Γερμανικός ποιμενικός κουτάβι


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
σωστα Λαυρεντη...απλα χωρις pedigree δεν αναγνωριζεται ο σκυλος ως καθαροαιμος,απο ομιλους,δεν μπορει να λαβει μερος σε εκθεση και δεν μπορει καποιος εκτροφικα να τον χρησιμοποιησει...κυριως γιατι δεν γνωριζει το γενεαλογικο του δεντρο με οτι αυτο συνεπαγεται.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
εγω να ξαναπω ακομη μια φορα ,οτι το πεντιγκρι ναι μεν μας λεει οτι ειναι καθαροαιμο ενα σκυλι,χωρις βεβαια αυτο να ειναι κ νομος,αλλα αν δεν υπαρχει,η ανυπαρξια του δεν δηλωνει αυτοματα ημιαιμο...οπωτε μην εκφραζομαστε με τοση σιγουρια.
δηλαδη θα περιμενουμε να μεγαλωσει να δουμε αν ειναι καθαροαιμος?
η ανυπαρξια φυσικα και δηλωνει ημιαιμο.ο δικος σου σκυλος εχει πεντιγκρι?
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αν μιλουσαμε καθαρα για αυτο που τονιζεις κ την ουσια του πεντιγκρι θα συμφωνουσα κ δεν θα εκανα την επισημανση.ειναι ετσι οπως το λες! ;)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Χωρίς pedigree δεν μπορούμε να ξέρουμε αν ένας σκύλος είναι καθαρόαιμος διότι δεν γνωρίζουμε από που πρόερχεται με σιγουριά.
 






lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
σε ποιο θεμα να σου κανω πλακα?ουτε κ εγω εχω ορεξη να τα ξαναλεμε,αλλα το να μην εχει χαρτι ενα σκυλι δεν σημαινει οτι ειναι ημιαιμο,πως να το κανουμε δλδ?το οτι δεν ξερουμε το δεντρο η οτι εχουμε υπονοια σημαινει ημιαιμο?πες οτι εισαι σε ενα χωριο που δεν ξερουν απο χαρτια κ εχει ο γιος του ενος ενα γαματο ζευγαρακι απο γερμανια κ τα αφηνει στον πατερα του κ αυτα ζευγαρωνουν...δεν βγαζουν ποτε χαρτια...ειναι ημιαιμα δλδ?ασε το υπερβολικο παραδειγμα μου....πριν το πεντιγκρι τα σκυλια ηταν ημιαιμα?απο ανεκαθεν ειχαμε τα χαρτια στην διαθεση μας?
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
εγω να ξαναπω ακομη μια φορα ,οτι το πεντιγκρι ναι μεν μας λεει οτι ειναι καθαροαιμο ενα σκυλι,χωρις βεβαια αυτο να ειναι κ νομος,αλλα αν δεν υπαρχει,η ανυπαρξια του δεν δηλωνει αυτοματα ημιαιμο...οπωτε μην εκφραζομαστε με τοση σιγουρια.
To pedigree ειναι αποδεικτικο καθαροαιμιας και αν δεν υπαρχει, δεν μπορεις να γνωρίζεις το κατα ποσο ειναι καθαροαιμο το ζωο ή όχι.
Πως αλλιως μπορεις να ξερεις οτι ειναι καθαροαιμο;
(εκτος του dna)

Υπαρχει και σε ενα καταφυγιο σκύλος που μοιαζει εξαιρετικα με το σκυλο της φωτογραφίας.
Και οι δυο ειναι χωρις pedigree, αρα και οι δύο έχουν πανω κατω τις ιδιες πιθανοτητες να ειναι ημιαιμα ή καθαροαιμα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ναι αλλα το μονο που εχεις ειναι υποψιες.τιποτα αλλο ,κ για αυτο το λογο δεν μπορεις να λαβεις μερος σε καμια εκθεση κτλ κτλ .δεν σημαινει ομως οτι αν ο σκυλος δεν εχει χαρτια ειναι απαραιτητα ημιαιμος.δεν λεω κατι δυσκολο ρε παιδια...το ιδιο λεμε στην τελικη,απλα δεν δενω σκοινι κορδωνι οτι ενα ζωο χωρις χαρτι ειναι κ ημιαιμο.κ ναι,κ το σκυλι της φωτογραφιας που δεν εχει χαρτι κ το σκυλι στο καταφυγιο εχουν τις ιδιες πιαθανοτητες να ειναι ημιαιμα κ καθαροαιμα αντιστοιχα...
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
ναι αλλα το μονο που εχεις ειναι υποψιες.τιποτα αλλο
Ακριβως.

Υποψιες ότι μπορει να ειναι καθαροαιμο ή ημιαιμο.
κ για αυτο το λογο δεν μπορεις να λαβεις μερος σε καμια εκθεση κτλ κτλ .δεν σημαινει ομως οτι αν ο σκυλος δεν εχει χαρτια ειναι απαραιτητα ημιαιμος
Οχι.
Αλλα οσο δεν μπορεις να αποδειξεις την ημιαιμια του αλλο τοσο δεν μπορεις να αποδειξεις και την καθαροαιμια του. .
 


dionusis

Active Member
7 Μαρτίου 2010
27
0
Ξεπερνάω την επίθεση για το που μένει ο σκύλος,γιατί εκεί δεν είναι η μόνιμη κατοικία αλλά μόνο σήμερα που είναι του Αγ.Νικολάου(του νοικιάζουμε το σπίτι κ η μάνα μου δεν ήθελε τα συμπράγκαλα φάτσα φόρα)άλλωστε ούτε εγώ θα το δεχόμουν αυτό,να μένει εκεί..Σε πολλές πλέον ενότητες κάνουν κάποια μέλη επίθεση κατευθείαν!Χαλαρώστε!!Μην διώχνετε τα μέλη κ μη μπιπ τις συζητησεις κ τα θέματα!
Ευχαριστώ για το ότι μου δώσατε την ιδέα να ρωτήσω για χαρτιά..Μου είπε ότι θα τα έχει σε λίγο καιρό κ τότε θα ξέρουμε να φανταστώ αν είναι πλαστά ή όχι! Του έιπε επίσης ότι ο σκύλος είναι από γονείς της δίωξης κ αυτό δε μου άρεσε κ πολύ κ με έκανε να υποψιαστώ,για αυτό ρώτησα.
Τον πήρε 450€
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ειπα εγω το αντιθετο?οπως ομως μπορει να ειναι φουλ ημιαιμο μπορει να ειναι κ φουλ καθαροαιμο...το παιχνιδι με τις λεξεις....
εγω δεν ημουν απολυτος κ ηταν η μονη συμβουλη που εδωσα.να μην ειμαστε γενικα καθετοι κ απολυτοι...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
σκυλι απο την διωξη πολυ δυσκολα θα παρεις κ αν μπορεσεις κ παρεις πολυ δυσκολα θα εχει χαρτια...κ οχι φυσικα γιατι δεν ειναι καθαροαιμο...
 


dionusis

Active Member
7 Μαρτίου 2010
27
0
Μακάρι να του βγει καλός ο σκύλος γιατί τον έχει πάρει για φύλακα κ έχει κ μικρό παιδι...Το καλό είναι ότι θα τον εκπαιδεύσει κ είχε κ άλλους 2 σκύλους στην Αθήνα....δε ξέρω ράτσα αλλά μία εμπειρία την έχει.
Τονίζω:όχι μόνο Φύλακα για να μην παρεξηγιόμαστε!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
ειπα εγω το αντιθετο?οπως ομως μπορει να ειναι φουλ ημιαιμο μπορει να ειναι κ φουλ καθαροαιμο...το παιχνιδι με τις λεξεις....
εγω δεν ημουν απολυτος κ ηταν η μονη συμβουλη που εδωσα.να μην ειμαστε γενικα καθετοι κ απολυτοι...
Δεκτο :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
και πως ξέρει ότι ο συγκεκριμένος σκύλος θα μπορέσει να κάνει εκπαίδευση φύλακα;
σκυλί απο γνωστό του γνωστού....
συγνώμη φίλε μου αλλά ούτε γουρούνι στο σακί να αγόραζε.....
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
σκυλι απο την διωξη πολυ δυσκολα θα παρεις κ αν μπορεσεις κ παρεις πολυ δυσκολα θα εχει χαρτια...κ οχι φυσικα γιατι δεν ειναι καθαροαιμο...
Για ποιο λογο τα σκυλια της δίωξης ειναι δύσκολο να έχουν χαρτια;