Γλυψιμο πατουσας


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Έχεις ψάξει ανάμεσα στα δάκτυλα?
πολλά σκυλιά έχουν πρόβλημα με την υγρασία και μπορούν να πάθουν πολλά μετά από μπάνιο θέλουν στέγνωμα κυρίως ανάμεσα στα δάκτυλα
 
Last edited:


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Τι να πω ρε γμτ...:(εγω μπερδευτει και εγω.

Εψαξα αναμεσα στα δαχτυλα για κανενα τσιμπουρι,καποια πληγη,καποιο αγκαθι,αλλα δεν εχει τπτ!!! μετα το μπανιο ,της τα στεγνωνω τα ποδια με πετσετα...λετε επειδη χρειαστηκε να κανει ντουζακι σε διαστημα 3 ημερων 2 φορες(λασπη!) να τη πειραξε???

edit: ΔΕΝ ριχνω τα βαρη στη ξηρα!!! χρειαστηκε λογο καποιων προβληματων δικων μ, να φαει ξηρα...
δεν κανει εμαιτους οπως εκανε παλια και μια χαρα τη χωνευει.αλλα η φαγουρα ξεκινησε 1-2 μερες μετα το ταισμα...μπορει να ειναι συμπτωση!
+εβγαλα και το σκαλιμπορ μπας και ειναι γενικη αλεργια και παει μαζι με το ξισιμο π κανει αλλα δεν αλλαξε κατι...
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Νίκο, κόκκινα πέλματα, φαγούρα και υπερβολικό γλείψιμο σημαίνει δερματικό πρόβλημα το οποίο μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες (από ανία μέχρι ποδοδερματίτιδα κτλ). Εκτός από κορτιζόνη ίσως χρειάζεστε και αντιβίωση.

Εγώ στη θέση σου θα λάβαινα υπ’ όψιν και το ενδεχόμενο του στρες ή της ανίας και θα φρόντιζα να απασχολώ το σκυλί με παιχνίδι που θα του έδιναν την δυνατότητα να εκτονώσει την διανοητική του ενέργεια, μεγάλες βόλτες, παραπάνω άσκηση κτλ. ;):)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Στο θεμα εκτονωση βγαινουμε 3 βολτες για τις ''αναγκες'' και καθε μερα 1-1μιση ωρα παιχνιδι(πεταμε μπαλες,ξυλα) ελευθερη σε ενα κτημα περιφραγμενο+καποιες φορες παιχνιδι με μπαλακι στο σπιτι. Οταν δεν παιζουμε η κοιμαται η δαγκωνει αυτα τα κοκαλα τα συμπαγη...θελει κ αλλο???:eek:

Εκτός από κορτιζόνη ίσως χρειάζεστε και αντιβίωση.
Να το ζητησω εγω απτο κτηνιατρο η να περιμενω να το προτεινει???:confused::rolleyes:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εάν δεις ότι παρ’ όλη ην κορτιζόνη, το σκυλί εξακολουθεί και έχει πρόβλημα συμβουλέψου το γιατρό σου.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Με αντιβίωση Marbocyl ( τα Mg ανάλογα τα κιλά του σκύλου σου)
και σπρέι Oxyvet το πιθανότερο είναι να καθαρίσεις σε 3-4 μέρες
Όμως ο γιατρός έχει τον πρώτο λόγο
Περαστικά:cool:
 




mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
Το Prezolon το είχε πάρει και η δική μου.
Έχει αλλεργία στην ξηρά τροφή με αρνί :eek: , το ανακάληψα γιατί είχε φαγούρα στο λεμό στο ύψος του λουριού.
Το παράδοξο είναι ότι όταν σπανίως τρώει κόκαλα αρνίσια δεν ξήνεται :confused:
Τι να πώ ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγραψες

Έχει αλλεργία στην ξηρά τροφή με αρνί

και μετά

όταν σπανίως τρώει κόκαλα αρνίσια δεν ξήνεται

άρα δεν εχει αλεργία στο αρνί αλλά σε κάποιο άλλο συστατικό που περιέχει η τροφή
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η σκύλα που υιοθέτησα πέρσι από εκτροφείο έγλυφε τα πόδια της συνέχεια. Το τρίχωμα σ εκείνη τη περιοχή είχε γίνει καφέ. Νόμιζαν ότι το έκανε από βαρεμάρα. Την πήγα σε δερματολόγο και ήταν μυκητιακη μόλυνση. Πήρε 3 βδομάδες αντιμυκητιακα χάπια Nizoral και της πέρασε.
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
το πρεζολον εκ τηλεφωνου τοεδωσε? Να παθω εγκεφαλικο τωρα η αργοτερα? Πε μου οτι καταλαβα λαθος.. Κορτιζολη με τηλεφωνικη διαγνωση? και 7 +7 μερες?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ολα καλα ...σταματησε και να γλυφει-ξινει τη πατουσα αλλα και σταματησε να ξινεται γενικα.

Δεν εδωσα 7 μερες π μ ειπε συνεχωμενα,εχ8ες το σταματησα,δηλαδη 5 μερες.:)

edit: ναι χριτακι...μεσω τηλεφωνου...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
A καλα.. η κορτιζολη ειναι ουσια που πρεπει να δινεται με παααρα πολυ φειδω. Σιγουρα οχι μεσω διαγνωσης τηλεφωνου.. δεν ξερω τι ειχε η μικρη και χαιρομαι που ειναι οκ αλλα ο κτηνιατρος..χμμ.. επιπολαιος το πιο λαιτ!
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
παρατηρησα αναμεσα απο τα δαχτυλα του ενος ποδιου κατι σαν μικρο ερεθισμο...το ψιλιαστηκα επειδη το εγλειφε επιμονα και μερικες φορες εκει που περπαταει κανονικα αρχιζει και ψιλοκουτσαινει...εχετε ιδεα τι μπορει να ειναι πριν παρω την γνωμη κτηνιατρου? (χρυσο τον εχω κανει!!! καθε λιγο και λιγακι εκει ειμαστε, δευτερο σπιτι το κτηνιατρειο)!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μεσοδακτύλια κύστη.
Επισκέψου τον κτηνίατρο σου (δεν την γλίτωσες την επίσκεψη! :D)
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
επειδη την δευτερα θα μπορω να παω...περι τινος προκειται?? μπορω μεχρι τοτε να κανω κατι για να μην τον ενοχλει??? ομολογω να πω οτι με εκπληττεις!!! για ολα εχεις μια απαντηση!!:cool:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
επειδη την δευτερα θα μπορω να παω...περι τινος προκειται?? μπορω μεχρι τοτε να κανω κατι για να μην τον ενοχλει??? ομολογω να πω οτι με εκπληττεις!!! για ολα εχεις μια απαντηση!!:cool:
Και δυο μερικές φορές :D:
1. Εγώ στη θέση θα έψαχνα το σημείο μήπως υπάρχει κάποιο ξένο σώμα που έχει τραυματίσει την πατούσα του σκύλου (γυαλί κτλ)
2. Οι μεσοδακτύλιες κύστες (αν τελικά ο σκύλος σου έχει κάτι τέτοιο) είναι επώδυνα φλεγμοδωδη πρηξίματα ανάμεσα στα δάχτυλα. Συνήθως αντιμετωπίζονται με αντιβίωση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22