίνει μετά από τον χρόνο ώστε να ωριμάσει ο σκελετός του να μην έχει μεταγενέστερα προβλήματα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: skar


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Γιατί φυσικά, με το μόνο που μπορεί να συγκριθεί η ζωή ενός ταρατσόσκυλου, είναι με την ζωή φρικτά κακοποιημένων σκύλων. Εντελώς λογικό.

Να τολμήσω να κάνω και την έταιρη αιρετική ερώτηση...από που τον έχεις πάρει; H να υποθέσω ότι γνωρίζεις, ότι δεν παίρνουμε ποτέ σκύλο από pet shop ή από γέννα γνωστού/συγγενή/φίλου/αγγελίας;

Πάντως βρε παιδί μου, απορώ...γιατί παίρνετε σκύλο εσείς οι φτωχοί; Αυτά τα σπορ, είναι για εμάς τους πλούσιους, που τα ξύνουμε όλη μέρα. Κι άμα θες...έχω και κότερο...σε πάω και μια βόλτα (y)
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Πολύ καλά κάνεις και αναφέρεις την ποιοτική ασχολία είναι και αυτό ένα μεγάλο ζήτημα. Όμως είτε το πιστεύεις είτε όχι το να κάθεσαι στο καναπέ και να είναι ξαπλωμένος στα πόδια σου να σε νιώθει και να σε μυρίζει του παρέχει ηρεμία ασφάλεια δέσιμο συμπεριφορά κοινωνικοποίηση και Χίλια πράγματα που δεν μπορείς να καταλάβεις προφανώς. Είτε συμφωνείς είτε όχι ο σκύλος είναι μέλος της οικογένειας!!! Και ότι άλλο λες για να υπερασπιστείς τον τρόπο που ζει το σκυλί σου, είναι αδύναμο επιχείρημα....
 
  • Like
Reactions: mpoumpoulaoriginal


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Επίσης και με ένα παλιό χαλί ή μια κουβέρτα που θα την κολλήσεις στο πάτωμα με ταινία διπλής όψεως ευχαρίστημενος θα είναι.. δεν θέλει περσικο χαλί ο σκύλος, να ανήκει σε αγέλη όμως το θέλει!!!!
 
  • Like
Reactions: mpoumpoulaoriginal


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Γιωργο, απαντωντας στην ερωτηση σου θα πω το εξης.... Η μικρη μου πλεον στην ηλικια των 18 μηνων βγαινει δυο βολτες την ημερα. Μια βολτα το μεσημερι που διαρκει μιση με μια ωρα κ μιατο βραδυ που διαρκει τουλαχιστον 2 κ μπορει να φτασει κ τις 3 με 4 ωρες. Φυσικα παιζουμε μεταξυ μας, κανουμε υπακοη, περπαταμε. Οταν χρειαζοταν κ πρωινη βολτα ξερεις τι ωρα ξυπνουσα; στις 05κ μιση!!!!!! Η βραδινη της βολτα ξερεις τι ωρα ξεκιναει; στις εντεκαμιση!!! Πηρα σκυλο γνωριζοντας τις αναγκες του κ αφοτου ημουν απολυτα σιγουρη οτι θα μπορω να αντεξω τη στερηση ελευθερου χρονου, υπνου, ξεκουρασης.

Κ φυσικα η Λαρα ειναι το 4ο παιδι μου γιαυτο κ μας ακολουθει στις εκδρομες μας. Κ γιαυτο ζει μας μας.... σπιτι μας.... ξαπλωνει στα ποδια μας.... το παιζει φυλακας.... τρεχει κλαιγοντας να γλειψει τα παιδια οταν χτυπανε.... εχει μαθει τη ρουτινα μας κ την ακολουθει χωρις να δημιουργει προβληματα.

Ειλικρινα, δε μπορω ουτε στη σκεψη οτι θα την ειχα στην ταρατσα.... Θα εβγαζα τα παιδια μου στην ταρατσα;;;;; χμ..... ασε μην το πολυσκεφτω γιατι αυτα μπορει κ να τα εβγαζα για κανα δυωρο!!!!!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ο σκυλος στην ταράτσα δεν ακούγεται ποτε καλα.

ΑΛΛΑ ειναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες; Εντάξει ηταν παλιότερα πριν
10 χρονια. Άλλοι εχουν κανει τις ταράτσες μικρούς παραδείσους.
Και τι στοιχεία έδωσε για να προλάβετε να τον καταδικασετε.
Και τι διαφορα εχει το ταρατσοσκύλο απο το αυλόσκυλο και τι
απο το κλουβοσκυλο και πιά απο το μαντροσκυλο.
Χωρίς στοιχεία γιατι τσουβαλιάζουμε όλες τις ταράτσες;
Αν καποιος εχει μεράκι δεν μπορει να την μετατρέψει σε ενα
καλό κένελ η ενα μεγάλο κρέιτ;

ΔΕΝ έχουμε στοιχεία για να τον καταδικάσουμε ετσι.
Μπήκε εδω μέσα για να ζητήσει βοήθεια. Τελείωσε το κομάτι της
βοήθειας; Εμείς ολοι (ή αν θέλετε εσείς ολοι) ειμαστε οι τέλειοι
και αυτός ειναι ο εγκληματίας.

Ο μόνος τρόπος για να γίνει καλύτερος ειναι να μείνει εδω και
οχι να τον προγκιξουμε απο τα πρώτα πόστ και αυτός δεν ειναι
τροπος απο κάποιους. Αν τον διώξεις ούτε τον σκυλο του βοηθάς
ούτε την κυνοφιλια ούτε το φόρουμ.

Να μείνουμε 30 νοματαίοι να ανταλλάσουμε φωτο μεταξυ μας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εμένα πάλι, δεν με ενδιαφέρει να ανταλλάσσω φωτό με κανέναν.
Οποιος θέλει μένει, όποιος θέλει φεύγει.
Κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν και καθένας, συγκρίνει ανάλογα με τα δικά του δεδομένα.
Αν εσύ @ISKENDER γουστάρεις αυτό που βλέπεις, με γειά σου, με χαρά σου. Υπερθεμάτισε υπέρ αυτού αν θέλεις , και άσε ποιός είναι τέλειος και πως βλέπει ο καθένας τα πράγματα. Από δικηγόρους, έχουμε και πτυχιούχους σ'αυτό το φόρουμ. Δεν χρειάζονται ερασιτέχνες.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
εκτός των όσων έχουν γραφτεί παραπάνω, ένας σκύλος που μένει στην ταράτσα με τον καιρό ξεκινάει και γαυγίζει συνεχώς. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ενοχλεί τους γείτονες.
Κάθε μέρα στη βόλτα από όσα σπίτια περνάω που είτε ο σκύλος είναι ταράτσα ή μπαλκόνι συνεχώς ακούω ένα γάυγισμα.

Επίσης ένας σκύλος που μένει μόνιμα στην ταράτσα είναι εκτεθιμένος στη διαστροφή του καθένα που μπορεί να πετάξει οτιδήποτε στο σκύλο. Από φόλα μέχρι ότι να ' ναι!
 


28 Μαϊου 2014
10
2
irakleio kritis
έτσι απλά για τους τύπους gt ίσως να μην το έχετε καταλάβει ορισμένοι ο χώρος ο συγκεκριμένος τα 3 τετραγωνικά είναι ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για την περίοδο αναρρώσεις το περιφραγμένο κομμάτι τις ταράτσα ουδεμία σχέση έχει με αυτό ,είναι τουλάχιστον 18-20 τετραγωνικά."μαρεκο" να σε πάω εγώ μια βόλτα καλύτερα?θέλεις?και κάποια στιγμή όσο για το νευρικό σκυλί στο ηράκλειο Κρήτης μένω ευχαρίστως όταν γίνει καλά το "ταρατσοσκουλος" μου να τον γνωρίσει και αν θέλει να βρεθούμε ώστε να paiskei με τον δικό του.Η καλή διάθεση υπάρχει πάντα!e "μαρεκο"?
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Δε διαφωνω οτι υπαρχουν ταρατσες - ''παραδεισοι''.... αλλα με ποιου τα κριτηρια; τα δικα μας;;;; Ο σκυλος το μονο που χρειαζεται ειναι να βρισκεται πλαι στον ανθρωπο του.... να τρωει.... να πινει.... να εκτονωνεται... να ξεκουραζεται.... παρεα του.... αυτος ειναι ο ''παραδεισος'' του σκυλου.... η αγελη του....
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Οσο για το κρειτ.... αυτο ειναι απλα εργαλειο εκπαιδευσης βασικα κ κατοπιν μπορει να γινει κ η φωλια του σκυλου μας οταν αυτος θελει να αραξει.... κι αυτο ομως βρισκεται μεσα στο σπιτι....
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Γιωργο.... αν ο σκυλος εκτονωνεται οπως πρεπει του αρκουν 5 τετραγωνικα παρεα μαζι μας.... Το να εχει ενας σκυλος 20 τετρ η 4 στρεματα να τρεχει ασκοπα... οχι δεν ειναι εκτονωση... δουλεψε το σκυλο σου.... δεσου μαζι του.... μαθε τον... καντον να σε μαθει.... ζησε μαζι του κ θα καταλαβεις.....
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981