Γιόρκι με κατεβασμένα αφτιά


lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
γεια σας παιδια! λοιπον εχω την εξης ερωτηση.. : Ο σκυλος μου εχει κατεβασμενα αυτια.. κατα καιρους ανεβαινει μονο το ενα.. αλλα μου φαινονται μεγαλα τα αυτια του για την ρατσα του. Εχω ακουσει οτι τα κοβουν για να σηκωθουν τα αυτια?? αληθευει?? Ειναι Γιορκι και ειναι 4 ετων
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
4 ετων? Δυο περιπτώσεις μου έρχονται στο μυαλό.

α) Ωτίτιδα
β) Σκύλος «γιορσαϊροειδής», κακός μορφολογικά από pet shop ή ιδιώτη.

Ότι και να συμβαίνει μην κόψεις τα αφτιά του σκύλου.
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
σε καμια περιπτωση και ΠΟΤΕ δεν κοβουμε το αυτι στο γιορκι..το γιορκι εχει μικρο αυτι που το σηκωνει γρηγορα και ευκολα μεχρι την ηλικια των 3 μηνων..το μονο που κανουμε ειναι να ξυριζουμε τα 2\3 του τριχωματος στην ακρη του αυτιου..
εκτος απο τις περιπτωσεις που ανεφερε η ροτι μπορει να του τα σπασατε αν το χαιδευατε συνεχεια εκει οταν ηταν μικρο
 


lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
τι να πω.. μακαρι να σηκωθουν γρηγορα.. αλλιως θα ειναι ενα Γιορκι με κατεβασμενα αυτακια.. παρολα αυτα, θα ειναι ενα κουκλι.. ευχαριστω πολυ!
 




dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Εγώ στο γουέστι μου πάντως είχα βάλει νάρθηκα και σηκώθηκε το αυτάκι του ... :wink: :wink:
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βέβαια! :D
Τα αφτιά ξαναπέφτουν όταν αλλάζει δόντια το κουτάβι (περίπου 4 μηνών) . :wink:
 




lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
συμφωνω dali !!! μαθαινουμε παρα πολλα εδω! οσο για το θεμα μας.. ναι τωρα μας ειπε ο κτηνιατρος θα αρχισουν να πεφτουν.. αλλα αυτο με το ναρθηκα λεω να το δοκιμασω. Κατι μου ειχε και γι αυτο..αλλα ειπα να περιμενω κανα 2 μηνες ακομα.. να γινει 6 μηνων.. να εχει περασει την κρισιμη ηλικια!
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Πάντως να ξέρεις ότι δεν είναι τίποτα κακό, ένα απλό βαμβακάκι είναι που το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να μην το βρέξεις και να το μυρίζεις μήπως βρωμάει, γιατί εάν βρωμάει ίσως έχει μολυνθεί το αυτάκι του.Αλλά εάν δεν το βρέξεις δεν νομίζω ότι μπορεί να παθει κάτι, μία βδομάδα μόνο το κρατάει...
Καλή τύχη...
 


lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
αληθεια μονο ενα βαμβακι?? εγω νομιζα οτι το κρατανε ορθιο με ζιλοτειπ .. κατι τετοιο ειχα ακουσει! τελοσπαντων, ευχαριστω πολυ! θα ρωτησω τον κτηνιατρο...
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
καλε οχι και σελοτειπ :shock: , ενα βαμβακακι στο σχημα του αυτιου και γυρω γυρω λευκοπλαστ (εκτως κι αν εννοούσες αυτο αντι για σελοτειπ).
 






galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
σκευωρια!!! τον διορθωσατε και φαινομαι σαν την τρελλη του φορουμ :lol: :lol: :lol:
 


sophia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2008
62
0
ATHENS
αυτιά πεσμένα

συμφωνω dali !!! μαθαινουμε παρα πολλα εδω! οσο για το θεμα μας.. ναι τωρα μας ειπε ο κτηνιατρος θα αρχισουν να πεφτουν.. αλλα αυτο με το ναρθηκα λεω να το δοκιμασω. Κατι μου ειχε και γι αυτο..αλλα ειπα να περιμενω κανα 2 μηνες ακομα.. να γινει 6 μηνων.. να εχει περασει την κρισιμη ηλικια!
υπάρχουν περιπτώσεις που τα αυτάκια είναι μεγάλα και μαλακά!τότε χρειάζεται ναρθηκάκι σίγουρα!!!!
σε μερικές περιπτώσεις βοηθάει και ένα διατροφικό συμπλήρωμα για μωράκια,με βιταμινη Β,που βοηθάει το κεντρικό νευρικό σύστημα!
Υπάρχουν περιπτώσεις που τα αυτάκια σηκώθηκαν ακόμα και στον ένατο μήνα,μετα απο ξύρισμα!
φρόντισε να τα διατηρείς χωρίς καθόλου τριχούλες .
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα δικά μου όταν ήταν κουτάβια τα σήκωσαν, αργότερα πέσανε και μετά ξανασηκώθηκαν. Οσο μεγάλωναν και μάκραινε το μαλλάκι τους, παρατήρησα πως από το βάρος των τριχών έπεφταν.
Βέβαια, αυτό όταν είναι νηφάλια. Παίζει και αυτό ρόλο. Υποθέτω δλδ...
Οταν είναι σε φάση παιχνιδιού - σκανταλιάς - κυνηγητού, όση τρίχα και να έχουν στο αυτί, τα σηκώνουν. Οταν αράζουν στον καναπέ και είναι χαλαρά, αρκετές φορές τα έχουν κατεβασμένα.

Εδώ είναι ο πιτσιρίκος μου χαλαρός
10237124..jpg
Ψιλομοϊκάνος :D

Εδώ σε φάση ρέκλας
48630672..jpg

Εδώ είναι 1 λεπτό αργότερα που τα σήκωσε
91695125..jpg

Να σας πω την αλήθεια, στην αρχή είχα φάει σκάλωμα, αλλά όταν τα σήκωσαν δεν ξαναασχολήθηκα με το θέμα.
Για αυτό και δεν έχω κουρέψει ποτέ τα αυτάκια τους.
Ετσι από περιέργεια θα το κάνω σήμερα μετά από μπανάκι :)

Στα δικά σας μένουν μόνιμα όρθια?
Ακόμα και όταν κοιμούνται?
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν, από ότι είπε ο εκτροφέας της δικιάς μου ( η οποία έχει ξυρισμένα αυτάκια και θα του την πάω σε κανένα 2μηνο να μου της να ξυρίσει πάλι) το αν θα σηκωθούν τα αυτάκια ή όχι πρώτον και κύριον έχει να κάνει με το ίδιο το αυτί (σωστό μέγεθος και σχήμα, καθώς και σωστή τοποθέτηση στο κεφάλι), η θέση του οποίοι επηρεάζεται από την καθαρότητα ή όχι του σκύλου ή την κακής ποιότητας εκτροφή. Το χάιδεμα στο κεφάλι δεν μας πειράζει (π.χ. ανάμεσα στα αυτάκια) αλλά όχι απευθείας στο αυτάκι του.
Ο Χριστός και η Παναγία, μην ακούσεις κανένα που θα σε συμβουλέψεις να κόψεις τα αυτάκια του Γιόρκι σου...!!! Το δέρμα είναι πολύ λεπτό στα αυτάκια του (καμία σχέση με τα αυτιά των σκυλιών που κόβονται π.χ. Ντομπερμαν) και θα μπορούσε να γίνει ανεπανόρθωτη ζημιά, άσε που θα ταλαιπωρηθεί πολύ το σκυλάκι σου.
Ο νάρθηκας θα σε βοηθήσει στην περίπτωση που τα αυτάκια του κουταβιού σου πληρούν τις ως άνω προϋποθέσεις για σηκωθούν, δλδ απλά βηθάνε τα αυτάκια δεντα σηκώνουν ντε και καλά αν δεν έχουν τη προδιάθεση... Πάντως όντως δεν είναι τίποτα... απλή φαρμακευτική γάζα διπλωμένη σε ρολό και στερεωμένη με λευκοπλάστ. Φρόντισε εάν αποφασίσεις το νάρθηκα να είναι τα αυτάκια τελείως ξυρισμένα για να μην την πονέσεις όταν θα αφαιρέσεις το λευκοπλάστ τραβώντας μαζί με αυτό και τις τιχούλες, εκτός αν δεν φοβάσαι να τις κόψεις την ώρα που θα το απομακρύνεις.
Εμένα ήδη από τη μέρα που την πήρα (πριν από 2 βδομάδες) έχει αρχίσει να σηκώνεται το ένα αυτάκι της... θα δούμε! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981