Γερμανικός ποιμενικός απλά μοναδικός!


Telpi2020

New Member
14 Αυγούστου 2020
1
1
43
Το όνομα του είναι Ρούντι, 38 κιλά και σύμφωνα με τον κτηνίατρο 4 ετών και 80% γερμανικός ποιμενικός.
Πριν 3 χρόνια μετακόμισα σε ένα χωριουδάκι κοντά στο Λαύριο και ήταν ο πρώτος που με υποδέχτηκε.
Νόμιζες πως ήταν αδέσποτο γιατί κυκλοφορούσε παντού στη περιοχή ανεξέλεγκτα. Γρήγορα έμαθα πως τον είχε αγοράσει ένας γείτονας όπου δεν του έδινε καθόλου σημασία παρά μόνο τα βράδια που του σφύριζε για να έρθει να κάνει τον φύλακα στο σπίτι του.(σουρεαλ).
Μετά από ένα χρόνο σχεδόν έφυγε νύχτα και τον παράτησε.
Από τότε κατασκηνωσε έξω από την πόρτα μου... Και από τότε ήξερα πως τα προβλήματα άρχισαν...
Οτι αδέσποτο σκυλί πέρναγε έξω από την αυλή μου το τραμπουκιζε ,ότι αμάξι πέρναγε έκανε τα ίδια.
Το σκυλί δεν ήξερε καμία εντολή δεν είχε καμία εκπαίδευση.
Ηταν ο αλήτης της γειτονιάς που όσο πέρναγε ο καιρός είχε κάνει και πολλούς να σκέφτονται να το φωλιασουν.
Αφού τσακώθηκα με αρκετούς νεαταρνταλ που μου λέγανε πως εγώ φταίω που ήταν έξω από το σπίτι μου διότι του έδινα νερό και φαγητό ενώ σύμφωνα με τους ίδιους θα έπρεπε να του πέταγα δυναμιτάκια ή τίποτα κλωτσιές κέρασμα όπως "χαριτολογοντας"μου είπε κάποιος,ήταν εκείνη η μέρα που γυρνώντας απτη δουλειά με περίμενε με ένα κομμάτι από το αυτί του κρεμασμένο ευτυχώς μικρό. Δεν έχω ιδέα πως έγινε μάλλον από τσακωμούς με άλλα αδέσποτα.
Αποφάσισα λοιπόν να τον κρατήσω προσωρινά γνωρίζοντας πως δεν θα μπορώ για πάντα για πολλούς λόγους.
Εαν λοιπόν φίλε αναγνώστη διαβάζεις ακόμα αυτά που γράφω και δεν έχεις βαρεθεί ,θα πρέπει να σου πω πως αυτός ο αλήτης πλέον έχει γίνει πρίγκιπας!
Είναι πανέμορφος για φωτογράφιση με δύο μάτια λες και έχει eyeliner!
Είναι πανέξυπνος και μαθαίνει ταχύτατα ακόμα και τώρα!
Σε εκπλήσει το πόσο έξυπνος είναι και το πόσα καταλαβαίνει.
Είναι υπάκουος και φιλικός με τους ανθρώπους ειδικότερα με τα παιδιά!
Παρόλο που του στέρησα την ελευθερία του έχει αφομοιωθεί με τις νέες συνθήκες και δεν σου δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα!
Του αρέσει να τρέχει και ζεί για τις βόλτες που 2 χρόνια που τον έχω βάλει στη ζωή μου προσπαθώ πάντα πάντως καιρού να τον πηγαίνω.
Είναι απίστευτα υπομονετικός και ήσυχος και έχει δείξει πως προσαρμόζεται πολύ γρήγορα!
Απτην άλλη είναι πολύ θαρραλέος και πολύ καλός φύλακας!
Δεν πρόκειται να μπει παρείσακτος στο σπίτι σου άσε που οποίος τον δεί στην αρχή φοβάται.
Εχει επιβλητική παρουσία και πραγματικά νιώθεις ασφάλεια μαζί του.
Είναι υγιέστατος, εμβολιασμενος και τσιπαρισμενος.
Με τα άλλα σκυλιά είναι περίεργος και θέλει απ'την αρχή να δείξει πως είναι ο αρχηγός της αγέλης.
Στις αρχές ήταν μονίμως επιθετικός αλλά όσο πέρναγε ο καιρός τον έμαθα να μην ενδίδει σε τσακωμούς. (Θέλει δουλειά ακόμη και δυστυχώς δεν μπόρεσα να κάνω περισσότερα διότι απτην στιγμή που τον μάζεψα δεν έχει επαφές με αλλά σκυλιά)
Με τα θηλυκά έχει δείξει πως γίνεται σκλάβος πάντως.
Κάποια στιγμή στο παρελθόν είχε μπει στην αυλή ένα μικρό κανίς που το είχαν χάσει και δεν το πείραξε καθόλου παρόλο που μπήκε στο χώρο του.
Ο Ρούντι είναι πραγματικά ένα πανέξυπνο λυκόσκυλο που σε κερδίζει με την εμφάνιση του αλλά κυρίως με την συμπεριφορά του!
Μακάρι να μπορούσα να τον κράταγα αλλά δυστυχώς πρέπει να μετακομίσω άμεσα και δεν έχω καμιά εναλλακτική λύση.
Πίστεψε με όταν τον γνωρίσεις θα σου κλέψει την καρδιά και δεν θα δυσκολευτείς καθόλου να τον αφομοιώσεις στη δική σου φιλοσοφία.
Ο Ρούντι είναι ένα πολυεργαλείο που μόλις πάρει αγάπη θα κάνει ότι θες και είναι ο σκύλος που θα δώσει τη ζωή του για σενα και την οικογένεια σου!
Πραγματικά του αξίζει ένα καλό μέλλον.
Αν σε ενδιαφέρει να τον γνωρίσεις και μπορείς να του παρέχεις έστω τα βασικά τηλεφώνησε μου και θα δείς πως δεν θα το μετανιώσεις.
Αυτό που ζητώ είναι μόνο να έχεις αγάπη για τα ζώα και πραγματικό ενδιαφέρον για εκείνον.

Ανδρέας τηλ. 69416129361597415889588..jpg1597416059783..jpg
 
  • Like
Reactions: DORIS


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma