Γνώμες για ένα εκτροφείο (jack russel )


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
καλώς σας βρήκα!
είμαι νέος εδώ πέρα, και ειλικρινά χάρηκα που επιτέλους βρήκα ένα τέτοιο site...

θέλω να αγοράσω ένα τζακ ράσελ από κάποιο σωστό εκτροφείο!!

την ξέρω την ράτσα καθώς είχα αλλό το οποίο πέθανε πριν 2 μήνες και μου έχει στοιχίσει πολύ η απουσία του!!

θέλω να μου πείτε πως σας φαίνεται αυτό εδώ το εκτροφείο, νομίζω είναι το πιο σωστό μέσα στην Ελλάδα από όσα έχω δει!!

http://alexhaus.com/russel.html

σας παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει...ευχαριστώ
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
.....
θέλω να μου πείτε πως σας φαίνεται αυτό εδώ το εκτροφείο, νομίζω είναι το πιο σωστό μέσα στην Ελλάδα από όσα έχω δει!!

http://alexhaus.com/russel.html

σας παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει...ευχαριστώ
Από τη στιγμή που εκτρέφει 3 ΤΟΣΟ διαφορετικές φυλές, δε θα περίμενα να είναι το καλύτερο σε καμιά από αυτές... ψάξε καλύτερα, για εκτροφεία ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ για Jack Russel........
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Καλώς ήρθες και λυπάμαι για την απώλεια!

Το πρώτο που σκέφτηκα να σου προτείνω είναι να απευθυνθείς στον εκτροφέα που απέκτησες και το προηγούμενο Jack Russel, αλλά κάτι με κάνει να πιστεύω (από τον τρόπο που έγραψες) ότι δεν έμεινες απόλυτα ικανοποιημένος από την προηγούμενη κίνηση σου...Σωστά κατάλαβα;

...και αν θες πες μας λίγα για το πως απέκτησες το προηγούμενο Jack Russel σου και ποιες οι εμπειρίες σου από την απόκτηση και την συμβίωση μαζί του (ακόμα και από την απώλεια του).

Για να σε βοηθήσουμε περισσότερο και καλύτερα πες μας τις απαιτήσεις σου από τον σκύλο, αλλά και τον εκτροφέα που ψάχνεις.

Ποια άλλα εκτροφεία έχεις δει/βρει και έχεις απορρίψει (από όσο κατάλαβα και διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος);

Τι σε έκανε να τα απορρίψεις και τι σε έκανε να θεωρήσεις το εκτροφείο που παρέθεσες ως καλύτερο των υπολοίπων;

...και φυσικά, γιατί Jack Russel (όχι με την έννοια πως είναι "κακό" να σου αρέσει, αλλά τι σου αρέσει σε αυτό);
 




ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Καλώς ήρθες και λυπάμαι για την απώλεια!

Το πρώτο που σκέφτηκα να σου προτείνω είναι να απευθυνθείς στον εκτροφέα που απέκτησες και το προηγούμενο Jack Russel, αλλά κάτι με κάνει να πιστεύω (από τον τρόπο που έγραψες) ότι δεν έμεινες απόλυτα ικανοποιημένος από την προηγούμενη κίνηση σου...Σωστά κατάλαβα;

...και αν θες πες μας λίγα για το πως απέκτησες το προηγούμενο Jack Russel σου και ποιες οι εμπειρίες σου από την απόκτηση και την συμβίωση μαζί του (ακόμα και από την απώλεια του).

Για να σε βοηθήσουμε περισσότερο και καλύτερα πες μας τις απαιτήσεις σου από τον σκύλο, αλλά και τον εκτροφέα που ψάχνεις.

Ποια άλλα εκτροφεία έχεις δει/βρει και έχεις απορρίψει (από όσο κατάλαβα και διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος);

Τι σε έκανε να τα απορρίψεις και τι σε έκανε να θεωρήσεις το εκτροφείο που παρέθεσες ως καλύτερο των υπολοίπων;

...και φυσικά, γιατί Jack Russel (όχι με την έννοια πως είναι "κακό" να σου αρέσει, αλλά τι σου αρέσει σε αυτό);
έχω πάει και έχω δει το lazaros kennel...ήταν γύρω στις 4 με 5 ράτσες εκεί πέρα, και ένα ''τζακ ράσελ'' που είδα ,πιο πολύ μου φάνηκε για πάρσον παρά για τζακ ράσελ....επίσης στο dogcenter δεν είναι ακριβώς εκτροφείο!ναι μεν εκτρέφει 2 ράτσες (δεν είναι και πολλές) όμως εισάγει και πουλάει ό,τι ράτσα φανταστείς...(πράγμα που δεν ήξερα ότι ήταν και τόσο κακό και έτσι αγόρασα από εκεί το σκυλάκι που έχασα)

επίσης μπήκα στην σχετική στήλη του φόρουμ, όμως ρωτάω συγκεκριμένα γι αυτή τη ράτσα μήπως από προσωπική σας εμπειρία έχετε κάτι να μου προτείνετε

είχα επιλέξει τη συγκεκριμένη ράτσα λόγω του μεγέθους του (μένω σε διαμέρισμα προσωρινά καθώς είμαι στο 3ο έτος των σπουδών μου),της ικανότητάς να μαθαίνει γρήγορα (είναι ένα παραπάνω κινίτρο για να αφειερώνει κανείς περισσότερο χρόνο με το σκύλο του) και λόγω της απίστευτης όρεξης που έχει για παιχνίδι ( με είχε κάνει να νιώσω απίστευτα όμορφα να παίζω τόσες ώρες με ένα πλάσμα που τόσο αγαπούσα)

οι απαιτήσεις μου είναι απλά να πάρω ένα υγιές σκυλάκι (αυτό βέβαια είναι σχετικό, αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ π.χ. να μην ήταν οι γονείς του ''σκυλομηχανές'' ) και φυσικά να μην ''στηρίξω'' το έργο ενός έμπορου ζώων.Ψάχνω ένα εκτροφέα που σκοπό έχει την διαιώνησει του είδους και όχι του να κερδοσκοπεί εισάγωντας ή ''δημιουργώντας ακατάπαυστα'' σκυλάκια

δυστυχώς το σκυλάκι μου πέθανε έτσι http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?17481-το-σκυλάκι-μου-πέθανε-με-έναν-περιέργο-τρόπο...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Απ`όσο έχω διαβάσει εδω μέσα και απ`όσο έχω δει στις εκθέσεις, υπάρχει ένα τουλάχιστον καλό εκτροφείο στην Ελλάδα, για τζακ ράσσελ. Δεν ξέρω αν έχει ιστοσελίδα, αλλά αν πας στην έκθεση που θα γίνει σε ένα μήνα περίπου, σίγουρα θα δεις την εκτροφέα και θα μπορείς να μιλήσεις μαζί της και να δεις κάποια σκυλιά της!
Για την έκθεση δες εδώ:http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?17046-2-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%282-x-CACIB%29-15-amp-16.10.2011

Προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν το Λάζαρος kennel για απόκτηση σκύλου και φυσικά το Dogcenter είναι απλά ένα φανταχτερό pet-shop. Δες και αυτή την κουβέντα: http://www.dogforum.gr/v3/showthrea...στο-ειναι-το-dogcenter.gr&highlight=dogcenter
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Θα σου γράψω τις προτάσεις μου με την σειρά που τις σκέφτηκα αλλά και που πιστεύω πως κι εσύ πρέπει να τις σκεφτείς:

1. Είσαι σε "καλό δρόμο" απόκτησης και η μέχρι τώρα εμπειρίες σου σε έχουν επηρεάσει θετικά.

2. Τα κριτήρια σου για την επιλογή της συγκεκριμένης φυλής (και σκύλου γενικότερα) δεν είναι πολύ "αυστηρά" (μέγεθος, εκπαιδευσιμότητα ή οξυδέρκεια και όρεξη για παιχνίδι, ζωηράδα).Αυτό με κάνει να σου προτείνω και την επιλογή απόκτησης ενός σκύλου από κάποιο φιλοζωικό σωματείο, από κάποιον ιδιώτη που ασχολείται με την προώθηση αδέσποτων σκύλων ή ακόμα και απευθείας από τον δρόμο.

Σκύλο βέβαια που θα πληρεί τα παραπάνω κριτήρια, θα μπορείς να τον δείς, ακόμα και να τον χειριστείς πριν τον αποκτήσεις.

Επίσης, δε θα έβρισκα άσχημο να προτιμήσεις και σκύλο μεγαλύτερο των 5-6 μηνών ώστε να είσαι ακόμα πιο σίγουρος για την επιλογή σου.

Αυτή μου η πρόταση δεν έχει σκοπό να σε αποθαρρύνει ή να σε αποτρέψει από την απόκτηση ενός σκύλου συγκεκριμένης φυλής, αλλά ζώντας σε μια χώρα με τόσο έντονο το πρόβλημα των αδέσποτων και ταλαιπωρημένων ζώων νιώθω ότι σε κάποιες περιπτώσεις "χωράει" και αυτή η πρόταση.

3. Μη βιαστείς (ειδικά μετά από την απώλεια του προηγούμενου σκύλου), αξιολόγησε όλες σου τις επιλογές και αξιοποίησε τον χρόνο μαθαίνοντας για την φυλή, τις απαιτήσεις της, τα γνωρίσματα της.Κάνε τις επιλογές σου σε εκτροφείς και άρχισε και την δική τους αξιολόγηση με όλα τα μέσα (internet, συνομιλίες, επισκέψεις, επαφή με "πελάτες" τους, κ.α.), δες όσα περισσότερα δείγματα της φυλής που σε ενδιαφέρει και βρες τις προτιμήσεις σου.

Σημαντικότερο από όλα...Αξιολόγησε τον εαυτό σου...Είναι αυτό που θες αυτό που μπορείς;...Τι ταιριάζει με τον τρόπο ζωής σου;...Ποιός σκύλος θα ήταν περισσότερο "ευτυχισμένος" με τον τρόπο που ζείς;

Προσπάθησε να φανταστείς τις αλλαγές, τις δυσκολίες, τις υποχρεώσεις σου και άλλα πολλά, σε βάθος χρόνου (π.χ. 10-12 χρόνια).

Σκυλάκια διαθέσιμα πάντα θα υπάρχουν οπότε δε βιάζεσαι...:)

4. Προτίμησε εκτροφείς με 1-2 φυλές και με λίγες γέννες ανά έτος (όχι πάνω από 2-3).Προτίμησε εκτροφείς που έχουν σταθερή παρουσία σε εκθέσεις μορφολογίας αλλά και εργασίας, όπου είναι δυνατόν.

Προτίμησε εκτροφείς που θα θέλουν να σου κάνουν περισσότερες ερωτήσεις από όσες εσύ και συζήτα πολύ με αυτόν (αν υπάρξει) που θα σε "απορρίψει", χωρίς να το "πάρεις προσωπικά".

5. Μην αποκλείσεις την επιλογή εκτροφέα εκτός Ελλάδος.

Ελπίζω να σε βοήθησα...

* Όλα τα παραπάνω δεν είναι "το σωστό"...είναι αυτό που εγώ πιστεύω ως σωστότερο...:)
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν ξέρω το εκτροφείο που λές
αλλά η κυρία Μονίκ εκτρέφει ρασσελάκια
τα λατρεύει
και όσες φορές έχω πάει σε έκθεση είναι πάντα εκεί και τα σκυλάκια της είναι αξιαγάπητα
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.Διάβασα ένα ένα προσεχτικά τα μηνύματα σας και τα έχω λάβει υπόψην.Δεν θα βιαστώ να κάνω την επιλογή κι ας νιώθω μοναξιά χωρίς την σκυλίσια παρέα.Το μόνο που ήθελα να μάθω ακόμη, είναι αν υπάρχει κάποια στήλη στο φόρουμ που να αναφέρονται οι εκθέσεις σκύλων ( και αν γίνεται ακόμη καλύτερα και ποιοι εκτροφείς θα παρευρίσκονται)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
δεν ξέρω το εκτροφείο που λές
αλλά η κυρία Μονίκ εκτρέφει ρασσελάκια
τα λατρεύει
και όσες φορές έχω πάει σε έκθεση είναι πάντα εκεί και τα σκυλάκια της είναι αξιαγάπητα
Φερνει τα κουταβάκια της στον εκπαιδευτή που πάμε κι εμείς για κοινωνικοποίηση, είναι απιστευτη!

Βέβαια δεν μπορώ να μην θυμηθώ μια φορά που ανέφερα κι εγώ τον εκτροφέα του δικού μου σκύλου όταν μέλος ζήτησε πληροφορίες για labradors και κατηγορήθηκα για δημόσιες σχέσεις και για προσπάθεια να κατευθύνω το μέλος προς μία επιλογή ..
 


fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
Καλησπερα σας :) ! μηπως ξερετε πως μπορω να επικοινωνησω με την κυρια Μονικ που εχει τα jack russell