Γνώμες για Rottweiller ή Doberman


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Καλημέρα σαςςςςς!!!!:):):):)

Διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ και πρέπει να σας πω ένα μεγάλο μπράβο για την ενημέρωση που κάνετε!!

Σας γράφω για να μου πείτε τις γνώμες σας αν μπορείτε σχετικά με την επιλογή σκύλου!Λοιπόν έχουμε και λέμε:Είμαι ανάμεσα από δύο φυλές,τα Ντόμπερμαν και τα Ροτβάιλερ!Φυσικά θα ρωτήσετε γιατί τις επέλεξα.Γουστάρω πολύ αυτές τις δύο φυλές λόγω έντονης ανθρωποκεντρικότητας και όμορφου χαρακτήρα και πολλών άλλων.Και είναι άριστοι σύντροφοι!!!:)

Μένω σε ένα διαμέρισμα περίπου 70 τ.μ. μαζί με την υπόλοιπη οικογένειά μου αλλά μπορώ να παρέχω στον σκύλο πολύωρη εκτόνωση καθημερινά όσο αυτός χρειάζεται για να καλύπτονται οι ανάγκες του.:DΠιστεύετε ότι θα έχει προβλημα ένα Ροτβάιλερ ή ένα Ντόμπερμαν να μείνει στο διαμέρισμα μαζί με την οικογένειά μου;

Και κάτι ακόμη!Σε περίπου ένα χρόνο θα μετακινηθώ σε μια άλλη πόλη και θα μείνω για ένα μικρό διάστημα σε μια γκαρσονιέρα(όχι για σπουδές για άλλο θέμα).Θα έχει πρόβλημα το σκυλί στην γκαρσονιέρα αν του παρέχω την απαραίτητη εκτόνωση;

Αυτά τα λίγα:D:D.Ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου.

Thanks!!
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Χωρίς να υπήρξα ποτέ ιδιοκτήτης των 2 αυτών φυλών, γνώμη μου είναι ότι καμιά φυλή δεν έχει πρόβλημα χώρου αν δραστηριοποιούνται καταλλήλως.

Εγώ έχω ένα αρκούδο (αγίου βερνάρδου), 7 μηνών τώρα και κοντεύει 45 κιλά...
Στα 90 δηλαδή πρέπει να κάνω επέκταση σπιτιού; ;)
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Αυτό που φαίνεται στη φωτό είναι;;;;Κουκλί είναιιιιι!!!:DΝα το χαίρεσαι!!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Arrow προσωπικα μου αρεσουν πολυ και οι 2 φυλες για διαφορετικους λογους αλλα εχω rottweiler, ενηλικο οποτε και παλι δεν μπορω να σε βοηθησω και τοσο πολυ εκτος απο το να σου πω οτι ειναι ακρως ερωτευσιμη φυλη!

Εμεις τη δικια μας την εχουμε μεσα στο 20τμ σπιτι μας, οποτε η δικια μας τα 70τμ θα τα βλεπει παλατι :p Αν την εκτονωνεις οσο πρεπει καθε μερα δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Ευχαριστώ Hlianna!!:):)Εσύ πόσες βόλτες βγάζεις την σκύλα σου αν επιτρέπεται;;
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Αυτό που φαίνεται στη φωτό είναι;;;;Κουκλί είναιιιιι!!!:DΝα το χαίρεσαι!!
Ευχαριστώ να είσαι καλά!
Αν και έχει αλλάξει-γομαρέψει πολύ από τη φωτό!

Τον δικό μου τον βγάζω 3 βόλτες τη μέρα, πρωί απόγευμα βράδυ
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ευχαριστώ Hlianna!!:):)Εσύ πόσες βόλτες βγάζεις την σκύλα σου αν επιτρέπεται;;
συνηθως 3 φορες τη μερα και η μια ειναι μεγαλη, δηλαδη κανα 1.5-2ωρο. Εμεις βεβαια τη παιρνουμε μαζι ακομα και για καφε να παμε οποτε παιζονται οι ωρες που βγαινει. Υπαρχουν μερες ας πουμε που βρεχει κι εκει βγαινουμε μονο για τις αναγκες της, απλα φροντιζουμε την επομενη μερα να βγει παραπανω.
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
συνηθως 3 φορες τη μερα και η μια ειναι μεγαλη, δηλαδη κανα 1.5-2ωρο. Εμεις βεβαια τη παιρνουμε μαζι ακομα και για καφε να παμε οποτε παιζονται οι ωρες που βγαινει. Υπαρχουν μερες ας πουμε που βρεχει κι εκει βγαινουμε μονο για τις αναγκες της, απλα φροντιζουμε την επομενη μερα να βγει παραπανω.
Μπράβο σας που την παίρνετε και για καφέ!!!!:):):):)Αυτό δείχνει ότι την αγαπάτε!!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Μπράβο σας που την παίρνετε και για καφέ!!!!:):):):)Αυτό δείχνει ότι την αγαπάτε!!
Αλοιμονο αν η αγαπη μας φαινοταν στο αν τη παιρνουμε για καφε ή οχι. Οτι σκυλι και να παρετε να το κοινονικοποιησετε απο την αρχη σωστα να το παιρνετε κι εσεις παντου μαζι σας ;)
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Εγώ δυσκολεύομαι να τον πάρω για καφέ...
Όχι λόγω σκύλου, αλλά λόγω κόσμου...

Σταματούν όλοι να τον χαζέψουν να τον χαϊδέψουν, σε βαθμό που και ο σκύλος εκνευρίζεται με τον καθένα που απλώνει το χέρι του πάνω από το κεφάλι του για να τον χαϊδέψει.
Δεν του αρέσει καθόλου και τον πιάνει νευρικότητα...

Και εγώ σπάζομαι να λέω στον καθένα που πλησιάζει όχι όχι όχι...
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Αλοιμονο αν η αγαπη μας φαινοταν στο αν τη παιρνουμε για καφε ή οχι. Οτι σκυλι και να παρετε να το κοινονικοποιησετε απο την αρχη σωστα να το παιρνετε κι εσεις παντου μαζι σας ;)
Εννοείτε θα το παίρνουμε παντού μαζί μας!!!:)
 


glukos

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2013
80
0
Αθηνα, Αργυρουπολη
Εγώ δυσκολεύομαι να τον πάρω για καφέ...
Όχι λόγω σκύλου, αλλά λόγω κόσμου...

Σταματούν όλοι να τον χαζέψουν να τον χαϊδέψουν, σε βαθμό που και ο σκύλος εκνευρίζεται με τον καθένα που απλώνει το χέρι του πάνω από το κεφάλι του για να τον χαϊδέψει.
Δεν του αρέσει καθόλου και τον πιάνει νευρικότητα...

Και εγώ σπάζομαι να λέω στον καθένα που πλησιάζει όχι όχι όχι...
BINGO!

Εχεις πλεων τον καταληλοτερο γκομενομαγνητη.

Πλακα κανω φυσικα, να τον χαιρεσαι!
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
απο τα λιγα που εχω διαβασει , κ χωρις προσωπικη εμπειρια.
αν θελεις να τρεχεις τζοκινγκ το ντοπερμαν ισως ειναι καλυτερο , τωρα αν θες πιο χαλαρη βολτα το ροτ (οχι οτι αυτο δεν θα τρεχει).
Λενε οτι ειναι πιο "ενεργητικα" τα ντοπερμαν .
Παντως 2 ωρες μακρινο περπατημα το θελεις.
Μεσα στο σπιτι δεν θα εχουν προβλημα αφου προτιμουν την παρεα μας εστω κ σε δωματιακι. Το ροτ ισως ειναι περισσοτερο ανεξαρτητο .
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εγώ δυσκολεύομαι να τον πάρω για καφέ...
Όχι λόγω σκύλου, αλλά λόγω κόσμου...

Σταματούν όλοι να τον χαζέψουν να τον χαϊδέψουν, σε βαθμό που και ο σκύλος εκνευρίζεται με τον καθένα που απλώνει το χέρι του πάνω από το κεφάλι του για να τον χαϊδέψει.
Δεν του αρέσει καθόλου και τον πιάνει νευρικότητα...

Και εγώ σπάζομαι να λέω στον καθένα που πλησιάζει όχι όχι όχι...
εμας δεν μας πλησιαζουν ετσι κι αλλιως λογω ρατσας. Ειναι ελαχιστοι αυτοι που μας πλησιαζουν κι ετσι κι αλλιως η δικια μας δεν ειναι κουταβι για να κανει σαν παλαβη.
απο τα λιγα που εχω διαβασει , κ χωρις προσωπικη εμπειρια.
αν θελεις να τρεχεις τζοκινγκ το ντοπερμαν ισως ειναι καλυτερο , τωρα αν θες πιο χαλαρη βολτα το ροτ (οχι οτι αυτο δεν θα τρεχει).
Λενε οτι ειναι πιο "ενεργητικα" τα ντοπερμαν .
Παντως 2 ωρες μακρινο περπατημα το θελεις.
Μεσα στο σπιτι δεν θα εχουν προβλημα αφου προτιμουν την παρεα μας εστω κ σε δωματιακι. Το ροτ ισως ειναι περισσοτερο ανεξαρτητο .
Οντως τα ντομπερμαν ειναι πιο ενεργητικα αλλα τα ροτ δεν ειναι πιο ανεξαρτητα. Ισα ισα που πιστευω το αντιθετο.
 




Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Έχω μιλήσει και με έναν εκτρφέα Ντόμπερμαν!Επιτρέπεται από τους κανονισμούς να πω το όνομα του εκτροφείου;

Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για αυτόν τον εκτροφέα και όντως η επικοινωνία μαζί του μου το επιβεβαίωσε!Να πω το ονοματάκι;;;Ή δεν επιτρέπετε;
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Οντως τα ντομπερμαν ειναι πιο ενεργητικα αλλα τα ροτ δεν ειναι πιο ανεξαρτητα. Ισα ισα που πιστευω το αντιθετο.
Δεν εχω λογο να μην το πιστεψω, κατι παραπανω θα ξερεις...:D
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Έχω μιλήσει και με έναν εκτρφέα Ντόμπερμαν!Επιτρέπεται από τους κανονισμούς να πω το όνομα του εκτροφείου;

Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για αυτόν τον εκτροφέα και όντως η επικοινωνία μαζί του μου το επιβεβαίωσε!Να πω το ονοματάκι;;;Ή δεν επιτρέπετε;
επιτρεπεται :)

Δεν εχω λογο να μην το πιστεψω, κατι παραπανω θα ξερεις...:D
αν μας δεις θα καταλαβεις :p την αφηνουμε εξω στη ταρατσα να λιαστει και αυτη ξυνει τη πορτα να μπει παλι μεσα στο σπιτι :p
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
επιτρεπεται :)



αν μας δεις θα καταλαβεις :p την αφηνουμε εξω στη ταρατσα να λιαστει και αυτη ξυνει τη πορτα να μπει παλι μεσα στο σπιτι :p
Σας αγαπάει πολύ και θέλει να σας έχει συνέχεια κοντά της!!:):)Όπως είπες και εσύ θέλουν να είναι συνέχεια με τα αφεντικά τους!

Λοιπόν το όνομα του εκτροφείου είναι Kraft Hill του κυρίου Κουνέλα.Είναι εξαιρετικός στη δουλειά του!!:)Τουλάχιστον εμένα αυτή την εντύπωση μου έδωσε!