Γιατί λατρεύω τη........ φυλή !!


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κάνε κόρσο
Η φατσα, η "χαζομαρα" και ταυτοχρονα το αισθημα (ουσιαστικα ψευδαισθηση) ασφαλειας και η πυγμη
Αλήθεια είναι όντως χαζομάρα; και γιατί λες ψευδαίσθηση , δεν είναι φύλακες;
 


giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Κάνε κόρσο δεν εχω ακομα, αλλα συναναστρεφομαι καθημερινα με αυτη την φυλη.

Ως προς την χαζομαρα πολλες φορες γαλαω με τις αντιδρασεις τους και ειδικα κατα την εκτονωση τους και στις χαρές τους.Ισως φταιει και η φατσα!

Η "ψευδαισθηση" ασφαλειας ειναι προσωπικη μου αποψη για ολες τις φυλες και τους σκυλους, ειδικα τους ανεκπαιδευτους στα καθηκοντα φυλαξης.Αντικειμενικα θεωρειται φυλη (και) φυλαξης σε ικανοποιητικο βαθμο -χωρις εκπαιδευση, μιλαω για τα φυσικα χαρακτηριστικα.
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Μου αρέσουν αρκετές φυλές, η κάθε μία για διαφορετικούς λόγους με ένα κοινό. Λατρεύω τα σκυλιά!!!
Τα ρασελάκια τα γουστάρω γιατί είναι... μούτρα!
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
τη τσοπάνα τη πήραμε λόγω εργασίας, αλλά έχει γίνει τρελός έρωτας... είναι ένα επιβλητικό πλάσμα, που δε σηκώνει πολλά πολλά από ξένους αλλά στην οικογένεια της γίνεται χαλί... είναι προστατευτική μέχρι αηδίας, είναι αγαπησιάρα, υπάκουη, τρυφερή, παιχνιδιάρα, υπομονετική. για μένα από τα πιο τέλεια πλάσματα!
επειδή όμως μιλάμε για επιλογές αυτό τον καιρό βρίσκομαι στη διαδικασία επιλογής γαλλικού μπουλντόγκ. η φυλή με τράβηξε για τους εξής λόγους, μικρά σε μέγεθος, άρα εύκολο σε μετακινήσεις κτλ, όμορφα, πολύ καλό χαρακτήρα, αστεία, κοινωνικά, ερωτεύσιμα πλάσματα!!!

όλα τα σκυλιά έχουν κάτι που σε τραβάνε! είτε ανήκουν σε φυλή είτε οχι... ο προηγούμενος μου ήταν ημίαιμος αδεσποτούλης και ήταν η μεγαλύτερη μου αγάπη....
 


Rottweiler.

Banned
Banned
14 Ιουνίου 2010
64
0
Τhe Dog... The Rottweiler ......

Γιατί έχει balls... Γιατί είναι κούκλος... Γιατί είναι δυνατός..... Γιατί είναι φύλακας.... Δεν μασάει.....
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τhe Dog... The Rottweiler ......

Γιατί έχει balls... Γιατί είναι κούκλος... Γιατί είναι δυνατός..... Γιατί είναι φύλακας.... Δεν μασάει.....


Ο κουταλιανος...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν δύο φυλές... Yorkshire Terrier και Deutscher Sheferhund (γιατί κουράστικα με τα Γ.Π. και τα G.S. :D ).

Tην πρώτη την έχω και τη γουστάρω τρελλά... γιατί:
1) Είναι μικροσκοπίκά, αλλά με τεράστια προσωπικότητα χωρίς καμία συναίσθηση του μεγέθους τους.
2) Ατρόμητα και γ... τους φύλακες, δενπαιρνάει κουνούπι λέμε και όχι απλά γαυγίζω βουρ στο ψητό!
3) Αφοσιωμένα με παράλληλα ανεξάρτητη προσωπικότητα, που δε θα διστάσουν να σου τη δείξουν...
4) Δεν γουστάρουν τις πολλές οικειότητες με τους ξένους και είναι επιφυλακτικά γενικότερα...
5) Αν σε συμπαθήσουν λιώνουν στα πατώματα
6) Αστείρευτη ενέργεια που του επιτρέπει να σε ακολουθεί ακόμα και σε πεζοπορία στο βουνό!
7) Πηγαία αίσθηση του χιούμορ
8) Φοβερά συναισθηματικά με τους ιδιοκτήτες
9) Ιδιαίτερα πεισματάρικα και μεγάλη πρόκληση στην εκπαίδευση
10) Πανέξυπνα και εφευρετικά...
11) Έντονο κυνηγετικό ένστικτο
12) Επειδή δεν γεμίζουν το μάτι όσων δεντα ξέρουν
13) Πανέμορφα και σκυλιά που κάνουν εντύπωση

Για το Γερμανικό που το ψάχνω ακόμα λόγω πρώτης αποτυχούς (ως προς την εκτροφή και μόνο) επιλογής, είναι φυλή που δεν την έχω ακόμα και είναι όλα τα αντίθετα από τα Yorkshire και για όλα τα κοινά που θεωρώ σημαντικά σε ένα σκύλο:
1) Έχει το κατάλληλο μέγεθος για να υποστηρίξει το ένστικτο φύλαξης που θα βγάλει
2) Έυκολα εκπαιδεύσιμος με έντονο αίσθημα συνεργασίας και προθυμίας
3) Φιλικός και έτοιμος για ζούληγμα, πάντα ανάλογα με τον εκάστοτε χαρακτήρα
4) Πανέξυπνος
5) Επιβλητικός
6) Ενεργητικός σε λογικά επίπεδα

και πολλά άλλα που θα συμπληρώσω όταν ζήσω με αυτόν!
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Η "ψευδαισθηση" ασφαλειας ειναι προσωπικη μου αποψη για ολες τις φυλες και τους σκυλους, ειδικα τους ανεκπαιδευτους στα καθηκοντα φυλαξης.Αντικειμενικα θεωρειται φυλη (και) φυλαξης σε ικανοποιητικο βαθμο -χωρις εκπαιδευση, μιλαω για τα φυσικα χαρακτηριστικα.
Σωστο...
καμια φυλη δεν ειναι απλα φυλακας γιατι ετσι γενηθηκε με ενστικτα... οι φυλες φυλαξης εχουν το ενστικτο εχουν το ταμπεραμεντο
αλλα θελει εκπαιδευση και καταλληλες συνθηκες.
θα ελεγα για τις φυλες αυτες "φυλακας υπο προυποθεσεις" .

(δεν μπορεις να βαλεις εναν σεκιουριτα στην Σαχαρα πχ και να λες οτι κανει φυλαξη :D (να πουμε και την αρλουμπα :p ) )
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Γιατι ειναι μοναδικα! Τοσο πιστα που σε κανουν να λιωνεις, τοσο εξυπνα που λες βρε μπας και
ειμαι εγω λιγο βλακας, τοσο αστεια που και στις πιο ασχημες στιγμες σου σε ανεβαζουν ψυχολογικα.
Που προσαρμοζονται σε οποιο περιβαλλον και αν βρισκεσαι αρκει να ειναι το αφεντικο τους μαζι,
που σε κοιτανε μεσα στα ματια σαν να σου μιλανε, που οταν χρειαζεται τους βγαινει και ο φυλακας
απο μεσα τους χωρις να γαυγιζουν ασκοπα ομως. Που οταν θελουν να δειξουν την αγαπη τους βαζουν
τον καρπο του χεριου σου στο στομα τους και το πιπιλανε, που για να παιξουν χρειαζονται κινητρο και οχι επειδη
τους πετας ενα μπαλακι τρεχουν. Ακομα και η μυρωδια τους ειναι ιδιαιτερη, δεν εχουν την χαρακτηριστικη
σκυλισια μυρωδια. Ολα αυτα σε ενα περιτυλιγμα ζαρωτο και λαχταριστο! Τοσο διαφορετικο μα τοσο υπεροχο!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
"Θέλω τα σκυλιά μου να κινούνται με αλαζονεία, να καλύπτουν το έδαφος χωρίς κόπο και να στέκονται πάνω του με αλλαζονία, να με κοιτάνε με μια απότομη, σκοτεινή έκφραση, να μεταφέρουν τα αυτιά τους στην κορυφή ενός καθαρού επίπεδου κρανίου, να φοράνε ένα τρίχωμα με χρώμα κατατεθέν. Θέλω ένα δυνατό στήθος και μια ουρά στον ουρανό, ισχυρούς μηρούς και κοντούς ταρσούς.
Θέλω ένα σκυλί να μένει όταν του λέω, να έρχεται όταν καλείται, και να σκάει όταν του πω. Θέλω να μπορεί να υψώσει το ανάστημά του οταν αντιμετωπίζει ισάξιο. Θέλω εμπιστοσύνη, αλλά δεν θέλω δόντια. Τον θέλω για να με ξυπνήσει όταν πρέπει στη μέση της νύχτας.
Και θέλω τα παιδιά του να κάνουν το ίδιο.
Θέλω να εξετάζω τα πρόσωπό του και να βλέπω τον προπάππου του και να θυμηθώ τι έκανε τις ανατριχίλες να ανεβαίνουν στη σπονδυλική μου στήλη, την πρώτη φορά που τον είδα."


 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τσοπάνοι....
Για το βλέμμα τους όταν lockαρουν ξένους........έρωτα ή πόλεμο?Τι ζητάς απ'τα δυο?:D
 


Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Λαμπραντορ-Γκολντεν Ριτριβερ...αλλά και άλλα.Γενικά Ριτρίβερς.Όλα ξεχωριστά με υπέροχο χαρακτήρα!Αγαπούν να ευχαριστούν τα αφεντικά τους,να παίξουν,να δώσουν αγάπη!.Γλυκά,ζωηρά,εξωστρεφή,αγάπη για τον κόσμο,για τα παιδιά,θαραλαία,έξυπνα,στοργικά...και άλλα πολλά που δεν μου 'ρχονται!! We LOVE Labradors(generally retrievers)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
"Θέλω τα σκυλιά μου να κινούνται με αλαζονεία...

...Θέλω να εξετάζω τα πρόσωπό του και να βλέπω τον προπάππου του και να θυμηθώ τι έκανε τις ανατριχίλες να ανεβαίνουν στη σπονδυλική μου στήλη, την πρώτη φορά που τον είδα."
Γιώργο, δε θέλεις τίποτα σπουδαίο, ένα "απλό" Rottweiler ζητάς...:cool:

Μου θυμίζεις το ανέκδοτο, που του λέει ο γιατρός "δεν ζητάτε πολλά κύριε, πολύ απλά κώ...ο ζητάτε"!!!:D

Τσοπάνοι....
Για το βλέμμα τους όταν lockαρουν ξένους........έρωτα ή πόλεμο?Τι ζητάς απ'τα δυο?:D
Οταν "lockάρουν" ξένους, αυτό το "έρωτα" δεν τόχω δει...
Το "πόλεμο" οπωσδήποτε, την "καχυποψία" ναι, όπως και την "μελετημένη αδιαφορία"...;)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μου αρέσουν οι άνθρωποι που μέσα από τον έρωτά τους προς κάτι εμπνέουν και άλλους και παρασύρουν προς την ίδια κατεύθυνση ανθρώπους που δεν είχαν σκεφτεί κάποιες (στη προκειμένη περίπτωση) φυλές!
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Για τον δικο μου τι να πρωτοπω... Μπορει να μην ειναι καθαροαιμος αλλα εχει ολα τα χαρακτηριστικα των labrador αλλα απίστευτη παλαβομάρα. Πάντως δεν μπορώ να πω οτι προτιμω καποια φυλη συγκεκριμενα. Μου αρεσουν πολλα σκυλια.. Αν εμενα σε δικο μου σπίτι, αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα και πολλα αλλα "αν" θα ήθελα και ένα Γ.Π., ένα chow chow, ενα samoyed (δεν ξερω αν το εγραψα σωστα)... Ισως στο μέλλον να αποκτήσω κάποιο απο ολα αυτα.
Αλλα ο Diego μου παντα θα ειναι το πρώτο μου σκυλί και η μεγάλη μου αγάπη!*agapoylas*:p
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το κείμενο που παρέθεσα παραπάνω εχει γραφτεί για..... Schnauzer
αλλά ταιριάζει σε πολλές φυλές και σίγουρα στα ροτι ...:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τσοπάνοι....
Για το βλέμμα τους όταν lockαρουν ξένους........έρωτα ή πόλεμο?Τι ζητάς απ'τα δυο?:D
να δείς και τα κοκόνια-κοντεύουν σε αυτό που λές. απλά για τον πόλεμο ζητάνε ενισχύσεις!!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
ενα samoyed (δεν ξερω αν το εγραψα σωστα)
Τα samoyed είναι η μεγαλύτερη αγάπη μου αλλά δεν θα πάρω ποτέ ξανά γιατί πάντα θα το συγκρίνω με την Τάρα που την έχασα 13 χρονών από καρκίνο, κρίμα δεν μπορώ να βάλω φωτο της γιατί δεν έχω scanner, δεν τα λένε τυχαία χαμογελαστά σκυλιά, είναι πραγματικά εξαιρετικά χαρούμενα και σου μεταδίδουν την διάθεσή τους για ζωή!