Γνώμες για Ξηρά τροφή για γαλλικό μπουλντόγκ 8,5 χρ..


linosmp

Active Member
28 Απριλίου 2011
35
1
Καλησπερα παιδιά.. έχω ένα γαλλικό μπουλντόγκ και ψάχνω για τροφή. Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα όλα αυτά τα χρόνια..
Είμαι από Θεσσαλονίκη και περνώ τροφή από ένα γνωστό μεγάλο shop που ήρθε από Αθήνα.. έκει μ πρότειναν να πάρω το tonus light γαλοπούλα.. τι γνώμη έχετε; Η αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν χρειαζόταν να ανοίξεις κι άλλο θέμα.
Καμιά φορά, δυό κουβέντες μόνο όποτε κι αν έχουν γίνει, είναι αρκετές, για να αποφασίσει ο οποιοσδήποτε, αν έχει αξία να πει την γνώμη του.

ειστε τραγικοι.. ελεος.. το παιδι σας ρωτησε για τι τροφη να παρει.. οχι να τον κρινετε γιατι το πηρε απο ιδιωτη.. δεν ειναι ολλοι μ......ς να δωσουν 1500 ευρο για μια ρατσα που ειναι ειναι τοσο προβληματικη..εχω και εγω γαλλικο φιλε μου.. μν ακουσ αυτους.. η κακια εδω μεσα παει και ερχετε.. αλλο ρωτησες και αλλο σου λενε.. anyway. εγω του βαζω ακανα και λεω να τν αλλαξω... ειναι πολυ καλη τροφη αλλα δεν χρειαζετε τοσο προτεινη.. τωρα αποφασιζεις.. τοσεσ τροφες υπαρχουν.. δες τι μπορεθσ να παρεις!!
Κάποτε είχες άποψη για τις τροφές. 8,5 χρόνια μετά ζητάς γνώμες; Να σου πουν τι;
Εγώ δίνω την ίδια τροφή στα σκυλιά μου πάνω από 10 χρόνια. Εσύ στην διάρκεια ζωής του, που έχεις δοκιμάσει τα πάντα και τις έχεις δώσει όλες όπως λες, τι είδους απορίες μπορεί να έχεις; Αν τυχόν έχει μείνει καμία, που δεν έχεις ταίσει ακόμη στον σκύλο σου; Ποιός ο λόγος, που θέλεις να αλλάξεις;

btw: Ανφάς δεν μοιάζει τελείως με γαλλάκι. Εκτός αν το αδικεί η φωτό! Κουβέντα να γίνεται...
 
  • Haha
Reactions: Pepev50


linosmp

Active Member
28 Απριλίου 2011
35
1
Δεν χρειαζόταν να ανοίξεις κι άλλο θέμα.
Καμιά φορά, δυό κουβέντες μόνο όποτε κι αν έχουν γίνει, είναι αρκετές, για να αποφασίσει ο οποιοσδήποτε, αν έχει αξία να πει την γνώμη του.



Κάποτε είχες άποψη για τις τροφές. 8,5 χρόνια μετά ζητάς γνώμες; Να σου πουν τι;
Εγώ δίνω την ίδια τροφή στα σκυλιά μου πάνω από 10 χρόνια. Εσύ στην διάρκεια ζωής του, που έχεις δοκιμάσει τα πάντα και τις έχεις δώσει όλες όπως λες, τι είδους απορίες μπορεί να έχεις; Αν τυχόν έχει μείνει καμία, που δεν έχεις ταίσει ακόμη στον σκύλο σου; Ποιός ο λόγος, που θέλεις να αλλάξεις;

btw: Ανφάς δεν μοιάζει τελείως με γαλλάκι. Εκτός αν το αδικεί η φωτό! Κουβέντα να γίνεται...
Χαχαχαχα. Πολύ ειρωνικό και καχενρεχη το σχόλιο σου. Σε ένα φόρουμ και για ένα σχόλιο που έγινε πριν 8,5 χρόνια;;; Τώρα σοβαρά; Οι άνθρωποι φίλε μου αλλάζουν, προχωράνε εξελίσσονται και δεν μένουν στάσιμοι.. δέκα χρόνια πίσω.. και πραγματικά μια γνώμη σαν την δίκη σου δεν θα μου ήταν Καθόλου χρήσιμη!!
btw η φωτό είναι πριν 8,5 χρόνια!!!
ευχαριστω!!
 
  • Like
Reactions: mareco


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Καλημερα!Λογικο ειναι να εχεις παρατηρησει στα 8 χρονια του μικρου ποια συστατικα του καθονται καλα κ ποια οχι.Κατα την γμωμη μου διάλεξε μια τροφη light που να ειναι κοντα στα συστατικα που ετρωγε ο μικρος κ του ειχαν καθησει καλα. Εγω ειμαι φαν των αγγλικων τροφων(καλή ποιότητα κ παντα λειτουργικες) αν δεν θες αγγλική κοιτα για Brit care που ειναι κ αυτη εξισου καλη κ δοκιμασμενη απο πολλους.
 


linosmp

Active Member
28 Απριλίου 2011
35
1
Καλημερα!Λογικο ειναι να εχεις παρατηρησει στα 8 χρονια του μικρου ποια συστατικα του καθονται καλα κ ποια οχι.Κατα την γμωμη μου διάλεξε μια τροφη light που να ειναι κοντα στα συστατικα που ετρωγε ο μικρος κ του ειχαν καθησει καλα. Εγω ειμαι φαν των αγγλικων τροφων(καλή ποιότητα κ παντα λειτουργικες) αν δεν θες αγγλική κοιτα
Καλημερα!Λογικο ειναι να εχεις παρατηρησει στα 8 χρονια του μικρου ποια συστατικα του καθονται καλα κ ποια οχι.Κατα την γμωμη μου διάλεξε μια τροφη light που να ειναι κοντα στα συστατικα που ετρωγε ο μικρος κ του ειχαν καθησει καλα. Εγω ειμαι φαν των αγγλικων τροφων(καλή ποιότητα κ παντα λειτουργικες) αν δεν θες αγγλική κοιτα για Brit care που ειναι κ αυτη εξισου καλη κ δοκιμασμενη απο πολλους.
ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου. Όταν λες αγγλικές ποιες εννοείς έχεις να μου πεις κάποιες.. για Brit το έχω ακούσει. Ποια λες;
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου. Όταν λες αγγλικές ποιες εννοείς έχεις να μου πεις κάποιες.. για Brit το έχω ακούσει. Ποια λες;
Αγγλικες ειναι:Barking Heads, Arden grange,Lilly’s kitchen (αυτες ειναι καποιες που μπορεις να τις βρεις αρκετα ευκολα στην αγορα,υπαρχουν κ αλλες απλα πρεπει να μπεις σε διαδικασια παραγγελιας κατοπιν συνεννόησης με καποιο πετ σοπ). Ευχομαι να βγαλεις ακρη.
 


linosmp

Active Member
28 Απριλίου 2011
35
1
Αγγλικες ειναι:Barking Heads, Arden grange,Lilly’s kitchen (αυτες ειναι καποιες που μπορεις να τις βρεις αρκετα ευκολα στην αγορα,υπαρχουν κ αλλες απλα πρεπει να μπεις σε διαδικασια παραγγελιας κατοπιν συνεννόησης με καποιο πετ σοπ). Ευχομαι να βγαλεις ακρη.
Κοιτούσα θες όλο το βράδυ τις Brit.. δεν έχω καταλάβει τς διάφορες μεταξύ Brit, Brit fresh και Brit natural. Και επίσης στις Brit σε κανέναν site δεν έχει τιμη.. γιατί;; Κάτι ακόμη για 9 χρόνων γαλλικό προτείνεις senior η κανονική;
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Κοιτούσα θες όλο το βράδυ τις Brit.. δεν έχω καταλάβει τς διάφορες μεταξύ Brit, Brit fresh και Brit natural. Και επίσης στις Brit σε κανέναν site δεν έχει τιμη.. γιατί;; Κάτι ακόμη για 9 χρόνων γαλλικό προτείνεις senior η κανονική;
Brit care να παρεις ειναι μακραν η καλυτερη σειρα απο brit απλη,brit fresh κτλπ κ στο καταστημα αν πας κ ρωτησεις αυτο σου λενε κ εκεινοι.brit care senior light αν θες παρε που ειναι με salmon να δεις πως του καθεται. Αν αποφασισεις για αυτη τη μαρκα παρε ενα 3κιλο να δεις πως του παει γιατι σε αλλο γαλλικο πχ δεν εκατσε πηγαινε τουαλετα 7 φορες την μερα με σωστη αναλογια τροφης. Αν του κατσει καλα μεινε εκει ειναι μια χαρα τροφη.
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Κοιτούσα θες όλο το βράδυ τις Brit.. δεν έχω καταλάβει τς διάφορες μεταξύ Brit, Brit fresh και Brit natural. Και επίσης στις Brit σε κανέναν site δεν έχει τιμη.. γιατί;; Κάτι ακόμη για 9 χρόνων γαλλικό προτείνεις senior η κανονική;
Επισης ειναι θεμα πολιτικης της μαλλον σαν εταιρια κ δεν αναγραφουν τιμες μπορεις ομως να παρεις τηλ στο καταστημα κ θα σε ενημερωσουν κανονικα.
 


linosmp

Active Member
28 Απριλίου 2011
35
1
Επισης ειναι θεμα πολιτικης της μαλλον σαν εταιρια κ δεν αναγραφουν τιμες μπορεις ομως να παρεις τηλ στο καταστημα κ θα σε ενημερωσουν κανονικα.
Το θέμα είναι ότι όλα τα χρόνια τρώει κοτόπουλο τροφές. Και η Brit Care δεν έχει με κοτόπουλο. Και δεν ξέρω τι να κάνω. Κοτόπουλο και γαλοπούλα έχουν μόνο η fresh και η natural. Επίσης είναι ένα σκυλί που έχει ενέργεια για την ηλικία του πάντως. Όποτε λες senior?
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Το θέμα είναι ότι όλα τα χρόνια τρώει κοτόπουλο τροφές. Και η Brit Care δεν έχει με κοτόπουλο. Και δεν ξέρω τι να κάνω. Κοτόπουλο και γαλοπούλα έχουν μόνο η fresh και η natural. Επίσης είναι ένα σκυλί που έχει ενέργεια για την ηλικία του πάντως. Όποτε λες senior?
Κοιτα εγω brit care θα επελεγα γιατι λενε οτι εχει καλυτερα συστατικα σε σχεση με brit premium και υποτιθεται οτι δεν εχουν κωδικο με κοτοπουλο επειδη προκαλει αλλεργιες. Παρολα αυτα επειδη εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους τωρα μικρο σου θα σου ελεγα να πας απο εκει ή εστω εξαιτιας της εποχης τωρα που ζουμε να τους παρεις τηλ να τους ρωτησεις οτι θες.Επισης, ναι θα προτιμουσα senior γιατι μετα απο καποια ηλικια κ επειτα ασχετως την ενεργεια που μπορει να εχει ενα σκυλακι εχει αλλες αναγκες πχ για τα κοκκαλα του βοηθανε οι κωδικοι με περισσοτερο χονδροιτινη.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Brit care να παρεις ειναι μακραν η καλυτερη σειρα απο brit απλη,brit fresh κτλπ κ στο καταστημα αν πας κ ρωτησεις αυτο σου λενε κ εκεινοι.
Η τροφή brit fresh ( που είναι νέα σειρά της brit ), αν δείτε τα συστατικά της είναι καλύτερη από την απλή Brit care. Στο κατάστημα αυτή (brit fresh) προωθούν. Είναι ¨΄ενα κλικ¨ κάτω από την carnilove.
 
  • Like
Reactions: Jackrussell29


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Η τροφή brit fresh ( που είναι νέα σειρά της brit ), αν δείτε τα συστατικά της είναι καλύτερη από την απλή Brit care. Στο κατάστημα αυτή (brit fresh) προωθούν. Είναι ¨΄ενα κλικ¨ κάτω από την carnilove.
Καλα εκανες κ απαντησες για να γνωριζουμε ολοι,εμενα αυτο μου το ειπανε στο καταστημα της Brit στην Αγια Παρασκευη. Εχεις δικιο ομως το διαβασα τωρα κεγω στην σελιδα της εταιριας. Σε αυτη την περιπτωση επειδη το σκυλακι ειναι 9, ισως μια καλη επιλογη ηταν ο κωδικος με την γαλοπουλα για να βοηθηθει κ ο @linosmp. Καλη συνεχεια
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είμαι από Θεσσαλονίκη και περνώ τροφή από ένα γνωστό μεγάλο shop που ήρθε από Αθήνα.. έκει μ πρότειναν να πάρω το tonus light γαλοπούλα.. τι γνώμη έχετε; Η αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
Εγώ δεν ψωνίζω απ' τα "μεγάλα και ονομαστά" μαγαζιά. Τις λίγες φορές που μπήκα σ' ένα τέτοιο κατάλαβα πως οι υπάλληλοι δεν γνωρίζουν τίποτα. Δεν κατηγορώ τους υπαλλήλους διότι τους έχουν ως αναλώσιμους χωρίς καμία ειδίκευση.

Αυτό που δεν αναφέρεις είναι ο λόγος που αναζητάς τροφή, υπάρχει κάποιο πρόβλημα μ' αυτές που έτρωγε ; Υπήρχε λόγος που έχεις δοκιμάσει τα πάντα ;
 


Kila

New Member
1 Μαϊου 2020
4
0
29
Καλησπερα παιδια εχω ενα γαλλικο μπουλντογκ σχεδον 5 μηνων στα 5,5 - 6 κιλα απο την αρχη σε συνενοηση με τον εκτροφεα του εδινα την royal canin puppy mini.Ποτε πρεπει να την αλλαξω; Εχω παρατηρησει οτι τα κακα του ειναι λιγο μαλακα μηπβς φταιει οτι του δινω λιγο παραπανω τροφη απ οτι συνισταται απο την εταιρεια; Ευχαριστω.
 


Jackrussell29

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2016
60
9
34
Καλησπερα παιδια εχω ενα γαλλικο μπουλντογκ σχεδον 5 μηνων στα 5,5 - 6 κιλα απο την αρχη σε συνενοηση με τον εκτροφεα του εδινα την royal canin puppy mini.Ποτε πρεπει να την αλλαξω; Εχω παρατηρησει οτι τα κακα του ειναι λιγο μαλακα μηπβς φταιει οτι του δινω λιγο παραπανω τροφη απ οτι συνισταται απο την εταιρεια; Ευχαριστω.
Εγω,θα αλλαζα μολις εκλεινε χρονο για να αποφυγω εντερικα θεματα μιας που ειναι κουταβι. Πολλοι μεγαλωσαν κουταβια με αυτην την μάρκα και δεν είχαν θεματα,μια χαρα μεγαλωσαν. Αν τωρα θες να αλλαξεις αμεσα συμβουλεψου κ τον κτηνίατρο οσον αφορα την σωστη κ σταδιακη μεταβαση στην καινουργια ξηρα. Οσον αφορα τα κοπρανα δωσε κανονικη ποσοτητα οχι παραπανω γιατι ετσι δεν θα μπορεις να εχεις εικονα αν του «καθεται»καλα η τροφη.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σε γαλλικό δεν δίνουμε τροφή Puppy η Junior πέρα από την ηλικία των 5-6 μηνων.
Και RC είναι μάλλον ότι χειρότερο μπορείς να δώσεις!
 


Kila

New Member
1 Μαϊου 2020
4
0
29
Σε γαλλικό δεν δίνουμε τροφή Puppy η Junior πέρα από την ηλικία των 5-6 μηνων.
Και RC είναι μάλλον ότι χειρότερο μπορείς να δώσεις!
Τι θα προτεινες να επιλεξω μολις γινει 6 μηνων δλδ;